آموزش مبانی در طراحی لوگو و طراحی آرم

آرم و لوگو صورت و منظر برند است، بنابراین طرح آن از اهمیت زیادی برخودار می باشد. اگر یک لوگو به نکویی و درست طراحی شود دارای قدرت و با ارزش برای نام تجاری یا برند شما خواهد بود.

طراحی لوگو نیازمند تمرین و تجربه فراوان

مثل هر کاری که نیازمند به مهارت های ویژه خود است ، طراحی لوگو نیز نیازمند تمرین و تحربه فراوان است که لغایت بتوان یک لوگوی موفق خلق نمود.
در مورد نیازهای مشتری و حیطه ی فعالیت شرکت او اطلاعات کسب کنید.. به نظرات مشتریان اهمیت قائل شوید و در مورد مجموعه و پیشه آن حرف بزنید و اطلاعات بگیرید . از او سوالاتی درباره منظور اصلی و اولیه ی کمپانی سوال کنید، فقط منظور اصلی شرکت. این شغل مایه می شود در ذهن شما ایده های زیادی در باره ی طراحی لوگو شکل گیرد.بعد از اینکه به مشتری فرصت دادید لغایت در باره شرکت خویش گفتگو کن، شروع کنید به سؤال کردن سوالاتی که می تواند ایده ی اصلی طراحی را شکل می دهد. برای مثال، از مشتری در مورد رنگ های کمپانی، نظرات او در باره لوگو و اینکه یا طرح و یا نظر خاصی در ذهن خود دارد بپرسید.سپس کل ی سوالات را در یک پرسشنامه پیمان دهید الی بتوانید یک جمع بندی کلی درباره بازخوردها و انتظارات مشتری بدست آورید.

آفیش یعنی پیمان دادن اصول اولیه طراحی درکنار مفاهیم موجود در پرسشنامه ای که تعبیه کرده اید به عنوان نمونه شما میخواهید یک طرح بین المللی بزنید خب مسلماً شکل احد یا کروی به راحتی هدف را می رساند و… پیش از شروع هرکاری تفکر لازمه آن است و جاسازی آفیش همان تفکر و برنامه ریزی برای شروع پیشه است که به عقیده من حتی میتواند کیفیت کار را تضمین کرده و در نهایت پس از اتمام کار حتی اگر نیاز باشد که شما دفاع از کارتان بکنید شما را برروی کارتان مسلط اثر خواهد داد.

مقدمات کار یعنی ضروریات آن

پس از تهیه پلن راه طرح های اولیه که به صورت دستی رو کاغذ نقاشی می شود نخستین و مهمترین مرحله در طراحی یک لوگوی تاثیرگذار است. این طرح ها می تواند شامل اسکچ های دستی ساده ای باشد که یا مداد روی کاغذ نقاشی می شود و یا در برنامه های طراحی وکتور مانند کورل رسم می شود.
کار خویش را با کشیدن طرح های متنوع اولیه یا ایده آغاز کنید و سپس از بین آنها و یا با ترکیب چند ایده به ایده اصلی دست پیدا کنید. چنانچه هیچ یک از این طرح ها به کار نیامد خیلی ساده است : طرح های دیگری رسم کنید.

 

تعادل در طراحی لوگو

تعادل در طراحی لوگو امر بسیار مهمی است، چون ذهن ما به طور طبیعی در صورتی طرحی را دلپسند و جذاب ارزیابی می کند که آن طرح متقارن و حائز تعدل باشد.
با حفظ ترازمندی وسط طرح های گرافیکی، رنگ ها و سایز عناصر در هر طرف طرح، یک لوگوی متعادل طراحی کنید. هر چند گهگاه می نا قانون ترازمندی را شکست، اما به یاد داشته باشید که لوگوی شما را ازدحام از ملت دیده خواهد شد نه فقط توسط کسانی که این لوگو برای آنها خوشایند است و آن را بهه عنوان یک پرتو هنری بی همانند تلقی می کنند، پس طراحی یک لوگوی ترازمند احد از اصول مهم طراحی لوگو است.

 

بعد و اندازه لوگو

وقتی واد مبحث طراحی لوگو می شویم، سایز اهمیت گزیده تر های پیدا می کند. یک لوگو باید در هر سایز و اندازه ای قشنگ و خوانا باشد. یک لوگو در صورتی تاثیرگذار خواهد بود که هنگامی که که سایز آن بیش از اندازه حقیر شود، مثلا برای بهره‌گیری روی پاکت نامهیا سربرگ، مفتوح هم کیفیت، خوانا بودن و زیبایی خود را حفظ کند. وانگهی هنگامی که در قالب های بزرگتر مثل پوستر و بیل بورد، و قالب های الکترونیکی مشابه تلویزیون و وب باره بهره‌گیری قرار می گیرد نیز از همان شکل و شمایل و کیفیت اولیه برخوردار باشد. از آنجا که خواندن لوگو در مقیاس های کوچک معمولا سخت تر است، فلذا سعی کنید ابتدا لوگو را روی سربرگ و یا پاکت نامه چاپ کنید الی ببینید هنوز قابل خواندن هست یا نه.
شما می توانید لوگوی خویش را در مقیاس های بزرگتر نیز تست و آزمون کنید.

 

بهره‌گیری هوشمندانه از رنگ ها در طراحی لوگو

تئوری و نظریه رنگ پیچیده است، ولی طراحانی که اصول آن را درک کرده اند قادر به به کارگیری مزایای آن در طراحی های خویش هستند.
قوانین و قواعدی که باید آنها را به یاد داشته باشید :
از رنگ هایی استفاده کنید که میان چرخه رنگ به هم متقارن هستند.
ارنگ های بسیار روشن و کمرنگ استفاده نکنی چون این رنگ ها شدیدا دیده می شوند.
لوگو باید در رنگ های سیاه، سفید (( به تنهایی سیاه و سفید )) یعنی در دو رنگ نیز زیبا و جذاب به عقیده برسد.
برخی مواقع شکستن قوانین مانعی نداردریال تنها مطمئن شوید برای این شغل علت قانع کننده ای دارید.
دانستن اینکه رنگ ها چگونه باعث برانگیخته شدن احساسات و حالات گوناگون می شوند نیز اهمیت زیادی دارد.

 

طراحی باید مناسب آن مجموعه باشد

شما می توانید از سبک های طراحی مختلف برای طراحی لوگو استفاده کنید و برای پیدا کردن سبک مناسب باید اطلاعاتی در مورد مشتری و برند داشته باشید.
در حال حاضر میل طراحان لوگو به سمت سخیف Web 2.0 یعنی لوگوهایی با نمای سه بعدی است که دارای گرافیک های برجسته، گرادیانت و سایه هستند.
این سبکبرای یک وب سایت و یا یک شرکت تکنولوژیکی مناسب است، ولی شدنی است برای سایر برندها تا این اندازه تاثرگذار نباشد.
قبل از آغاز کار، در باره مشتری خود و مخاطبان او پژوهش کنید. این به شما کمک می کند از همان ابتدا بهترین سبک طراحی را تشخیص دهید و از مجدد کاری های متعدد ممانعت کنید.

 

تایپوگرافی یک عامل مهم در طراحی لوگو

انتخاب فونت و سایز پسندیده برای آن سخت تر از چیزی است که فکر می شود. اگر طرح لوگوی شما شامل متن باشد که این متن جزئی از لوگو یا تگ لاین باشد، به سررسید زیادی برای مرتب سازی و دسته بندی انواع مختلف فونت و تست آنها در طرح، قبل از دریافت تصمیم نهایی دشواری خواهد داشت.

 

سه نکته را هنگام انتخاب فونت برای لوگو مد نظر داشته باشید:

از به کارگیری فونتهایی که رواج زیادی دارداجتناب کنید، چون مایه می شود طرح غیر چیره دست و آماتور به عقیده برسد.
مطمئن شوید هنگامی که سایز فونت کاهش می یابد  هنوز خوانا است،
یک فونت کافی است، از استعمال بیشتر از دو فونت گوناگون در یک طرح دوری کنید.
سعی کنید برای طرح خود از یک فونت سفارشی و خاص استفاده کنید. هر چه فونت ریشه دار تر و اصیل باشد طرح را خاص تر می کند.

 

قصد نهائی به رسمیت شناختن و پذیرفتن لوگو است

اصلی ترین موضوع در طراحی لوگو به رسمیت شناختن و شناساندن یک برند است و مقصود نهایی این است که افراد یک جامعه آن برند را به یاد بسپارند.
شاهکلید طراحی یک لوگو دوست داشتنی و رسمی که به سرعت شناخته شود، ترکیب همه عناصری است که در این مقاله از آنها گفتگو شد، یعنی ابعاد ، سبک، رنگها، تایپوگرافی و اصالت لوگو.
یک آزمایش سریع مشخص می کند آیا لوگوی شما به اندازه لازم و کافی قابلیت شناخته شدن هست یا نه. برای این شغل لوگو را جلوی یک آینه پیمان دهید و ببینید لوگو در این حالت کل قابل تشخیص هست.
بنابراین شما باید قبل از ارائه لوگو به مشتری آن را از زوایای گوناگون در معرض دید دهید تا ببینید به راحتی قابل تشخیص هست یا خیر ؟.

 

ساده طراحی کنید

هر چه لوگو ساده تر باشد راحت تر قابل تشخیص است.
قانون ساده طراحی کردن لوگو و آرم را از هم اکنون در برنامه کاری  قرار دهید. اغلب با یک طرح پیچیده مقابل می شوید اما در پایان به یک طرح ساده دست پیدا می کنید.

 

از یونیک بودن نهراسید

براینیل به کامیابی در یک رقابت، باید به خویش به عنوان یک طراح که دارای یک سبک ویژه و منحصر به فرد است اطمینان و اعتماد داشته باشید. به جای کپی و تقلید از یک سبک یک طرح دیگر، ابداع گر بوده و در بین انبوهی از طراحان برجسته باشید.
از پیشه روی برنامه و نرم افزاری که برای طراحی کاربرد می کنید لذت ببرید، طرح خود را دائما تغییر دهید لغایت زمانی که پرماسیدن کنید به نتیجه مطلوب دست پیدا کرده اید.

 

گسترش یک طرح لوگو

برای تولید پی به دنبال لوگوهای با کیفیت، باید فرایند طراحی یا “خط تولید” خود را بهبود و گسترش دهید. این فرایند دربرگیرنده مراحل پایین است:
ت حقیق و جستجو
بارش مغزی و تولید ایده
کشیدن طرح های اولیه لوگو
ارتقای طرح های وکتور

ارسال طرح برای مشتری
حذف یا افزودن آنچه مشتری می خواهد
نهایی سازی و تکمیل طرح لوگو و ارسال مجدد آن برای مشتری