لوگوی المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو / kenjiro sano

لوگوی  بازی های المپیک و پارالمپیک سال ۲۰۲۰  در توکیو رونمایی شد. این دو لوگو بخش مهمی از هویت بصری این رویداد را شکل می دهد که توسط کنجیرو سانو(kenjiro sano) طراحی شده است. در ادامه  به تحلیل بیشتر این لوگو میپردازیم.
لوگوی بازی های ۲۰۲۰ توکیو به شکل یک حرف بزرگ T می باشد که حالتی انتزاعی(خیالی) دارد. در مرکز این آرم، تنه مشکی رنگی وجود دارد و زواید حروف به رنگ طلایی و نقره ای بوده و یک نقطه قرمز رنگ در بالای سمت راست این نشان وجود دارد که به خورشید قرمز رنگ پرچم کشور ژاپن اشاره دارد. گفته شده که این نشان بیانگر جملات “تمامی جهانیان گرد هم می آیند” و “اتحاد به شکل یک تیم واحد” می باشد. همین عناصر به کار رفته در طراحی نشان بازی های ۲۰۲۰، دوباره با یکدیگر ترکیب می شوند تا نشان بازی های پارالمپیک را ایجاد کنند که حاکی از برابری بین تمام ورزشکاران است.
هر دو این نشان ها در کنار عبارت “توکیو ۲۰۲۰″(TOKYO 2020) طراحی شده اند که از نسخه سفارشی شده تایپ فیس Clarendonاثر ادووارد هافمن (Edouard Hoffmann) استفاده شده است.
وقتی که تمام دنیا برای مسابقات ۲۰۲۰ توکیو گرد هم می آیند، لذت متحد شدن به شکل یک تیم واحد را تجربه خواهیم کرد. با پذیرش یک یک انسانها به عنوان فردی برابر و مساوی با خود، معنای کامل یکی شدن را القا خواهد کرد. علایم مسابقات ۲۰۲۰توکیو ، با نمادپردازیِ قدرتِ این اتحاد شکل گرفته است. رنگ سیاه تنه مرکزی حرف T، نشان دهنده تنوع است، ترکیبی از تمام رنگ ها. شکل دایره نشان دهنده دنیایی است که در آن همه یکدیگر را می پذیرند. رنگ قرمز دایره نشان دهنده نیروی هر قلب تپنده است. این عناصر با یکدیگر ترکیب می شوند تا علایم هر دو گروه از بازی های المپیک و پارالمپیک را ایجاد نمایند. نماد المپیک ۲۰۲۰ توکیو ، از وجود حرف T در عبارت tokyo tomorrow team(به معنی تیم توکیویی فردا می باشد)، الهام گرفته شده است. همچنین نماد پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو ، از نشان جهانی برابری و مساوات الهام گرفته شده است. طراحی این لوگو دمیدن روحی واحد است که بتوان بازی های المپیک و پارالمپیک را با هدف داشتن دنیایی بهتر و آینده ای درخشان تر، به اجرا درآورد.