7 اصل کلی در طراحی لوگو

  • راجع به مشتری خود اطلاعات کسب کنید

اولین مرحله در طراحی لوگو این است که در مورد نیازهای مشتری و حیطه ی فعالیت شرکت و یا موسسه ی او اطلاعات کسب کنید. مطمئنا نمی خواهید یک لوگوی شرکت اسباب بازی را برای یک شرکت بزرگ تجاری طراحی کنید.

به خوبی به صحبت های مشتری گوش دهید و به او اجازه دهید تا در مورد شرکت و کار آن صحبت کند. از او سوالاتی راجع به هدف اصلی و اولیه ی شرکت سوال کنید، فقط هدف اصلی شرکت. این کار باعث می شود در ذهن شما ایده های زیادی در باره ی طراحی لوگو شکل گیرد.

بعد از اینکه به مشتری فرصت دادید تا در مورد شرکت خود صحبت کن، شروع کنید به پرسیدن سوالاتی که می تواند ایده ی اصلی طراحی را شکل می دهد. برای مثال، از مشتری در مورد رنگ های کمپانی، نظرات او در مورد لوگو و اینکه یا طرح و یا نظر خاصی در ذهن خود دارد بپرسید.

سپس همه ی سوالات را در یک پرسشنامه قرار دهید تا بتوانید یک جمع بندی کلی راجع به بازخوردها و انتظارات مشتری بدست آورید.

 

  •  شناسایی

طراحی لوگو مانند شخصیت بخشیدن، شناساندن و عینیت بخشیدن به یک کمپانی است. به هر حال، شما باید خطوط و رنگ های بکار رفته در طرح به نوعی کار تبلیغات و اطلاع رسانی را در لوگو انجام می دهد.

در حقیقت روش ها و لوازم شناساندن و معرفی یک شرکت عبارتند از لوگو شرکت، کارت های ویزیت، سربرگ ها یا سرنامه ها و بروشورها.

با طراحی لوگو شما خود را در قبال نتیجه چاپ شده آن نیز مسئول خواهید دانست، یعنی سعی می کنید کاری ارائه کنید که در زمان چاپ با بهترین کیفیت تولید شود. شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که لوگویی طراحی کنید که تمیز و خوانا باشد و همه ی جزییات و مطالب آن نیز آشکار و قابل رویت باشند.

 

  • منحصر به فرد بودن

لوگو اولین طرحی است که برای یک کمپانی طراحی می شود، سپس آن شرکت این طراحی لوگو را در مکان ها و موقعیتهای مختلف بکار می برد.

به هر حال طرح باید منحصر به فرد باشد طوریکه بیننده با دیدن آن نام شرکت را به خاطر بسپارد. اگر یک لوگو فاقد این خصوصیت را باشد، ممکن است بیننده بین آن و لوگو های مشابهی که قبلا دیده است دچار سردرگمی و ابهام شود.

بسیاری از طراحان ایده های خود را برای اضافه کردن یک محرک که نمایانگر کمپانی است محدود می کنند. در حقیقت محدود کردن ایده ها روش مفید و موثری نیست.

 

  • سادگی

سادگی عمل اصلی در خلق یک لوگو است. طراحی یک لوگوی ساده باعث می شود آن طرح و نیز نام شرکت در ذهن و چشم بیننده باقی بماند و آن را همیشه در یاد داشته باشد و هنگام مواجه شدن با طرح ها و تبلیغات سایر شرکت ها از سردرگمی و گیج شدن او جلوگیری می کند.

مزیت اصلی ساده بودن طراحی لوگو این است که بیشترین تمرکز بر روی جزییات کمتر انجام شده و هنگام استفاده از آن در سایزهای کوچک از کیفیت آن کاسته نمی شود.

 

  • تعداد رنگ ها را محدود کنید

در طراحی لوگو از رنگ های محدودی استفاده کنید . تعدد رنگ باعث گیج شدن بیننده و پیچیده شدن طرح می شود . مخصوصا در لوگو هایی که سایز آن ها کوچک است.

رنگ های بکار رفته در لوگو در بسیاری از طرح های دیگر نیز بکار می روند و این رنگ ها تبدیل به رنگ های اولیه و اصلی شرکت می شوند.

مطمئن شوید رنگ هایی که در لوگو بکار برده اید از 3 رنگ تجاوز نکند. گاهی لازم است در لوگو فقط از رنگ سیاه و سفید استفاده کرد، در چنین مواقعی استفاده از رنگ های بیشتر باعث پایین آوردن ارزش لوگو خواهد شد.

  • هماهنگی

فونت لوگو و عناصر طرح باید با هم هماهنگ باشند و یک مسیر خلاقانه و ابداعی مشترک را دنبال کنند. برای مثال وقتی شما لوگویی با آیکن های زیبا برای یک شرکت که در زمینه ی مرتبط با کودکان کار می کند طراحی می کنید؛ باید فونتی را انتخاب کنید که با این ایده هم خوانی داشته باشد مثلا فونت هایی که زیاد رسمی و جدی نیستند.

 

  • متناسب بودن

طراحی لوگو باید مناسب با کار و زمینه ی فعالیت شرکت باشد. هنگامی که شما سبک، رنگ و فونت لوگو را انتخاب می کنید، این عناصر باید با زمینه ی کاری و هدف اصلی شرکت هم خوانی داشته باشد. برای مثال شما می توانید برای یک شرکت تجاری در حال توسعه از رنگ های تجاری مانند آبی و خاکستری استفاده کنید. یا به طور مثال برای شرکت هایی که در زمینه های مرتبط با بانوان فعالیت دارند رنگ های سرخ، قرمز و ارغوانی یا زرشکی را بکار برید.