ارتباط طراحی لوگوی اصولی با کسب و کار

ارتباط طراحی لوگوی اصولی با کسب و کار شما

 

کسب و پیشه در دنیای معاصر که متعلق به تحت عنوان کسب و کار استراتژیک نام اسیر می شود از سه پایه اصلی تشکیل شده است. این سه پایه شاملِ مدیریت بازاریابی استراتژیک، مدیریت اجرایی استراتژیک و مدیریت مالی راهبردی است که بازاریابی خویش روایتی متفاوت و البته نتایجی متفاوت در راستای تحقق اهداف استراتژیک کسب و کارها را به همراه دارد که متاسفانه در ایران به علت عدم هشدار از قوانین و اصول به روز عالم که البته می تواند به دلایلی چون عدم حضور اساتید کارآزموده و مسلط، تعلیم های لاغر آکادمیک و یا ذهنیت های سنتی بروز کرده باشد، دیدگاه ها و رفتارهای سالیان قبلِ کشورهای صنعتی در آن جاری است و یگانه از تفکرات سنتی مدیران و صاحبان کسب و کارها در طراحی لوگو نمایان می گردد.

بسیاری از افراد دودلی می کنند که طراحی لوگو می بایست بر دوش طراحان هنری و گرافیست ها گذاشته شود، در حالی که برای طراحی یک لوگو به یاد ماندنی و موفق این متخصصان می بایست در کنار تیمی تشکیل شده از بخش های مربوط به پیشبرد (Promotion) در واحد بازاریابی حضور داشته باشند. و احتمالاً که حضور متخصصانی در مقوله برندینگ، روابط عمومی و تبلیغات به مراتبط مهم تر از یک طراح گرافیک می باشد.

طراحی لوگو یک تخصص پیچیده و در حیطه وظایف متخصصان بازاریابی است لذا ایشان می توانند با رعایت اصول اصلی و خطوط فکری بازاریابی در سوداگری مد نظر پسندیده ترین لوگو باره بیچارگی را مکشوف و خلق نمایند. طراحی لوگو شما می بایست به گونه ای باشد که ماندگار باشدو بعدها نیازی به اعمال دگرگونی ها در آن نبوده و یا بدتر متعلق به مجبور به تغییرش نباشید. اگر چه عده بسیاری تردید می کنند که لوگو همان برند است اما به هر روی با کسب اطلاعات اغلب و مفصل تری در مقوله برندینگ قطعاً به لزوم حساسیت هایی که در این نوشتار به آنها اشاره داریم پی خواهند برد. اهمیت طراحی لوگو دقیقاً به اندازه انتخاب نام جدید برای سوداگری و یا فرآورده مهم است و چنانچه در این زمینه کامیاب عمل نکنید، بازاریابی استراتژیکِ سوداگری خویش را با چالش های احتمالی مواجه می کنید.

اگر چه نما یک لوگو به انفرادی نمی تواند در ذهن مشتری استوار باشد و وفاداری به برند از عواملی چون Brand Positioning (جایگاه سازی برند) نشات می گیرد، اما وجود یک لوگو ویژه و نیرومند می تواند روند فعالیت های مد نظر را در دسته های مربوط به برند و برندینگ الی حد بسیار زیادی شفا و همچنین سهولت بخشد.

برای شروع پیشه آغاز می بایست تیم تحقیقات خویش را آماده کنید و ایشان را موظف به تحقیقات بازار در زمینه های تاثیرگذاری بر لوگو نمایید. تحقیق بر لوگو سایر فعالین بازار در عرصه درونی و جهانی، تحقیق در ارتباط با لوگو رقبا، شرکت ها و محصولات مشابه، پژوهش در مورد رنگ های مناسب و تاثیرگذار، نوع لوگو، فونت های قابل بهره‌گیری و مواردی از این قبیل و البته در ضمن پس متعلق به تحقیقات بازاریابی در مورد لوگو پیشنهادی مهمترین اقدامات اولیه شما خواهند بود.

البته ممکن است با خواندن این پروانه العمل ها با خویش بگوئید آخر چرا طراحی یک لوگو به این همه خرج و انرژی نیاز دارد و بعد از آن تصمیم بگیرید الی با همفکری دوستان، همکاران و یا حتی بستگان خود یک لوگو جدید را طراحی و آماده کنید، اما بدانید کسب و کارهایی که با ذهنیت های سنتی و غیر علمی قبل می رود همیشه ذهنیت هایی سنتی و غیر علمی به همراه خواهند داشت که همین ذهنیت ها سبب می شود الی افرادی سنتی و غیر علمی به عنوان مشتری و مصرف کننده به سمتشان بیایند و نهایتاً بعد از مدتی از گود چشم وهمچشمی بیرون خواهند شد. به صورت یک قانونی کلی اگر یک لوگو را والده بزرگتان برگزیدن و یا تائید می کند، شک نداشته باشید که در بازار شکست خواهید خورد!

فراموش نکنید که ماندگارترین و برجسته ترین یادگارها معماری عظیم آنهایی بوده اند که از ابتدا امر شالوده ای عظیم برای آنها در نظر گرفته اند. پس از آنکه پایه های کسب و کار خود را بنا کردید دیگر فرصت حفر و مهندسی شالوده نخواهید داشت، بعد از همین حالا صحیح گام بردارید الی در آینده در برابر چشم وهمچشمی های بازار ناچار نمانید.

لوگو یگانه از مهمترین عناصری است که کمک می کند تا یک برند و سازمان در بازار به کامیابی دست یابند. لوگو را به عنوان یک عامل زیاد مهم و تاثیرگذار در ارتباطات بین کسب و کارتان و مصرف کننده ببنید که در گام ابتدا در آن درک از بازار هدف، فهم از مشتریان هدف و خط مشی های کسب و کار به نکوداشتن دیده شده است. پس از آن نیز لوگو خویش را در سایت ها و انجمن های مختلف به نقد و بررسی بگذارید تا اطمینان حاصل کنید که هزینه صرف شده برای طراحی و خلق آن به درستی صورت گرفته است و به کمک آن می توانید ارتباط موثری بین خویش و مصرف کننده برقرار کنید.

ضمناً بیشترین افرادی که می توانند شما را در گویه طراحی یک لوگو ارشاد کنند، مشتریان و افراد شرکت هستند. لذا از ایشان نیز دعوت کنید تا در کنارتان حضور داشته باشند.