اهمیت لوگو در موفقیت کسب و کار

اهمیت و جایگاه طراحی لوگو در موفقیت کسب و کار

 

کسب و شغل در دنیای امروزی که از آن تحت عنوان کسب و کار استراتژیک اسم برده می شود از سه پایه اصلی تاسیس شده است.

این سه پایه شاملِ مدیریت بازاریابی استراتژیک، مدیریت ا.جرایی استراتژیک و مدیریت مالی استراتژیک است که بازاریابی خویش روایتی متفاوت و البته نتایجی متفاوت در راستای تحقق اهداف استراتژیک کسب و کارها را به همراه دارد که بدبختانه شوربختانه در ایران به دلیل عدم آگاهی از قوانین و اصول به روز دانشمند که البته می تواند به دلایلی چون عدم حضور اساتید متخصص و مسلط، آموزش های ضعیف آکادمیک و یا ذهنیت های سنتی بروز کرده باشد،

دیدگاه ها و رفتارهای سالیان قبلِ کشورهای صنعتی در آن جاری است و یکی از تفکرات سنتی مدیران و صاحبان کسب و کارها در طراحی لوگو نمایان می گردد.

بسیاری از افراد گمان می کنند که طراحی لوگو می بایست بر دوش طراحان هنری و گرافیست ها گذاشته شود، در حالی که برای طراحی یک لوگو به یاد ماندنی و موفق این متخصصان می بایست در کناره تیمی تاسیس شده از دسته های مربوط به پیشبرد در واحد بازاریابی حضور داشته باشند.

و چه بسا که حضور متخصصانی در زمینه برندینگ، روابط عمومی و تبلیغات به مراتبط مهم تر از یک طراح گرافیک می باشد.

طراحی لوگو یک تخصص پیچیده و در حیطه وظایف متخصصان بازاریابی است لذا ایشان می توانند با رعایت اصول اصلی و خطوط فکری بازاریابی در سوداگری دلخواه مناسب ترین لوگو مورد نیاز را یافته و خلق نمایند.

طراحی لوگو شما می بایست به گونه ای باشد که ماندگار باشد و در آینده نیازی به اعمال تغییرات در آن نبوده و یا بدتر از آن ناچار به تغییرش نباشید. اگر چه عده بسیاری گمان می کنند که لوگو همان برند است ولی به هر روی با کسب اطلاعات بیشتر و مفصل تری در زمینه برندینگ قطعاً به لزوم حساسیت هایی که در این نوشتار به آنها اشاره داریم پی خواهند برد.

اهمیت طراحی لوگو دقیقاً به اندازه گزینش نام جدید برای کسب. و کار و یا محصول مهم است و در صورتی که در این زمینه موفق عمل نکنید، بازاریابی استراتژیکِ کسب و کار خود را با بحران های احتمالی روبرو می کنید.

اگر چه نما یک لوگو به تنهایی نمی تواند در ذهن مشتری پایدار باشد و وفاداری به برند از عواملی چونجایگاه سازی برند نشات می گیرد، اما وجود یک لوگو خاص و نیرومند می تواند روند فعالیت های دلخواه را در بخش های مربوط به برند و برندینگ تا حتماً بسیار زیادی درمان و همچنین سهولت بخشد.
برای آغاز کار نخست می بایست تیم تحقیقات خود را حاضر کنید و ایشان را موظف به تحقیقات بازار در زمینه های تاثیرگذاری بر لوگو نمایید. تحقیق بر لوگو سایر فعالین بازار در عرصه داخلی و جهانی، تحقیق در ارتباط با لوگو رقبا، کمپانی ها و محصولات مشابه، تحقیق در باره رنگ های مناسب و تاثیرگذار، گونه لوگو، فونت های قابل بهره‌گیری و مواردی از این دست و همچنین بعد از آن تحقیقات بازاریابی در مورد لوگو پیشنهادی مهمترین اقدامات اولیه شما خواهند بود.

البته شدنی است با احضار این فرمان العمل ها از خود سوال کنید که چرا باید برای طراحی یک لوگو این همه هزینه و انرژی صرف کنم و پس متعلق به تصمیم بگیرید الی با همفکری دوستان، همکاران و یا حتی بستگا.ن خویش یک لوگو جدید را طراحی و حاضر کنید، اما بدانید کسب و کارهایی که با ذهنیت های سنتی و غیر علمی پیش می رود

همیشه ذهنیت هایی سنتی و غیر علمی به همراه خواهند داشت که همین ذهنیت ها سبب می شود تا افرادی سنتی و غیر علمی به عنوان مشتری و مصرف کننده به سمتشان بیایند و نهایتاً بعد از مدتی از گود رقابت بیرون خواهند شد.

به صورت یک قانونی کلی اگر یک لوگو را مادر بزرگتان گزینش و یا تائید می کند، شک نداشته باشید که در بازار شکست خواهید خورد!

فراموش نکنید که ماندگارترین و برجسته ترین آثار معماری عظیم آنهایی بوده اند که از آغاز فرمایش شالوده ای عظیم برای آنها در عقیده گرفته اند. پس از آنکه پایه های سوداگری خویش را بنا کردید دیگر فرصت حفر و مهندسی شالوده نخواهید داشت، بعد از همین اکنون درست گام بردارید الی در آینده در مساوی رقابت های بازار مجبور نمانید.

لوگو یکی از مهمترین عناصری است که کمک می کند تا یک برند و سا.زمان در بازار به موفقیت دست یابند. لوگو را به عنوان یک عامل بسیار مهم و تاثیرگذار در ارتباطات بین کسب و کارتان و مصرف کننده ببنید که در گام نخست در آن فهم از بازار هدف، درک از مشتریان هدف و خط مشی های کسب و کار به خوبی دیده شده است..

بعد از آن نیز لوگو خود را در سایت ها و انجمن های گوناگون به نقد و بررسی بگذارید الی اطمینان حاصل کنید که هزینه صرف شده برای طراحی و خلق آن به درستی چهره گرفته است و به کمک آن می توانید پیوستگی موثری بین خود و مصرف کننده پایدار کنید.

 

شاید مطالعه مطلب زیر هم برای شما مفید باشد :

تاریخ انقضاء لوگو