طراحی لوگو - طراحی برند - طراحی آرم - لوگونگار

تاریخچه لوگو 90 ساله هالیوود

Facebook
Twitter
LinkedIn

طراحی لوگو هالیوود اکنون به یکتا از جاذبه‌های توریستی ‌آمریکا تبدیل شده است. 9۰ سال از ساخت این مظهر میگذرد. اگرچه این حروف عظیم الجثه که اندازه هر کدام از آنها ۴۵ در ۳۳ فوت است، در حال حاضر به عنوان مظهر سینمای آمریکا شناخته شده است ولی از در آغاز در اواخر سال ۱۹۲۳ با قصد مشخص شدن حدود زمین ها شهر هالیوود، که روز به روز رو به گسترش بود، ساخته شد.

نماد هالیوود که بیش از ۹۰ سال از عمر آن می‌گذرد بارها ویرانی و بار دیگر بازسازی شده است تا جایی ‌که امروز به عنوان سمبول(لاتین) سینمای آمریکا سالانه صدها هزار دلار صرف نگهداری متعلق به می‌شود.

مظهر سینمای هالیوود که امروز ۹۰ سال از ساخت آن می‌گذرد الان به احد از از جاذبه‌های توریستی ‌آمریکا تبدیل شده است.اگرچه این حروف عظیم الجثه که اندازه هر کدام از آنها ۴۵ در ۳۳ فوت است، در حال آماده به عنوان سمبول(لاتین) سینمای آمریکا شناخته شده است ولی از در ابتدا در اواخر سنه ۱۹۲۳ با هدف مشخص شدن حدود زمین ها شهر هالیوود، که روز به روز رو به اشاعه بود، ساخته شد.

این حروف سفید رنگ که در آغاز تشکیل‌دهنده واژه هالیوود لند (سرزمین هالیوود) بودند در آنزمان با هزینه‌ای بالغ بر ۲۱ هزار دلار ساخته شد که اندازه‌اشان نیز کمی ارشد یعنی ۱۳ حرف ۵۰ فوتی بود.

اگرچه در پیش درآمد چشمداشت می‌رفت که ساخت این حروف یک سال به طور بیانجامد ولی در نهایت ساخت آن چند سالی درازا کشید و کمی پس این حروف غول‌پیکر توانستند توریست‌های زیادی را جذب خویش کنند و به بازبینی ملت آن به عنوان سمبول(لاتین) سینمای آمریکا (هالیوود) پذیرفتند.

ولی یک رخداد دردناک در یک عصر یگانه از جمعه‌های سنه ۱۹۳۲، لغایت مدت‌ها هالیوود را به نمادی شوم تبدیل کرد.

هنرپیشه‌ای جوان به نام «پگ انتویستل» ۲۴ ساله بعد از ناکامی‌های مکرر در سینمای آمریکا خویش را از فراز حرف اچ به سرانجام انداخت.

تا میانه ها دهه ۴۰ میلادی این نماد به شدت دچار خرابی شده بود و مالکان اراضی که این حروف در آن واقع شده بود تصمیم به فروش زمین‌های خویش بالغ بر ۴۵۰ هکتار گرفتند و در عقیده داشتند که این تابلو را نیز به کلی از بین‌ ببرنند ولی در فرایند فروش این علامت جزئی از پارک گریفیث شد.

سال ۱۹۴۹ اطاق بازرگانی هالیوود در قراردادی با دپارتمان پارک‌های شهر لس‌آنجلس، خواستار تعمیر حروف‌ آسیب‌دیده و بازسازی حروف از بین‌ رفته شد، البته در این میانی قرار شد که واژه «لند» به طور کلی حذف شود.

هزینه تقریبی این تعمیرات بیش از ۴ هزار دلار برآورد شد و قرار شد هرگونه خرج اضافی را اتاق تجارت هالیوود پرداخت کند.

طی ۳۰ سال پس این تابلو چندین و چند بار دیگر تحت تعمیرات پیمان گرفت که در این میان بخشی از هزینه‌‌ها توسط بعضی از ستاره‌های هالیوود تأمین می‌شد.

سال ۱۹۷۳ همهنگام با ۵۰ سالگی نماد هالیوود، هیأت مدیره میراث فرهنگی شهر لس‌آنجلس اعلام کردند که این مظهر در فهرست میراث فرهنگی این شهر قرار خواهد گرفت.

سال ۱۹۷۸ کلمه «وود» به شدت مبتلا زنگ‌زدگی شد به طوریکه گرد از حروف «و» از بالای کوه به ذیل سقوط کرد و کمی پس نیز حرف «ال» توسط شخصی سوزانده و تخریب شد.

این رویدادها مقامات لس‌آنجلس را بر آن داشت که این نماد را به طور کلی بازسازی کنند که این بازسازی ۲۵۰ هزار دلار یعنی ده مساوی هزینه‌ای که صرف ساخت آن شده بود، هزینه در بر داشت که بخشی از این هزینه‌ را خوانندگانی چون «اندی ویلیامز» و «آلیس کوپر» و در ضمن چند تن از بازیگران هالیوود به عهده گرفتند.

آگوست سنه ۱۹۷۸ این علامت برای اولین بار طی بیش از نیمه قرن ماضی به طور کلی ویرانی شد و لس‌آنجلس سه ماه را بدون این نماد سپری کرد.

حروف جدید با وزن ۱۹۴ تن از فولاد مرغوب و لعاب کاری شده توسط هلیکوپتر به محل مورد عقیده منتقل شد. این درحالی بود که همگی حروف توسط داربستی فلزی که آن نیز لعاب‌کاری شده بود از پشت در جای خود کاملا استوار شدند.

علامت جدید هالیوود نوامبر همان‌سال مقارن با هفتاد و پنجمین سنه زایش سینمای هالیوود از راه یک برنامه زنده تلویزیونی با ۶۰ میلیون مخاطب رونمایی شد.سال ۱۹۸۴ مقارن با برگزاری بازی‌های المپیک تابستانی در لس‌آنجلس سمبول(لاتین) هالیوود را کاملا چراغانی کردند.سال ۱۹۹۹ به منظور حفاظت از تابلوی هالیوود، شرکت پاناسونیک اقدام به نصب چندین سیستم حفاظتی پیشرفته در اطراف و در ضمن روی آن کرد.

کمی بعد همهنگام وب سایت « hollywoodsign.org» راه اندازی شد و بدین ترتیب نماد هالیوود ورود خویش به سده ۲۱ را جشن گرفت.

سال ۲۰۰۳ در شب افتتاحیه جشنواره فیلم لس‌آنجلس، هشتادمین سنه ساخت این علامت نیز جشن گرفته شد.

شش سنه پس سیستم امنیتی نصب شده بر این علامت با جدیدترین نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای روز دنیا، به روز شد و از این تاریخ تابلوی هالیوود، توسط عده‌ای کارگزار به چهره ۲۴ ساعته و شبانه‌روزی مانیتور می‌شود.

امروز نیز هر ساله بیش از صدها هزار دلار صرف حفاظت و تعمیرات مظهر هالیوود می‌شود.

نماد هالیوود در سنه ۱۹۲۳ با نام کامل “HOLLYWOODLAND” برای تبلیغ فروش یک سری املاک ساخته شد. این مظهر در ابتدا از یک سری پنل‌های چوبی با تکیه بر سیم‌های تلفن ساخته شد که برآیند اینکه با وزش باد ارتعاش می‌خورد و استحکام چندانی نداشت.
ارتفاع حروف ۱۳ متر بود و واژه ها نیز با ۴۰۰۰ لامپ صریح شده و از دور خودنمایی می‌کردند.

هزینه کلی ساخت نماد در آن سررسید ۲۱ هزار دلار (حدود ۲۶۵ هزار دلار امروز) بود و چشمداشت می‌رفت که فقط برای مدت ۱۸ ماه دوام آورد.

در سنه ۱۹۴۹، پس متعلق به که نماد و املاک زیر آن به شهر لس‌آنجلس تعلق گرفت، اتاق بازرگانی هالیوود در همکاری با اداره پارک‌های لس‌آنجلس شروع به اتمام اقداماتی در گویه تعمیر مظهر به شدت در حال ویرانی HOLLYWOODLAND بود که مرمت آن به‌دلیل بروز رکود کبیر اقتصادی، در دهه ۱۹۳۰ از جانب گروه املاک و مستغلات Hollywoodland خلاص شده بود. در آن دوران مقامات به این نتیجه رسیدند که تقسیم LAND از آن برداشته و واژه HOLLYWOOD به هدف تبلیغ صنعت فیلم‌سازی آمریکا حفظ شود.

تا دهه ۱۹۷۰ تقسیم مانده مظهر HOLLYWOOD زیاد تخریب شده، حرف “O” پایین افتاد و موریانه‌ها در حال اضمحلال این پرتو بودند.
در ژوئن سال ۱۹۷۸، Hugh Hefner برای جذب سرمایه از افراد نامدار اراده تا برای بازسازی سمبول(لاتین) HOLLYWOOD پول جمع کنند.
در پی برگزاری یک مهمانی، اتاق بازرگانی تصمیم گرفت الی یک حرف را به هر کدام از پیروان این برنامه اختصاص دهد.

H:ناشر معروف، ترنس دونلی

O:تهیه کننده بزرگ، جیووانی مازا

L:موسس شرکت فروش خودرو Kelley Blue Book، لس کلی

L:بازیگر و خواننده مشهور، ژن اوتری

Y: Hugh Hefner

W:خواننده معروف، اندی ویلیامز

O:آلیس کوپر، به یاد کمدین کبیر “گروچو مارکس”

O:گروه موسیقی Warner Bros. Records

D:ثروتمند و ساختمان ساز بزرگ، توماس پولی

نماد باستانی در هشتم آگوست سنه ۱۹۷۸ میلادی زیر آورده شده و از نماد جدید با ویژگی ها مانند در سی اکتبر همان سنه رونمایی گردید. از هلی کوپتر اختصاصی Hugh Hefner برای انتقال بخش‌های فولادی به آن جا بهره‌گیری شد.
اسامی کارگران کمپانی کننده در پروژه بازسازی مظهر در سال ۱۹۷۸ با پوششی از رنگ حفظ شده است.
امروزه وظیفه حفظ و حفاظت از سمبول(لاتین) هالیوود بر عهده بنیاد-نهاد-سازمان غیر انتفاعی Hollywood Sign Trust است. وسیع ترین نوسازی در ۳۵ سال گذشته در اکتبر ۲۰۱۲ شروع و در دسامبر همان سال آخر یافت.