تکنیک های طلایی ساخت لوگو

تکنیک های طلایی طراحی لوگو

 

لوگو نماینده تصویری چیزی است که کمپانی شما به آن ایمان داشته و از آن فرمانبرداری می کند. برای نمونه به لوگوی مک دونالد یا علامت تیک نایک نگاه کنید که دو نمونه از اعجاب انگیز ترین لوگوها بوده و ویژگی ها این کمپانی را منتقل می کنند. اما بسیاری از شرکت ها امروزه نیز این بخش مهم از شروع تجارت را نادیده می گیرند.

از نظر آرمانی ،این لوگوست که مشتریان احتمالی شما را افزایش دیتا و باعث می شود تأثیر بسزایی در اولین تجربه افراد نسبت به تجارت شما داشته باشد. یک لوگو خوب می تواند مایه تعهد مشتریان به بازرگانی شده، هویت نکویی برای برند ایجاد کرده و تصویری حرفه ای از کمپانی شما ایجاد کند.

 

انواع لوگو

 

لوگو ها را می توانیم در سه طبقه کلی دسته بندی کنیم.

لوگوهای بر پایه فونت که در آنها مدل فونت عوض می شود. برای مثال لوگوهای IBM، مایکروسافت و سونی همان فونت هایی هستند که شیپ و استایل متفاوت دارند که مایه تمایز پیدا کردن آنها می شود.
دومین بخش لوگوهایی هستند که با به کارگیری واژه ها و عکس نشان می دهند شرکت چه تکاپو هایی دارند. برای مثال وقتی یک شرکت خدمات منزل از یک قلم موی رنگ در ساحل اسم شرکت استفاده می کند.
بخش سوم سمبول های تصویری انتزاعی مشابه علامت تیک نایک است که به برند این کمپانی تبدیل شده است.
این نوع نماد ها در اصل معنایی ندارد ولی بعد از روشنگری داده شدن،معنا پیدا میکند و شما با معنای ویژه لوگو برند آشنا می شوید. تحقیقات اثر داده است که این گونه لوگوها بعد از تثبیت مکان خویش تأثیر اکثریت بر مشتریان احتمالی داشته و باعث تعهد بیشتر نسبت به برند می شود. ولی برپایی کردن چنین تصویر و ارتباط ذهنی به خرج و موعد زیادی لازم دارد. علامت تیک نایک نیز در اصل معنای خاصی نداشته اما این شرکت سنه های زیادی کوشش کرده است تا بتواند این لوگو را به اثر ای از هویت زندگی ورزشکارانه تبدیل کند.

تجارت های رو به پیشرفت اکثر اوقات توانایی خرج کردن میلیون ها دلار و سنه ها وقت برای برپایی چنین وابستگی ذهنی ندارند. پس لوگویی که می تواند به روشنی ارزش ها و کار و جنبش های شرکت شما را نشان دهد می تواند گزینه مناسب تری برای این نوع بازرگانی ها باشد. بسیاری از کارآزمودگان طراحی لوگو ذکر کرده اند که حتی لوگوی تألیف شده و مبتنی بر فونت از کمپانی نیز می تواند بیش از حد ژنریک باشد. او باورداشت دارد که مشتریان باید بتوانند با نگاه کردن به لوگوی شما مشخص کنند شما چه فعالیتی انجام می دهید.

شروع به پیشه طراحی یک لوگو

قبل از اینکه شروع به کشیدن لوگوی خود کنید باید اول پیامی که می خواهید به سایرین منتقل کرده را رسیدگی کنید. کوشش کنید پیام خود را در یک جمله نوشته و ببینید که آیا این پیام به شما در رسیدن به اهداف کمک می کند یا خیر. پروا داشته باشید که پس از نگارش این جمله باید به آن تعهد داشته و در تمام مراحل ساخت لوگو از این جمله اطاعت کنید.
البته این شغل به سادگی نمی تواند برای آغاز شغل شما کافی باشد. شما می توانید از تاکتیک و شیوه های ذیل در سررسید ساخت لوگوی خود کاربرد کنید. این موارد می توانند به ساخت لوگویی مناسب برای شرکت شما کمک کنند:

1- لوگوی دیگر کسب و کارهای صنعت خود را بررسی کنید.

آیا رقبای شما از عکس های محافظه پیشه و وزین بهره‌گیری می کنند یا گرافیک های زنده و متحرک؟ شما باید رسیدگی کنید که چطور می خواهید لوگوی خود را از رقبا متمایز کنید.

2- بر روی پیام تمرکز کنید.

تصمیم بگیرید که چه نکته ای در مورد شرکت شما قابل انتقال است. آیا شرکت شما توانایی خاصی دارد که شما می توانید آن را انتقال دهید؟ چه چیزی مایه می شود شما نسبت به رقبا ویژه باشید؟ ذات بیننده قصد شما چیست و چه خصوصیات گزیده تر ای دارد؟ این عناصر نقش مهمی در طراحی و مفتوح دهی طراحی لوگوی شما دارد.

3- لوگو باید واضح و عملی باشد.

لوگو شما باید از روی کارت های ویزیت گرفته الی در کناره یک کامیون و ماشین جلوه ای پسندیده داشته باشد و به صورت واضح قابل رویت باشد. یک لوگوی خوب را به هر اندازه که می خواهید باید بتوان حقیر و بزرگ کنید. این لوگو چه حقیر و چه بزرگ جلوه ای مناسب دارد. همین طور لوگوی خوب باید به راحتی مفتوح فرآوری شده، در ذهن جای گرفته و نسبت به دیگران جدا باشد. مطمئنا استفاده از نماد بهتر از عکس است زیرا اگر تصاویر کبیر یا کوچک شوند تشخیص دادن یا شفافیت آنها مختل خواهد شد. کوشش کنید که لوگویی برپایی می کند که سیاه و سفید و یا در دو رنگ است لغایت اینکه بتوانید به راحتی آن را فکس کرده، از آن عکس گرفته و یا در فیش های ابلک از آن کاربرد کنید.

4- بهره‌گیری کردن از نام بازرگانی بر طراحی لوگوی شما تأثیر می گذارد.

اگر نام تجارت شما ” جواهرات تهرانی” است باید از فونتی با کلاس و استایل های تجملی در فونت بهره‌گیری کنید. اما شرکتی که ” چاپ سرعت و دقت ” نام دارد بهتر است لوگویی داشته باشد که فونت آن حس رعد و برق و سرعت و توان را منتقل کند.

5- از لوگوی خویش برای نشانه دادن خصوصیات کلیدی کمپانی تان استفاده کنید.

بهترین لوگوها سریعا با به کارگیری تصویر پیام را به بیننده منتقل می کنند و از واژه هیچ استفاده ای نمی کنند. برای مثال لوگوی ” چاپ سرعت و دقت ” هم می تواند خصوصیات خدمات چاپ زیاد تند را منتقل کند. فلذا به کارگیری عکس رعد و برق می تواند دانستن سرعت و اطمینان را منتقل کند.

6- از نماهنگ آرت بهره‌گیری نکنید.

اگرچه چنین کاری زیاد وسوسه کننده است، نماهنگ آرت را می توان به راحتی کپی کرد. نه فقط اورجینال آرت پیام را نیرومند تر منتقل می کند، بلکه باعث تمایز یافتن شما نسبت به بازرگانی های سایر نیز می شود.

7- از تصاویری که فانی هستند بهره‌گیری نکنید.

اگر شما بخواهید لوگوی کهن خود را دوباره طراحی کنید، این احتمال وجود دارد که شما مشتریان قبلی تان را گیج کرده و در حالت بدتر باعث بیگانگی آنها شده. احد از گزینش ها دگرگونی ها زیاد کم و آهسته در لوگو است. اما شما نباید چند بار لوگوی خود را تغییر دهید. از نظر آرمانی شما باید لوگویی استفاده کنید که دست کم 10 تا 20 سال بدون احتیاج به تغییر باقی بماند. این مسئله نشان طراحی پسندیده است. در واقع وقتی یک گروه عالی، لوگو طراحی می کنند چشمداشت ندارد سایر مشتری برای طراحی و تغییر لوگو به او مراجعه کند.

8- مواظب رنگ ها در لوگو باشید

یکی از مسایلی که مایه گران شدن لوگو می شوند به کارگیری رنگ های انبوه است. در سررسید طراحی لوگو باید پروا داشته باشید که اگرچه لوگوی رنگی شما عالی به عقیده می رسد در زمان فرآوری متعدد این لوگو، هزینه ساخت و فرآوری آن بر روی کالا های گوناگون نیز شما را حیرت زده می کند. همین طور استفاده از لوگوهایی با رنگ های زیاد باعث می شود شما نتوانید به راحتی آنها را کپی کرده و رنگ سیاه و سفید باعث از بین رفتن شفافیت آنها می شود. سعی کنید رنگ های لوگو اغلب از سه رنگ نشود مگر اینکه استفاده از رنگ های بیشتر الزامی باشند.
شما لوگورا می تواند در گونه ها رسانه ها، تبلیغات، ایستگاه ها، ماشین های خودکار و بسته بندی ها مورد کاربرد پیمان گیرد. به یاد داشته باشید که بعضی از کاربردها باعث محدودیت در موعد طراحی لوگو می شوند مطمئن شوید که از قبل معنای رنگ ها را نیز مطالعه کرده اید و معنای آنها با پیام اصلی لوگوی شما همخوانی دارد یا خیر. همین طور بهتر است پیش از تصمیم گیری پایانی مدل های تک رنگی، دو رنگی، و سه رنگی لوگوی خویش را نیز بررسی کنید.

9- کمک دریافت از یک طراح لوگو

با اینکه تفکر در باره لوگو مرحله ای مهم در برپایی یک تصویر از بازرگانی شماست، سعی برای ساخت لوگو به تنهایی از اشتباهات کبیر محسوب می شود. احتمالاً به نظر برسد که بهترین گذرگاه برای تفریق خرج ها عدم به کارگیری شرکت های طراحی حرفه ای باشد که چیزی بین 5 الی 15 میلیون تومان برای طراحی لوگو طلب می کنند. ولی پروا داشته باشید که هزاران طراح مستقل و آزاد شغل وجود دارند که با گرفتن خرج کمتری چنین کاری انجام می دهند. شغل آفرینان با بودجه محدود باید به تعقیب طراحان با کیفیت ولی ارزان بها بگردند. طراحان آزاد زیادی وجود دارند که خرج تکاپو آنها در هر ساعت 15 الی 70 هزار تومان است.
شما نباید فقط به خاطر هزینه کمتر از طراح بدون تجربه استفاده کنید. طراحانی را پیدا کنید که با حیطه کاری و موقعیت رقابتی شما مستحضر باشد. اگر هنوز هم هزینه بیش از بی گمان بود باید به این نکته پروا کنید که اگر شما لوگوی نکوداشتن طراحی کنید این لوگو کمینه 10 سال برای شما باقی خواهد ماند. یک بار خرج برای 10 سال چیز زیادی محسوب نمی شود.
حتی اگر می توانید به احسان از رنگ ها کاربرد کرده و می دانید لوگو باید چه شکلی داشته باشد باز هم بهتراست از یک طراح مشورت بگیرید. چرا؟ آن ها می دانند که آیا لوگو به راحتی پیام شما را انتقال دیتا و با این کار می توانید به طراحی زیبایی برسید که بدون خرج زیاد به راحتی پیام را به سایرین منتقل می کند. لوگوی شما پایه تمام مواردی است که به شما ارتقا می دهد، فلذا هر چه اغلب زمان صرف طراحی بهتر لوگو کنید، فایده اکثریت برای شما همراه خواهد بود.

10- استفاده کردن و حفاظت از لوگو

بعد از طراحی لوگویی که نشان دهنده کار و جنبش ها و خصوصیات شرکت شما در یک نگاه باشد، مطمئن شوید که کپی رایت آن را ثبت کرده الی بتوانید آن را نسبت به کمپانی های دیگر حمایت کنید. شما می توانید از یک کمپانی ثبت علائم تجاری و گردانیدن ثبت مالکیت های معنوی استفاده کنید.
بعد از ثبت می توانید از این لوگو در هر جایی برای ارتقای برند خود استفاده کنید. شما می توانید از لوگو در کارت های ویزیت، ایستگاه ها، سر برگ ها، بروشورها، تبلیغات، تارنما ها و هر جای دیگر بهره‌گیری کرده لغایت نام شرکت خویش را در ذهن کسان جا بیاندازید. این کار به ایجاد تصویری از تجارت، افزایش قابلیت دیده شدن شرکت شما و کسب مشتری بیشتر کمک کند.
ساختن یک لوگو پیشه ساده ای به عقیده می رسد، نه؟ مطمئناً این کار ساده است اما نکات ظریفی در سپریدن این کار وجود دارد که باعث می شود طراحی و بهره‌گیری بهینه از لوگو به کاری زیاد سخت تبدیل شود. تنها به یاد داشته باشید که باید ذات مشتریان و تجارت خود را در موعد طراحی لوگو در ذهن داشته باشید واینکه مشتریان از شما چه چیزی می خواهند. پس از طراحی کامیاب لوگوی برند باید آن را ثبت کرده و تمام تلاش خویش را بکار برید الی بتوانید سمبولی قابل تشخیص و مثبت از خدمات یا محصولات خویش ارائه کنید.

طراحی لوگو و آرم