طراحی لوگو - طراحی برند - طراحی آرم - لوگونگار

تکنیک های مهم برای برتری لوگو

Facebook
Twitter
LinkedIn

تکنیک های حرفه ای برای برتری طراحی لوگو

 

برای داشتن یک لوگوی حرفه ای  میبایست بهر تکنیک های طراحی لوگو آشنایی داشته باشید . بسیاری از شرکتهای تبلیغاتی بر مبنای سلیقه شخصی طراح و به دور از استاندارد ها و اصول طراحی، به طراحی لوگو می پردازند که این کار باعث طراحی یک لوگوی تاب کارآمد خواهد شد. اصول و تکنیک هایی را که در پیوستگی می بینید در طراحی لوگوتان مدنظر داشته باشید تا با به کارگیری این اصول یک لوگو حرفه ای و استاندارد طراحی کنید.

1- معنی دار بودن لوگو

به طوری که لوگوی تان بتواند پیامی در مورد خاصیت های جدا کسب و کارتان برساند.

2- انسجام و هارمونی در به کارگیری لوگو

تکرار عناصر مانند با روشهای یکسان به کسان کمک می کند الی به خاطر بسپارند که شما که هستید و چه کاری را انجام می دهید.

3- بی همتا بودن لوگو

این ویژگی به شما کمک می کند الی عالی به عقیده بیایید.. برای مثال، اگر کل در صنعت شما از یک سمبول(لاتین) خاص بهره‌گیری می کنند (به عنوان مثال، آژانس های مسافرتی اغلب از کره در آرم خویش بهره‌گیری می کنند) کوشش کنید از نماد دیگری استفاده کنید . با این کار، لوگوی شما مانند لوگوی سایرین نخواهد بود.

4- قابلیت به خاطر سپاری لوگو

به طوری که لوگوی شما در خط مقدم ذهن مشتریان خفته تان باقی بماند. با این ویزگی، آنها دفعه بعد که احتیاج به خدمات و محصولات شما داشته باشند آغاز به شما فکر خواهند کرد.

5- عدم محدودیت زمانی در لوگوی طراحی شده

این مورد تضمین خواهد کرد که چند سنه بعد مجددا مجبور به طراحی لوگو نخواهید بود و سرمایه گذاری شما در طراحی لوگو ماندگار خواهد بود.

6- کنتراست بین رنگ ها در لوگو

نه فقط از لحاظ رنگ، بلکه از نظر مقدار، به طوری که بتوان آن را در مقوله ابلک قرار عدل و کسان کور رنگ قادر به رویت آن باشند.

7- حرفه ای بودن لوگو

یکی از موارد حرفه ای بودن لوگو اهمیت دادن به کیفیت گرافیکی، چاپ و کاغذی که برای چاپ استفاده می شود، می باشد.

8- وحدت در میان عناصر گوناگون در لوگو

عناصر لوگو بایستی به عنوان یک یکتا کلی به نظر برسد، نه اینکه به چهره عناصری پراکنده و شلوغ در کنار هم نما شوند.

9- مقیاس پذیری لوگو

به طوری که لوگو در کارت و علامت کسب وکارتان و یا دربیلبورد ها و تابلوهای تبلیغاتی و یا به هر اندازه دیگری به یک اندازه خوب و با کیفیت به عقیده برسد. نام کسب و کارتان بایستی در اندازه های گوناگون خوانا باشد ، مطمئن شوید که طراح فونتی را گزینش می کند که به راحتی قابل احضار است.

مقاله : حرفه ای شدن در طراحی لوگو

آموزش تکنیک های حرفه ای طراحی لوگو

ارتباط طراحی لوگو اصولی با کسب و کار

 

کسب و پیشه در دنیای معاصر که متعلق به تحت عنوان کسب و کار استراتژیک نام اسیر می شود از سه پایه اصلی تشکیل شده است. این سه پایه شاملِ مدیریت بازاریابی استراتژیک، مدیریت اجرایی استراتژیک و مدیریت مالی راهبردی است که بازاریابی خویش روایتی متفاوت و البته نتایجی متفاوت در راستای تحقق اهداف استراتژیک کسب و کارها را به همراه دارد که متاسفانه در ایران به علت عدم هشدار از قوانین و اصول به روز عالم که البته می تواند به دلایلی چون عدم حضور اساتید کارآزموده و مسلط، تعلیم های لاغر آکادمیک و یا ذهنیت های سنتی بروز کرده باشد، دیدگاه ها و رفتارهای سالیان قبلِ کشورهای صنعتی در آن جاری است و یگانه از تفکرات سنتی مدیران و صاحبان کسب و کارها در طراحی لوگو و علامت کسب و کار نمایان می گردد.

بسیاری از افراد دودلی می کنند که طراحی لوگو می بایست بر دوش طراحان هنری و گرافیست ها گذاشته شود، در حالی که برای طراحی یک لوگو به یاد ماندنی و موفق این متخصصان می بایست در کنار تیمی تشکیل شده از بخش های مربوط به پیشبرد (Promotion) در واحد بازاریابی حضور داشته باشند. و احتمالاً که حضور متخصصانی در مقوله برندینگ، روابط عمومی و تبلیغات به مراتبط مهم تر از یک طراح گرافیک می باشد.

طراحی لوگو یک تخصص پیچیده و در حیطه وظایف متخصصان بازاریابی است لذا ایشان می توانند با رعایت اصول اصلی و خطوط فکری بازاریابی در سوداگری مد نظر پسندیده ترین لوگو باره بیچارگی را مکشوف و خلق نمایند. طراحی لوگو شما می بایست به گونه ای باشد که ماندگار باشدو بعدها نیازی به اعمال دگرگونی ها در آن نبوده و یا بدتر متعلق به مجبور به تغییرش نباشید. اگر چه عده بسیاری تردید می کنند که لوگو همان برند است اما به هر روی با کسب اطلاعات اغلب و مفصل تری در مقوله برندینگ قطعاً به لزوم حساسیت هایی که در این نوشتار به آنها اشاره داریم پی خواهند برد. اهمیت طراحی لوگو دقیقاً به اندازه انتخاب نام جدید برای سوداگری و یا فرآورده مهم است و چنانچه در این زمینه کامیاب عمل نکنید، بازاریابی استراتژیکِ سوداگری خویش را با چالش های احتمالی مواجه می کنید.

اگر چه نما یک لوگو به انفرادی نمی تواند در ذهن مشتری استوار باشد و وفاداری به برند از عواملی چون Brand Positioning (جایگاه سازی برند) نشات می گیرد، اما وجود یک لوگو ویژه و نیرومند می تواند روند فعالیت های مد نظر را در دسته های مربوط به برند و برندینگ الی حد بسیار زیادی شفا و همچنین سهولت بخشد.

برای شروع پیشه آغاز می بایست تیم تحقیقات خویش را آماده کنید و ایشان را موظف به تحقیقات بازار در زمینه های تاثیرگذاری بر لوگو نمایید. تحقیق بر لوگو سایر فعالین بازار در عرصه درونی و جهانی، تحقیق در ارتباط با لوگو رقبا، شرکت ها و محصولات مشابه، پژوهش در مورد رنگ های مناسب و تاثیرگذار، نوع لوگو، فونت های قابل بهره‌گیری و مواردی از این قبیل و البته در ضمن پس متعلق به تحقیقات بازاریابی در مورد لوگو پیشنهادی مهمترین اقدامات اولیه شما خواهند بود.

البته ممکن است با خواندن این پروانه العمل ها با خویش بگوئید آخر چرا طراحی یک لوگو به این همه خرج و انرژی نیاز دارد و بعد از آن تصمیم بگیرید الی با همفکری دوستان، همکاران و یا حتی بستگان خود یک لوگو جدید را طراحی و آماده کنید، اما بدانید کسب و کارهایی که با ذهنیت های سنتی و غیر علمی قبل می رود همیشه ذهنیت هایی سنتی و غیر علمی به همراه خواهند داشت که همین ذهنیت ها سبب می شود الی افرادی سنتی و غیر علمی به عنوان مشتری و مصرف کننده به سمتشان بیایند و نهایتاً بعد از مدتی از گود چشم وهمچشمی بیرون خواهند شد. به صورت یک قانونی کلی اگر یک لوگو را والده بزرگتان برگزیدن و یا تائید می کند، شک نداشته باشید که در بازار شکست خواهید خورد!

فراموش نکنید که ماندگارترین و برجسته ترین یادگارها معماری عظیم آنهایی بوده اند که از ابتدا امر شالوده ای عظیم برای آنها در نظر گرفته اند. پس از آنکه پایه های کسب و کار خود را بنا کردید دیگر فرصت حفر و مهندسی شالوده نخواهید داشت، بعد از همین حالا صحیح گام بردارید الی در آینده در برابر چشم وهمچشمی های بازار ناچار نمانید.

لوگو یگانه از مهمترین عناصری است که کمک می کند تا یک برند و سازمان در بازار به کامیابی دست یابند. لوگو را به عنوان یک عامل زیاد مهم و تاثیرگذار در ارتباطات بین کسب و کارتان و مصرف کننده ببنید که در گام ابتدا در آن درک از بازار هدف، فهم از مشتریان هدف و خط مشی های کسب و کار به نکوداشتن دیده شده است. پس از آن نیز لوگو خویش را در سایت ها و انجمن های مختلف به نقد و بررسی بگذارید تا اطمینان حاصل کنید که هزینه صرف شده برای طراحی و خلق آن به درستی صورت گرفته است و به کمک آن می توانید ارتباط موثری بین خویش و مصرف کننده برقرار کنید.

ضمناً بیشترین افرادی که می توانند شما را در گویه طراحی یک لوگو ارشاد کنند، مشتریان و افراد شرکت هستند. لذا از ایشان نیز دعوت کنید تا در کنارتان حضور داشته باشند.