قوانین انکار ناپذیر در طراحی آرم و لوگو

قوانین انکار ناپذیر طراحی آرم و لوگو

 

منحصر بودن و حفظ اصالت

اگر اصالت نداشته باشید، باره توجه قرار نمی گیرید و اگر در فضای رقابت باره پروا قرار نگیرید یعنی موقیتهای تبدیل شدن به یک برند ویژه را از دست خواهید داد. قانون امروزین بازار تنها دو چیز است. یا برند باشید، یا منهدم شوید! اگر تبدیل به یک برند قدرتمند نشوید، آخر زندگی کسب و کار شما کم و بیش خواهد بود و اگر می خواهید بدانید تا چه اندازه در معرض اضمحلال قرار دارید بس است به این نکته توجه داشته باشید که آیا در بازار به عنوان رهبر شناخته می شوید و یا بازار شما را یک طرفدار می داند.

هر چقدر هم که یک مقلد قدرتمند باشید ولی گمان کردن اضمحلال شما به مراتب بیشتر از یک برند ناب و اصیل است. از همین روست که برندهای ناب و یا آنهایی که می خواهند به رهبران بازار تبدیل شوند دائم از لوگوهای ریشه دار و بکر بهره‌گیری کرده اند. برای نمونه نگاهی به لوگو کمپانی اتومبیل سازی هوندا بیندازید. حتی وقتی که اسم هوندا را در این متن نگاه می کنید به راحتی تصویر لوگو آن در ذهن تان نقش می بندد. ولی زمانی که با اسم هیوندای روبرو می شوید چه چیزی را می بینید؟

درست است! تصوراتی مضحک از یک لوگوی غیر اصیل که نه فقط نام، بلکه حتی لوگو را با اعمال کمی دگرگونی ها از کمپانی معتبرِ هوندا سرقت کرده و به کاربرد خویش در آورده است. چنین دزدی هایی در ایران نیز به فراوانی یافت می شود و این خود بیانگر میزان کسب و کارهای غیر اصیل در فضای بازار این مملکت است.

به لوگو شرکت هایی چون مرسدس بنز، نوکیا یا کوکاکولا توجه کنید لغایت به اصالت هر کدام از آنها و تاثیری که این اصالت بر ذهن شما می گذارد پی ببرید.

قانون انکارناپذیر ذهنیت ساز بودن

فضای کسب و کارهای ایرانی آکنده از لوگوهای نامربوط با رنگ بندی های غیر بنیادین و بی علت که نشانه دهنده عدم تحقیقات پیش از معرفی لوگو پایانی به بازار می باشد، است. نوع رنگ و درجه آن در طراحی لوگو، نوع فونت باره کاربرد و یا به کارگیری نمادهای ویژه می بایست به صورت ریزبین با بازار شما در تماس باشد.

برای درک دقیق این قانون کافی است که در صنایع و بازارهای مختلف به لوگو شرکت ها و یا محصولاتی که رهبری بازار را به عهده دارند پروا کنید.

برای نمونه در صنعت رسانه های خبری بس است به لوگوهایی چون CNN, BBC, NBC یا AP پروا کنید. تمامی آنها از شکل و شمایلی ویژه برخوردار هستند که توانایی ارسال سیگنال های درست به ذهن مخاطبین خویش را دارند. سیگنال هایی که میخواهند به شما بگویند، ما حرفه ای و جدی هستیم.

از طرفی انتخاب رنگ لوگو نیز با اهداف خاصی سپریدن می شود. برای مثال شرکت مک دونالدز که به داشتن مصرف کنندگانی اهل شکم و با شکم های کبیر و پر از چربی معروف است از رنگ زرد برای تکمیل هویت لوگو خویش بهره‌گیری می کند لغایت اشتهای مصرف کنندگان را تا آنجا که می تواند تحریک کند. به عقیده شما اگر لوگو این شرکت از پیش تا به امروز با رنگ سبز شناسایی می شد چه چیزی را در ذهن مشتریان تداعی می کرد؟ قطعاً گیاه خواران و یا علاقه مندان به غذاهای رژیمی جای مصرف کنندگان اهل شکم را می گرفتند.

اصول، خط مشی ها، ویژگی ها و جایگاه کسب و کار خود را به دقت تحلیل و رسیدگی کنید. ببنید خاصیت های اصلی شما در ذهن مشتریان چه مواردی می تواند باشد و آنها را در شکل، فونت و رنگ لوگو خویش اعمال کنید.

سادگی

بعضی از لوگوها، مخصوصاً برخی لوگوهای ایرانی اغلب برای تفریح و یا بازی های فکری پسندیده هستند. البته هنگامیکه صاحبان صنایع پیشه را به دست ایده پردازان هنری ودیعه اند قطعاً چیز جز این چشمداشت نمی رود و می بایست که گواه بروز خلاقیت های هنری شگفت و ناآشنا در فضای بازار باشیم.

آیا تا به حال شما با لوگو هیچیک از کمپانی های مطرح جهانی مواجه شده اید که تصویری از مردی که کره زمین را بر دوش کشیده است باشد؟ آیا در هیچکدام از لوگوهای شرکت های هولدینگ چون Virgin تصاویری از گل و بوته و شاخه گندم می بینید؟ مطمئنا خیر. روشن است که چنین لوگوهایی گویایی لازم را نداشته و قابلیت به ذهن سپاری را ندارند.