قوانین طلائی طراحی لوگو

قوانین طلائی طراحی لوگو

 

کسب و پیشه در دنیای امروزی که متعلق به تحت عنوان کسب و کار استراتژیک اسم اسیر می شود از سه پایه اصلی شاملِ مدیریت بازاریابی استراتژیک، مدیریت اجرایی استراتژیک و مدیریت مالی راهبردی برپایی شده است که بازاریابی خود روایتی متفاوت و البته نتایجی متفاوت در راستای تحقق اهداف راهبردی کسب و کارها را به به اتفاق دارد که متاسفانه در کشورهایی همانند ایران به انگیزه عدم آگاهی از قوانین و اصول به روز جهان ، که البته می تواند به دلایلی چون عدم حضور اساتید کارآزموده و مسلط، آموزش های ضعیف آکادمیک و یا ذهنیت های سنتی بروز کرده باشد، دیدگاه ها و رفتارهای سالیان قبلِ کشورهای صنعتی در آن جاری است و یکتا از تفکرات سنتی مدیران و صاحبان کسب و کارها در طراحی لوگو نمایان می گردد.

بر حسب باور بسیاری، گمان می شود که طراحی لوگو می بایست بر عهده طراحان هنری و گرافیست ها گذاشته شود، در حالی که برای طراحی لوگو به یاد ماندنی و کامیاب این کارآزمودگان می بایست در کنار تیمی در برگیرنده بخش های مربوط به پیشبرد (Promotion) در یکتا بازاریابی حضور داشته باشند. و شاید که حضور متخصصانی در گویه برندینگ، روابط عمومی و تبلیغات به مراتبط مهم تر از یک طراح گرافیک است.

طراحی لوگو یک تخصص پیچیده و در حیطه وظایف کارآزمودگان بازاریابی است لذا ایشان می توانند با رعایت اصول اصلی و خطوط فکری بازاریابی در کسب و کار مد نظر مناسب ترین لوگو باره احتیاج را مکشوف و خلق نمایند. طراحی لوگو شما می بایست به نوع ای باشد که در آینده نیازی به اعمال دگرگونی ها در آن نبوده و یا بدتر متعلق به ناچار به تغییرش نباشید. اگر چه عده بسیاری دودلی می کنند که Logo همان Brand است ولی در هر حال با کسب اطلاعات اغلب و مفصل تری در گویه برندینگ قطعاً به لزوم حساسیت هایی که در این مقاله به آنها اشاره داریم پی خواهند برد. اهمیت طراحی لوگو دقیقاً به اندازه گزینش نام جدید برای سوداگری و یا محصول مهم است و چنانچه در این گویه کامیاب عمل نکنید، بازاریابی استراتژیکِ کسب و کار خویش را با بحران های احتمالی مواجه می کنید.

اگر چه نما یک لوگو به انفرادی نمی تواند در ذهن مشتری استوار باشد و وفاداری به برند از عواملی چون Brand Positioning (جایگاه سازی برند) نشات می گیرد، اما وجود یک لوگو خاص و قدرتمند می تواند روندِ تکاپو های دلخواه را در بخش های مربوط به برند و برندینگ تا بی گمان بسیار زیادی درمان و سهولت ببخشد.

برای شروع کار نخست می بایست تیم تحقیقات خویش را حاضر کنید و ایشان را موظف به تحقیقات بازار در گویه های تاثیرگذاری بر لوگو نمائید. پژوهش بر لوگو دیگر فعالین بازار در پهنه داخلی و جهانی، پژوهش درباره لوگو رقبا، کمپانی ها و محصولات مشابه، پژوهش در مورد رنگ های پسندیده و تاثیرگذار، نوع لوگو، فونت های قابل بهره‌گیری و مواردی از این دست و البته همچنین پس از آن تحقیقات بازاریابی در باره لوگو پیشنهادی مهمترین اقدامات اولیه شما خواهند بود.

البته شدنی است با خواستن این فرمان العمل ها با خویش بگوئید آخر چه کسی که گفته است طراحی لوگو به این همه خرج و انرژی احتیاج دارد و پس از آن تصمیم بگیرید لغایت با همفکری دوستان، همکاران و یا حتی بستگان خود یک لوگو جدید طراحی و آماده کنید اما بدانید کسب و کارهایی که با ذهنیت های سنتی و غیر علمی قبل می رود همش ذهنیت هایی سنتی و غیر علمی به به اتفاق خواهند داشت که همین ذهنیت ها سبب می شود لغایت افرادی سنتی و غیر علمی به عنوان مشتری و مصرف کننده گرداگردشان حلقه زنند و نهایتاً پس از مدتی از گود چشم وهمچشمی خارج خواهند شد.

فراموش نکنید که ماندگارترین و برجسته ترین نشانه ها معماریِ عظیم آنهایی بوده اند که از ابتدای امر شالود ای عظیم برای آنها در عقیده گرفته شده است. پس از آنکه پایه های کسب و کار خویش را بنا کردید سایر فرصت حفر و مهندسی شالوده نخواهید داشت، پس از همین حالا صحیح گام بردارید تا بعدها در مساوی چشم وهمچشمی های بازار مجبور نمانید.

لوگو یکی از مهمترین عناصری است که کمک می کند الی یک برند و سازمان در بازار به کامیابی دست یابند. لوگو را به عنوان یک عامل زیاد مهم و تاثیرگذار در ارتباطات بین کسب و کارتان و مصرف کننده ببنید که در گام پیش درآمد در آن درک از بازار هدف، فهم از مشتریان هدف و خط مشی های سوداگری به خوبی دیده شده است. بعد متعلق به نیز لوگو خویش را به نقد و بررسی بگذارید الی اطمینان حاصل کنید که هزینه صرف شده برای طراحی و خلق آن به حقیقت صورت گرفته است و به کمک آن می توانید پیوستگی موثری بین خویش و مصرف کننده برپا کنید . ضمناً به یاد داشته باشید بیشترین افرادی که می توانند شما را در مقوله طراحی لوگو راهبری کنند، مشتریان و افراد شرکت هستند. لذا از ایشان نیز دعوت کنید الی در کنارتان حضور داشته باشند.

قانون 1 : قانونِ انکار ناپذیرِ اصالت و منحصر بفرد بودن

اگر اصالت نداشته باشید، باره پروا پیمان نخواهید گرفت و اگر در فضای چشم وهمچشمی مورد پروا قرار نگیرید یعنی موقیتهای تبدیل شدن به یک برند خاص را از کف خواهید داد. من معتقدم که قانون امروزی بازار فقط دو چیز است. یا برند باشید، یا بمیرید! اگر تبدیل به یک برند قدرتمند نشوید، سرانجام زندگی سوداگری شما کم و بیش خواهد بود و اگر می خواهید بدانید الی چه اندازه در معرض اضمحلال قرار دارید کافی است به این نکته توجه داشته باشید که آیا در بازار بعنوان رهبر شناخته می شود و یا بازار شما را یک طرفدار می داند.

هر چقدر هم که یک پیرو نیرومند باشید اما بردباری نابودی شما به مراتب اغلب از یک برند ناب و اصیل است. از همین روست که برندهای ناب و یا آنهایی که می خواهند به رهبران بازار تبدیل شوند همش از لوگوهای اصیل و بکر استفاده کرده اند.

به لوگو کمپانی هایی چون مرسدس بنز، BMW، Marlboro، نوکیا، روکس یا کوکاکولا پروا کنید لغایت به اصالت هریک و تاثیری که این اصالت بر ذهن شما می گذارد پی ببرید.

قانون 2 : قانونِ انکارناپذیرِ ذهنیت ساز بودن

فضای کسب و کارهای ایرانی پر است از لوگوهای نامربوط با رنگ بندی های غیر بنیادی و بی علت که پرتو دهنده عدم تحقیقات قبل از شناسایی لوگو نهایی به بازار می باشد. گونه فونت باره بهره‌گیری در طراحی لوگو و یا استفاده از نمادهای ویژه و وانگهی نوع و درجه رنگ می بایست به چهره دقیق با بازار شما در تماس باشد.

برای فهم دقیق این قانون بس است که در صنایع و بازارهای گوناگون به لوگو کمپانی ها و یا محصولاتی که رهبری بازار را به عهده دارند پروا کنید. برای مثال در صنعت دخانیات لوگو محصولات Marlboro, Camel, Winston فارغ از جایگاهی که در ذهن مصرف کننده مکشوف اند، به نوعی تداعی کننده سیگار می باشند. وانگهی پروا به این ظرافت های تاثیرگذار الی جایی بوده است که نوع فونت بهره‌گیری شده در لوگو این محصولات اغلب مردانه به عقیده می رسد.

در صنعت رسانه های خبری کافی است به لوگوهایی چون CNN, BBC, NBC یا AP پروا داشته باشید. تمامی آنها از شکل و شمایلی ویژه برخوردار هستند که توانایی ارسال سیگنال های درست به ذهن مخاطبین خود را دارند. سیگنال هایی که در تلاشند تا به شما بگویند، ما حرفه ای و جدی هستیم.

همچنین با توجه به لوگوهایی چون Nokia, Samsung, Motorola مخاطب به راحتی می تواند فهم کند که این لوگوها مربوط به صنایع ارتباطات و مخابرات هستند.

از طرفی برگزیدن رنگ لوگو نیز با اهداف خاصی اتمام می شود. برای مثال کمپانی مک دونالدز که به داشتن مصرف کنندگانی اهل شکم و با شکم های کبیر و پر از چربی معروف است از رنگ زرد برای تکمیل هویت لوگو خویش بهره‌گیری می کند الی اشتهای مصرف کنندگان را لغایت آنجا که می تواند تحریک کند. ولی سوال اینجاست که اگر لوگو این کمپانی از پیش لغایت به امروز با رنگ سبز معرفی می شد چه چیزی را در ذهن مشتریان تداعی می کرد؟ استجابت ساده است! قطعاً گیاه خواران و یا علاقه مندان به غذاهای رژیمی جای مصرف کنندگان اهل شکم را می گرفتند.

اصول، راه و روش ها، خاصیت ها و جایگاه کسب و کار خویش را به دقت تحلیل و رسیدگی کنید. ببنید ویژگی های اصلی شما در ذهن مشتریان چه مواردی می تواند باشد و آنها را در شکل، فونت و رنگ لوگو خود اعمال کنید.

قانون 3 : قانونِ انکار ناپذیرِ سادگی

آیا الی بحال شما با لوگو هیچیک از کمپانی های مطرح جهانی مواجه شده اید که تصویری از مردی که کره زمین را بر عهده کشیده است باشد؟ آیا در هیچکدام از لوگوهای شرکت های هولدینگ چون Virgin تصاویری از گل و بوته و شاخه گندم می بینید؟ قطعا استجابت منفی است اما آیا علت آنرا می دانید؟ واضح است که چنین لوگوهایی نه فقط گویایی لازم را نداشته و قابلیت به ذهن سپاری را ندارند، در یک توصیف کلی، مسخره و احمقانه به نظر می رسند!

به چهره کلی لوگوها به دو بخش تقسیم می شوند:

Logotype

LogoImage

که صنایع گوناگون نسبت به ماهیت کاری خویش یا از Logotype و یا از Logoimage بهره‌گیری می کنند. برای مثال در صنایع دات کام ، کمپانی هایی چون Yahoo و Googleاز Logotype بهره‌گیری می کنند ولی در صنایع خودروسازی در بیشتر اوقات شرکتها گرایش به استفاده از Logoimage داشته اند. به هر روی چه آنهایی که تنها از فونت (لوگو تایپ ها) و چه آنهایی که از سمبل ها و عکس ها (لوگو ایمیج ها) استفاده می کنند گرایش زیادی به ساده بودن دارند. و بعضاً این سادگی تا آنجایی قبل رفته است که مصرف کنندگان با شنیدن نام هرکدام از این کمپانی ها نه تنها لوگو آنها را در ذهن تداعی می کنند، به راحتی می توانند تصویر مشابهی متعلق به لوگوها را به روی کاغذ رسم کنند.

توماج فریدونی

 

مطالب مفید دیگر :

مراحل طراحی لوگو

طراحی لوگو حرفه ای

انوع لوگو

طراحی لوگو را از کجا شروع کنم ؟

باز طراحی ( ریدایزین ) لوگو