مبنا و فرآیند طراحی لوگو منحصر به فرد

فرآیند طراحی لوگو منحصر به فرد

 

طراحی یک لوگوی منحصر به فرد بیشتر پیوستگی به یک مفهوم و ایده قوی دارد الی قابلیت های فنی و استقاده صحیح از ابزارهای طراحی.همچنین، وقتی گفتگو از طراحی لوگو در میان است فرمت وکتور یک فرمت کل کاره و کارآمد است. این مقاله فرایند خلاقانه برای خلق یک لوگوی مفهومی قدرتمند و چگونگی به کارگیری امکانات و مزایای Adobe Illustrator در اثناء طراحی لوگو را پوشش می دهد.

انواع لوگو

چندین گونه لوگو وجود دارد که هر یک منظور خاصی را دارند. اما دو بخش بندی اساسی عبارتند از لوگوهای بر پایه متن(لوگوتایپ) و لوگوهای ترکیبی که ترکیبی از متن و تصویر هستند.

لوگوهای مبتنی بر متن یا لوگوتایپ

لوگوهای متنی تنها دربرگیرنده متن میباشند. این لوگوها می توانند بسیار تاثیرگذار و جدا باشند اگر مفهوم پشت آن به اندازه کافی قدرتمند باشد. در این گونه لوگو به طور کلی از رنگ ها و افکت های کمی کاربرد می شود. استفاده از آنها در طی فرایند تبلیغات و یا تولید مواد تبلیغاتی ارزان تر و کابردشان آسان تر میباشد. لوگوهای متنی برای کمپانی ها و یا مشاغلی که در صنعت مربوطو به خویش پذیرفتنی و موقر هستند زیاد پسندیده است.

لوگوهای ترکیبی با تصویر

در لوگوهای متنی ترکیب شده با تصویر از یک آیکون و یا تصویر گرافیکی به همراه متن نیز بهره‌گیری می شود. این گونه لوگو گاهی از یک متن پیش درآمد شده و سپس به تصویر مبدل می شود. وقتی لوگو به تصویر تبدیل می شود معمولا نشان دهنده این است که کمپانی پیشتر تاسیس شده و در بازار حضور قدرتمندی دار. البته وانگهی میتوان این گونه لوگو را برای کسان و یا کمپانی هایی که سابقه پیشه طولانی ندارند نیز به کار برد.
به طور کلی، این گونه لوگو در جایی که شدنی است اسم شرکت یک اسم رایج بوده و یا اسم های مشابه دیگری نیز وجود داشته باشد به معرفی آن کمپانی و یا شغل کمک می کند. لوگوهای ترکیبی متن و تصویر در ضمن یک سطح خلاقانه اضافه تر داشته و نمای چشم راهبند و جذابی به آن می بخشند.

مبنای طراحی یک لوگوی منحصر به فرد(مداد و کاغذ)

رایانه نمی تواند برای شما فکر کند! وقتی شما طراحی یک لوگو را آغاز می کنید و از دسته خلق یا طراحی مفهوم صرف نظر می کنید مشکلات رخ خواهد داد. اگر مستیما به سراغ کامپیوتر بروید، لوگوی شما خیلی خلاقانه نخواهد بود. به هدف خلق یک لوگوی جذاب، ابتدا باید از یک مداد و کاغذ برای فرآوری ایده ها بهره‌گیری کنید.
کشیدن طرح چرکنویس به شما اجازه می دهد یک ایده را با سرعت بازبینی کرده و به شما آزادی می دهد الی بی درنگ آن را به همان سرعتی که می توانید اندیشه کنید جهت دهی کنید. وقتی فرایند طراحی را در کامپیوتر نخست می کنید تمایل برای پایدار گذاشتن روی یک طرح و یا طرحی که تاثیر ندادر افزایش می یابد. داشتن چندین مفهوم یا ایده ذهنی قبل از پیش درآمد طراحی در کامپیوتر زیاد کمک کننده است. هر طرح ذهنی نمی تواند به انفرادی خوب و کامل باشد، ولی وقتی وارد فرایند خلاقانه می شوید و پیشه طراحی را در Adobe Illustrator اغاز می کنید فوران مفاهیم و طرح های ذهنی است که در ذهن شما به جوشش در می آید.

پس از اینکه یک مفهوم را به چهره کامل روی کاغذ کشیدید می توانید از Adobe Illustrator کاربرد کنید. اگر در حال طراحی یک لوگوی ترکیبی هستید، ممکن است بخواهید پیش از وارد شدن به Adobe Illustrator طرح را نهایی سازی کنید. این پیشه برای لوگوهای متنی نیز مناسب است. برخی مواقع شما می خواهید قبل از وارد شده به ایلوستریتور طرح از نو طراحی کنید.

وقتی در فاز ایلوستریتور هستید مرور گزینه های متن، سایز و تکرار انبوه مفاهیم شغل ساده ای است. این دقیقا شیوه استفاده از ایلوستریتور در موعد طراحی لوگو است. وانگهی برای طراحی لوگو به ندرت باید از فتوشاپ بهره‌گیری کنید. فتوشاپ یک نرم اسباب بر پایه پیکسل است، یعنی برای ساخت تصاویر از پیکسل استفاده می کند، در حالی که ایلوستریتور از نقاط ریاضی کاربرد می کند پس آن طرح قابلیت تغییر سایز را دارد بدون اینکه از کیفیت آن ناچیز شود.
اضافه کردن رنگ و کامل کردن تایپوگرافی آخرین مراحل خلق یک مفهوم با معنا است. هنگام برگزیدن یک فونت برای طراحی لوگو با دانش به اینکه در نهایت می خواهید به چه نتیجه ای دست پیدا کنید، می توانید گزینه های خود را به گزینش های مرتبط تر محدود کنید. برای نمونه اگر لوگوی شما مربطو به یک آژانس مد است، بهتر است به سراغ فونت های script, serif و یا فونت های باریک و ظریف بروید.