مهمترین نکات در طراحی لوگو ی برتر

مهمترین نکات در طراحی بهترین لوگو

 

این روزها صاحبان کمپانی ها و بنگاه های اقتصادی برای برقراری پیوستگی کارساز با مشتری و القای منافعی که از فروش محصولاتشان نصیب آنها می شود، در بحران بزرگی به نام چشم وهمچشمی گرفتارند. اگر قرار باشد تنها مزیت رقابتی کمپانی ها، کیفیت بالا و قیمت زیر محصولات آنها باشد، مطمئنا آنها لغایت سال های متمادی سهم معینی از بازار هدفشان را در پسندیدن خواهند داشت و توفیق چندانی در افزایش سهم بازار خود به دست نخواهند آورد. از این رو تنها شرکت هایی در بازار مصرف حکومت خواهند کرد که بتوانند با استفاده از ابزارهای ترویجی تاثیرگذار، وفاداری مشتریانشان را نسبت به محصولات خویش تضمین کنند.

همانطور که می دانید بسیاری از مصرف کنندگان دلایلی معقول برای برگزیدن یک محصول ندارند و اغلب طبق ذائقه خود محصولی را مورد آزمایش قرار می دهند و در صورتی که رضایت اولیه از آن محصول حاصل شود، مشتری همیشگی آن فرآورده خواهند شد. شکی نیست در این میانی عوامل زیادی هستی دارند که در جذب اولیه توجه مشتری نقش بسزایی دارند و او را در قدم اول متوجه خود می سازند. از این رو احد از موثرترین راه های ارتقای اسم تجاری و همین طور برخورداری از یک بهره بازار پسندیده که بی گمان ذهن مصرف کننده را با هویت سازمانی محصول درگیر می سازد، به کارگیری یک لوگوی ماندگار است.

به طور کلی چهار گونه لوگو تعریف شده است که عبارتند از:

لوگوی تصویری – لوگوی متنی – لوگوی متنی / تصویری – لوگوی شعاری.

بر این اساس لوگوی تصویری به لوگویی اطلاق می شود که تنها از یک تصویر گرافیکی تشکیل شده باشد. برجسته ترین نمونه این گونه لوگو، پرتو المپیک است که از پنج حلقه رنگی درهم آمیخته به هستی آمده است. لوگوی متنی، لوگویی است که از چند حرف شکل گرفته و در طراحی آن از هیچ تصویری بهره‌گیری نشده است. نمونه بارز این گونه لوگو را می تاب در لوگوی مایکروسافت دید. لوگوی متنی – تصویری از ترکیب یک تصویر با یک نام بازرگانی حاصل شده است ، معمولاً با گذشت زمان هر دو دسته این گونه لوگو یادآور اسم تجاری خواهد بود. مثال پدیدار لوگوهای متنی – تصویری را می توان در نایک دیدن که به یک لوگوی ماندگار تبدیل شده است.لوگوی شعاری نوع دیگری از لوگو است که در کنار تصویر یا اسم تجاری، شعار سازمانی را نیز یادآوری می کند. گرد از مثال های برجسته این گونه لوگو را می تاب در لوگوی نوکیا با شعار «ارتباط با همدیگر» مشاهده کرد. به عقیده بسیاری از بزرگان کسب و کار، لوگو همان برند سازمانی است. آنها معتقدند هر چه شرکت ها در طراحی لوگوی خویش از تعابیر روشنی برای بستگی با مشتری و ثبت اسم تجاری خود در ذهن او بهره‌گیری کنند، بخت اکثریت برای توفیق در بازارهای رقابتی امروز خواهند داشت. فراموش نکنید هیچ لوگویی در ابتدا حائز اعتبار نبوده است و گذشت سررسید فقط بر میزان اعتبار آن افزوده است.البته به شرط آنکه اسم بازرگانی در راستای رسیدن به خوشنودی اکثریت مشتریان گام برداشته باشد. اگر بگوییم لوگوها به میزان ارزش بازرگانی شان به منش کسان شکل می دهند، چندان گزاف نگفته ایم، چرا که به ندرت می طاقت فردی را دید که تمایل به به کارگیری محصولی بی نام و اثر را داشته باشد ، لذا اغلب افراد به پیگیری استفاده از محصولاتی هستند که ارزش نام تجاری و لوگوی آنها برای عموم شناخته شده باشد.

حال که با مفهوم کلی لوگو و اهمیت آن در ارتقای اسم تجاری یک محصول آشنا شدیم به چند تدبیر قابل توجه در طراحی هر چه بهتر لوگوها اشاره می کنیم :

ساده

احتمالاً مهم ترین پیشنهاد در طراحی یک لوگو همین عبارت باشد. فراموش نکنید شما می خواهید نشان سازمانی خود را در ذهن همگان ثبت کنید و قرار نیست که چارت سازمانی تان را در قالب یک لوگو بگنجانید. لوگوهای پیچیده و ابهام برانگیز بخت زیادی در جذب پروا اولیه مشتریان نخواهند داشت و توفیق سوداگری شما را به مخاطره می اندازند بعد همیشه در شناسایی یک لوگو ریشه-بن-بیخ ساده نگاری را در نظر داشته باشید.

جذاب و ارزش آفرین

پروا داشته باشید یک لوگو علاوه بر سادگی باید در جذب نگاه مشتری کارساز عمل کند. لوگوی موفق دائم حامل پیامی بشردوستانه است . مختصر نیستند شرکت های بزرگی که در معرفی لوگوی خود به اهمیت ارتباطات انسانی می پردازند و در قالب تصویری کوچک، ارزش های بیشماری را به مصرف کننده القا می کنند. اگر رسالت یک شرکت طبق ارزش آفرینی بنا شده باشد، بعد به راحتی می تواند با استفاده از تکنیک های گرافیکی امروزین مفهوم ارزش را از راه لوگو در ذهن مشتریانش حک کند.

منحصر به فرد

پیش از معرفی لوگوی خویش پیش درآمد به بررسی لوگوی رقبا و خاصیت های غالب صنعت خود بپردازید. اگر رقبای اصلی شما از اشکال یا رنگ های مشابهی کاربرد کرده اند و بهره بازار خوبی را در کمر بستن گرفته اند،پس لوگوی آنها توانسته بستگی لازم با مصرف کنندگان را استوار کند. حال این هنر شماست که با بهره گیری از ایده های نو و ترکیب آنها با تجربیات رقبایتان به خلق یک لوگوی ماندگار نائل شوید. در این خصوص توصیه می شودکه هرگز به دنباله روی از رقبایتان بدن ندهید که در این صورت بیشتر به ارتقای نام بازرگانی آنها کمک و فقط نقش یک پشتیبان را در بازار ایفا کرده اید.

برخوردار از رنگی مرتبط

رنگ ها نقش مهمی را در جذابیت یک لوگو ایفا می کنند و می توانند پیامد ها و رفتارهای متفاوتی را بر ما تحمیل کنند. به یاد داشته باشید رنگ ها بسته به سن، جنسیت و شاخص های فرهنگی مصرف کنندگان بازار هدف، تفاسیر متفاوتی دارند.پس لازم است با آگاهی کامل از خاصیت های محصول و مشتریان بازار هدفتان، از رنگ های پسندیده در طراحی لوگوی سازمانی تان بهره‌گیری کنید. رسیدگی ها نشانه دیتا است بیشتر صنایع با یک رنگ غالب در نزد مشتریان شناسایی شده اند. اگر دقت کرده باشید رنگ لوگوی اغلب کمپانی های بیمه ای، آرایشی- بهداشتی، خطوط هواپیمایی، بانک ها و موسسات مالی اعتباری آبی است،چراکه آبی القا کننده تسکین و امنیت در نزد مشتریان است. بالعکس رستوران های رشته ای، صنایع غذایی، البسه و لوازم خانگی از رنگ قرمز در لوگوی خود استفاده می کنند و از این طریق سعی در جلب پروا اولیه مشتریان خویش دارند. جالب است بدانید رنگ غالب لوگوی اتومبیل سازان در اقصی نقاط دنیا رنگ طوسی است که مفهوم ثبات و توان را همچون رنگ فلز تداعی می کند.

حامل تصویری مناسب

همانطور که گفته شد لوگوی بیشتر شرکت ها متنی- تصویری است.اگرچه این گونه لوگوها در صنایع پوشاک و خودرو سازی اغلب مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از اشکال هندسی در طراحی لوگوها به منزله القای مفاهیم مشخصی به مصرف کنندگان است. مثلاً لوگوهای دایره شکل مفاهیمی چون برقراری ارتباط، امنیت، تکامل، تداوم و راحتی را منتقل می کنند یا لوگوهای لچکی شکل اغلب بیانگر مفهوم انرژی، قدرت، تعادل، سامان و حتی شاخصه های مذهبی هستند. جالب است بدانید لوگوهای چهارگوش تصویری از منطق، اعتبار و دقت را تداعی می سازند.البته برخی کمپانی های معتبر هم در کناره نام تجاری خویش فقط از یک خط منحنی بهره‌گیری می کنند که انگیزه عمده آن انتقال مفهوم تحرک، شادی و لذت در نزد مشتریان است.

انعطاف پذیر در گذر زمان

همانطور که شرکت ها با گذشت سررسید دچار تغییراتی در نظام سازمانی خویش می شوند. لوگوها نیز باید با پروا به تغییرات محیطی و همینگونه پیشرفت های سازمانی دستخوش تغییراتی جزئی شوند از این جهت اگر لوگوی شما قابلیت تغییرپذیری نداشته باشد، شدنی است با توجه به دگرگونی ها بازار و ورود رقبای سرسخت جدید، توفیق چندانی در حفظ جایگاه گذشته خویش نداشته باشید ضمناً لوگوهای انعطاف پذیر این امکان را برای کمپانی ها مهیا می سازند که با گسترش زمینه های کاری خویش به راحتی لوگوهای جدیدی را با رعایت قالب همان لوگوی کهنه طراحی و در نزد مشتریان بازار هدف خود ترویج کنند. اگر تغییرات جزئی در لوگوی جدید لطمه چندانی به قالب باستانی آن وارد نکند، می توانید مشتریان خود را با تصویر لوگوی جدیدتان به اتفاق سازید البته به یاد داشته باشید تحول لوگوها فقط برای کمپانی هایی جایز است که درصدد بازآفرینی مجدد خویش نیستند. جالب است بدانید کمپانی های بزرگواری همانند نایک از پیش درآمد تاکنون به طور میانه در هر دهه از عمر خود تغییراتی جزئی در لوگوی خود داشته اند.

به یاد ماندنی و همنشین داشتنی

به گفته بسیاری از بزرگان کسب و کار طول عمر یک برند شدنی است اغلب از درازا عمر یک محصول باشد.لذا اگر شرکت ابهت تصمیم به بیرون کردن یک محصول از چرخه فرآوری خود گرفت، مطمئناً اسم بازرگانی آن کمپانی همچنان در نزد مشتریان معتبر خواهد بود.پس لوگوها با افول یک محصول فراموش نمی شوند.از این رو رهنمود می شود از تصاویر و اصطلاحات ساده و قابل انتقال در طراحی لوگوی سازمانی خویش به واقعیت بهره‌گیری کنید و به پیگیری برقراری وابستگی همیشگی با مشتریان بالقوه خود از راه ثبت یک لوگوی ماندگار در ذهن آنها باشید. فراموش نکنید شما فقط کسی هستید که باید در همگی مراحل بازاریابی خود از تولید الی فروش، شرایط لازم برای گسترش هر چه بهتر اسم تجاری تان را برای مصرف کنندگان مهیا سازید. متعلق به پس این مشتریان هستند که خود به ترویج اسم بازرگانی شما و ثبت لوگوی ارزشمندتان در ذهن، قلب و حتی روی لباس هایشان می پردازند.

انطباق پذیر و سازگار با تبلیغات

گرد از مهم ترین خاصیت های یک لوگوی موفق، انطباق پذیری آن با تمامی ابزارهای تبلیغاتی در سازمان است. فراموش نکنید شما می خواهید از لوگو در سربرگ، بروشور، کارت ویزیت، وب سایت، استندها، بیلبوردها، بنرها، هدایای تبلیغاتی، آگهی های روزنامه ای، دعوتنامه ها و… بهره‌گیری کنید.پس باید لوگوی باره نظرتان در تمامی این ابزار بازاریابی به احسان قابل رؤیت باشد.ضمناً لوگوهای رنگی نیز باید از قابلیت رؤیت در رنگ های سیاه و سفید برخوردار باشند،چرا که بیشتر اوقات سربرگ های ارسالی از طریق فکس به چهره ابلک به دست مشتریان می رسند.

یادآور تکاپو سازمانی

یکتا از وظایف مهم هر کمپانی ، گوشزد نوع کار و جنبش و گویه های کاری خویش در تمامی ابزارهای ترویجی و مشتریان خفته بازار هدفش است. اگرچه یک لوگوی خوب باید به یادماندنی و قابل انتقال باشد،اما نباید از نمادهای شناخته شده صنعت باره فعالیتش فاصله بگیرد.پس به یاد داشته باشید لوگوی شما یادآور همان کسب و کاری است که در حال عرضه به مصرف کنندگان هستید.مثلاً اگر در صنعت ارتباطات فعالیت می کنید بهتر است از لوگوهای مدور یا کروی بهره‌گیری کنید چراکه به طور نامحسوس در حال القای مفهوم وابستگی با دیگران هستید یا اگر مقوله کار و جنبش شما نشر کتب و مجلات است، بهتر است از عکس ها قلم و کتاب به شکلی جذاب و منحصر به فرد در لوگوی خود بهره‌گیری کنید. فراموش نکنید نوآوری به معنای زیرپا گذاشتن مفاهیم ارزشمند نیست.

یک برادر صمیمی

امروزه برندها، لوگوها و نام های تجاری به همنشین خودمانی مصرف کنندگان تبدیل شده اند. اگر کمی به گوشه ها-کناره ها خود نگاه کنید، کس های زیادی را می بینید که در معرفی هویت و منش خویش به نام های بازرگانی محبوبشان اشاره می کنند.پس یک لوگوی ماندگار باید برادر خودمانی یک مشتری باشد و او را تا پسین عمر همراهی کند.البته فراموش نکنید آدم ها الی زمانی که به طرف مقابلشان اطمینان نکنند، بنای رفاقت با او را پیش نمی کشند در نتیجه برای رسیدن به مفهوم رفاقت با مشتریانتان بهتر است از واژگان و خرده اطمینان بخش در شناسایی لوگوی سازمانی تان بهره‌گیری کنید