نکات مهم در ساخت و طراحی لوگو

1. نسبت درازا و عرض

لوگوهایی که اختصار و عریض هستند و یا باریک و بلند، از عقیده بصری مبهوت کننده اند و ترازمندی بین نسبت درازا و عرض در آن ها رعایت نشده است. لازم نیست دائم در طراحی قرینه سازی دقیقی در طرح برپایی شود ولی وجود یک ترازمندی نسبتا مناسب و خوب بین طول و عرض آن برای داشتن یک لوگوی دلخواه و دلپسند از اهمیت گزیده تر ای برخوردار است. بهتر است شغل را با یک شکل هندسی ساده نخست کنید. لوگوهای چهارگوش شکل به اندازه لوگوهای دایره ای تاثیر گذار و زیبا هستند.

2. سایز/ اندازه

به یاد داشته باشید که یک لوگو باید در سازهای گوناگون فرآوری شود. برای سربرگ کمپانی، مخصوص وب سایت و پسندیده برای آگهی های تبلیغاتی. اگر طرح لوگو خیلی پیچیده باشد فهم و تشخیص آن در سایزهای کوچک بسیار مشکل خواهد بود. پس کوشش کنید لوگو را در اندازه های مختلف ارائه کنید، چون این مسئله برای یک مشتری با تجربه اهمیت بسیاری دارد.

3. بیننده منظور را در عقیده داشته باشید

معمولا انگیزه این که فردی درخواست طراحی یک لوگو جدید می کند این است که پرماسیدن می کند لوگوی کنونی دیگر قدرت تاثیرگذاری خود را از دست دیتا است. ممکن است شرکای یک شرکت تغییر کرده باشند و یا ممکن است برخی از ارزش های بنیادین و اصولی آن تغییر پیدا کرده باشد. ولی ریشه-بن-بیخ اولیه طراحی هر لوگو در عقیده گرفتن مخاطب منظور است نه فقط تامین کردن آیتم های لازم برای بالا بردن فروش کمپانی. کوشش کنید تا بی گمان امکان این مسئله را در هنگام طراحی لوگو در نظر داشته باشید. شما به عنوان یک طراح بیشترین صلاحیت در باره تصمیم گیری درباره این موضوع، یعنی ارائه یک لوگوی مناسب برای اثبات قابلیت های یک شرکت به جامعه را دارا هستید.

4. خصوصیات مستقل و مجزا

اگر مشتری از شما آهنگ که در طراحی لوگو از اشکال گرافیکی و متن به یک میزان بهره‌گیری کنید، توصیه می کنیم روی کل تکه ها به طور جداگانه پیشه کنید، مگر این که بتوانید از پس همگی آنها در کناره هم برآیید. بهتر است روی هر یک از آیتم های متن و شکل جداگانه پیشه کنید. سپس در واپسین،انجام تمامی را در ساحل هم پیمان داده و طرح را کامل کنید. این یکتا از مواردی است که ممکن است در زمینه طراحی لوگو به شما پیشنهاد شود.

5. تاثیر قراردادن یا فوری روی بیننده

این آیتم احد از علایم یک لوگوی خوب است. لوگو باید بلافاصله نظاره گر را تحت کارایی پیمان دهد. طرح لوگو باید به نوع ای باشد که در چند ثانیه تاثیر خویش را روی نظاره گر اعمال کند. مفتوح هم اگر طرح لوگو پیچیده باشد طوری که کسان برای فهم معنی آن ناچار به جستجو و کاوش باشند، احتمالا تاثیر مطلوبی نخواهد داشت. مخصوصا امروزه که در دنیایی زندگی می کنیم که سرعت حرف نخست را می زند، بیننده باید برای درک و جمع بندی موضوع زمان کمی را صرف کند.

6. در نظر داشتن ماهیت کمپانی

یک کمپانی دارای ارزش های اصولی و اساسی است که همش سعی می شود آن ها را در تاریخچه آن شرکت آن ها برجسته و زنده نگه دارند. اثناء طراحی لوگو، طراحی باید این ارزش ها را دلخواه داشته و آن ها را در طرح خویش بروز دهد. بهتر است برخی از موارد دارای ارزش را با آیتم های سایر ترکیب کند. لازم به ذکر است که یک لوگوی هندسی که برای مدرسه و یا تدریس جبر و مقابله کارکرد نکویی دارد، برای یک مغازه بستنی فروشی که در خیابان قرار دارد اصلا مناسب نیست.

7. رنگ ها در اخر کار!

در حالی که با دقت اندیشه کردن در مورد رنگ یک لوگو شغل بسیار نکویی است، ولی باید به یاد داشته باشید که ممکن است این لوگو بوسیله یک چاپگر ابلک دفتری چاپ شود. بنابراین، کوشش کنید شکل و فرم طرح لوگو را نخستینگی آغاز خود قرار دهید. رنگ در جایگاه ذیل تر پیمان دارد. دائم رنگ ها را می توان در سرانجام کار و در مراحل پایانی پروژه اصلاح کرد و یا تغییر داد.

8. طرح و مفهوم لوگو باید الی بی گمان امکان سخیف باشد

این که لوگویی که طراحی می کنید دارای مفهوم باشد خیلی خوب است. در عین حال پیمان دادن چند ایده در یک طرح لوگوی ساده پیشه سهولت نیست. این چیزی است که باید در گفتگو های اولیه با مشتری به آن بپردازید. آنها را متقاعد کنید که هر چه لوگو ساده تر باشد کارایی بیشتری روی بیننده می گذارد. اگر به لوگوهای بی اندازه و برجسته ای که روی اینترنت پیمان دیتا شده اند توجه کنید، خواهید دید که همه لوگوهای کاربر پسند از طراحی های ساده ای برخوردارند که یک ایده ساده در پشت آن بالقوه است. هر چه ایده های اعمال شده در طراحی لوگو اغلب باشد لوگو به همان نسبت پیچیده، آشفته و مبهوت کننده خواهد شد.

9. رنگ ها را با دقت بکاربرید

معمولا هر کمپانی قبلا یک هویت صنفی و یک رنگ صنفی داشته است. این آیتم در هنگام انتخاب رنگ برای لوگو کمک زیادی به طراحی می کند. وقتی رنگ بندی خاصی برای طراحی لوگو نداشته باشید، باید لوگو را در رنگ های مختلف به مشتری نشانه دهید. حتما شما برادر ندارید از رنگ هایی با شدت بالا که باعث پیچیده و زننده شدن طرح لوگو در اثناء چاپ روی یک صفحه و یا اعلان تبلیغاتی می شود بهره‌گیری کنید.

10. رنگ های چاپی

درجات مشخصی از رنگ های وب هستی دارند که می تاب آن ها را از رنگ های چاپی CMYK بدست آورد. تجربه به ما یاد داده است که بهترین طریق برای رسیدگی این که رنگ های مطمئن وب در اثناء چاپ چگونه به نمایش داده می شوند، این است که خودتان لوگو را چاپ کنید. چرا باید چشم براه بمانید که مشتری ایرادها و مشکلات آن را کشف و آن را به شما بازگرداند. بهتر است لوگو را با یک دستگاه چاپگری که دارای رنگ های اصلی است چاپ کنید لغایت نتیجه را تماشا کنید. به یاد داشته باشید که بهترین کیفیت رنگ را می توانید روی یک کاغذ با کیفیت عکس بدست آورید.

11. تبلیغات

این پسینیان مرحله از یک لوگوی کامیاب و نیرومند است. هر چه زمانی که یک بیننده برای نگاه کردن به لوگو صرف کند بیشتر باشد، میزان ضبط و حفاظت آن در ذهن او بالا می رود. اندیشه می کنید چرا لوگوی شرکت Nike لغایت این مرز کامیاب و حائز نمای آیکونی شکل است؟ آیا فقط به آن انگیزه است که یک لوگوی بزرگ و معروف است؟ مطمئنا علت ماندگاری این لوگو این است که از راه تبلیغات بازرگانی که در تلویزیون و آگهی تبلیغاتی چاپی و بنرهای انبوه دائما در معرض رویت کسان است. اگر چه این باره بیرون از کنترل طراح است، ولی هنگام طراحی لوگو اندیشه کنید آن را برای کمپانی خودتان طراحی می کنید.