طراحی لوگو - طراحی برند - طراحی آرم - لوگونگار

چرا لوگوی برندها به سمت مینیمالیسم می روند؟

Facebook
Twitter
LinkedIn

چرا لوگو در طراحی برند ها به مینیمالیسم می روند؟

 

همه به پیگیری شناخته شدن هستند. موفقیت طراحی لوگو مینیمال ها تنها وابسته به فروش آنها نمیباشد ، بلکه در میزان به رسمت شناختن و محبوبیت “برند ” آنها توسط ملت است.“برند” ایجاد پرماسیدن انسانی ، نسبت به یک کمپانی ویژه است . اینکه ما مثلا ، شرکتی را به با یک قابلیت ویژه بشناسیم .

بخشی از “برند” وابستگی بصری است . گردآور لوگو ، رنگ و ساختار یک شرکت ، به شکلی بصری با ما بستگی برقرار می کند .

ارتباط بصری چگونه است؟

هنگامی که شما به شرکت باره علاقه خویش فکر می کنید ، چیزهایی در ذهن شما تداعی می شوند . مثلا ما ماشین های “ولوو” را به امنیت ، گوگل را به جستجو و آدیداس را به کفش های ورزشی با کیفیت می شناسیم .“برند” کاری می کند تا شما بین خودتان و شرکت مربوطه توسط احساسی بی بدیل پیوسته شوید.

طراحان غالبا ساختاری بصری “برند” را نظم می دهند . احتمالاً نخستین چیزی که در مورد ساختار بصری به ذهن می رسد ، لوگو یک کمپانی باشد . ولی این مفهوم فراتر از این حرف هاست . طراحی بصری شامل نشان ، طراحی بسته بندی ، رنگ سازمانی و هر چیزی است که شما با چشمانتان می توانید از یک کمپانی ببینید .معمولا آدم ها بسیار به دید وابسته اند . اگر شما چیزی را نبینید ، احتمالاً دودلی کنید چنین چیزی اصلا وجود ندارد . دید یک راه ارتباطی مهم برای شناخت ما از پیرامون پیرامونی ماست .

یک ساختار بصری خوب از یک شرکت به ما حس نکویی متعلق به شرکت را انتقال میدهد ، برعکس اگر یک شرکت موفق نتواند ساختار بصری نکویی را نظم دهد ، در همبستگی با بیننده شکست خواهد خورد .

چرا مینیمالیسم یا ساده گرایی ؟

مینیمالیسم تکنیکی است که در آن طراح کوشش می کند تنها چیزهای مهم را نگه دارد و بقیه موارد را حذف کند . مینیمالیسم برای خلاص شدن از چیزهای اضافی و عناصر اشتباهی است . در واقع مینیمالیسم روشی است که می تواند در طراحی هویت بصری بسیار به پیشه “برند” شما بیاید . کاربران منظور را بشناسید و طراحی بصری را متناسب با نیازها سامان دهید .

در نگاه نخست شاید طراحی مینیمال ، شغل ساده ای به نظر برسد ، اما اینکه به واقعیت چه چیزی مهم است و اینکه باید در کجا قرار بگیرد ، دربایستن به ادب و تجربه دارد .

مینیمالیسم بر روی اصول اولیه طراحی (مبانی هنرهای تجسمی) ، ترازمندی ، فضاهای منفی ، تایپوگرافی و به کارگیری رنگ های کمتر تمرکز دارد .امروزه “برند ها” مینیمالیسم را به عنوان یک روش طراحی بصری انتخاب می کنند.

مینیمالیسم روشی است که تند و بدون حاشیه برند را شناسایی می کند و ریسک معرفی تباه برند را کم میکند.

مینیمالیسم از رنگ ها و خرده ساده برپایی شده است ، این قابلیت را دارد که به راحتی به ذهن ودیعه شود و همینطور به راحتی تذکر شود .مینیمالیسم برند را از تغییرات در طی سالها حفظ می کند .

برند های زیادی را می توان نام برد که هر چند سال یک بار به تغییر هویت بصری خود می پردازند . طراحی مینیمال مایه می شود لغایت از “مد” و “مد زدگی ” دوری کنیم و طراحی ما کهن نشود .

بررسی چند مثال در طراحی مینمال :

شرکت ها دریافته اند که مینیمالیسم مایه می شود تا طیف مفصل تری از ملت ، طراحی بصری برند را درک کنند و با آن گزین کردن برپا کنند . در این بین بسیاری از کمپانی ها هویت بصری خود را به سمت مینمالیسم دستگیر اند و شرکت های نوظهور از پیش درآمد طراحی مینیمال را لحاظ می کنند .

 

مینیمالیسم در لوگو

گرایش به لوگو های مینیمال

ایده‌ی طراحی لوگو مینیمال از هنر مینیمال گرفته شده است، که شامل کاستن اجزای طراحی به کمترین و ساده‌ترین شکل بیانی آن است. مینیمالیسم در طراحی لوگو، که از طرف بسیاری از طراحان به عنوان گرایشی دوست داشتنی و خلاقانه باره ستایش پیمان گرفته، امروزه خیلی باره پروا است. طراحان از هر نسلی این شعار را بنیاد طراحی خویش کرده‌اند “سادگی بهتر است”. ولی اجازه دهید لحظه‌ای صادقانه فکر کنیم… آیا این به راستی بهتر است؟

در واقع هدف مختصر ارزش نشانه دادن مینیمالیسم نیست. می خواهیم بدانیم که آیا به راستی به کارگیری این سادگی بر اساس بیچارگی و با تفکر برگزیدن شده است؟ یا اینکه حقیقتا از شغل فرار می‌کنیم؟

اغلب مشتریان چیزی را باور می‌کنند که طراح به ایشان روشنگری دهد. حتی اگر هیچ مینیمالیسمی در لوگو نباشد، مشتری آن لوگو را مینیمال می‌پندارد تنها به این علت که طراح او را مجاب کرده است. هدف واقعی به کارگیری مینیمالیسم در طراحی لوگو این است که پیام آن شرکت را با حداقل عناصر طراحی شدنی به نمایش بگذارد. یک نمونه‌ی سرشناس از این نوع، اشتباه بزرگواری بود که کمپانی گپ (GAP) سپریدن عدل و آن وقتی بود که تصمیم به طراحی مجدد لوگوی محصولاتش گرفت. گپ می‌خواست که لوگو را ساده کند، اما موفق نشد با لوگوی جدید مشتریانش را تحت تأثیر پیمان دهد. نهایتا، ناچار شد به لوگو پیشین رجوع کند.

 برای فهم عمیق اینکه چگونه مینیمالیسم در یک لوگو عمل می‌کند، نمونه‌ لوگو سرشناس نایک را ببینید. لوگوی همیشه ماندگار نایک با آن “قوس” معروف خود، مثالی کامل از به کارگیری مینیمالیسم در طراحی لوگو است. خیلی ساده و مرتبط با سوژه است. علامت نایک کاملا نمایانگر نزاکت و نحوه‌ی عملکرد آن کمپانی است. فرم این لوگو نشان الهه ظفر یونان به اسم نایک اس

گاهی اوقات، طراحان لوگو استفاده از مینیمالیسم را بهانه‌ای برای فرار از کوشش قرار می‌دهند. به ذکر دیگر، آنها پایین بار کار کردن برای یک پروژه‌ی طراحی لوگو نمی‌روند. در موارد کمی هم طراحان یک طراحی نیمه کاره‌ی لوگو را به عنوان لوگوی مینیمال ارئه می‌کنند که به شدت ناخواسته و ناپسند است. از وسط دلایل زیادی که طراحان برای سهم از مینیمالیسم در طراحی ذکر کرده‌اند، برخی در ذیل آمده است:

  • در حال حاضر، و همواره داغ ترین مد بازار است.
    فهم لوگوهای مینیمال، برای افراد ناشی آسان است.
    ما نمی‌خواهیم که مخاطبان مورد نظر را گیج کنیم.
    سادگی دائم بهتر از تلاش برای خلاقیت است.

لوگوی مینیمال