چه عواملی باعث داشتن یک لوگوی خوب میشود؟

 

به طور کلی یک لوگوی خوب و تاثیرگذار باید متمایز , درخور , پیشه آمد , سمبلیک، ساده در فرم، منتقل کننده مفهوم و از همه مهمتر مایه رساندن یک پیغام معنی دار به بیننده باشد .

این پنج ریشه-بن-بیخ , بنیادی هستند که شما باید در طراحی لوگو خود به آنها نظر داشته باشید.

ساده باشد :
طراحی یک لوگو که حائز خاصیت سادگی است به لوگو این فرمان را می دهد لغایت آسانتر شناخته شود و راحت تر در یاد بماند , ضمن آنکه به آن جنبه ای فراگیرنده می دهد .یک لوگو خوب باید یک چیز بی همتا را اثر دهد و از بسط داده شدن بیش از بی گمان آن نیز بازداری شود.

به یادماندنی باشد :
رعایت ریشه-بن-بیخ سادگی، مایه رسیدن به ویژگی قابلیت به یاد ابقاء می شود . طراحی یک لوگوی تاثیرگذار زمانی حاصل می شود که به یاد ماندنی باشد و این ریشه-بن-بیخ نیز چیزی نیست جز سادگی و مناسب بودن طرح. دائم تناسب با جستار نمی تواند نقشی مهمی را در کار ما ایفا کند. این موضوع به این معنی نیست که تناسب داشتن با سوژه اصلی ناپسند است، بلکه نشان می دهد که رابطه ای تنگاتنگ بین نماد یا سمبول و چیزی که قرار است پرتو پردازی شود وجود دارد و بدست آوردن چنین چیزی اغلب اوقات بسیار مشکل است که شما بخواهید با پروا به نام یک کالا یا هرچیز سایر اقدام به طراحی یک لوگو نمائید .

بی خاتمه بودن:
یک لوگو کارایی گذار باید منوط به زمان نباشد و به راستی بی منتهی باشد و این موضوعی است که می تواند آن را در یک بازه زمانی برپا نگه دارد . یعنی آیا لوگو طراحی شده می تواند بعد از 10 سنه یا بیشتر، مثل روز اولی که طراحی شده است اصالت خودش را داشته باشد یا خیر؟ زمانی که می خواهید در مورد هویت یک مارک گفتگو کنید، نباید به مد آن زمان زیاد اهمیت داد. به راستی اینجا کلید اصلی ماندگاری یا دیرپائی است .شاید بهترین مثال برای این خاصیت , یعنی بی ته بودن لوگو ,شرکت کوکاکولا باشد , اگر شما سنجش ای با لوگو کمپانی پپسی در تصویر پایین داشته باشید می توانید به نقش مهم این ویژگی به سادگی پی ببرید و به این نکته نیز پروا داشته باشید که تقریبا پس از 100 سال هنوز لوگو کوکا کمترین تغییر را نداشته است و این مفهوم یک طراحی بی ته است .

فراگیرنده باشد :
یعنی چند مقصودی باشد، یک لوگو باید این قابلیت را داشته باشد که در هر رسانه یا هر برنامه ای به راحتی باره کاربرد پیمان بگیرد , برای همین خاطر یک لوگو باید در فرمت vector طراحی شود , تا از این ریشه-بن-بیخ مطمئن شویم که قابلیت تغییر به هر اندازه ای بدون افت کیفیت هستی دارد. نکته بعدی این که لوگو طراحی شده باید در هر فرمتی از عقیده چیدمان صفحه یک نتیجه را برای نظاره گر داشته باشد. در زمان طراحی از خویش این سئوالات را بپرسید:

اگر لوگو در حالت دورنگ یا تک رنگ چاپ شود چه می شود؟
اگر در اندازه ای مثل تمبر چاپ شود چه اتفاقی برای آن می افتد؟
در سایزی مثل یک تابلو بزرگ تبلیغاتی نمایش داده شود چه شکلی پیدا می کند؟
و اگر از نظر رنگی به چهره معکوس طراحی شود( یعنی رنگ ها صریح به تاریک و وارون باشد) چه اتفاقی برای آن می افتد؟

یک طریق محیط بحث طراحی یک لوگو چند مقصوده این است که شما در آغاز پیشه سعی کنید لغایت آن را بصورت دورنگ طراحی کنید چرا که این موضوع به شما دستور می دهد لغایت بهتر روی مفهوم و شکل لوگو تمرکز کنید،به جای آن که برای ماهیت ذهنی رنگ ها وقت بگذارید. موضوع دیگر در این رابطه این است که در زمینه چاپ شما هر چه از رنگ اکثریت بهره ببرید قاعدتا مجبور خواهید بود خرج بیشتری را متحمل شوید و این یک سخت در تجارت به حساب می آید. رنگ زیاد شخصی و احساسی است و شاید باعث شود شما را از میسر اصلی که همان طراحی باشد دور کند. بهتر است الی تائید لوگوی طراحی شده بصورت خلنگ سراغ ارائه لوگو به چهره رنگی و رهنمود آن بصورت رنگی نروید. موضوعی که بیچارگی است خودمان را بیشتر با آن آشنا سازیم و از دشواری ها احتمالی در بحث چاپ بازرگانی بعدها بازدارندگی نمائیم این است که با تفاوت های سیستم های رنگی مثل CMYK یا RGB به نکویی آشنا شویم .

مناسب بودن :
اگر شما منظور طراحی یک لوگو را دارید چطور آن را تنظیم می کنید الی ب مقصود شما بیاید؟ فرض کنید می خواهید برای یک مغازه افزار بازی فروشی لوگوئی را طراحی کنید , مسلما برای طراحی چنین لوگوی بهتر است از فونت های بچگانه و رنگ بندی های پیوسته با این سن بهره‌گیری شود و این سخیف زمانی منتاقض می شود که بخواهید از آن برای طراحی لوگوی شرکتی سهم ببرید که در مقوله کارهای حقوقی کار می کند.همچنین نیازی نیست که لوگو شما این موضوع را نمایش دهد که آن پیشه یا شغل چه خدماتی یا کالاهائی را عرضه می کند , بطور مثال در لوگو یک شرکت خودرو سازی نیازی نیست از یک اتومبیل سهم ببرید و یا برای کمپانی رایانه ای از یک رایانه کاربرد شود. لوگو شرکت Harley Davidson یک موتور نیست و یا در لوگو کمپانی نوکیا از هیچ شمایل یا تصویر موبایلی استفاده نشده است و باید گفت در واقع یک لوگو صرفا جهت برپایی یک هویت به شغل دستگیر می شود نه چیزی دیگر. در واقع لوگو زمانی معنای واقعی خویش را پیدا می کند که مرتبط با یک محصول , کمپانی , تجارت و یا یک گونه خدمات باشد. اگر یک شرکت در پیشه دست دوم است لوگو آن کمپانی نیز باید سرانجام به عنوان یک چیز دست دوم حس شود. باید گفت لغایت زمانی که لوگو کارایی خود را بر روی ذهن نظاره گر نگذاشته است نمی تواند پیشه خویش را سپریدن دهد .