5+5 اشتباه معمول در طراحی لوگو

5+5 اشتباه معمول در طراحی لوگو

 

طراحی لوگو بدست یک به اصطلاح طراح آماتور

شما باید کوشش کنید در همه جزئیات کارتان چیره دست دیده شوید. کمپانی یا تجارت های نوپا خرج فوقانی را برای خرید ساز و برگ و استخدام کسان متقبل میشئند ولی معمولا به طراحی لوگو شرکت توجه لازم را نمیکنند.

دلایل زیادی هستی دارند که طراحی لوگو بصورت چیره دست اتمام نمیشود:

شرکتها بدنبال طراحی لوگو مجانی بوده و خویش این فرمایش مهم را اتمام میدهند.
پیشه طراحی را به یگانه از آشنایان که آشنایی ناچیز یا متوسطی به طراحی گرافیکی دارد میسپارد.
از طراحان محلی و دفاتر خدمات کامپیوتری استفاده میکنند.
طراحی لوگو به یک کمپانی اینترنتی با بها پایین سپرده میشود.
طراحی لوگو رایگان بعنوان خدمات جانبی چاپ یا طراحی سایت ارائه میشود.
تمام موارد بالا بطور معمول به یک نشانه یا آرم شما را آماتور جلوه میدهد، که عملا چهره نامناسبی از کل گردآور و بازرگانی شما به نمایش میگذارد.

در مقابل اگر طراحی لوگو سایت یا شرکت خویش را به یک طراح چیره دست بسپارید:

لوگو شما متفاوت شده و براحتی در ذهن بیننده مینشیند.
دیگر نیازی به طراحی لوگو توسط شخص دیگر و تغییر در تمام تبلیغات و سایت خود نخواهید داشت.
عمر سودمند طرح شما زیاد بسیار بوده و الی چند سال دربایستن به تغییر آن نخواهید داشت.
آرم شما حرفه ای و مناسب به عقیده میرسد.

بکارگیری عکس و تصویر بیت مپ

برای طراحی لوگو باید از نرم افزارهای گرافیکی وکتور مانند  Illustrator یا Corel Draw بهره‌گیری شود. عکس ها وکتور با تغییر اندازه، کیفیت خویش را از دست نمیدهند ولی تصاویر طراحی شده با فتوشاپ با تغییر سایز کیفیت خویش را از دست خواهند داد.ممکن شما بعدها طرح خویش را در سایزهای زیاد بزرگ برای چاپ برروی بنر یا بیلبورد بیچارگی داشته باشید و در این سررسید عکس ها بر اساس وکتور کیفیت خویش را بخوبی حفظ خواهند کرد.

استفاده ازالمان های آماده در طراحی لوگو

این اشتباه را معمولا شرکتهایی که خود اقدام به طراحی لوگو میکنند یا آنهایی که کار را به فردی آماتور میسپارند مرتکب میشوند. به کارگیری عکس ها وکتور حاضر موجود در اینترنت برای طراحی لوگو علاوه بر نقض قانون کپی رایت این شایستن را نیز دارد که معاش طرح آرم خود را در جایی دیگر نگریستن کنید و این جدا بودن شما از سایرین را از بین خواهد برد. تشخیص تصاویر حاضر شغل دشواری نیست و معمولا از المانها و گرافیک مشابهی بهره‌گیری میکنند.

فرمانبرداری از مد روز لوگو ها و طرح های رایج

استفاده از سایه، انعکاس و خطوط منحنی مشخص در بازه های زمانی خاصی در طراحی لوگو رایج میشوند که بعد از مدتی تکراری شده و به کلیشه تبدیل میگردند. طرح شما باید مستقل از موعد بوده و از تکنیکهای روز در آن خودداری کنید. یک طراح چیره دست تصویری کاملا ویژه را متناسب با تکاپو شما در طراحی لوگو بکار میبرد و از متدهای کلیشه ای استفاده نخواهد کرد.

طراحی لوگو برای خودتان !!

گاهی شما با فونت یا تصویری خاص برخورد میکنید که برای خودتان جذاب است و تصمیم میگیرید که متعلق به در طراحی لوگو کمپانی استفاده کنید. اما قبل از آن رسیدگی کنید که آیا پسندیده کمپانی شما هست یا خیر؟ برای مثال یک فونت امروزین یا فانتزی نمیتواند گزینه مناسبی برای یک سازمان عمومی باشد.بعضی از طراحان علایم تجاری را در طراحی لوگو به پیشه میبرند که کار اشتباهی میباشد. بهتر است بر روی دربایستن مشتری و پیامی که قرار است به بیننده القا شود تمرکز و دقت بیشتری انجام گیرد.

پیچیدگی زیاد در اجرای طراحی لوگو

یک نمونه پسندیده استفاده از نشانه انگشت در طراحی لوگو است، شما تنها زمانیکه از کم و بیش و به دقت به یک نشانه انگشت نگاه کنید میتوانید پیچیدگیها و انحنای خطوط آن را تشخیص دهید. به محض اینکه چشم از آن بردارید تمام جزئیات را از یاد خواهید برد این دقیقا همان اتفاقی است که در صورت استفاده از عکس ها پیچیده در طراحی لوگو رخ میدهد.اگر در ابعاد کوچک باره کاربرد قرار گیرد بسیاری از جزئیات آن قابل مشاهده نبود و کیفیت اصلی خویش را از دست خواهد داد. احد از فاکتورهای مهم در طراحی لوگو آن است که براحتی در یاد کسان بماند و لازمه این امر سادگی آن است. نگاهی عمیقتر به طراحی لوگو کمپانی های بزرگ مشابه Nike، Apple و McDonald’s استشهاد براین فرمایش است.

استفاده از فونت یا نوشتار  نامناسب

برای طراحی لوگو انتخاب فونت مناسب مسئله مهمی است و در بسیاری از موارد برگزیدن نامناسب فونت میتواند موجب شکست تبلیغاتی یک لوگو گردد. برای پیدا کردن فونت مناسب شما باید به همانندگی و هماهنگی ظاهری آن با تصویر بکار رفته در طراحی لوگو دقت کنید. این امر نیازمند سلیقه و تجربه کافی در این زمینه است زیرا همانندگی و هماهنگی بیش از حد بین این دو به بیینده تصویری یکپارچه منتقل میکند و اجازه تفکیک نوشته و طرح را در طراحی لوگو شما به او نمیدهد از طرف دیگر ناهمخوانی بسیار موجب سردرگمی نظاره گر و کاهش کیفیت بصری لوگو شما خواهد شد.هر فونت میتواند شخصیت متفاوتی داشته و مفهومی متناسب با گویه کاری شما به بیننده القا کند. بعد در گزینش فونت مورد بهره‌گیری در طراحی لوگو کمپانی خود دقت کنید.

گزینش چند فونت مختلف و استفاده از تتمامی آنها

فرض کنید که تمام عکس ها یک آلبوم را همزمان به کسی اثر دهید، نظاره گر سررسید و تمرکز کافی برای تشخیص و درک تک تک عکس ها نخواهد داشت، استفاده از چند فونت متفاوت در طراحی لوگو دشوار مشابهی را برای بیننده رقم خواهد زد.حداکثر ار دو فونت و با سایز متفاوت در طراحی لوگو بهره‌گیری کنید.

استفاده زیاد  از رنگ برای انتقال مفهوم

وابستگی به رنگ گرد از رایجترین اشتباهات در طراحی لوگو است، بسیاری از طراحان علاقه زیادی به استفاده از رنگها برای انتقال مفاهیم دارند در حالیکه استفاده از رنگ باید پسینیان گزینه شما در طراحی لوگو باشد. بهتر است که شغل خود را در آغاز بصورت دورنگ اتمام دهید.هر شرکت یا سایتی در درازا سررسید و سپریدن تبلیغات خود نیاز به نمایش نشان خویش فقط با یک رنگ خواهد داشت پس باید پس از طراحی لوگو آنرا در حالت تک رنگ بررسی کنید و ببینید که آیا هنوز مفهوم باره نظر شما را به بیننده منتقل میکند یا خیر.

کپی کردن لوگو های دیگر

بزرگترین اشتباه در طراحی لوگو به کارگیری لوگو دیگر شرکتها است. بطور نمونه شما در اینترنت شرکتهایی که در زمینه کاری شما و در بیرون از کشور فعال هستند را جستجو کرده و بجای طراحی لوگو از آرم و نشان آنها کپی برداری میکنید. قصد اصلی از طراحی لوگو معرفی شرکت شما و انتقال پیام اصلی آن است، مسلما کپی کردن آرم سایرین کمکی به شما در این زمینه نخواهد کرد.