طراحی لوگو - طراحی برند - طراحی آرم - لوگونگار

10 راه ایجاد تفاوت در طراحی لوگو

Facebook
Twitter
LinkedIn

راه های متفاوت سازی طرح لوگو

در این نوشتار به ۱۰ تدبیر قابل پروا در طراحی هر چه ببشتر طراحی لوگو ها اشاره می کنیم :

● سادگی
شاید مهم ترین توصیه در طراحی یک لوگو همین عبارت باشد. فراموش نکنید شما می خواهید پرتو سازمانی خویش را در ذهن همگان ثبت کنید و قرار نیست که چارت سازمانی تان را در قالب یک لوگو بگنجانید. لوگوهای پیچیده و گنگی برانگیز بخت زیادی در جذب توجه اولیه مشتریان نخواهند داشت و توفیق سوداگری شما را به مخاطره می اندازند بعد همش در شناسایی یک لوگو اصل ساده نگاری را در عقیده بگیرید.

استفاده از خرده مناسب

لوگوی اغلب شرکت ها تصویری-نوشتاری یا ترکیبی می باشد. اگر چه این گونه لوگوها در صنایع البسه و خودرو سازی بیشتر باره کاربرد قرار می گیرند. استفاده از اشکال هندسی در طراحی لوگوها به منزله القای مفاهیم مشخصی به مصرف کنندگان است. مثلاً لوگوهای دایره شکل مفاهیمی مثل زمان، برقراری ارتباط، امنیت، تکامل، ادامه و راحتی را منتقل می کنندب یا لوگوهای لچکی شکل بیشتر بیانگر مفهوم انرژی، قدرت، تعادل، سامان و حتی شاخصه های مذهبی هستند. جالب است بدانید لوگوهای چهارگوش تصویری از منطق، اعتبار و دقت را تداعی می سازند. البته بعضی شرکت های معتبر هم در کنار اسم تجاری خود فقط از یک خط منحنی استفاده می کنند که انگیزه عمده آن انتقال مفهوم تحرک، شادی و لذت در نزد مشتریان است.

● جذاب و ارزش آفرین
توجه داشته باشید یک لوگو علاوه بر سادگی باید در جذب نگاه مشتری کارساز باشد. لوگوهای کامیاب همش حامل پیامی بشردوستانه هستند. کمپانی های بزرگ بسیاری هستند که در معرفی لوگوی خویش به اهمیت ارتباطات انسانی می پردازند و در قالب تصویری کوچک، ارزش های زیادی را به مصرف کننده القا می کنند. اگر رسالت یک شرکت طبق ارزش آفرینی بنا شده باشد، بعد به راحتی می تواند با به کارگیری تکنیک های گرافیکی امروزین مفهوم ارزش را از راه لوگو در ذهن مشتریانش حک کند.

● گرد و منحصر به فرد
قبل از معرفی لوگوی خود آغاز لوگوی رقبا و ویژگی های غالب صنعت خود را بررسی کنید. اگر رقبای اصلی شما از خرده یا رنگ های مشابهی استفاده کرده اند و بهره بازار نکوداشتن را در گزین کردن گرفته اند پس لوگوی آنها توانسته پیوستگی لازم با مصرف کنندگان را برپا کند. حال که نوبت شماست که با سهم گیری از ایده های نو و ترکیب آنها با تجربیات رقبایتان یک لوگوی ماندگار خلق کنید. پیشنهاد می شود که هرگز به تقلید کورکورانه از رقبایتان بدن ندهید که در این صورت بیشتر به ارتقای اسم بازرگانی آنها کمک و فقط نقش یک حامی را در بازار ایفا کرده اید.

● برخوردار از رنگی مرتبط
رنگ ها نقش مهمی را در جذابیت یک لوگو ایفا می کنند و می توانند واکنش ها و رفتارهای متفاوتی را بر ما تحمیل کنند. به یاد داشته باشید رنگ ها بسته به سن، جنسیت و شاخص های فرهنگی مصرف کنندگان بازار هدف، تفاسیر مختلفی دارند، بعد لازم است با اخطار کامل از ویژگی های محصول و مشتریان بازار هدفتان، از رنگ های مناسب در طراحی لوگوی سازمانی تان کاربرد کنید. رسیدگی ها نشانه داده است بیشتر صنایع با یک رنگ غالب در نزد مشتریان معرفی شده اند. جالب است بدانید رنگ غالب لوگوی اتومبیل سازان در اقصی نقاط دنیا رنگ طوسی است که مفهوم ثبات و نیرو را همچون رنگ فلز تداعی می کند و اگر دقت کرده باشید رنگ لوگوی اغلب شرکت های بیمه ای، آرایشی- بهداشتی، خطوط هواپیمایی، بانک ها و موسسات مالی اعتباری آبی است چراکه آبی القا کننده تسکین و امنیت در نزد مشتریان می باشدل. و وارون رستوران های دودمان ای، صنایع غذایی، البسه و لوازم خانگی از رنگ قرمز در لوگوی خویش استفاده می کنند و از این روش سعی در جلب پروا اولیه مشتریان خود دارند.

انعطاف پذیر در گذر زمان
همانطور که شرکت ها با گذشت موعد دچار تغییراتی در نظام سازمانی خود می شوند، لوگوها نیز باید با پروا به تغییرات محیطی و همینگونه پیشرفت های سازمانی دستخوش تغییراتی جزئی شوند. از این جهت اگر لوگوی شما قبلیت نرمش پذیری نداشته باشد، ممکن است با توجه به دگرگونی ها بازار و ورود رقبای سرسخت جدید، توفیق چندانی در حفظ جایگاه گذشته خود نداشته باشید، ضمناً لوگوهای انعطاف پذیر این امکان را برای کمپانی ها آماده می سازند که با اشاعه زمینه های کاری خود به راحتی لوگوهای جدیدی را با رعایت قالب همان لوگوی کهنه طراحی و در نزد مشتریان بازار هدف خویش گسترش کنند. یادتان باشد اگر دگرگونی ها جزئی در لوگوی جدید لطمه چندانی به قالب قدیمی آن وارد نکند، به راحتی می توانید مشتریان خود را با تصویر لوگوی جدیدتان به اتفاق سازید البته به یاد داشته باشید تحول لوگوها فقط برای کمپانی هایی جایز است که درصدد بازآفرینی مجدد خویش نیستند. جالب است بدانید کمپانی های ابهت نظیر نایک از آغاز تاکنون به طور متوسط در هر دهه از عمر خود تغییراتی جزئی در لوگوی خود داشته اند.

مطلب آموزشی : طراحی لوگو با نگاهی متفاوت

● به یاد ماندنی و دوست داشتنی
به گفته بسیاری از بزرگان سوداگری درازا عمر یک برند شدنی است اغلب از درازا عمر یک محصول باشد لذا اگر کمپانی ابهت تصمیم به بیرون کردن یک فرآورده از چرخه تولید خود گرفت، مطمئناً نام بازرگانی آن شرکت کماکان در نزد مشتریان معتبر خواهد بود پس لوگوها با افول یک فرآورده فراموش نمی شوند از این رو توصیه می شود از عکس ها و اصطلاحات ساده و قابل انتقال در طراحی لوگوی سازمانی خود به راستی بهره‌گیری کنید و به تعقیب برقراری وابستگی دائمی با مشتریان بالقوه خویش از طریق ثبت یک لوگوی ماندگار در ذهن آنهلا باشید. فراموش نکنید شما تنها کسی هستید که باید در تمامی مراحل بازاریابی خود از فرآوری تا فروش، شرایط لازم برای گسترش هر چه بهتر نام تجاری تان را برای مصرف کنندگان مهیا سازید. از آن پس این مشتریان هستند که خویش به گسترش اسم بازرگانی شما و ثبت لوگوی ارزشمندتان در ذهن، قلب و حتی روی جامه هایشان می پردازند.

● یک برادر صمیمی
امروزه برندها، لوگوها و نام های تجاری به دوست صمیمی مصرف کنندگان تبدیل شده اند. اگر کمی به گوشه ها-کناره ها خود نگاه کنید، کس های زیادی را می بینید که در شناسایی هویت و شخصیت خویش به اسم های تجاری محبوبشان اشاره می کنند بعد یک لوگوی ماندگار باید اخ صمیمی یک مشتری باشد و او را تا پسین عمر همراهی کند البته فراموش نکنید کس ها لغایت زمانی که به طرف مقابلشان اطمینان نکنند، بنای رفاقت با او را پیش نمی کشند برآیند اینکه برای رسیدن به مفهوم دوستی با مشتریانتان بهتر است از اصطلاحات و خرده اطمینان دسته در شناسایی لوگوی سازمانی تان بهره‌گیری کنید.

● انطباق پذیر و سازگار با تبلیغات
یکی از مهم ترین خاصیت های یک لوگوی موفق، انطباق پذیری آن با همگی ابزارهای تبلیغاتی در سازمان است.قرار است از لوگو در سربرگ، بروشور، کارت ویزیت، وب سایت، استندها، بیلبوردها، بنرها، هدایای تبلیغاتی، اعلان های روزنامه ای، فراخوانه ها و… بهره‌گیری شود، پس باید لوگوی مورد نظرتان در همگی این آلت بازاریابی به احسان قابل رؤیت باشد. ضمناً لوگوهای رنگی نیز باید از قابلیت رؤیت در رنگ های خلنگ برخوردار باشند چرا که اغلب اوقات سربرگ های ارسالی از راه فکس به چهره خلنگ به دست مشتریان می رسند.

● یادآور فعالیت سازمانی
بدون شک احد از وظایف مهم هر شرکتی، تذکر نوع تکاپو و مقوله های کاری خویش در همگی ابزارهای ترویجی و مشتریان خفته بازار هدفش است. اگرچه یک لوگوی خوب باید به یادماندنی و
قابل انتقال باشد اما نباید از نمادهای شناخته شده صنعت مورد فعالیتش فاصله بگیرد. بعد به یاد داشته باشید لوگوی شما یادآور همان کسب و کاری است که در حال عرضه به مصرف کنندگان هستید مثلاً اگر در صنعت ارتباطات فعالیت می کنید بهتر است از لوگوهای مدور یا کروی بهره‌گیری کنید چراکه به طور نامحسوس در حال القای مفهوم ارتباط با سایرین هستید یا اگر مقوله کار و جنبش شما نشر کتب و مجلات است، بهتر است از عکس ها قلم و کتاب به شکلی جذاب و منحصر به فرد در لوگوی خود استفاده کنید. فراموش نکنید خلاقیت به معنای زیرپا قراردادن یا مفاهیم ارزشمند نمیباشدد.