12+1 نکته اساسی در طراحی لوگو

12+1 نکته در طراحی لوگو

 

ما برخی از نکات مهم طراحی لوگو را در این نوشتار ارائه کرده ایم که بخشی از نظرات و تجربیات طراحان چیره دست لوگو می باشد. البته نمی طاقت همه این پیشنهاد ها را در همه پروژه های هنری به یک میزان مورد پروا قرار داد. در این مقاله راهکارهای پایه برای آغاز شغل طراحی یک لوگو را برای شما گردآوری کرده ایم که به شما کمک می کند کار خود را با برنامه ریزی و بعد گویه فکری لازم و کافی ابتدا کنید.

وقتی همزمان روی چندی پروژه کار می کنید، می توانید برای انجام آن ها از طریق های میانبرهای کاربرد کنید. ما پیشنهاد می نماییم از طریق قوانین و مسیر های متعارف قبل بروید تا روند پیشه یکنواخت، موعد بندی شده و بدون هیچ چالشی پیوستگی پیدا کند. برای مثال به کارگیری گرافیک های کلیپ آرت به نما مشابه یک میانبر عمل می کند، ولی اگر بعدا متوجه شدید این تصویر برای چنین پروژه ای پسندیده نیست تکلیف چیست؟ حتما نمونه هایی از ناکامی ها و اشتباهاتی که به انگیزه بهره‌گیری از طریق کارهای میانبر در طراحی رخ داده است را تماشا کرده اید.

1. لوگو را ساده طراحی کنید

لوگویی که حائز جزییات زیاد و پیچیده است نه فقط شدیدا طراحی می شود بلکه به سختی هم به خاطر سپرده شده به یاد آورده می شود. چرا وقت خویش را با طراحی یک لوگوی پیچیده و پر از جزییات تلف نماییم در حالی که همه ما می دانیم که یک لوگوی ساده جذابیت گزیده تر ای دارد؟ وقتی سعی می کنید یک طراحی کاملا ساده سپریدن دهید، متوجه می شوید که این شغل به مراتب مشکل تر است. طرح های ساده از پرتو های یک طراح خوب هستند و این حقیقت را نشانه می دهند که ذهن طراح بر بنیاد ایده های موجود در باره یک کار و یا شغل تجاری، قادر به ساده سازی ایده های پیچیده است.

2. سایز، از عناصر مهم

به یاد داشته باشید که یک لوگو باید بتواند در سایزهای مختلف اجرا شود ، برای سربرگ کمپانی، ویژه تارنما و مناسب برای آگهی های تبلیغاتی و . . . اگر طرح لوگو خیلی پیچیده باشد درک و تشخیص آن در سایزهای کوچک زیاد سخت خواهد بود. بعد کوشش کنید لوگو را در اندازه های مختلف ارائه کنید، چون این مسئله برای یک مشتری با تجربه اهمیت زیادی دارد.

3. نسبت طول و عرض

لوگوهایی که اختصار و عریض هستند و یا باریک و بلند، از نظر بصری مبهوت کننده اند و ترازمندی بین نسبت درازا و پهنا در آن ها رعایت نشده است ، در ضمن سخت اجرا می شوند . نیاز نیست همیشه در طراحی قرینه سازی دقیقی در طرح ایجاد شود ولی وجود یک تعادل نسبتا مناسب و خوب بین طول و عرض آن برای داشتن یک لوگوی دلخواه و دلپسند از اهمیت گزیده تر ای برخوردار است. بهتر است شغل را با یک شکل هندسی ساده پیش درآمد کنید. لوگوهای مربع شکل به اندازه لوگوهای دایره ای تاثیر گذار و زیبا هستند.

4. ویژگی ها مجزا

اگر سفارش دهنده از شما اراده که در طراحی لوگو از اشکال گرافیکی و متن به یک میزان استفاده کنید، روی کل تکه ها به طور جداگانه کار کنید، مگر این که بتوانید از بعد تمامی آنها در کناره هم برآیید. بهتر است روی هر یک از آیتم های متن و شکل به طور مستقل پیشه کنید. سپس در پایان تمامی را در کنار هم قرار دیتا و طرح را کامل کنید. این یگانه از مواردی است که ممکن است در مقوله طراحی لوگو به شما پیشنهاد شود.

5. مخاطب منظور را در نظر داشته باشید

معمولا انگیزه این که فردی درخواست طراحی یک لوگو جدید می کند این است که دریافتن می کند لوگوی فعلی دیگر توان تاثیرگذاری خود را از دست دیتا است. شدنی است شرکای یک شرکت تغییر کرده باشند و یا ممکن است برخی از ارزش ها و اهداف بنیادی و اصولی آن تغییر پیدا کرده باشد. اما ریشه-بن-بیخ اولیه طراحی هر لوگو در نظر گرفتن مخاطب هدف است نه فقط تامین کردن آیتم های لازم برای بالا بردن فروش کمپانی. سعی کنید تا حد امکان این مسئله را در هنگام طراحی لوگو در عقیده داشته باشید. شما به عنوان یک طراح بیشترین شایستگی در باره تصمیم گیری درباره این موضوع، یعنی ارائه یک لوگوی پسندیده برای اثبات قابلیت های یک شرکت به جامعه را دارا هستید.

6. ماهیت کمپانی را در نظر داشته باشید

یک شرکت حائز ارزش های اصولی-بنیادی است که دائم کوشش می شود آن ها را در تاریخچه آن شرکت آن ها برجسته و زنده نگه دارند. هنگام طراحی لوگو، طراحی باید این ارزش ها را مد نظر داشته و آن ها را در طرح خویش بروز دهد. بهتر است برخی از موارد دارای ارزش را با آیتم های دیگر ترکیب کند. لازم به بیان است که یک لوگوی هندسی که برای مدرسه و یا تدریس جبر و رویارویی کارکرد نکویی دارد، برای یک مغازه بستنی فروشی که در خیابان پیمان دارد اصلا مناسب نیست.

7. لوگو باید تاثیر فوری روی نظاره گر بگذارد

این فاکتور یگانه از علائم یک لوگوی خوب است. لوگو باید بی درنگ بیننده را تحت تاثیر قرار دهد. طرح لوگو باید به نوع ای باشد که در چند ثانیه کارایی خویش را روی بیننده اعمال کند. مفتوح هم اگر طرح لوگو پیچیده باشد طوری که افراد برای فهم معنی آن ناچار به جستجو و کاوش باشند، احتمالا کارایی مطلوبی نخواهد داشت. مخصوصا امروزه که در دنیایی زندگی می کنیم که سرعت حرف اول را می زند، بیننده باید برای فهم و جمع بندی موضوع زمان کمی را صرف کند.

8. لوگو را Tag Line (توضیح حقیر زیر لوگو) نکنید

این آیتم مشکلی ایجاد نمی کند اما جزو طرح لوگو به احصاییه نمی رود. وقتی هدف طراحی لوگو را دارید ، یگانه از اهداف شما این است که معنی و مفهوم ارزش های اساسی کمپانی را لغایت حد امکان ساده سازی کنید. شکی نیست هنگامی که سایز لوگو را برای کاربرد روی یک اتوماتیک کاهش می دهند، Tag Lineها به طور محسوسی غیر قابل تشخیص شده و به عبارت دیگر ناخوانا می شوند. Tag Line یا لب مطلب، را می توان در جاهایی که فضای بیشتری برای چاپ وجود دارد همانند فکس ها و یا سریرگ ها باره استفاده پیمان داد.

9. رنگ ها را جزو نخستینگی های آخر پیمان دهید

در حالی که با دقت اندیشه کردن در مورد رنگ یک لوگو کار زیاد خوبی است، اما باید به یاد داشته باشید که شدنی است این لوگو بوسیله یک چاپگر دورنگ دفتری چاپ شود. بنابراین، کوشش کنید شکل و فرم طرح لوگو را اولویت نخست خویش پیمان دهید. رنگ در جایگاه زیر تر قرار دارد. همیشه رنگ ها را می نا در پایان پیشه و در مراحل پایانی پروژه اصلاح کرد و یا تغییر داد.

10. رنگها را بادقت بکار ببرید

معمولا هر شرکت قبلا یک هویت صنفی و یک رنگ صنفی داشته است. این آیتم در اثناء گزینش رنگ برای لوگو کمک زیادی به طراحی می کند. وقتی رنگ بندی خاصی برای طراحی لوگو نداشته باشید، باید لوگو را در رنگ های گوناگون به مشتری پرتو دهید. حتما شما اخ ندارید از رنگ هایی با شدت بالا که مایه پیچیده و زننده شدن طرح لوگو در هنگام چاپ روی یک صفحه و یا اعلان تبلیغاتی می شود بهره‌گیری کنید.

11. به رنگ های چاپی نیز فکر کنید

درجات مشخصی از رنگ های وب هستی دارند که می نا آن ها را از رنگ های چاپی CMYK بدست آورد. تجربه به ما یاد داده است که بهترین طریق برای رسیدگی این که رنگ های مطمئن وب در هنگام چاپ چگونه به نمایش داده می شوند، این است که خودتان لوگو را چاپ کنید. چرا باید چشم براه بمانید که مشتری ایرادها و مشکلات آن را کشف و آن را به شما بازگرداند. بهتر است لوگو را با یک دستگاه چاپگری که حائز رنگ های اصلی است چاپ کنید تا نتیجه را تماشا کنید. به یاد داشته باشید که بهترین کیفیت رنگ را می توانید روی یک کاغذ با کیفیت عکس بدست آورید.

12. طرح و مفهوم لوگو باید الی مرز امکان سخیف باشد

این که لوگویی که طراحی می کنید دارای مفهوم باشد خیلی خوب است. در عین حال قرار دادن چند ایده در یک طرح لوگوی ساده شغل آسانی نیست. این چیزی است که باید در صحبت های اولیه با مشتری به آن بپردازید. آنها را متقاعد کنید که هر چه لوگو ساده تر باشد کارایی بیشتری روی نظاره گر می گذارد. اگر به لوگوهای فوق العاده و برجسته ای که روی اینترنت پیمان دیتا شده اند پروا کنید، خواهید رویت که کل لوگوهای کاربر پسند از طراحی های ساده ای برخوردارند که یک ایده ناب ولی ساده در پشت آن بالقوه است. هر چه ایده های اعمال شده در طراحی لوگو بیشتر باشد لوگو به همان نسبت پیچیده، آشفته و گیج کننده خواهد شد.

13. تبلیغات

این واپسین مرحله از یک لوگوی موفق و نیرومند است. هر چه زمانی که یک بیننده برای نگاه کردن به لوگو صرف کند بیشتر باشد، میزان حفاظت آن در ذهن او بالا می رود. فکر می کنید چرا لوگوی کمپانی Nike الی این حد موفق و حائز نمای آیکونی شکل است؟ آیا فقط به آن دلیل است که یک لوگوی بزرگ و سرشناس است؟ مطمئنا علت ماندگاری این لوگو این است که از راه تبلیغات تجاری که در تلویزیون و اعلان تبلیغاتی چاپی و بنرهای متعدد دائما در معرض دید افراد است. اگر چه این باره خارج از کنترل طراح است، ولی اثناء طراحی لوگو فکر کنید آن را برای شرکت خودتان طراحی می کنید.