7 اصل کلی و مفید طراحی لوگو

7 اصل کلی و مفید طراحی لوگو

 

راجعبه مشتری خود اطلاعات کسب کنید

اولین مرحله در طراحی لوگو این است که در مورد نیازهای مشتری و حیطه ی تکاپو شرکت و یا موسسه ی او اطلاعات کسب کنید. مطمئنا نمی خواهید یک لوگوی شرکت افزار بازی را برای یک کمپانی بزرگ تجاری طراحی کنید.

به نکوداشتن به صحبت های مشتری گوش دهید و به او فرمان دهید تا در باره شرکت و شغل آن گفتگو کند. از او سوالاتی درباره قصد اصلی و اولیه ی کمپانی سوال کنید، فقط قصد اصلی شرکت. این پیشه باعث می شود در ذهن شما ایده های زیادی در باره ی طراحی لوگو شکل گیرد.

بعد از اینکه به مشتری فرصت دادید الی در باره شرکت خویش گفتگو کن، شروع کنید به سؤال کردن سوالاتی که می تواند ایده ی اصلی طراحی را شکل می دهد. برای مثال، از مشتری در باره رنگ های کمپانی، نظرات او در باره لوگو و اینکه یا طرح و یا عقیده خاصی در ذهن خویش دارد بپرسید.

سپس کل ی سوالات را در یک پرسشنامه پیمان دهید لغایت بتوانید یک جمع بندی کلی درباره بازخوردها و انتظارات مشتری بدست آورید.

شناسایی

طراحی لوگو مانند شخصیت بخشیدن، شناساندن و عینیت بخشیدن به یک کمپانی است. به هر حال، شما باید خطوط و رنگ های بکار رفته در طرح به نوعی کار تبلیغات و آگاهی رسانی را در لوگو سپریدن می دهد.

در حقیقت روش ها و لوازم شناساندن و معرفی یک کمپانی بر این پایه اند لوگو شرکت، کارت های ویزیت، سربرگ ها یا سرنامه ها و بروشورها.

با طراحی لوگو شما خود را در قبال نتیجه چاپ شده آن نیز رئیس خواهید دانست، یعنی کوشش می کنید کاری ارائه کنید که در موعد چاپ با بهترین کیفیت فرآوری شود. شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که لوگویی طراحی کنید که تمیز و خوانا باشد و همه ی جزییات و مطالب آن نیز آشکار و قابل دیدن باشند.

منحصر به فرد بودن

لوگو اولین طرحی است که برای یک شرکت طراحی می شود، سپس آن شرکت این طراحی لوگو را در محیط‌ ها و موقعیتهای گوناگون بکار می برد.

به هر حال طرح باید منحصر به فرد باشد طوریکه بیننده با رویت آن نام شرکت را به خاطر بسپارد. اگر یک لوگو فاقد این خصوصیت را باشد، ممکن است بیننده بین آن و لوگو های مشابهی که قبلا دیده است دچار سردرگمی و ابهام شود.

بسیاری از طراحان ایده های خویش را برای افزودن یک محرک که نمایانگر کمپانی است اندک می کنند. در راستی اندک کردن ایده ها طریق سودمند و موثری نیست.

سادگی

سادگی عمل اصلی در خلق یک لوگو است. طراحی یک لوگوی ساده باعث می شود آن طرح و نیز اسم کمپانی در ذهن و چشم نظاره گر باقی بماند و آن را همیشه در یاد داشته باشد و هنگام مواجه شدن با طرح ها و تبلیغات دیگر کمپانی ها از سردرگمی و مبهوت شدن او ممانعت می کند.

مزیت اصلی ساده بودن طراحی لوگو این است که بیشترین تمرکز بر روی جزییات کمتر اتمام شده و هنگام استفاده از آن در سایزهای کوچک از کیفیت آن کاسته نمی شود.

تعداد رنگ ها را اندک کنید

در طراحی لوگو از رنگ های محدودی بهره‌گیری کنید . تعدد رنگ باعث گیج شدن بیننده و پیچیده شدن طرح می شود . مخصوصا در لوگو هایی که سایز آن ها حقیر است.

رنگ های بکار رفته در لوگو در بسیاری از طرح های دیگر نیز بکار می روند و این رنگ ها تبدیل به رنگ های اولیه و اصلی کمپانی می شوند.

مطمئن شوید رنگ هایی که در لوگو بکار دستگیر اید از 3 رنگ تجاوز نکند. برخی مواقع لازم است در لوگو فقط از رنگ ابلک بهره‌گیری کرد، در چنین مواقعی به کارگیری رنگ های اغلب باعث زیر آوردن ارزش لوگو خواهد شد.

هماهنگی

فونت لوگو و عناصر طرح باید با هم هماهنگ باشند و یک گذرگاه خلاقانه و ابداعی مشترک را تعقیب کنند. برای نمونه وقتی شما لوگویی با آیکن های زیبا برای یک شرکت که در مقوله ی پیوسته با کودکان شغل می کند طراحی می کنید؛ باید فونتی را برگزیدن کنید که با این ایده هم خوانی داشته باشد مثلا فونت هایی که بسیار رسمی و جدی نیستند.

متناسب بودن

طراحی لوگو باید مناسب با شغل و گویه ی فعالیت شرکت باشد. هنگامی که شما سبک، رنگ و فونت لوگو را گزینش می کنید، این عناصر باید با گویه ی کاری و قصد اصلی شرکت هم خوانی داشته باشد. برای نمونه شما می توانید برای یک شرکت تجاری در حال گسترش از رنگ های تجاری همانند آبی و خاکستری بهره‌گیری کنید. یا به طور مثال برای کمپانی هایی که در زمینه های پیوسته با بانوان تکاپو دارند رنگ های سرخ، قرمز و ارغوانی یا زرشکی را بکار برید.