8+1 اصل کلی در طراحی لوگو

8+1 اصل کلی در طراحی لوگو

 

کارهای مقدماتی جزو ضروریات است

طرح های اولیه که به چهره دستی رو کاغذ نقاشی می شود نخستین مرحله در طراحی لوگو ی تاثیرگذار است. این طرح ها می تواند شامل نقاشی های ساده ای باشد که با اتوماتیک یا مداد روی کاغذ نقاشی می شود و یا در برنامه های طراحی وکتور مشابه کارل دراو رسم می شود.
شغل خویش را با اتود زدن شمار نسبتا زیادی طرح اولیه یا ایده ابتدا کنید و سپس از بین آنها و یا با ترکیب چند ایده به ایده اصلی دست پیدا کنید. چنانچه هیچ یک از این طرح ها به شما کمک نکرد طرح های دیگری رسم کنید.
یک طراح حرفه ای در سنجش با دیگر دسته های طراحی، موعد اکثریت صرف این مرحله از شغل می کند.

سایز

وقتی وارد مبحث طراحی لوگو می شویم، سایز اهمیت اخص های پیدا می کند. یک لوگو باید در هر سایز و اندازه ای زیبا و خوانا باشد.
یک لوگو در صورتی تاثیرگذار خواهد بود که هنگامی که که سایز آن بیش از اندازه کوچک شود، مثلا برای بهره‌گیری روی پاکت نامه یا سربرگ، مفتوح هم کیفیت، خوانا بودن و زیبایی خویش را حفظ کند. همچنین هنگامی که در قالب های ارشد مانند پوستر و بیل بورد، و قالب های الکترونیکی همانند تلویزیون و وب مورد استفاده پیمان می گیرد نیز از همان شکل و شمایل و کیفیت اولیه برخوردار باشد.

تعادل

ترازمندی در طراحی لوگو امر بسیار مهمی است، چون ذهن ما به طور طبیعی در صورتی طرحی را دلپسند و جذاب ارزیابی می کند که آن طرح متقارن و حائز تعادل باشد.
با حفظ ترازمندی میان طرح های گرافیکی، رنگ ها و سایز عناصر در هر طرف طرح، یک لوگوی متعادل طراحی کنید. هر چند گهگاه می تاب قانون ترازمندی را شکست، ولی به یاد داشته باشید که طراحی لوگو ی شما بدست جنجال از ملت دیده خواهد شد نه تنها توسط کسانی که این لوگو برای آنها خوشایند است و آن را به عنوان یک نشانه هنری بی همانند تلقی می کنند، بنابراین طراحی لوگو ی متعادل یکی از اصول مهم طراحی لوگو است.

استفاده هوشمندانه از رنگ

تئوری رنگ بسیاری پیچیده است، اما طراحانی که اصول آن را درک کرده اند قادر به استفاده از مزایای آن در طراحی های خویش هستند. اصولی که باید آنها را به یاد بسپارید عبارتند از:

از رنگ هایی بهره‌گیری کنید که در چرخه رنگ به هم تقریبا  هستند.
از رنگ های خیلی صریح استفاده نکنید چون این رنگ ها سخت دیده می شوند.
لوگو باید در رنگ های سیاه، سفید و خاکستری و همچنین در دو رنگ نیز زیبا و جذاب به نظر برسد.

احساس اینکه رنگ ها چگونه باعث برانگیخته شدن احساسات و حالات مختلف می شوند نیز اهمیت زیادی دارد. برای مثال، رنگ قرمز می تواند حس عصبانیت، عشق، هیجان و استوار و توانایی را القا کند. این نکته را به یاد داشته باشید که شما می توانید گونه ها رنگ ها را با هم ترکیب کنید و رنگی را به دست آورید که حس اصلی که برند باید به بیننده منتقل کند را در طرح برپایی کنید.

سبک طراحی باید پسندیده کمپانی باشد

شما می توانید از سخیف های طراحی مختلف برای طراحی لوگو استفاده کنید و برای پیدا کردن سبک مناسب باید اطلاعاتی در باره مشتری و برند داشته باشید.
در حال آماده رغبت طراحان لوگو به سمت سبک Web 2.0 یعنی لوگوهایی با نمای سه بعدی است که دارای گرافیک های برجسته، گرادیانت و سایه هستند. این سخیف برای یک وب سایت و یا یک شرکت تکنولوژیکی پسندیده است، ولی ممکن است برای سایر برندها لغایت این اندازه تاثرگذار نباشد.
پیش از آغاز کار، در مورد مشتری خویش و مخاطبان او تحقیق کنید. این به شما کمک می کند از همان آغاز بهترین سخیف طراحی را تشخیص دهید و از دوباره کاری های متعدد ممانعت کنید.

تایپوگرافی ، یک عامل مهم

انتخاب فونت و سایز مناسب برای آن مشکل تر از چیزی است که اندیشه می کنید. اگر طرح لوگوی شما دربرگیرنده متن باشد که این متن جزئی از لوگو یا تگ لاین باشد، به زمان زیادی برای مرتب سازی و تقسیم بندی انواع گوناگون فونت و تست آنها در طرح، پیش از گرفتن تصمیم نهایی دربایستن خواهد داشت. سه نکته را اثناء گزینش فونت برای لوگو دلخواه داشته باشید:

از به پیشه بردن فونت هایی که رواج زیادی دارند، همانند فونت Comic Sans، دوری کنید، چون باعث می شود طرح غیر چیره دست و آماتور به نظر برسد.
مطمئن شوید هنگامی که سایز فونت کوچک می شود هنوز خوانا است، به ویژه در مورد فونت های script.
یک تا دو فونت کافی است، از به کار بردن  بیش از دو فونت مختلف در یک طرح اجتناب کنید.

سعی کنید برای طرح خویش از یک فونت سفارشی استفاده کنید. هر چه فونت ریشه دار تر باشد طرح را خاص تر می کند. از مثال های کامیاب از لوگوهایی که در آنها از فونت سفارشی استفاده شده است Yahoo! و Twitter و Coca Cola را می نا نام برد.

هدف به رسمیت شناختن است

نکته اصلی در طراحی لوگو به رسمیت شناختن و شناساندن یک برند است. خوب شما چگونه این قصد را برآورده می کنید؟ این سوژه در موارد گوناگون متفاوت است، اما قصد از طراحی یک لوگو این است که میانه افراد یک جامعه آن برند را به یاد بسپارند.

کلید طراحی یک لوگو ی دوست داشتنی و رسمی این است که به سرعت شناخته شود، ترکیب کل عناصری است که در این مقاله از آنها صحبت شد، یعنی سایز، سبک، رنگ، تایپوگرافی و اصالت .

یک تست سریع مشخص می کند آیا لوگوی شما به اندازه لازم و کافی قابلیت شناخته شدن هست یا نه. برای این پیشه لوگو را جلوی یک آینه پیمان دهید و ببینید لوگو در این حالت همه قابل تشخیص هست.

به یاد داشته باشید که لوگوها در دنیای راستین در معرض رویت بیننده قرار دارند، مثلا روی اتوبوس و بیل بورد. پس شما باید قبل از ارائه لوگو به مشتری آن را از زوایای مختلف در معرض دیدن قرار دهید الی ببینید به راحتی قابل تشخیص هست.

از متفاوت بودن اصلا نهراسید

برای برنده شدن در یک رقابت، باید به خویش به عنوان یک طراح که دارای یک سبک ویژه و بی همتا است اطمینان و اعتماد داشته باشید. به جای کپی و تقلید از یک سبک یک طرح دیگر، آفریدن؛ نوآفریدن گر بوده و در بین انبوهی از طراحان برجسته باشید.

از شغل روی برنامه و نرم افزاری که برای طراحی بهره‌گیری می کنید لذت ببرید، طرح خود را دائما تغییر دهید الی زمانی که دانستن کنید به نتیجه مطلوب دست پیدا کرده اید.

لطفا ساده طراحی کنید

هر چه لوگو ساده تر باشد راحت تر قابل تشخیص است. برای مثال، لوگوی Nike گرد از ساده ترین لوگوهای دنیا است که در همان سان به راحتی قابل تشخیص و شناسایی است.
قانون ساده طراحی کردن را از هم الان در برنامه کاری خود قرار دهید. بیشتر با یک طرح پیچیده روبرو می شوید ولی در پایان به یک طرح ساده دست پیدا می کنید.