طراحی آرم اسم

طراحی لوگوتایپ اسم لوگو

آموزش طراحی آرم اسم

 

همراهان عزیز لوگونگار سلام . امروز با یک مقاله آموزشی دیگر در زمینه طراحی لوگو با عنوان طراحی اسم و نام لوگو در خدمت شما بزرگواران هستیم .

طبق آنچه در مقالات پیین اشاره شد ، لوگو تصویری است از آنچه ما آنرا معرف خصوصیات ، ارزش ها و اهداف یک برند میدانیم و به بیانی ساده ، خلاصه ترین مدل بصری از یک مفهوم . آنگونه که میدانیم این تصویر میتواند از المانهای تصویری صرف ، حروف یا ترکیبی از هر دو مورد ( شکل و حروف الفبا ) باشد .
لوگوی تصویری ، لوگوتایپ و یا لوگو ترکیبی .

لوگوتایپ ( که افرادی از آن بعنوان لوگوی اسم یاد می کنند ) آرم هایی هستند که با استفاده از نام برند و یا اختصار حروفی از اسم کامل شخص یا برند تشکیل شده و در فرم اختصاصی خود ، نوعی تصویر غیر تکراری و لوگوی مجموعه را تشکیل میدهند . حتی کاهی با به نمایش گذاشتن یک حرف و اختصاصی سازی آن ، میتوان اقدام به طراحی لوگو ی اسم نمود .

در طراحی اسم لوگو نیز همان رویه مربوط به کلیات طراحی لوگو تصویری باید رعایت گردد ، تنها در مرحله اجرا روی حروف کار میشود . از جمله بررسی زمینه فعالیت برند ، اهداف خلق لوگو و حسی که باید مخاطب از این لوگو دریافت نماید .
تک تک حروف اسم لوگو برند باید القا کننده حسی باشند که انتظار میرود ، و همچنین در مجموع نیز باید همین رفتار را داشته باشند . به بیان دیگر : لوگو اسم ( یا لوگوتایپ نام برند ) باید به نحوی طراحی شود که هم در حروف و هم در کلیات تصویر یه خط سیر مشخص دنبال شده باشد .
بطور مثال نتیجه جالبی نخواهد بود چنانچه از حروف کلاسیک و سنگین استفاده کنیم اما در یک ترکیب و هارمونی فانتزی و کودکانه !

چنانچه قصد سفارش طراحی لوگو اسم را دارید ، حتما مدل فارسی آنرا نیز سفارش بدهید چون در مکاتبات با ادارات و ارگانهای دولتی و همچنین برای ثبت رسمی لوگو ، به این مدل نیاز خواهید داشت .

طراحی لوگو اسم باید استانداردهایی از قبیل موارد ذیل را دارا باشد :

  • انتقال حس از پیش تعرف شده به مخاطب هدف
  • زیبایی در اجرا و گرافیک مناسب
  • و (( خوانایی )) را در کنار هم شامل باشد .

طراحی اسم آرم و لوگو,طراحی لوگوتایپ نام لوگو

در مقالات ذیل به استانداردهای طراحی لوگوتایپ و لوگو اسم بصورت مفصل تری اشاره شده :

اهمیت طراحی لوگوتایپ

روانشناسی فونت و طراحی لوگو

طراحی لوگو اسم

 

برای نیل به اهداف بالا توضیحات بیشتری را ارائه می کنیم :

برای انتقال حس از پیش تعیین شده :

تک تک اجزاء هر حرف را بررسی می کنیم تا مطمئن شویم از فرم و زوایای مناسبی بهره برده ایم . بصور مثال در طراحی لوگوتایپ صمیمی خیلی از حروف زاویه دار و تیز استفاده نمیشود . هرچند یک طراحی متخصص میتواند در ترکیب مناسب از اختیارات بیشتری بهره ببرد .

برای یک اجرای زیبا :

ترکیب بعنوان یک اصل در خوشنویسی همواره ملاک عمل بوده ، در طراحی لوگو اسم نیز میتوان با چیدامان مناسب حروف ، فواصل و همچنین تمیزی اجرا ّ به یک گرافیک چشم نواز دست یافت .

و در خصوص بحث خوانایی :

همواره بهتر است نام یک برند به سرعت قابل شناسایی باشد و اگر نام کامل برند در کنار لوگو طراحی نمیشود این یک ازلام خواهد بود که بیننده را در خوانش لوگوتایپ ، دچار سردرگمی نکنیم .

 

در پایان لازم به ذکر است که در خیلی از موارد ، در واقع طراحی اسم لوگو یک طراحی از مدل ترکیبی است . یعنی هم اسم لوگو طراحی شده و هم تصاویر در آن بکار برده شده اند . اما چون حجم قسم نوشتار به نسبت تصویر بکار رفته بزرگتر است یا نوشتار در حالت بولدتری نسبت به قسمت تصویر لوگو ارائه شده ، آنرا یک لوگو نوشتاری میبینیم .

 

طراحی اسم آرم و لوگو

 

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار