ارائه طرح لوگو

ارائه و توضیح طرح لوگو

آیین ارائه و توضیح طرح لوگو

 

گذشته از بحث اجرای موفق در طراحی لوگو ، توضیح ایده به کار رفته در لوگو نیز به خودی خود یک مساله مهم بشمار می رود . یکی از چالشهای عمده ، که بیشتر طراحان لوگو با آن روبرو هستند ، ضعف در توضیح پروژه ، یا بعبارت دقیق تر عدم قدرت دفاع از طرح لوگو میباشد .

نکته : منظور از شرح ایده و دفاع از طرح ، در خصوص طرحی یباشد که بر پایه اصول و قواعد بنا شده و واقعا از لحاظ تئوریک قابل دفاع در مجامع حرفه ای باشد .

توضیح نامناسب یا ناکافی طرح لوگو ، موجب عدم پذیرش و یا اطمینان کافی سفارش دهنده به شما خواهد شد که در حالت حداقلی ، شما را وادار به صرف وقت و هزینه بیشتر برای ارائه طرح جدید خواهد نمود .

در این مقاله آموزشی قصد داریم آیین ارائه طرح لوگو به مشتری را به بحث بگذاریم .

( فرض بر این است که شما با اطلاعات کافی ، اقدام به طراحی نموده و در مرحله ارائه طرح لوگو به مشتری خود هستید )

برای دیدن آموزش های بیشتر میتوانید به بخش (( آموزش طراحی لوگو )) سری بزنید .

 

1 – اعتماد آفرینی

از اصلی ترین الزامات مقوله طراحی لوگو اینست که طراح بتواند اعتماد سفارش دهنده را جلب و اعتماد او نسبت به فکر و اجرای طراح را بدست آورد . همواره بخاطر داشته باشید که سفارش دهنده ، معمولا یک گرافیست نیست  و توضیح طرح به عهده شما است .

از جمله راهکارهای پیش روی شما بعنوان یک طراح در جهت کسب اعتماد مشتری میتوان به موارد ذیل اشاره نمود :

  • تبیین فواید کلی طراحی لوگو ، تا از این راه مشتری خود را از تصمیم خود مبنی بر نیاز وی به طراحی لوگو آسوده خاطر سازید . در این مسیر ، قطعا شما باید بعنوان یک کارشناس ، نسبت به مزایای طراحی لوگو احاطه بسیار بیشتر ی نسبت به شخص کارفرما داشته باشید تا سوالات احتمالی بی پاسخ نمانده و همچنین بتوانید اطلاعات پراکنده پرسش کننده را نسبت به ماهیت کلی لوگو بالا برده و او را بیش از پیش نسبت به سفارش خود خوشنود نمایید .
  • انتخاب قالب مناسب برای طراحی لوگو ، مطابق فضای برند و توضیح دلیل این انتخاب به مشتری
  • توضیح مهمترین خصوصیات طرح ها که باید از زبان شما بیان شود و نه با پرسش از سفارش دهنده

 

2- ارائه طرح های متنوع

شما بعنوان یک طراح حرفه ای لوگو ، قطعا سعی خواهید نمود تا برترین ها برای سفارش دهنده خود مهیا سازید . ولی در اینجا مبحث سلیقه نیز مطرح است . شما یک کدنویس نیستید . پس طرح های خود را در فرم های متنوع اجرا کنید . بعضی از افراد طرح های کلاسیک تر و برخی طرحهای مدرن . بعضی به دنبال مینیمال ترین حالت در طراحی و افرادی هم طرح های سبک شلوغ و قدیمی را ترجیح می دهند . با ارائه چند طرح متنوع ( طبق توافق طرفین ) به سفارش دهنده لوگو آزادی بشتری بدهید تا همواره با خود این ذهنیت را داشته باشد که انواع مختلفی از اجرا را دیده و انتخاب او طرحی بوده که بین اینهمه بیشتر مورد پسندش بود است .

 

ارائه طرح لوگو

 

مخاطب لوگو

 

3 – توضیح کامل المانهای بکار رفته و مصادیق بصری در هر طرح

جزء به جزء طرح ها را توضیح بدهید . با توضیح و شرح این جزئیات ، دقیقا مثل اینکه نقشه راهنما به دست مشتری خود داده، او را قانع تر و انتخاب را برای او ساده تر می سازید . همچنین با ارائه توضیحات مفصل و مبسوط ، شخص مقابل نیز درک بهتری از زمان و انرژی مصروف شده برای پروژه خود کسب میکند .

لینک های مفید توصیه شده برای شما :

تعرفه طراحی لوگو : قیمت طراحی آرم و لوگو در لوگونگار | نمونه طراحی لوگو : تعدادی از نمونه کارهای ما برای برند های مختلف و همچنین مقالات مفید آموزشی در خصوص لوگو و طراحی برند در : آموزش طراحی لوگو

4 – نمایش نمونه پایانی لوگو ( و نه طرح های ناقص )

حتی به اصرار مشتری ، هرگز مرتکب این اشتباه نشوید  . چه بسیار ایده های نابی که به این شکل میتوانند از چرخه کار خارج و حتی با تکمیل آنها نیز نتوانید دیگر مشتری خود را ترغیب به استفاده از آنها بکنید .

5- در ارائه طرح های لوگو آنتایم باشید و بدقولی نکنید

بازگشت به موضوع بند قبل در خصوص عدم ارائه طرح های تکمیل نشده ، این موضوع را به خاطر داشته باشید که در زمان مقرر میبایست طرح لوگو را ارائه نموده و از این طریق رضایت سفارش دهنده را به حداکثر برسانید . بخصوص اگر میخواهید بازهم با او کار کنید !

6- ارائه طرح ها در کنار هم برای مقایسه آسان تر

اینکه هر طرح لوگو در یک صفحه ارائه شود و ذیل آن نیز توضیحات کافی داده شود اصلا ایده بدی نیست . ولی حتی در این صورت هم بهتر است در یک صفحه جداگانه نهایی ، همه طرح ها را در کنار هم قرار داده و ارسال نمایید . از این طریق ، کارفرما میتواند طرح را در کنار هم دیده و مقایسه راحت تری داشته باشد . این موضوع به سهولت و دقت بیشتری در انتخاب طرح لوگو انجامیده و تا حد زیادی از سردرگمی و دودلی دوباره  او میکاهد .

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار