اصول اولیه طراحی لوگو

نکاتی که برای طراحی لوگو باید رعایت کنیم

طراحی لوگو برای معرفی و هویت بخشی به یک شرکت ای فرآورده مورد بهره‌گیری پیمان می گیرند. این علائم در پرتو دادن کیفیت شرکت تاثیر به سزایی دارند. نظر به اینکه کل مشاغل تجاری به طراحی لوگو بیچارگی دارند، در دنیای طراحی لوگو همش کاری برای سپریدن دادن هست. این پیشه ممکن است برای بعضی طراحان ساده باشد اما اگر به دنیای طراحان وارد شوید می بینید که طراحی لوگو یک شغل راحت نیست. نکات زیادی هستی دارد که باید در طراحی لوگو مد نظر داشت الی بتوان یک لوگوی تاثیرگذرا و پسندیده طراحی کرد.

1. لوگو باید اراده ها و نیازهای مشتری را منتقل کند

یکی از رموز داشتن یک لوگوی خوب درک کامل نیازهای مشتری است. شما باید بدانید مشتری دقیقا چه چیزی می خواهد. در بعضی موارد مشتری می خواهد لوگویی که طراحی می شود با یک لوگوی خاص و مشهور همانندی داشته باشد. همچنین ممکن است بخواهند از یک فونت یا رنگ خاص کاربرد کنید. بنابراین، شما مجبورید اطلاعات مورد احتیاج خود را در طول جلسه ملاقات با مشتری کسب کنید لغایت به نکوداشتن بتوانید از عهده طراحی لوگویی که دلخواه او است بر آیید.

2. لوگو باید دارای تاثیر بصری قدرتمندی باشد

مخاطب باید با یک نگاه به لوگویی که شما طراحی کرده اید آن را فریبنده و جذاب ببینید. مهم نیست لوگو لغایت چه اندازه ساده است، مسئله مهم این است که طرح آن باید حائز جذابیت و تاثیر بصری باشد. بیشتر مردم حافظه بصری قوی دارند و اگر طرح لوگو به اندازه کافی فریبنده و جذاب نباشد شدنی است در ذهن و خاطر بیننده باقی نماند.

3. لوگو باید منحصر به فرد باشد

هیچ آدم همنشین ندارد لوگوی او با دیگر لوگوها شباهت داشته باشد. نظر به اینکه منظور از داشتن لوگو کسب هویت برای کمپانی است، منحصر به فرد بودن آن از اهمیت گزیده تر ای برخوردار میباشد . اگر لوگوی یک شرکت را مانند لوگوی کمپانی سایر طراحی کنید نمی توانید به آن کمپانی کمک کنید تا هویت خویش را شکل دهد. لوگوهای زیادی وجود دارد که همانند هم هستند اما این بدین معنا نیست که شما لوگوی خود را دقیقا همانند آن طراحی کرده اید.

4. لوگو باید پیام درست را منتقل کند

در طراحی لوگو باید مطمئن شوید طرحی که در نظر گرفته اید برای آن شرکت پسندیده باشد. مثلا برای یک شبکه تلویزیونی نباید لوگوی بچگانه طراحی کرد. شما باید مطمئن شوید حتی اگر سرویس و یا محصول در لوگو نشان دیتا نمی شود، لوگو برای شرکت متناسب باشد. ولی توجه داشته باشید که مجبور نیستید برای پسندیده و متناسب شدن لوگو علائم خاصی را در طرح بگنجانید. در یک برند رایانه لزوما رایانه نشانه دیتا نمی شود، در لوگوی یک شرکت مواد غذایی حتما یک غذای خاص به پیشه نرفته است. شما تنها باید خلاق باشید.

5. لوگو باید کم و مفید باشد

با نگاهی به لوگوهای معروف، می بینید که جزییات زیادی در آنها به پیشه نرفته است و تا بی گمان امکان ظاهر ساده ای دارند. اما در روبرو این سادگی هنوز روی بیننده تاثیر دلخواه می گذارند. این لوگوها به علت سادگی به نکوداشتن و بی درنگ در ذهن و یاد نظاره گر باقی می مشابه و به احسان قابل تشخیص و معرفی هستند. به ذکر ساده تر طرح لوگو باید ساده و روان باشد. پس از طراحی لوگوهایی که حائز جزییات بسیار هستند اجتناب کنید چون استفاده از آنها نیز به همان میزان دشوار خواهد بود. وقتی این لوگوها را در سایزهای خیلی حقیر بهره‌گیری می کنید دیگر جزییات قابل نگریستن نیستند.

6. لوگو باید به یادماندنی باشد

کمپانی ها به لوگو بیچارگی دارند، بعد آنها حائز هویت هستند و با این هویت در بازار قصد بسهولت توسط مخاطبان شناخته می شوند. یک لوگو، صرف نظر از این که تا چه حد زیبا است و لغایت چه اندازه کمپانی را به نمایش می گذارد، اگر نتواند اثری در ذهن مردم بگذارد بی هوده است. بنابراین لوگو باید به معنای واقعی به یادماندنی باشد، به گونه ای اگر بیننده آن را برای بار دوم دیدن بلافاصله آن را به یاد آورد و بفهمد که این لوگ مربوط به یک شرکت خاص است.

7. لوگو باید قابلیت سازگاری داشته باشد

منظور از سازگار بودن این است که طراحی لوگو باید به نوع ای باشد که به چهره خلنگ نیز خوب و قشنگ به عقیده برسد. لوگوی شما باید در رنگ های روشن و روی پس مقوله های سیاه نیز قابل استفاده باشد. به این ترتیب، مهم نیست چگونه از آن استفاده می شود، در هر چهره کیفیت و زیبایی خود را حفظ می کند و تحت هر شرایطی قابل تشخیص و شناسایی است.

8. لوگو باید مقیاس پذیر باشد

یک لوگوی خوب باید در فرمت ها و سایزهای گوناگون کارایی داشته باشد. لوگو باید هنگامی روی بیل بوردهای بزرگ و یا سربرگ های حقیر نیز قرار می گیرد به کیفیت و نمای خود را مانند سایز اصلی خویش حفظ کند. به یاد داشته باشید که هنگامی که کسی از شما می خواهد برای او لوگو طراحی کنید مطمئنا آن را در سایزهای گوناگون مورد کاربرد قرار خواهد داد. پس باید این نکته را دلخواه قرار دهید. همچنین لوگو باید در قالب های عمودی و افقی نیز تاثیر داشته باشد. به همین علت است که طرح لوگو باید در قالب وکتور در طراحی شود.

9. لوگو باید برجسته باشد

در درازا جلسه ای ملاقات با مشتری، باید با در باره رقبای او نیز اطلاعات لازم را کسب کنید. لوگوهای کمپانی های رقیب را پیدا کرده و کوشش کنید لوگویی طراحی کنید که در بین لوگوهای رقیب برجسته و جالب باشد و در بازار هدف بلافاصله جلب نظر کرده و در ذهن نظاره گر باقی بماند. در مجموع، یک لوگوی خوب باید ساده، متناسب، منحصر به فرد و برجسته باشد در حالی که پیام اصلی را به طور درست به مخاطب انتقال دهد. همچنین باید آهنگ های مشتری را نیز در اثناء طراحی مد نظر داشته باشید . طراحی لوگو حاوی پیام و مفهوم است، مفهوم لوگو باید به نکویی در لوگو حس شود.