ذهنیت لوگو - ذهن مخاطب برند

ایجاد ذهنیت با لوگو

ذهنیت سازی ، اصلی ترین وظیفه نشان تجاری

امروزه و در دوره ارتباطات پیچیده ، نظریه ای هست که بیان می دارد هیچ چیز مهمتر از ارتباطات نیست . هنگامی که این زنجیره ارتباطات به نحوی تنظیم شود که در نهایت مسیر این ارتباط به نفع شما پیش برود ، هر خواسته ای میسر می شود و بدون آن ، تقریبا هیچ چیز در دسترس نیست. اهمیتی هم ندارد که تا چه میزان مستعد یا هدفمند باشید. چیزی که در گذشته از آن بعنوان شانس نام برده میشد ، اکنون و در این دوره ، نتیجه ی ارتباطات موفق میباشد .

بیان مطلب مناسب – به مخاطب مناسب و در زمان مناسب ، کلید ارتباط تجاری میباشد . ایجاد ذهنیت ، روشی هدفمند برای ساختن احساسات در ذهن مخاطب است .ایجاد ذهنیت با طراحی لوگو یعنی ارائه یک تصویر دیده نشده و هدفمند از طریق تصویر اصلی و نماد برند تجاری .

 

ایجاد ذهنیت با ایده پردازی خلاقانه و کسب جایگاه ماندگار

اولین باشید ، این موثرترین روش است !

اولین ها همیشه ماندگارند ، در تاریخ ، در ارائه محصول ، در ورزش ، در طراحی برند و … همواره اولین ها به خاطر سپرده شده اند . در طراحی لوگو نیز اولین بود یعنی بی همتا بودن ، یعنی چیزی به نمایش بگذارید که قبلا دیده نشده است و از طریق این خلاقیت ، ایجاد ذهنیت نموده و در خاطر افراد بمانید .

اگر بخواهید در تجارت موفق باشید نیز باید برای اولین بودن در ذهن مخاطب خود ارزش قائل شوید . نخستین کسی باشید که وارد مغز مشتری می شویدو بعد با عملیات برندینگ و مراقبت از برند مطمئن شوید که برایتان جایگزین انتخاب نکنند !

طراحی لوگو - ذهنیت سازی مخاطب و ایجاد ذهنیت با لوگو

پروسه دشوار ورود به ذهن مشتری

اگر اولین نباشید ، شانس موفقیت شما به یکباره نزول شدیدی خواهد داشت ، در بیانی ساده اگر احتمال موفقیت جایگاه اول بودن %80 باشد ، جایگاه دوم %10 خواهد بود . دوم ها به خاطر سپرده نمیشوند و یا کپی تلقی میشوند . دیگر مهیج و قابل پیگیری نیستند . در بیانی ساده تر یا اول باشید یا نباشید ، اصلا هم فرقی نمی کند دومین کپی باشید یا کپی چهل و پنجم !

– دومین شخصی که این کار را انجاد داد خیلی هم نمیتواند مهم باشد چون یک نفر دیگر برای اولین بار این کار را با تمام ریسک ها و هوشمندی هایش همین کار را انجام داده بود !

در تبلیغات گسترده ، نخستین محصولی که بتواند در بازار جایی برای خود باز کند ، سود بیشتری بدست خواهد آورد و البته نمونه اورژینال آن محصول نیز خواهد بود ، مثل زیراکس ، کلینکس ، تاید و … بهترین پوزیشن این است که مرغوب ترین محصول را در صنف خاص خود ارائه دهید ، اما باز هم اولین بودن، یعنی ایجاد ذهنیت . بدست آوردن جایگاه اول، برای گریز از دوم بودن ،  روش های خلاقانه را می طلبد .

اگر در یک کسب و کار نمی توانید اولین باشید ، برندی پیشگام ، با خلاقیت در ایده طراحی لوگو و چارچوب شکن بسازید .

اگر بهترین نبوده اید به قلمرو جدید خود کوچ کرده و در آنجا اولین باشید .

در تبلغات امروزی ،  روش و استراتژی برند ، تعیین کننده است . در عصر برندینگ و ارتباط تجاری تعیین کننده ، فقط ابداع و اکتشاف کافی نیست گاها ممکن است ضروری هم نباشد . شما در هر صورت باید اولین باشید تا در ذهن قرار بگیرید.

 

لوگو و ذهنیت مشتری

دنیای رقابتی امروز ، دنیای نمادها و نشانه ها است . شرکتهای بزرگ امروزه دریافته اند که در پروسه فروش ، شهرت و اعتبار یا تصویر ذهنی ( برند ) ، اهمیت بیشتری از ویژگی های خاص محصولات یک شرکت دارد. دیوید اگیلوی در این خصوص میگوید : تک تک تبلیغات ، سرمایه گذاری بلند مدتی بر تصویر یک برند است !

و نماد یک برند چیست ؟ لوگو

اگر بتواند در ارائه تصویری بی همتا از برند خود به واسطه ابزار قدتمند طراحی نشان تجاری برند ( لوگو ) با قدرت عمل کنید ، یقین داشته باشید که در این ارائه جایگاه اولین بودن را کسب و بقیه مسیر برندینگ خود را هموار نمایید .

 

مطلب پیشنهادی مرتبط : داستانی سرایی در طراحی لوگو

 

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار

شیوه نامه طراحی لوگو

شیوه نامه لوگو

آموزش روش نگارش شیوه نامه اجرای نشان و مارک تجاری

 

از جمله اولین اقداماتی که میبایست قبل از طراحی آرم شرکت انجام دهید ، تدارک شیوه نامه محسوب میگردد . دلیل اهمیت این مرحله این می باشد که به طراح کمک می کند در طراحی تصویر برندی زیبا و به یاد ماندنی به خوبی عمل نماید . در آموزش شیوه نامه طراحی لوگو به مواردی که میبایست در طراحی لوگو در نظر داشت پرداخته میگردد . از آنجا که مخاطبان ، لوگو یک شرکت را به عنوان نماد آن خواهند شناخت ، تدارک این شیوه نامه ، طبق اصول و ضوابط استاندارد برندینگ ، برای ساخت نمادی موفق بینهایت اهمیت دارد . اگر شیوه نامه طراحی لوگو وجود نداشته باشد ، طراح در طراحی آرم مناسب برای برند  با مشکل روبرو خواهد شد چون پیش زمینه روشنی در این خصوص نخواهد داشت .

 

شیوه نامه راهنمای طراحی لوگو چیست ؟

شیوه نامه طراحی شامل جزئیات دقیقی می باشد که میبایست توسط طراح در طراحی آرم شرکت در نظر گرفته شوند. این جزئیات معمولا شامل موارد ذیل هستند :

 • حوزه فعالیت کمپانی
 • سبکی که کارفرما در نظر دارد
 • مدتی که میبایست در آن نشانه تحویل کارفرما داده شود
 • میزان هزینه ای که برای طراحی لوگو اختصاص داده میگردد

اگر یک کسب و کار این جزئیات را اشتباه تعیین کرده باشد، تصویر برند طراحی شده نخواهد توانست نقش خود را به درستی ایفا کند. کمپانی مسئول تدارک شیوه نامه لوگو می باشد ولی طراح نیز قادر می باشد جزئیاتی را برای طراحی بهتر نماد بصری برند به آن بیفزاید.

 

چرا شیوه نامه لوگو مهم می باشد ؟

شیوه نامه طراحی ، طراحان را در توجه به اهداف مهم مورد نظر کمپانی یاری می سازد تا نمادی بدون هیچ گونه عیب و کمی باشدی را طراحی کنند. کمپانی در تدارک شیوه نامه لوگو میبایست به تمام مواردی که در نظر دارد یا انتظار دارد اشاره کند تا طراح انتظارات را در کنار اصول طراحی آرم شرکت رعایت کند. به عبارت دیگر، دانش شما از کمپانی و دانش طراح از اصول طراحی انواع لوگو با یکدیگر ترکیب شده و از رخ دادن مشکلات احتمالی جلوگیری میگردد .

 

چه جزئیاتی را میبایست در شیوه نامه ذکر کنیم ؟

تمام خومی باشده های کمپانی و تمام جزئیاتی که طراح در طراحی آرم شرکت به آن ها نیاز دارد میبایست در شیوه نامه به صورت دقیق ذکر شوند. هر چه به جزئیات بیشتر پرداخته شود، احتمال موفقیت نشانه در ارتقای برند بالاتر خواهد رفت. با ذکر مواردی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت قادر خواهید بود تمام ابهامات را از میان بردارید. همچنین در زمان و هزینه ها صرفه جویی نمایید و در نهایت صاحب نمادی موفق و خیره کننده شوید.

نام کمپانی، شعار کمپانی، محصولات کمپانی، مخاطبان اصلی کمپانی، دلایل تمایز کمپانی از رقبا، تاریخچه کمپانی، آینده کمپانی و خومی باشده های مشتریان کمپانی بعضی از مواردی هستند که می توانند در شیوه نامه طراحی لوگو ذکر شوند. گوشه ای از این موارد در ادامه آموزش توضیح داده میشود :

شیوه نامه طراحی لوگو

معرفی برند

شرکت در چه حوزه ای فعالیت می کند و چه محصولاتی یا خدماتی را به مشتریان می فروشد؟ کمپانی  چند سال در این حوزه تجربه دارد؟ نماد کمپانی میبایست نشانگر چه پیامی به مشتریان احتمالی باشد؟ به این سوالات در شیوه نامه طراحی لوگو پاسخ دهید تا طراح بتواند به خوبی بیزنس و مشتریانش را بشناسد.

توصیف پروژه طراحی لوگو

انتظارات از لوگو نهایی میبایست کاملا توصیف داده شود و زمان تحویل آن نیز میبایست مشخص شود تا نظم و موفقیت پروژه تضمین شود. در این بخش به این سوالات پاسخ دهید: چرا می خواهید نمادی جدید داشته باشید؟ چه مواردی میبایست در طراحی رعایت شوند؟

معرفی مخاطبان اصلی برند

یکی از مهم ترین اطلاعاتی که طراح میبایست بداند، سن، جنسیت، خومی باشده ها، مکان سکونت و سایر مشخصات مخاطبان کمپانی می باشد. اگر مشتریان محصولات افرادی مسن هستند نمیبایست نمادی طبق سلیقه جوانان طراحی شود؛ زیرا افراد مسن تر قادر نخواهند بود با تصویر برند ارتباط برقرار کنند و به سمت محصولات و یا خدمات کمپانی جذب شوند.

اهداف برند

هر کمپانی میبایست اهداف خود از طراحی آرم شرکت را به صورت دقیق و کامل در شیوه نامه طراحی لوگو بیان کنی د. در این بخش به این سوالات پاسخ دهید: انتظار دارید چه مشکلاتی با طراحی نماد رفع شوند؟ چه نتیجه ای می خواهید از طراحی آرم شرکت بصری برند بگیرید؟ این نتیجه چه زمانی میبایست حاصل شود؟ پاسخ این سوالات میبایست به شکلی باشند که بتوان آن ها را اندازه گیری کرد و به آن ها دست یافت؛ بر این اساس، نمیبایست اهدافی غیرمنطقی در شیوه نامه طراحی لوگو نوشته شود.

معرفی رقبای برند

علاوه بر معرفی خود کمپانی، میبایست رقبا و نماد های آن ها نیز معرفی نمایید تا طراح بتواند اطلاعات جامعی از بازاری که در آن با کمپانی های دیگر به رقابت می پردازید به دست آورد. شما کدام یک از نماد های رقبا را می پسندید و کدام یک نتوانسته می باشد موفق عمل کند؟ طراح با بررسی این اطلاعات قادر خواهد بود ایده هایی را عملی کند که هیچ گاه رقبا به آن ها توجه نکرده اند. همچنین معرفی رقبای بیزنس در شیوه نامه طراحی لوگو باعث خواهد شد آرم شرکت نهایی با نماد دیگر رقبا تمایز داشته باشد.

 

مقاله مرتبط : طراحی راهنمای لوگو برای سفارش دهنده

 

با طراح مشورت نمایید و به این سوالات پاسخ دهید :

چه نوع آرمی می خواهید داشته باشید؟ لوگوتایپ یا لوگو ؟ مدرن یا کلاسیک؟ برای پاسخ به این سوال با انواع لوگو آشنا شوید و بهترین آن را طبق حوزه فعالیت کمپانی انتخاب نمایید.

برند میبایست چه نوع لوگوتایپی داشته باشد؟ انتخاب فونت میبایست طبق سن و سلیقه مخاطبان انجام گیرد . لوگوتایپ حتما باید از خوانایی متناسبی برخوردار باشد و با بخش های دیگر آرم شرکت هماهنگ باشد.

نشانه چه رنگی میبایست داشته باشد؟ مخاطبان کمپانی  را با چه رنگی می شناسند؟ در انتخاب رنگ حتما مقالات مختلفی درباره روانشناسی رنگ ها مطالعه نمایید. سعی نمایید رنگ با پیامی که می خواهید بیان نمایید همخوانی داشته باشد.

 

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار

طراحی هویت برند

مراحل طراحی هویت برند

مراحل طراحی و ساخت هویت بصری برند

 

طراحی هویت برند مراحلی دارد که ذیلا انها را بررسی خواهیم کرد :

مرحله اول در ایجاد هویت بصری : آنالیز بازار هدف برند

همانگونه که می دانید بازار بخش های متنوعی دارد . مشتریان قدیمی ، مخاطبان ، روندها، رهبران فکری، رقبا، قانون‌گذار و … همگی از اجزای اصلی و تاثیر گذار بازار هستند . اگر به یک کسب و کار نگاهی بیندازید بسیاری از بایدها و نبایدهای آن برند مشخص میگردد همچنین اگر به رقبا هم نگاهی داشته باشید ، بسیاری از استانداردهای بازار هدف مشخص خواهد شد .

 • مشتریان به دنبال چه چیزهایی هستند ؟ از چه چیزهایی در بازار ناراضی هستند ؟ رقبا در خصوص این چالش ها چه فعالیت‌هایی دارند؟ از چه راه هایی مشتریان جدید جذب می کنند ؟ در بازار فعلی جای چگونه برندی خالی می نماید ؟

 

مرحله دوم : تحلیل کسب و کار

همانگونه که ما انسان‌ها نسبت به چیستی و هویت خود معمولا شناحت کافی نداریم ، معمولا نسبت به کسب و کارو نام تجاری خود هم آنطور که باید و شاید  شناخت نداریم. کافیست سراغ مدیران شرکتهای مختلف رفته و سوالات زیر را مطرح کنید :

 • سهم بازار ما چقدر است؟
 • رقبای اصلی این کسب و کار در بازار کدام شرکت‌ها هستند ؟
 • مزیت این برند نسبت به رقبا چیست ؟
 • اصولا چرا این طراحی برند شکل گرفته ؟
 • نظر مشتریان در مورد ابعاد مختلف این نام تجاری چیست؟
 • مردم شخصیت این برند را چگونه ارزیابی می کنند ؟
 • چند درصد از مصرف کنندگان ، ما را به دیگران توصیه می‌کنند؟

معمولا در یک مجموعه پاسخ هر شخص با دیگری متمایز و در تضاد با یکدیگر است. حتی خیلی‌ها به آن فکر هم نکرده اند و درآمد فعلی را کافی و وافی می دانند . شاید اگر طراحی برند در فضای کسب و کارها جدی‌تر از تبلیغات بی هدف دیده می‌شد، اوضاع بازار اینچنین نبود. به هر حال اگر کسی به دنبال تدوین هویت برند است، باید موارد فوق را مستندسازی نماید . سعی کنید ابتدا بدون قضاوت شخصی اطلاعات از منابع مختلف تهیه و تدوین و پس از آن سراغ آنالیز و تحلیل بروید. ( منابع معتبر و قابل تکیه )

مقاله : هویت بصری طراحی برندهای برتر

 

طراحی هویت بصری برند - طراحی هویت برند تجاری

مرحله سوم : تعیین هویت منحصر بفرد برای برند خود

 • شناخت کافی از بازاری که در آن فعالیت می کنید یا خواهید داشت برای شما آشناست. از طرفی به تحلیل دقیق‌تری رسیدید که جایگاه شما را در بازار مشخص می‌سازد.
 • وقت خلافیت ، اندیشه و طراحی است !
 • وقت آن رسیده تا به ویژگی و خصوصیت برسیم . وقت آن است که برندی خاص خلق کنیم . وقت آن است تا متخصصین برندسازی و استراتژی  در کنارهم برندی متمایز خلق کنند . اما چگونه ؟
 • ایجاد استراتژی معماری برند
 • تعریف شخصیت برند
 •  تعریف وعده برند
 • ارائه بیانیه جایگاه‌ برند

در این مرحله از برندسازی هیچ قانون از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد اما در عین حال کاملا دارای ساختار مهندسی است. خلق هویت برند کار افراد آماتور نیست. دانش ، تجربه خلاقیت و تحمل می‌ طلبد . اما از اینجای کار به بعد چندان پیچیده و دشوار نیست. قرار است هویت انتزاعی برند، به المان‌های قابل درک بدل گردند .

مقاله مرتبط : طراحی لوگو و فرهنگ سازمانی برند

مرحله چهارم طراحی هویت برند : تدوین هویت بصری برند

احتمالا آشناترین بخش برندینگ همین مرحله باشد. بی ربط نیست که افراد غیر متخصص ابراز می دارند برند همان لوگو است. علت این است که طراحی لوگو ملموس ترین طرح دیداری یک برند و آشناترین بخش از هویت بصری برند است. چگونه می‌خواهید مفهومی مثل قدرت را نمایش بدهید ؟ آسان ترین کار تبدیل معنی قدرت به رنگ ، کاراکتر، لوگو … است. هنگامی که از هویت بصری برند صحبت می‌کنیم ، منظورمان چیزی است که با چشمانمان قابل بررسی است. هر برند بر اساس نوع فعالیتش می‌تواند برخی موارد بالا را تغییر دهد، موردی را اضافه یا حذف کند.

رایج ترین فاکتورها و اجزاء هویت بصری برند به شرح ذیل هستند :

 • طراحی لوگو ( نشان برند )
 • رنگهای سازمانی
 • تایپوگرافی و فونت سازمانی
 • پترن ( نگاره های گرافیکی )
 • سفیر برند
 • کاراکترویژه
 • المان بصری ( دیداری )

 

مرحله پنجم  : تالیف هویت کلامی برند

هویت کلامی برند یعنی هرچیزی که از برند به گوش برسد و شنیداری باشد . توقع دارید لحن و تن صدای برندی که خدمات مشاوره روان درمانی ارائه می دهد  چگونه باشد؟ هویت کلامی نیز باید مثل هویت بصری از هویت استراتژیک برند تبعیت کند و متناسب با کسب و کاری باشد که در آن فعال است . معمول ترین مواردی که در هویت کلامی برند لحاظ می‌شود به شرح زیر می باشد :

 • انتخاب نام برند
 • آوای برند و موسیقی برند
 • شعار برند
 • آدرس وبسایت
 • متون برند
 • لحن
 • داستان‌ها
 • استانداردهای تولید محتو و اصول آن

 

مرحله ششم در طراحی هویت برند : تعریف هویت فرهنگی برند

هویت فرهنگی دقیقا مثل منشور اخلاقی یک برند می باشد . تعیین میکند که در پشت پرده مجموعه یک برند ، چه فرهنگ و ادبیاتی جاری و ساری است. همواره برندینگ کارفرمایان مستقیما تحت تاثیر فرهنگ برندشان بوده . هویت فرهنگی خصلت‌های رفتاری و عادت‌های پرسنل و مخاطبان بازار برند را مشخص مینماید . بخش اصلی این پروسه فرهنگ درون‌سازمانی برند است که از درون سازمان در ذهن مشتریان هم بازتاب می کند . به برندهای موفق نگاهی داشته باشید متوجه خواهید شد که تشابه فرهنگ را در رفتارکلی مشتریان‌ آن برندها مشاهده می‌کنید .

فرهنگ برند از صاحبان برند سرچشمه میگیرد. البته قابلیت تغییر هم وجود  دارد اما نه به سرعت و یکباره . بسیاری از سازمان‌ها متخصصین فرهنگ‌سازی درون سازمانی در استخدئام دارند. این افراد متخصص از مرحله جذب نیروی انسانی مراقب فرهنگ درون سازمان هستند تا با آموزش نیروهای جدیدالورود فرهنگ سازمان حفظ و رعایت شود . هر سازمانی یک فرهنگ خاص را دنبال و اگر برند با شخصیتی باشد، تعدادی از ویژگیهای فرهنگی ذیل در موردش صدق می‌کند :

 • مسئولیت‌پذیری – پاسخگویی – خلاقیت – سرعت عمل – خدمت‌ رسانی – توجه به حسن انجام کار – تجربه – شایستگی – صداقت – تلاش – احترام گذاری – پیگیری امور درون سازمانی و درخواست های مشتریان

 

مرحله هفتم ساخت هویت برند : تعریف تجربه از برند

مهندسی تجربه برند یا حس دریافتی از یک برند همواره از مهمترین و کلی ترین مسائلی است که هرچه پیش می رویم  ، اهمیتش بیشتر جلوه گری می کند  . از دید ما همه مراحل برندینگ با استفاده از همه اجزائی که دارند در نهایت همین هدف را دنبال می کنند . سال‌ها عنوان شد که هدف از تمام پروسه برندینگ یعنی تجربه و شناخت مشتری که از تعامل با برند به دست می آید، تعاملی که از طریق ادراک انسان بدست می آید. همچنین تجربه از مسیر تکرار خلق می گردد .

هرمیزان تجربه و حس دریافتی از یک برند بهتر باشد ، جایگاه برند در ذهن مشتری ارتقا خواهد یافت . برندی نزد مشتری ارزش تکرار خرید و توصیه به دیگران دارد که تجربیات ارزشمندی برای مخاطبش خلق می‌کند. از همین رو برای خلق تجربه ایده‌آل برای مشتری، نیاز است از چشمان مشتری به برند خود نگاه کنیم . برای خلق تجربه ای تکارنشدنی از نگاه مخاطب و مشتری ، توجه به دو مورد اساسی زیر ضروری می نماید :

 • آنالیز نقشه سفر مخاطب
 • بررسی چگونگی ارتباط مخاطب برند با نقاط تماس آن برند

 

مرحله هشتم ایجاد هویت برند : تالیف و طراحی برندبوک

تمام اجزای هویت یک برند در کتابی با عنوان برندبوک ثبت و ضبط می‌شود . تمامی قواعد برند بعلاوه هرچه در مورد آن صحبت کردیم ، نتیجتا در برندبوک ذکر می گردد . معمولا نگارش این کتابچه ، بر عهده متخصصان برندسازی است .هر سازمانی برای خود قواعدی در خصوص برندینگ دارد که معمولامشابه برندهای دیگر نیست. برندبوک کتابیست که اصول برندسازی در یک سازمان را مشخص می‌کند.

برندبوک ، مکتوبی از قواعد برندینگ یک مجموعه است. کتابی راهنما که تمامی دستورالعمل‌ها و راهنمای اجرای عملیاتی هویت برند را در مراحل مختلف توضیح می‌دهد. برندبوک خط کشی های لازم را گذاشته و تعیین میکند در چه مسیری و چه حدودی حرکت کنید ، مستقیم به سوی اهداف برند با کمترین اشتباه !

 

مقالات بیشتر در : آموزش طراحی لوگو

 

سفارش خدمات برندینگ و طراحی هویت برند در لوگونگار

 

هویت بصری و طراحی برند

 

طراحی برند حرفه ای ، پتانسیل بیشتری برای جذب مشتری دارد . به همین دلیل ساخت هویت بصری برندهای بازرگانی قدرتمند، به ارتقا کسب و کارهای بازرگانی آنها کمک می کند. این گونه برندها می توانند به راحتی عواطف و احساسات مصرف کنندگان را تهییج کنند و از سوی سایر اعتماد آنها را نسبت به محصولات جلب می کنند. در ضمن مشتریان از برندهای قدرتمند، انتظار خلق ایده های برتر و ابتکار در محصولات را دارند. در زیر به شیوه های های تاثیرگذار در خلق هویت بصری برندهای تجاری قدرتمند با هدف رونق فروش محصولات را می پردازیم.

1- نقش ابتکار در برندهای قدرتمند

یکی از شناسه های اصلی برندهای قدرتمند، داشتن خاصیت خلاقیت است. برندهایی که پا به پای نیازهای مشتری جنبش می کنند و در طراحی هویت بصری خود از تکنیک های جدید کاربرد می کنند، جذابیت بیشتری دارند. به تبع این امر، بازارهای جدید برای سازمان شکل می گیرد.

2- تفاوت با طرح های مشابه

نوآوری در طراحی و ساخت هویت بصری برندهای قدرتمند، به معنای تمایز با دیگر طرح های همانند می باشد. به این معنا که با برپایی تمایز با رقبا  توجه مصرف کننده های اکثریت  به سمت برند بازرگانی جلب می شود.

3- توجه به خواسته های تمامی مصرف کننده ها

برای در دست گرفتن بازار وسیع باید به نیاز تمامی مصرف کنندگان اهمیت داد. تمامی مصرف کنندگان و مشتریان در مناطق مختلف جغرافیایی نیازهای یکسان ندارند. هر گروه از مشتری ها با درنظرگرفتن عرف، عادات، رسوم و دانش متفاوتی به برند بازرگانی توجه می کنند.

4- به کارگیری فاکتورهای بصری

عوامل بصری همچون سادگی و پیچیدگی، تضاد و تناسب رنگ، حرکت، ریتم، رنگ و … تاثیر زیادی در زیبایی هویت بصری برندهای نیرومند دارد. ممکن است برند در طی دوره های مختلف احتیاج به اصلاح یا تغییر داشته باشد. در این مورد می تواند هر بار از یک طریق بصری بهره‌گیری کرد. اما دگرگونی ها نباید برند را به طوری کلی از ذهن مشتری بیرون کند. برای مثال اگر درآغاز از تکنیک تضاد رنگ برای ساخت هویت بصری برند تجاری به کار برده شده است، برای اصلاح و تغییر آن نباید از روش تناسب رنگ بهره گیری کرد. زیرا مشتریان به تضاد رنگ عادت کرده اند. حال اگر برند ناگهانی تغییر کند برای آنها ناآشنا و نامأنوس خواهد بود.

5- استفاده از عنصر وقت در طراحی هویت بصری برند

برای ساخت هویت بصری برند تجاری باید به عنصر زمان به عنوان یک فاکتور اساسی نگاه شود. با گذشت سررسید نیازها وملزومات مشتریان تغییر می کند. اگر آنها امروز رنگ آبی رامی پسندند، ممکن است در چند سنه آینده به آن علاقه زیادی نداشته باشند. همچنین نمادها و نشانه ها در طی دوران های گوناگون طرفداران بخصوصی دارد. گاهی ممکن است یک نماد در یک زمان پیروان زیادی داشته باشد. در حالی که ممکن است در زمان دیگر، طرد شود. پس در سررسید ساخت هویت بصری برند باید به فاکتور زمان و تاثیر آن در طراحی توجه کرد.

6- اهمیت دادن به ریشه های جغرافیایی و تاریخی

ساخت هویت بصری برندهای قدرتمند عموما با نگاهی به تاریخ و جغرافیا کامل می شود. برای مثال نشان تجاری یکی از برندهای برتر دنیا، آرم همای ایران است. لوگو در این برند، با ترکیبی از تاریخ اساطیری ایران طراحی شده است وهم اکنون جزئی از زیباترین لوگوهای جهانی محسوب می شود. به کارگیری عنصر تاریخ در این لوگو مایه زیبایی و جذابیت آن شده است. از جانب دیگر جغرافیا نیز می تواند به موفقیت برند بازرگانی کمک کند. با در نظرگرفتن  این موضوع که نمادهای مشترکی در حال شکل گیری میان تمامی مردم عالم است، می توان از این نمادها بهره گرفت.

هم اکنون شبکه های اجتماعی و افزایش ارتباطات موجب شده  ملت در سراسر جهان از نمادهای مشترک بهره‌ بگیرند. برآیند اینکه می توان مرزهای جغرافیایی را درنوردید و با گستره جغرافیایی بیشتر با مشتریان پیوستگی ایجاد کرد.

7- بهره وری  از روانشناسی رنگ ها

بی شک رنگ به عنوان یک مولفه مهم در ساخت هویت بصری برند تجاری و طراحی برند است. اما اینکه از چه رنگی بهره بگیریم و روشنی و شفافیت آن به چه میزان باشد، از دغدغه های طراحان هویت بصری برندهای تجاری می باشد.انتخاب رنگ با درنظرگرفتن  نوع فرآورده و جنس و ردیف سنی مشتریان صورت می گیرد. برای نمونه زمانی که پروسه هویت بصری برند بازرگانی برای مواد غذایی طراحی می شود، رنگ قرمز و نارنجی به انگیزه قرابت و انسجام با اصول روانشناسی تغذیه، بهترین گزینه ها هستند. نمونه دیگر در مورد محصولات ورزشی است که استفاده از رنگ آبی به معنی سلامتی و نشاط است.


8- به کارگیری فرمهای هندسی در ساخت هویت بصری برند تجاری

برای ساخت هویت بصری برندهای قدرتمند، گاهی فرمهای هندسی می توانند به طراح کمک کنند. استفاده از هر یک از فرم های هندسی بادرنظرگرفتن  نوع فرآورده و نقطه نظر مشتریان است.بطور مثال اگر منظور از تولید محصول ایجاد حس همبستگی- یگانگی بین مشتریان است، استفاده از دایره برای ساخت هویت بصری برند بازرگانی کارساز است.

چگونگی ارائه طراحی هویت برند

 

لوگو یا هویت بصری برند هر برند منحصر به فرد و خلاقانه است.

ایده و رنگ‌هایش عالی هستند، اما به نظر می‌رسد خیلی‌ها از آن در پورتفولیو ، شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها بازدید نمی‌کنند و حتی خیلی ناچیز در مورد آن نظر می‌دهند.

تا حال که فکر کردید چرا؟

چرا برخی طرح‌ها هزاران بار لایک می‌شود، به اشتراک گذاشته می‌شود و عقیده داده می‌شود ولی طرح شما به این چهره نیست. این رخداد چه بسا به این معنی باشد که طرح شما خیلی خوب نیست؛ اما با این فرض که طرح شما بسیار عالی‌ است چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟
در جهانی که ما زندگی می‌کنیم، هرروز با هزاران ایده دیزاین، اید‌‌ه‌های گوناگون یا یکسان مقابل هستیم اما چیزی که زیاد مهم است روش ارائه‌ی خیلی خوب است. همانطور که شما برای متقاعد کردن مشتری و سفارش دهنده در رابطه با طراحی لوگوی خوب خود و یا بروشورهای جالبی که تهیه کردید، تلاش می‌کنید، باید به همان شیوه مخاطبین و مشتری‌های احتمالی و مجازی خود را نیز متقاعد کنید. ایده خودتان را به چهره بصری ارایه دهید. اینکه شما چگونه به این لوگو رسیده‌اید و چه روند فکری‌ای را تعقیب کرده‌اید، منبع الهام شما چه بوده است. چرا، چگونه و از کجا به این ایده رسیده‌اید… تمام این‌ها اطلاعات ارزشمندی هستند که یکم اینکه حرفه‌ای بودن شما را نشانه می‌دهد و دوما نشانه می‌دهد که چه مقدار برای کارتان اهمیت قائل هستید و عاشق کارتان هستید و می خواهید با استعداد خود بر سایرین کارایی بگذارید. این شغل مایه می‌شود که شما بهره اکثریت از تحسین و توجه ملت را به سمت خویش جلب کنید و سرانجام مشتری‌های اکثریت نیز جذب شما شوند!
این را امتحان کنید و مطمئن باشید که بی گمان به کارتان رونق خواهد بخشید.

 

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار

فراخوان جهانی IVIA 2022

جایزه بین المللی مسابقه هویت بصری Visual Identity 2022

فراخوان جایزه بین المللی هویت بصری   9th Visual Identity-2022 منتشر گردید . جوایز بین المللی هویت بصری (IVIA) نهمین رقابت جهانی خود را در سال 2022 با هدف شناسایی بهترین آثار در زمینه تجلیل از طراحان برتر طراحی هویت بصری برند برگزار می کند.

کلیه طراحان ، علاقمندان ، متخصصان برند و دانشجویان از سراسر جهان می توانند در این رویداد بزرگ شرکت کنند . شرکت در این رویداد مساویست با ساخت رزومه ای قوی و کسب جوایز آن میتواند بعنوان سابقه ای درخشان در کارنامه فعالیت هر شخص علاقمندی تلقی گردد ، لذا پیشنهاد میشود در صورت امکان و دارا بودن تخصص ، در این رویداد جهانی شرکت و آثار خود را ارائه نمایید .

مهلت  ارائه آثار :  حداکثر تا دهم تیرماه سال جاری

فراخوان طراحی لوگو و هویت برند

بخش های مختلف رقابت جهت ارائه آثار :

تقریبا کلیه بخش هایی که در آنها فرصت و امکان برندینگ وجود دارد شامل بخش های رقابتی فراخوان رویداد Visual Identity 2022  قرار گرفته اند ، در لیست پایین میتوانید بخش های رسمی اعلام شده توسط منتشر کننده را ببنید و در بخش مورد علاقه به ارائه آثار بپردازید .

صنعت تولید – ورزش و سرگرمی – تکنولوژی – ارتباطات – انرژی – تولید محصول – عمومی – دانشجویی – رسانه و انتشارات – حمل و نقل – سلامت – خدمات مالی – غذا و نوشیدنی – رستوران ، بیمارستان ، سفر و اوقاات فراغت – خرده فروشی – امور خیرخواهانه – خدمات و سرویس های حرفه ای – املاک – مد و فشن

 

هزینه شرکت در فراخوان رویداد Visual Identity 2022 :

ثبت نام دانشجویی: مبلغ ۵۰ پوند انگلیس + مالیات بر ارزش افزوده

ثبت نام عادی: مبلغ ۸۰ پوند + مالیات بر ارزش افزوده کشور انگلیس برای هر فرد

 

جوایز مسابقه  :

در هر بخش یک نفر برنده اصلی و یک نفر دوم و سوم اعلام می شود. و یک برنده عنوان ( طراحی هویت برند سال ) را دریافت خواهد نمود .

 

آدرس وبسایت :

وبسایت جایزه بین المللی هویت بصری Visual Identity

Visualidentityawards[dot]com

لوگو سفارشی

ساخت لوگو سفارشی

ساخت سفارشی نشان تجاری و لوگو

طراحی لوگو سفارشی ( در این جا منظور ما دقیقا چیزی برعکس استفاده از طرح های آماده موجود در سایت های ساخت آنلاین لوگو یا نرم افزارهای ایجاد لوگو آماده میباشد ) برای کمپانیها یا برندهای تجاری که تازه شروع بکار کرده یا در صدد تغییرات مثبت در جهت برندسازی و ریدیزاین هویت بصری خود هستند ، جزو اولین و ضروری ترین اقداماتی است که باید انجام پذیرد .

اگر شما نیز جدیدا کسب و کاری را استارت زده باشید قطعا نیازمند به طراحی لوگو سفارشی هستید ، پس باید ساخت لوگوی خود را بصورت اختصاصی و سفارشی اجرا نمایید . در دنیای بازاریابی و تبلیغات رقابتی امروز ، راهیابی به ذهن مردم مخاطب ، امری است بسیار سخت و پیچیده که این موضوع خلاقیت و آنالیزهای پشت پرده زیادی میطلبد . طراحی لوگو در میان مجموعه عملیات برندینگ ، مهمترین عنصر بصری است و تاثیر فوق العاده ای در ساخت یک برند تجاری و همچنین رونق فروش آن برند دارد.

معمولا و بعنوان اولین ایده ، ممکن است هر مدیری به این موضوع بیاندیشد که لوگوی برند خود را شخصا طراحی نماید . اگر درحیطه طراحی لوگو تخصص مورد نیاز وجود داشته باشد افاقا اصلا ایده بدی هم نیست و می‌توان با آموزش ساخت لوگو کار طراحی لوگو را راسا به عهده گرفت ، اما اگر این تخصص دردسترس نباشد ، شایسته است است این کاربه متخصص باتجربه طراحی لوگو سپرده شود .

معمولا مدیران برای راه اندازی یک کسب و کار به دنبال فراگیری علوم مورد نیاز در حوزه همان کسب و کار خواهند بود . بطور مثال ، شخصی که اکنون یک برند مواد غذایی را ایجاد کرده ، به احتمال قوی در سال های گذشته به دنبال کسب تجربه در حوزه صنایع غذایی بوده و آموزش طراحی لوگو از جمله دانش های مورد نیاز وی برای پیشبرد اهداف نبوده است . پس بهتر است این موضوع را به دستان باتجربه کسی بسپارد که در این مدت ، در زمینه کسب دانش برندسازی اهتمام ورزیده .

 

طراحی لوگو سفارشی - لوگونگار

 

سفارش لوگوی سفارشی !

برای سفارش طراحی لوگو سفارشی ، بهترین کار این است که با شناسایی دقیق و موشکافانه ، سوابق مجموعه هایی که مدت ها در زمنیه ساخت لوگو و نشان تجاری برند فعالیت دارند را بررسی و آنالیز نمایید . شرکت های فعال در خصوص طراحی لوگو هر یک دارای وب سایت رسمی برای خود هستند که آثار و نمونه کارهای اجرا شده خود را در آن سایت به نمایش میگذارند . برای یک شرکت‌ طراحی لوگو، وبسایت همانند ویترین فروشگاهی است که در آن سوابق و پروژه های اجرا شده خود را به همراه مروری از روش اجرا و رزومه خود را در معرض دید شما می گذارند .

طراحی لوگو از جمله خدماتی است که برای ارائه سفارش ، اصلی ترین کاری که باید انجام دهید همین است و بس که نمونه کارهای شرکت مورد نظر را با دقت و به دیده مشتری ارزیابی کنید . شعارها زیاد و عمل در این زمینه تعیین کننده توانایی هر مجموعه است .
اگر قبل از انتخاب هر شرکت برای اجرای لوگوی برندتان ، به سوابق آن کمپانی مراجعه کنید و انتخابی مطمئن داشته باشید ، در آینده نیاز به ریدیزاین لوگو پیدا نخواهید کرد و این انتخاب درست ، شما را از متحمل شدن هزینه‌های جبران ناپذییر طراحی مجدد لوگو رهایی خواهد بخشید .

هزینه های انتخاب شرکت نادرست طراحی لوگو ، در دو بخش مادی و معنوی خواهند بود :

 • هزینه های مادی : از قبیل ثبت لوگوی جدید ، چاپ مجدد بسته بندی ها و ست اوراق اداری و …
 • هزینه های معنوی : همین بس که مشتریان قدیمی شما را به یاد نیاورند و فکر کنند برند شما تعطیل شده !

چنانچه بخواهیم توضیح کاملتری از تأثیراتی که لوگو در بازار دارد بیان کنیم ، شایسته است بگوییم که خریداران اغلب به برند هایی که لوگوی آنها را دیده و می‌شناسند بیشتر اعتماد می کنند . این یک چرخه علمی در بحث بازار فروش است که به مدد حس اعتماد به طرح لوگو ، طی مدتها خرید برای مشتریان شکل گرفته و از زبان آنها برای دیگران بازگو شده است.

 

هزینه کردن برای طراحی لوگو سفارشی

سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که قیمت طراحی لوگو چه میزان است و بعبارت دیگر آیا این هزینه توجیهی هم دارد ؟طراحی لوگو ، در بحث هویت بصری برند ، مهمترین عاملی است که تاثیر آن بصورت علمی ارزیابی شده و مورد تایید قرار گرفته است . لوگو، نماد ، پرچم و شناسنامه یک برند است و هزینه کردن برای آن از دید یک سرمایه گذاری پایه ، باعث رونق قطعی آن کسب و کار خواهد بود . از جمله مهمترین نکته های مورد توجه در بازار تجاری امروز ، نشان برند یا همان لوگو است . طراحی لوگو سفارشی و اختصاصی در شناخته شدن یک برند تاثیر زیادی دارد چون خاص بوده و با بقیه طرح های متفاوت می نماید .

قیمت طراحی لوگو با توجه به عواملی همچون سابقه ، تجربه ، دانش و تخصص … شرکت طراح متغییر خواهد بود . شما نباید با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید به طراح سفارش دهید ، اگر ایده های بزرگی در سر دارید ، حتما باید برای طراحی خوب هزینه کنید تا از این راه ، برند خود را در ذهن و قلب مشتریان خود حک کنید.

در کلام کلی می توان گفت ساخت لوگو قیمت ثابتی ندارد و وابسته به فاکتورهای نسبتا زیادی می باشد . از عواملی که باعث بالا رفتن هزینه طراحی لوگو می شود استفاده از ایده های ناب تر است ، هر چقدر ایده پردازی کار شما منحصربفرد تر و سفارشی تر ، هزینه طراحی هم بالاتر محاسبه میگردد چون انرژی بیشتری مصروف خواهد شد . به طور کلی نرخ طراحی لوگو معمولا از سوی طراح آن تعیین می شود ولی بهتر است با شرکتی کار کنید که قیمت آن مشخص باشد و این موضوع را به بعد از طراحی موکول نکنید .

شما حتی می توانید با استفاده از نرم افزارهای رایگان و حتی آنلاین ، طرحی دریافت و استفاده نمایید ، اما قطعا نباید انتظار طراحی لوگو سفارشی ، خاص و مهمتر از همه با معنی و مفهوم که در بازار کار کند را از آن طرح آماده داشته باشید. ضمنا همان طرح با همان خصوصیات ، به هر شخص دیگری که مثل شما وارد آن وبسایت بشود هم پیشنهاد داده خواهد شد !

هنگامی که به دنبال یک شرکت طراح برای لوگوی خود هستید ، اطمینان حاصل نمایید که مجموعه مورد نظر، تجربه کافی برای به تصویر کشیدن (( هویت برند شما )) را داشته باشد زیرا این یک تخصص پیشرفته و پیچیده است .

 

مهمترین نکات در ساخت لوگوی سفارشی

 • سوابق کاری شرکت طراح و نمونه طرح های اجرا شده را مورد بررسی قرار دهید ( مهمترین نکته ) .
 • در مورد معروفیت ، سابقه و خوشنامی شرکت جویا شوید .
 • نظرات مشتریان قبلی شرکت را بررسی کنید و فیدبک آن ها را درباره کیفیت طرح های دریافتی جویا شوید .
 • برای طراحی لوگو سفارشی ، شرکتی را انتخاب کنید که بصورت تیمی کار میکنند نه هر پروژه یک طراح !
 • با فردی باتجربه در زمینه مارکتینگ ، در مورد طرح های دریافتی مشورت نمایید.

 

لوگونگار ، شرکتی ثبت شده با سابقه بیش از یک دهه فعالیت و سوابق بین المللی ، ارائه دهنده خدمات حرفه ای در زمینه طراحی لوگو بصورت کاملا اختصاصی می باشد .

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار

لوگو تجاری

طراحی لوگو با اهداف تجاری

طراحی لوگو متناسب با اهداف حرفه ای برند تجاری

طراحی لوگو تجاری ، نشانگر هویت شرکت بوده و یکباره لیستی از از فعالیت های حرفه ای شرکت را مقابل دیدگان مخاطب به مرور می گذارد . بنا براین ، طراحی برند تجاری برای هر تجارت ، در فرایند شناساندن مفاهیم یک برند بسیار مهم است . یک لوگوی تجاری سرمایه گذاری کاملا هدفمند و مفید برای نام تجاری شرکت به شمار رفته و این سمبل بصری به ظاهر ساده اما موثر برای برند به چیزی بیشتر از طراحی گرافیک صرف نیاز دارد . لوگو تجاری برای دستیابی به موفقیت ، به تخصص و تجربه زیادی در خصوص مسائل مربوط به برندسازی نیاز دارد تا طرح برند تجاری ، منحصر بفرد ، کارآ و موثر باشد که این پروسه نهایتا به جذب مشتری و همچنین سیر صعودی نمودار فروش و بازاریابی خواهد انجامید .

ساخت لوگو تجاری فرایندی است همسو و در راستای نمایش چیستی یک شرکت بازرگانی و میمینمال ترین سمبل از فعالیت های حرفه ای یک برند ، بنا براین طراحی نماد برای هر تجارت بسیار حائز اهمیت است. یک لوگو حرفه ای مانند یک منبع انرژی قدرتمند و پایدار ، برای نام تجاری می باشد پس طراحی هویت بصری و عملیات برندینگ موثر برای یک برند تجاری ، به چیزی بیش از هنر گرافیک نیاز دارد.

 

لوگو برای مصارف تجاری

منظور ما از طراحی لوگو تجاری ، صرفا طراحی برای شرکت بازرگانی نیست ، در واقع هر طرح طرح لوگو به منظور مصارف تجاری طراحی میشود و هدف نهایی هر برند از سفارش طراحی لوگو ، تجاری سازی آن میباشد .

طراحی لوگو ، اولین گام و مهمترین قدم در راه اندازی یک کسب و کار بوده و آنچنان کارآمد است که نباید در این مرحله عجله کنید و کیفیت را فدای زمان نمایید ، زیرا ممکن است نتیجه نهایی که ساخت یک سمبل قدرتمند است  را به خطر بیندازید . در این گام بهتر است شخصیت برند تجاری مجموعه را را با ایجاد یک طرح کاملا سفارشی ، یونیک و منحصر بفرد بسازید. نماد تجاری ، هویت بصری برند تجاری شما را به نمایش می گذارد . یک لوگو ساده ، اصلی ترین عنصر سیستم پیچیده شناسایی برند است که در کلیه مصادیق ارتباطاتی و تبلیغات شرکت گسترش یافته و نمایی کوتاه اما تاثرگذار از شرکت شما به نمایش میگذارد ، این طرح باید ساده ، قبل درک ( ملموس )  و گویا باشد تا بتواند سریعا پیام برند را منتقل همانگونه که در نظر داریم منتقل نماید.

 

طراحی لوگو تجاری

 

آرم تجاری 

یک طراح لوگو باید همواره سلیقه ، خوشامدها و مطلوب عموم را در نظر داشته باشد تا آرم تجاری برند ، با بیشترین طیف مخاطبان ارتباط برقرار نماید و در نهایت مشتریان بیشتری به دست آورد .با ساخت لوگو حرفه ای برای اهداف تجاری ، به طور واضح و صریح به مخاطب توضیح می دهیم که طبق چه منطقی آنچه را که میفروشیم باید خریداری کند یا از خدمات تجاری ما استفاده کند .

متخصصان ، با ساخت لوگو تجاری ، میتوانید یک برند تجاری را برجسته نموده و سمبل تجاری یک مجموعه را به حدی قوی کار کنند تا در کل دنیا مطرح گردد . لوگو عصاره ای است از هویت ، ایده ها و شخصیت یک نام تجاری  که و باید دارای ایده خلاق و طراحی نو و خاص باشد پس شایسته است قبل از اقدام به اجرای لوگو ، مفهوم و عملکرد آنرا به خوبی بشناسیم . اگر به هر دلیل ای شناختا و حساسیت درک نشود ، نتیجه آن می تواند یک فاجعه تمام عیار باشد . پس طرح لوگو شرکت تجاریباید سریعا تشخیص داده شده و نمادی از برند شما باشد . طراحی لوگو را برای تجارت خود جدی تلقی نموده و برای آن زمان و هزینه صرف کنید!

 

چرا به طراحی لوگو برای کسب و کارخود نیاز داریم ؟

ساخت لوگو به روشی خلاق ، باعث می ‌شود تا برند ، بدون دردسر و تنها با اشاره به سرشاخه های مفاهیم کلیدی ، در میان خیل عظیم طرح‌های گرافیکی و رنگ‌ های متنوع ، گوی سبقت را از سایر رقبا برباید و با حک شدن در ضمیر ناخودآگاه مخاطب ، فروش همیشگی خود را تضمین کند. تمامی برندهای مطرح از گذشته دور تا امروز را مرور کنید . طراحی لوگو برای این برندها همواره یکی از اصلی ترین و مهمترین ابزارها برای معرفی محصولات و خدماتشان بوده است ! به عبارت دیگر ، طراحی آرم حرفه ای به شما کمک می کند تا از طرح خود به عنوان ابزاری کاملا کارآمد برای نشانه گرفتن ذهن مشتری آنهم درهمان نگاه اول استفاده کنید و به آنها بگویید که هستید .

یک آزمایش ساده : به این موضوع فکر کنید که چند تبلیغ و نام تجاری آنها را پس از فقط یک بار دیدن آن تبلیغ به یاد می‌آورید ؟ احتمالا جواب شما یک یا دو مورد است.  اما وقتی صحبت از لوگو ها به میان می‌آید ، داستان کاملا متفاوت خواهد بود و تمام هویت برند در قالب یک تصویر ساده و کوتاه در ذهنتان نقش می‌بندد که البته قابل فراموشی هم نیست تقریبا . کافی است یکبار یک طرح لوگو را ببنید ، اگر استاندارد باشد کاملا و مطلقا محال است از آرشیو ذهن شما پاک شود . شاید بیاد نیاورید چیست و برای چه شرکتی است اما قطعا آن طرح همیشه در ذهن شما خواهد ماند و تلنگری ساده شما را به تمام آنه میدانستید برخواهد گرداند . پس اگر می‌خواهید واقعا به یاد ماندنی باشید حتما باید از خدمات حرفه‌ای طراحی لوگو برای تجارت خود استفاده کنید . لوگوی تجاری استاندارد  تمییز محصولات و خدمات شما را از سایر رقبا تسهیل نموده و باعث می‌شود مشتریان شما به مرور اعتماد کرده و راحت‌ تر برای خرید محصولاتتان تصمیم‌گیری نمایند .

خود شما آیا شما حاضرید برای برندی که هیچ نشان خاصی ندارد هزینه کنید ؟

ساخت لوگو نه تنها موجب جذب توجه مخاطب می گردد ، بلکه به دلیل نمایش اورژینال بودن هویت برند،  بر واقعی و قابل اعتماد بودن آن تاکید می کند . بنا براین مخاطبان به واقعی و اصل بودن برند پی برده و اعتماد خواهند نمود  . امروزه اغلب شرکتها از تاثیر طراحی لوگو بر تجارت و جذب مخاطبین خود  آگاهی دارند و می‌دانند که لوگو قادراست مخاطب هدف را همچون آهن ربایی قوی به سمت فروش سوق دهد .

مقاله مرتبط : طراحی لوگو برای برند تجاری

 

چگونگی تقویت تجارت به وسیله یک لوگو مناسب

اگر به بهترین شرکت هایی که در بازار امروز هستی دارند توجه کنید متوجه میشوید که یک چیز در بین تمام آن ها مشترک است، بله یک طراحی لوگو موثر و بی نظیر. یک لوگو خوب می تواند بهتر از صدها کلمه بیان کننده اطلاعات باشد.می خواهیم بدانیم یک لوگو دقیقاً چه تاثیری دارد؟ چگونه دست یابی به موفقیت را سازماندهی می کند؟ عناصر یک طراحی لوگو خوب چه چیز هایی هستند؟ طراحی لوگو ارائه کننده (brand logo) چیست و چه تفاوتی با طارح یک لوگوی معمولی دارد؟

شکل یک لوگو بر پایه جستجوی شرکت ها برای دستیابی به موفقیت است. یک طراحی لوگو موفق مانند یک جنگ افزار عمل می کند، که به کمپانی کمک می کند تا پروا ملت را به بازارش جبل کند. شما باید در زمانی که به لوگو یک کمپانی نگاه می کنید به تمام محصولاتی که آن کمپانی دارا می باشد پی ببرید. به بیانی کوتاهی تر لوگو تبدیل به فروشگاه اصلی یک کمپانی می شود. به این لوگو، لوگو ارائه کننده گفته می شود. در این نوع لوگو نمادهای برتر یک برند بخصوص در عقیده گرفته می شود. چه زیاد مواقعی که ما فقط با نگاه کردن به لوگو یک شرکت که بر روی بسته ها چاپ شده به محصولات بخصوص آن شرکت پی می بریم. به همین انگیزه ارائه کردن لوگو زیاد مهم است. این به کمپانی ها کمک می کند الی در ذهن مردم جایی را به خود برگزیدن بدهند.

بسیاری از مواقع، لوگوهای متنوعی برای محصولات گوناگون یک کمپانی طراحی می شوند. یک لوگو فرعی طراحی شده است، که مربوط به یک فرآورده می شود و فرآورده با آن لوگو بخصوص شناخته می شود. در اینجا نمونه یک شرکت را نشانه می دهیم که با به کارگیری لوگو ارائه دهنده نتیجه مثبتی گرفته است.

Nestle یک شرکت سرشناس بین المللی در زمینه های متنوع است. در اینجا مثال آن را می بینید.

Nestle، مدل اصلی برندNestle یک سازمان سرشناس در گویه های متنوع است. این لوگوی اصلی است که شرکت از آن استفاده می کند. و البته برای هر فرآورده مستقل یک طراحی لوگو جداگانه اتمام داده است. این کمپانی لوگوهای ارائه دهنده ای در زمینه های بسته بندی آب آشامیدنی، شکلات ها، محصولات لبنیاتی، نودل های Maggi و بستنی دارد.

بسته بندی آب آشامیدنی Nestle بسته بندی آب آشامیدنی Nestle در سنجش با لوگو اصلی Nestle و با به کارگیری طراحی یک لوگو ارائه دهنده کاملاً متفاوت، یک مشخصه و نام برای خودش ایجاد کرده است. همچنین، محصولات سایر Nestle نیز لوگو ارائه دهنده خودشان را طراحی کرده اند و علاقمندان جداگانه ایی برای خودشان دارند.

محصولات لبنیاتی Nestle Nestle این لوگو را برای محصولات لبنیاتی خود و ساخته شده از شیر بهره‌گیری می کند. نه فقط به Nestle کمک کرده الی مشتریان خویش را جذب کند، بلکه بازاری برای اینگونه مصولات نیز به وجود آورده است.

Nestle از لوگوهای متفاوتی برای گونه ها زیربرندهای خود استفاده می کند. وانگهی برای تمام محصولاتی که دربرگیرنده نام شرکت Nestle می شوند، یک لوگو ارائه دهنده به قصد یک محصول مجزا استفاده می شود؛ و در آخر آن محصول مربوط به آن کمپانی است. این موضوع باید در طراحی لوگو ارائه دهنده در عقیده گرفتقه شود و نام آن سازمان در لوگو جای گیرد. این یک استراتژی بسیار خوب و هوشمندانه است، که توسط Nestle اعمال شده و نتیجه زیاد مثبتی داشته است. یک لوگو ارائه دهنده همش دربرگیرنده نام تولید کننده نیز می باشد، الی اثر دهد که از آن یک برند خاص می باشد. این یک راهبرد بازاریابی موثر است که توسط کمپانی های بزرگ در دنیای امروز به پیشه برده می شود.

– یک لوگوی ارائه دهنده خوب باید در رابطه با محصول طراحی شود. برای اینکه لوگوی ارائه دهنده منحصراً مربوط به یک فرآورده باشد باید مشخصه های آن در لوگو نشانه دیتا شده باشند.

– یک لوگوی ارائه دهنده که برای یک شرکت طراحی می شود، باید در برگیرنده اسم آن نیز باشد. پیمان دادن اسم کمپانی سطح لوگو ارائه دهنده را بالا برده و در ضمن همه آن ها یک ویژگی ویژه یعنی داشتن نام سازمان در لوگوهایشان را دارا می باشند.

– طراحی لوگو باید بر پای بست، بازار مصرف کنندگان که شرکت ها محصولات را برای آن ها فراهم می کنند انجام شود. با در نظر گرفتن اینکه طراحی لوگو ارائه دهنده بر پای بست، خویش محصول اتمام می شود، لوگو باید به طور پسندیده طراحی شود. ترکیب حروف و عکس ها باید به طور مناسب اتمام شود.

– خیلی مواقع مدیران شرکت ها سعی دارند که پیچیده ترین لوگو ها را برای برندشان انتخاب کنند اما سادگی کلید طراحی یک لوگوی ارائه دهنده خوب می باشد. لوگو باید در بازار مشهور را برای خودش قرار دهد. مصرف کننده باید توانایی فهم یک محصول از روی لوگوی آن را داشته باشد. این دلیلی است که همیشه سادگی عنصر اصلی طراحی یک لوگو می باشد.

– لوگو باید بتواند به راستی پیام خویش را انتقال دهد. هدف لوگوی ارائه دهنده باید به سادگی بدست مصرف کننده قابل فهم باشد.

ارائه دادن یک لوگوی خوب می تواند ارزش بازرگانی شما را بالا ببرد. طراحی لوگو تنها مرحله راهبرد ارائه دادن نیست. این یک فاز مهم ارائه دادن است و یک لوگو ارائه دهمده خوب همیشه یک شرکت و محصولاتش را در بازار معرفی می کند.

 

لوگونگار ، با سابقه طولانی و گردآوری تخصص های لازم ، آماده ارائه خدمات حرفه ای در زمینه طراحی لوگو برای رشد کسب و کارهای مختلف و تجاری سازی برند می باشد .

مقالات بیشتر در : آموزش طراحی لوگو

 

نشانه های تجاری کاربردی

آنجا که زباناز برقراری پیوستگی است، علائم، نشانه ها و عناصر بصری به کمک انسان می آید.

هدف اصلی خدمات طراحی لوگو و نشانه انتقال تند مفاهیم برای هر گونه بیننده است.

مقاله مرتبط : کاربردهای تجاری لوگو

نشانه ها در حوزه کاربردی به دو بخش “تجاری و فرهنگی” و “اظهاری” بخش بندی می شوند. پرتو های اظهاری، برای بیان و اظهار مطلبی با اجتناب از نگارش یا گفتن آن به پیشه می روند، مثلا برای ارشاد کردن به مکانی، یا برای توضیحات به هر نوع از مخاطب (با زبان و دانش غیر یکسان)، برای بازداری از کاری بدون نگارش یا گفتن آن و … و این انتقال و ذکر مفاهیم، در این گونه کاربرد، معمولا مختصر ، موجز و به سرعت اتفاق افتد.

نشانه های تجاری برای ثبت اسم و برپایی هویت بصری برای گروهی از فعالین بازرگانی بهره‌گیری می گردد و نشان حضور و ماندگاری یک موسسه یا کمپانی در پهنه کار و جنبش خویش می باشند.

نشانه های فرهنگی که در همین دامنه آنها را دسته بندی کردیم (زیرا ویژه یک گروه یا صف شغلی، کاری یا عملیاتی می باشند) برای بیان رخداد یا پیشامد ای فرهنگی بکار اسیر می شوند. مثلا پرتو احترام فارابی و پرتو هایی از این قبیل که ضمن تعلق به یک گروه از تکاپو در حوزه خاص (برگزاری گرامیدن فارابی)، کاربرد تجاری نیز از آن نمی گردد.

در مجموع لوگوهای های بازرگانی و فرهنگی اختصاصی محسوب می شوند، ولی پرتو های اظهاری از عامیت بیشتری برخوردار می باشند.

مقاله مرتبط : رسالت علائم تجاری

 

لوگو , یک نشان تجاری

مقاله مرتبط : خدمات طراحی لوگو

لوگو به نشان تجاری یک کمپانی گفته می شود که به کرات روی رسانه های بصری مختلف و متعدد، به عنوان عنصر هویت بخش کمپانی مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی لوگو باید خاص و دارای معنا و مفهوم سمبولیک و بیانگر ارزش های کمپانی باشد. با یک مثال ساده موضوع را روشن می کنیم، اگر فعالیت کمپانی شما در زمینه تولید لوازم جانبی رایانه است بنابراین باید لوگویی بر مبنای لوازم جانبی رایانه مثل ماوس طراحی کنید. شما باید مطمئن شوید که راحی لوگویی که می کنید مشابه  لوگوی  کمپانی های  دیگر نبوده  و در عین حال  منحصر به  فرد و دارای  طرحی خاص و جدید باشد و به  تجارت شما هویت بصری خاصی ببخشد. می توانید نکات  زیر را در دستور کار طراحی لوگو قرار دهید تا بتوانید یک  لوگوی منحصر به  فرد و تاثیر گذار داشته  باشید. طراحی لوگو شرکت باید نوع  فعالیت کمپانی شما را به بیننده  بفهماند. سعی کنید طرح بیش از حد آشکار و قابل  فهم نباشد که بیننده  در نگاه اول آن را تشخیص دهد . مثلا استفاده از طرح دندان برای طراحی لوگوی یک دندان پزشک خیلی مناسب نیست. شما می توانید قوانین را بشکنید.

دنیای طراحی لوگو

لوگو,یک نشان تجاری حتما نباید ارزش های کمپانی  را بیان کند، و مشتری  ممکن  است  به  دنبال  سمبل و نشانه ای بی معنی باشد. اگر چه  این موضوع کمی غیر معمول است، اما امکان وقوع آن وجود دارد و به  نظر ما اشتباه نیست. هر چیزی که برای شما کارایی دارد می تواند مورد استفاده قرار گیرد. به  مشتری ها چیزی ارائه کنید که می خواهند. طراح و مشتری ممکن است هرگز رو در روی  یکدیگر قرار نگیرند. یک  طراح حرفه ای لوگو حرفه ای باید نظرات شخصی خود را کنار گذاشته و مطابق خواست و سلیقه مشتری  طراحی کند. هنگام طراحی لوگو به تمایلات و گرایشات فکر نکنید، در عوض سعی کنید تا جایی که می توانید یک طرح بکر و اوریجینال ارائه کنید. رنگ آمیزی کار در طراحی لوگو را به مرحله آخر موکول  کنید. در آغاز طراحی سعی کنید همه چیز ساده و تک رنگ  باشد. همچنین از رنگ های زیاد استفاده نکنید. این باعث می شود حس در هم ریختگی و شلوغی و کمبود فضا در یک طرح کوچک ایجاد شود.

 

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار

خلاقیت لوگو - طراحی لوگو خلاقانه

آموزش خلاقیت و ایده لوگو

لوگو خلاقانه – آموزش خلاقیت در طراحی آرم و لوگو

لوگو یک نشانه‌ و سمبل گرافیکی است که بوسیله شرکت‌ ها ، برند ها و همچنین کسب وکارهای کوچک استفاده می‌شود تا از این طریق ، انواع خدمات ، اهداف و محصولشان را سریع‌تر به مخاطب خود معرفی کنند. به واسطه خلاقیت لوگو ، منحصر به فرد بودن و درک بصری ، لوگو در ذهن مخاطبش حک شده و ماندگاری بیشتری خواهد داشت . در این مقاله آموزشی خلاقیت در طراحی لوگو را بررسی خواهیم کرد .

 

ایده خلاقانه در طراحی لوگو

امروزه بازار کار برای طراحان لوگو بسیار پر بار است ؛ چرا که طراحی لوگو خلاقانه نیازمند یک فرد حرفه‌ای و آشنا با ابزارهای مختلف است . در ابتدا شاید فکر کنید که طراحی لوگو خلاقانه ساده است و هر کسی توانایی انجام دادن آن را دارد، درست است؟ اگر پاسخ شما مثبت است، توصیه میکنم بیشتر فکر کنید. در طراحی لوگو خلاقانه هویت و ارزش های یک برند به نمایش گذاشته می شود و مسیر خلق آن چیزی بیش از قرار دادن نام شرکت در یک مربع و فراخوانی روزانه آن در مکان‌های مختلف است.

در ترکیب نمادهای متفاوت می توان یک نماد را به عنوان نماد اصلی انتخاب کرد و نماد دیگر را به عنوان مفهوم دوم در داخل شکل اصلی طراحی کرد. در این پروژه های طراحی لوگو خلاقانه یک مفهوم اصلی و یک مفهوم فرعی را انتخاب می کنند و با ترکیب نمادهای مرتبط با این مفاهیم ، لوگوی هوشمندانه و خلاقی طراحی می شود .

خلاقیت لوگو اغلب اولین مرحله معرفی یک شرکت به دیگران است و نشانه‌ای است که می‌تواند بر درک مشتری، تصمیمات خرید و نگرش کلی مشتری نسبت به یک محصول، تأثیر بگذارد. طراحی لوگو خلاقانه بسیار دشوار است و باید از نظر اجرا، رنگ ها، تایپوگرافی و اشکال مورد استفاده با برند شما مرتبط باشد تا بتواند مشتریان ویژه را جذب کند.

 

خلاقیت لوگو - خلاقیت در طراحی لوگو

 

ایده طراحی لوگو

خلاقیت لوگو ، افزون بر هر چیز ، نیازمند ایده‌های خلاقانه و البته هوشمندانه برای طراحی لوگو می باشد  که در ادامه کار با متد فکری مشابه طراحی ، از ایده تا اجرا ، می‌توانید به خلق یک نماد ماندگار برسید . امروزه در جامعه ای زندگی می کنیم که با نشان های تجاری برندهای  مختلف ، اشباع شده است. حتی کودکانی که هنوز نمی توانند بمفهوم برندینگ را درک کنند ، بسیاری از طرح های لوگوی برندها را تشخیص داده و می‌توانند محصولاتی را که یک شرکت ارائه میدهد ، تنها با مشاهده لوگوی تجاری آن برند شناسایی و درک  کنند.

در ادامه برای کسانی که میخواهند مسیر خلاقیت لوگو را آغاز کنند ولی تکنیک‌های خلاقیت ر طراحی لوگو را نمی دانند ، مطالب مفید و کاربردی قرار داده ایم ، پس با ما همراه باشید .

در دنیای امروز ، سبک خلاقیت لوگو به طور وسیعی توسط مشاغل و سازمان های مختلف و شرکت های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد . طراحی خلاقانه  این قدرت را دارد که اطلاعات منحصر بفردی درباره برند به افراد مختلف ارائه دهد و از بیننده ای پاسخ های احساسی دریافت کند و ارتباطات موثری را با دیگران ایجاد کند.

طراحی لوگو منحصربفرد  با فونت های اختصاصی و لوگوتایپ های یونیک ، در ایجاد پیوند احساسی و ایجاد اعتماد با مخاطب ارتباط مستقیم دارد . آنها مسیر برقراری ارتباط تجاری و معرفی برند شما را با روشی مستقیم ایجاد خواهند کرد. نشان های خلاق همه خدمات و محصولات شما را به خوبی به مخاطبان منتقل خواهند کرد. بسیاری از برندهای مطرح ، از یک تایپوگرافی منحصر به فرد برخوردار هستند که به صورت ویژه برای این برند طراحی شده است و استفاده از پالت های رنگی هوشمندانه، اهمیت آن را چند برابر کرده و ارزش های آن را افزایش داده است.

علاوه بر این موارد، طراحی منحصربفرد لوگو ، به برند کمک خواهد کرد که هرگز در جلب توجه یک بیننده کوتاهی نکند .  خلاقیت لوگو پر از رازهای دیداری ، نمادهای برگرفته از فضاهای منفی و تاریک و موارد راز آلود هستند و مخاطبان را جذب خود خواهند نمود.

امروزه طراحان ، دائما روشهای جالب و جدیدی را برای کاوش در فضای های خالی برای خلق یک لوگو پیدا می کنند . پیاده سازی ایده ها در فضای نگاتیو ، یکی دیگر از روش های کمتر استفاده شده است که نهایتا منجر به خلق ایده های بسیار جذابی خواهد شد .

خلاقیت همیشه خوب است ولی مشاغلی که تمایل به ارتباط بسیار ساده و مستقیم با مخاطب را دارند، از این نوع لوگو دوری می کنند. هرچند ما فکر میکنیم آنها طراحی مناسبی برای ترکیب خلاقیت و ارتباط گیری خوب پیدا نکرده اند !

 

آموزش طراحی لوگو خلاق

خلاقیت می تواند به انواع روش ها و ایده ها پیاده سازی شود. در حالی که برخی از طرح ها فقط از چند خط تشکیل شده اند، نمادهای دیگراز اشکال پیچیده و الگوهای خاصی تشکیل شده اند.

سوالی که در این مرحله ممکن است برای شما پیش بیاید این است که :

 • چگونه عناصر مناسبی برای خلاقیت لوگو انتخاب کنیم ؟

اگر درنظر دارید لوگو شما پیام مناسب و دلخواه شما را به مخاطبان خود برساند ، باید تماما معانی موجود در اشکال مختلف هندسی را بدانید . امروزه، شرکت های گرید بالا به سمت سادگی  و ظرافت گرایش دارند . این امر باعث می شود طرح های فلت و تکرنگ در بین لوگو های مدرن امروزی ، بسیار محبوب واقع شوند . چنین طرح هایی فراتر از یک گرافیک ساده به شمار میروند ؛ چرا که در عین سادگی خود مفاهیم بسیاری را به دیگران منتقل خواهند کرد.

ماهیت یک لوگو ، تصویر و نماد دیداری است، اما هدف اصلی آن ، معرفی چیستی یک برند تجاری است. خلاقیت در لوگو  باید به نحوی به کار برده شود که به خوبی مفاهیم و ارزش های تجارت و کسب و کار را به مخاطبان خود منتقل کند . هنگام طراحی حتما این نکته را در ذهن داشته باشید.

هویت یک برند ، تنها ترکیبی از آرم ، شعار، رنگها و فونت های خاص آن نیست ، بلکه هدف اصلی برندینگ ، ایجاد تصویری خلاقانه و قابل درک از یک برند در نظر مخاطبان خود است.

در این پروسه پیچیده ، هر نقطه که ارتباطی مستقیم یا غیرمستقیم با نام تجاری برند داشته باشد، از بسته بندی محصولات گرفته تا ارتباط با مشتری ، بسیار مهم جلوه خواهد کرد .

افرادی که به تازگی کسب و کار  خود را آغاز نموده اند ، به خوبی می دانند که طراحی یک لوگوی واقعا منحصربفرد فرایندی بسیار سخت و دشوار است و استفاده از آن در مواردی نظیر ست اداری ، لذت سرشاری خواهد داشت .

اگر لوگوی برند شما از ابتدا ، در فرمی استاندارد و یونیک طراحی شودمی تواند فروش شما را افزایش دهد ، شناخت شرکت شما را در بین مردم تقویت کند و روابط تجاری شما را مستحکمتر سازد .

اگر کتاب های راهنمای برند خوانده باشید و یا طرح های متنوع را مرور کرده باشید  ، اما همچنان از آن ها الهام گرفته باشید ، طراحی لوگو خلاقانه شما با شکست روبرو خواهد شد. اگر نیاز به راهنمایی در مسیر طراحی لوگوهای خلاقانه خود دارید،جایی برای نگرانی وجود ندارد ، چرا که آژانس های برندینگ و خلاقیت زیادی  وجود دارند که ایده های بی نظیری در ذهن خود دارند ؛ کافی است از آنها مشورت بخواهید .

هنگامی که ارزشهای یک برند را در نظر می گیرید، باید به همه جوانب آن با دقت فراوان اندیشه کنید . رنگ های روشن و تیره ، هر کدام برای نیل به هدفی خاص و جذب طیف افرادی ویژه استفاده می شوند  پس با دقت به انتخاب رنگهای لوگو بپردازید تا طراحی شما را بیش ازپیش کابردی کنند .

همواره به خاطر داشته باشید که که زیبایی در سادگی نهفته است و در سادگی لوگوهای خلاقانه، مفاهیم بسیاری نهفته است که همیشه تازه خواهند ماند . یک راز مهم : به گونه ای خلاقیت لوگو را اجرا کنید که نیاز به کشف از سوی بیننده داشته باشد .

 

ایده پردازی در طراحی لوگو

 

ایده پردازی طراحی لوگو ، مهمترین قسمت طراحی لوگو  می باشد. تفکر در ابتدای هرکاری پیشنهاد شده است اما نوع تفکر کردنی که قصد ماست تفکر خلاق یا ایده پردازی می باشد. ایده ها را هرگونه جمع بندی و نتیجه گیری یا تعمیم که بر اساس علم، هشدار عمومی، مبانی فلسفی و پیش فرض های عرفی باشد، تعبیر می کنند. علاوه بر این، در تعاریف، ایده ها را به گونه ای دسته بندی و تعبیر می کنند که این ویژگی ها را در برداشته باشند:

– خلاق باشند.

– مبتکرانه باشند.

– بر پایه حل مساله باشند.

 

همچنین در بررسی ادبیات ایده پردازی با این مطالب مقابل می شویم:

– ایده پردازی، پیوند دقیقی با تفکر انتقادی دارد.

– ایده پردازی بر نوعی خلاقیت و یا تفکر خلاق مبیتنی است.

– ایده پردازی باید لاجرم همراه با نوعی مهارت ها و توانایی هایی باشد که از دسته آن ها توانایی و چیرگی بارش مغزی است.

 

نمونه هایی از ایده های طراحی لوگو در لوگونگار :

ایده طراحی لوگو برای برند   |  ایده آرم و لوگو شرکت   |   ایده پردازی لوگو محصول

 

برای آشنایی اغلب با مبانی مفهومی و نظری ایده و نیز وضعیت طراحی یک ایده، خوب است که با تفکر انتقادی و تفکر خلاق اغلب آشنا شویم.

تفکر انتقادی:

به تفکری انتقادی می گوییم که طبق سنجش و ارزیابی دقیق از رویدادها و مشاهدات قبل رود و با در نظر اخذ همه عوامل مربوط و شیوه درست بخردانه به نتایجی برسیم که قابل لمس هستند و ممکن است که افراد زیادی بتوانند به همان نتایج برسند.

براساس تفکر انتقادی اطلاعات ما به وسیله مشاهده، تجربه، انگیزه ها و پیوستگی با دیگران به دست می آید. اطلاعاتی را نیز که به دست آوردیم باید بر پای بست، ملاک های درست و درست و به دقت و وانگهی براساس سندهای معتبر، روشن و بدون هیچ ابهام، بی طرفانه و منصفانه ارزیابی و داوری شود.

مراحل و اجزای تفکر انتقادی چیست؟

– باید بتوانیم افکار و دیدگاه هایمان را دسته بندی نماییم و آن ها را بر اساس موضوعات گوناگون طبقه بندی کنیم. این یکی از اجزای مهم تفکر انتقادی است.

– برای ادعاهایمان، مثلا برای این که درستی حدس و پذیرش خویش را برای یک اتفاق مشخص کنیم، باید علت داشته باشیم.

– باید بتوانیم واژه ها و تعبیرهای خویش را در مورد هر جستار و رویداد درست انتخاب کنیم و برای آن علت صراحت داشته باشیم و همین طور بتوانیم آنها را ارزیابی کنیم.

– دلایل خود را از راه جمع آوری اطلاعات به دست آورده باشیم.

– بتوانیم، با استفاده از اطلاعاتی که در دسترس داریم، گمان ها و تحلیل خود در مورد یک موضوع، مساله یا رخداد را ارزیابی کنیم و سرانجام به جمع بندی و نتیجه گیری برسیم و قضاوتی به جا از موضع یا مساله و پدیده داشته باشیم.

البته باید پروا نماییم که تفکر انتقادی، لزوما باعث نمی شود که به درستی یا نتیجه گیری صحیح و صحیح دست پیدا کنیم. هیچ آدم در هیچ کجا نمی تواند گردآور ای کامل از اطلاعات را در یک گردآور جمع آوری کند. خیلی از اطلاعات وجود دارد و ممکن است کشف نشده باقی مانده باشند. جهت گیری هر کسی می تواند مانعی برای جمع آوری و ارزیابی صحیح اطلاعات شود.

تفکر انتقادی چه سؤال هایی را مطرح می کند؟

– چه هدفی را پیگیری می کنیم؟

– آیا می خواهیم نتیجه گیری کنیم؟

– چرا فکر می کنیم که درست می گوییم یا حق با ماست؟

– اگر اشتباه نماییم چه اتفاقی می افتد؟

– منبع اطلاعاتی ما چیست؟

– چه نوع اطلاعات و فرضیه هایی باعث نتیجه گیری ما می شود؟

– آیا می توانیم دو منبع نام ببریم که با انگیزه ها ما مخالف بوده و علت آن را نیز ذکر کنیم؟

– چگونه به این نتیجه رسیدیم که چیزی را که می گوییم درست است و درستی دارد؟

– آیا برای ان چیزی که می گوییم،می توانیم دلیل دیگری نیز بیاوریم؟

تفکر خلاق:

به تفکری خلاق می گوییم که ابتکار و کشف و نوآ وری در آن هستی دارد. یعنی با این تفکر می توانیم این خاصیت ها را انجام دهیم. خلاقیت یا خلق کردن یا به وجود آوردن به نوعی فرآیند ذهنی است که مسئولیت تولید ایده ها و مفاهیم جدید و یا ارتباط بین این ایده ها و مفاهیم را به عهده دارد. از نظر علمی به وجود آمدن تفکر خلاق اغلب به اصالت تناسب موضوع اشاره دارد. اکنون به بیان امروزی تر: “خلاقیت اغلب به معنی به هستی آوردن ایده ها و چیزهای نو و یا ابتکار در موضوع های هنری که کارآزمودگان به عنوان یک ورزش علمی، هنری یا اجتماعی و فن آوری پذیرای آن هستند”.

افرادی که اهل تفکر خلاق هستند حائز وِیژگی هایی ذیل هستند:

– علت برای ترقی بیشتر

– علاقه بسیار به سامان و ترتیب

– کنجکاوی فراوان

– نیرو گفتن اینکه من هم هستم و وانگهی داشتن اعتماد به نفس

– منش غیر معمول

– پشتکار زیاد

– استقلال

– دارای طرز تفکر انتقادی

– حائز علت های بالا و فرهنگ زیاد

– سرشار از اشتیاق و احساس

– زیبا پسند، اشتیاق فراوان به مسائل اجتماعی حائز قدرت تأثیر گذاری بر سایر مردم

برای اینکه بتوان به یک تفکر خلاق دست یافت:

– قصد و علت را مشخص و تشخیص بدهیم.

– مهارت های پایه را برپایی کرده و به دست آوریم.

– برانگیختن و دلگرمی روحیه کنجکاوی و کشف کردن

– تشویق شدن برای به دست آوردن دانش مربوط به دامنه های مشخص و تخصصی

– به وجود آوردن علت به خصوص دلیل های درونی

– دلگرمی و تقویت نمودن اعتماد به نفس

– دقت و پافشاری داشتن در پیشی از سایرین و ارائه توانایی های خود

– بالا بردن سطح باورها و عقاید خود درباره خلاقیت

– ارائه فرصت هایی برای گزینش و کشف کردن

– گسترش دادن و بهتر کردن توانایی های خود. (مانند: مدیریت؛ مثلاً مدیریت خود) آموزش دادن فنون و راه هایی برای راحت کردن عملکردهای خلاقانه

– به هستی آوردن تعادل

چگونه می شود یک ایده طراحی کرد؟

1. اطلاعات لازم را جمع آوری کنیم.

2. اطلاعات مان را بخش بندی کنیم.

3. تحلیلی در مورد آن اطلاعات ارائه کنیم.

4. سعی کنیم که این اطلاعات و تحلیل ها را به گونه پسین و نوآورانه یا جدیدی ببینیم. طوری که قبلا کمتر به این شکل تحلیل شده باشد.

5. برگزیدن های موجود برای مدیریت این مساله را در عقیده بگیریم.

6. فرضیه ها و حدس هایی را در مورد مسیر حل های احتمالی و مناسب آن مساله در نظر بگیریم.

 

ذهن خلاق برای طراحی آرم و لوگو حرفه ای

 

یکی از کار هایی که خبلی این روز ها بازار را به خود گرفته است و کار و بار ان رونق خوبی گرفته همین طراحی لوگو حرفه ای می باشد که پول خوبی هم می توان از ان دراورد برای این که بتوانید یکی از این کار های طراحی لوگو مربوط به شرکت ها را انجام دهید باید از تبلیغات خوبی برای  طراحی لوگو که می کنید باید استفاده کتید  و بتوانید در این امر بازار خود را داع کنید و بتوانید از ابن راه کسب درامد خوبی داشته باشید.

برای استفاده از نرم افزار هایی که در زمینه طراحی لوگو حرفه ای وجود دارند باید بتوانید به راحتی با ان ها کار کنید و براحتی بتوانید با ابن نوع افزار ها کار کنید و ان ها را در این زمینه به خدمت خود بگیرید.

اگر بخواهید از نرم افزار هایی که در طراحی لوگو نقش فراوانی دارند استفاده کنید زودتر می توانید به چیزی که می خواهید برسید.

امروزه برای طراحی لوگو شرکت خای مختلف منابع زیاوی وجود دارد که می توانیو از ان ها برای اسان کردن کار خودتان از ان استفاوه کنید و از این کار احساس رضایت و سرخوشی به شما وست دهد علاوه بر ان می توانید از اساتید و کارشناسان اموزش طراحی لوگو حرفه ای نیز استفاده کنید و سریعا پله های ترقی را طی کنید سپس بتوانید پروژه های بزرگی برای شرکت های مختلف در زمینه طراحی لوگو بگیرید و خود را در جامعه به عنوان یک فرد موفق مطرح کنید.

افراد زیادی هستند که در سرتاسر این کشور به دلیل کار راحت طراحی لوگو به این سمت روی آورده اند و توانسته اند جایگاه خوبی را برای خود و خانواده شان در این کشور دست و پا کنند و از زندگی احساس خوشبختی نمایند . طراحی لوگو کمی به داشتن خلاقیت نیاز دارد که می توانید ان را نیز به دست اورید.

 

مقالات بیشتر در : آموزش طراحی لوگو

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار

طراحی لوگو به زبان فارسی

طراحی لوگو فارسی

آرم یک سمبل و نشانه دیداری برای معرفی برند‌ است. بوسیله و از طریق به کارگیری یک لوگوی حرفه ای ، می‌توان به بهترین شکل ممکن یک کسب‌و‌کار را به بازار هدف معرفی نمود . همواره برندها بخش قابل توجهی از موفقیت خود را مدیون طراحی لوگو خود هستند . در یک طراحی لوگو استاندارد مفاهیم زیادی جمع شده و هر تفکری در خصوص کسب‌و‌کار باید در آن لحاظ شود .

طراحی لوگو فارسی ، در خصوص مفاهیم پایه اشتراکات منطبقی با لوگوی غیرفارسی دارد تنها تفاوت‌ هایی در مدل ارائه نوشتاری وجود دارد. در طراحی لوگو پارسی ، باید به عناصری پرداخته شود که هم از دید رسم التحریر فارسی مناسب بوده و هم به لحاظ گرافیکی ایجاد معنا بکند . در ادامه مقاله ، به برخی از نکات مرتبط با طراحی لوگو فارسی پرداخته میشود .

 

طراحی لوگو تایپ نوشتاری فارسی

رایج ترین محل استفاده از طراحی لوگو پارسی ، لوگوتایپ یا قسمت نوشتاری یک نشان تجاری است . در این بخش ، نام برند با حروف فارسی در فرمتی اختصاصی نوشته می‌شود . ممکن است عناصر بصری نیز برای انتقال بهتر مفهوم به کار برده شود اما خوانایی نوشته حفظ می گردد . معمولا لوگوتایپ فارسی را در این موارد استفاده می کنند :

 • نام شرکت بصورت فارسی ( برای رسمیت بخشی به آرم شرکت و مکاتبات تجاری آن )
 • نام برند ( معمولا برندهایی با نام کوتاه میتوانند بهترین طرح های فارسی را بدست آورند )

در هنگام طراحی لوگوتایپ پارسی ، انتخاب قالب گرافیکی مناسب ، یک تصمیم تعیین کننده خواهد بود زیرا مدل فونت‌ لوگو معرف خصوصیات شخصیتی برند بوده و شایسته است مناسب ترین فرم را برای آن پیاده سازی نمود . بعنوان نمونه برندهایی که در زمینه امور هنری فعالیت دارند بهتر است از نوشته های نازک و ظریف استفاده کنند در حالی‌ که برای شرکتهای دولتی ، فرم نوشتار رسمی و محکم مناسب‌تر به نظر می رسد .

انواع مختلفی از انواع روش های ساخت لوگو وجود که طراحی لوگو فارسی و غیرفارسی مشترکا در یکی از این قالبها قرار می گیرند . ( مقاله مرتبط : انواع لوگو )

 

 

طراحی لوگو فارسی , لوگو تایپ فارسی

 

لوگوی پارسی برای چه کسب‌و‌کارهایی مناسبتر است ؟

در طراحی لوگو فارسی ، مانند طراحی هر نوع نشان غیر فارسی دیگر ، از عناصرگرافیکی و بصری استفاده می‌شود . معمولا هر کسب‌ و ‌کاری طرح متناسب خود را می‌ طلبد و باید بررسی شود که کدام نوع لوگو فارسی برای برند مورد نظر مناسب تر است .

لوگوتایپ فارسی : مناسب نام های تجاری کوتاه – خوانایی و بخاطر سپاری

لوگو فارسی ترکیب با تصویر : مناسب برای هر نوع برند بخصوص آرم شرکت ها – معرفی نام شرکت در کنار نمایش زمینه فعالیت برند

نماد ( لوگو ) فارسی : مناسب برای نام های تجاری شناخته شده تر و دارای تبلیغات گسترده – قابلیت تشخیص سریعتر

 

نکات قابل تامل در طراحی یک لوگو فارسی

ساخت لوگو فارسی اگر به صورت دقیق و استاندارد اجرا شود کار پیچیده ای خواهد بود بخصوص که هر مدل نوشتار برای فرهنگ ایرانی دارای بار احساسی متفاوتی بوده و بطور مثال بیننده نوشته احساسات کاملا متفاوتی از نوشتار کوفی با طرح فونت یکان خواهد داشت  . برای طراحی یک لوگو حرفه ای توجه به این نکات ضروری می نماید :

 • انتخاب قالب نوشتاری مناسب و مرتبط با شخصیت برند
 • ساخت سفارشی و طراحی اختصاصی تک تک حروف
 • رعایت اصول خوشنویسی فارسی و ترکیب بندی مناسب کلمات
 • پیاده سازی ارزش های مورد تاکید برند در زوایای گرافیکی نوشتار
 • استفاده از رنگ های مناسب
 • رعایت اصل ساده بودن اجرای لوگو
 • خوانایی حداکثری
 • بهره گیری از تاریخ باستانی ایران ، اسطوره ها و افسانه های پارسی در نماد سازی برای لوگو فارسی

مقاله مرتبط : اهمیت طراحی لوگوتایپ

معرفی برند به شکلی مناسب ، وظیفه طرح لوگو است ، اگر در کشور ایران فعالیت دارید یا مخاطب پارسی زبان دارید بهتر است در اولین فرصت مدل فارسی لوگو خود را بصورت صحیح طراحی و پیاده سازی نمایید . یک طرح با مفهوم و خاص ، میان برند و نام‌ تجاری ارتباط برقرار می‌کند و در مناسب ترین فرم ممکن ، هر آنچه نیاز هست را به مخاطب خود توضیح می‌دهد .

در طراحی لوگو برای نوشته های فارسی ، مهارت و آشنایی با خوشنویسی ( بصورت دستی ) یک امتیاز فوق العاده محسوب شده و افرادی که این توانایی را دارند میتوانند بدون محدودیت و از پایه ، یک نام را بصورتی خاص و کاملا منحصر بفرد اجرا نموده و در طراحی لوگو نهایی از آن طرح به بهترین شکل استفاده کنند .

نوشتار فارسی بر خلاف تایپ انگلیسی لطایف و ظرایف خودش را دارد که برای افراد غیر حرفه ای محدودیت و برای طراحان و خوشنویسان حرفه ای ایجاد فرصت های بی بدیل می کند .

مقاله : طراحی لوگو اسم

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار

مقالات بیشتر در : آموزش لوگو

خدمات طراحی لوگو و آرم

خدمات طراحی لوگو چیست

خدمات طراحی لوگو چیست و چگونه است ؟

طراحی نشان تجاری یک کسب و کار جزو خدماتی است که به پیشنهاد اهل فن ، باید توسط متخصص انجام پذیرد . هنگامی که یک شرکت ، فروشگاه ، وبسایت ، کارخانه … به مرحله راه اندازی می رسد ، هزینه های زیادی در پس این فرایند انجام شده ولی گاها مدیران کسب و کارها فراموش می کنند که تمام این زحمات برای یک مجموعه ، یک نشان و نماد خواهد داشت و آنهم چیزی نیست جز همان (( لوگو )) !

وقتی شما در نصب یک دستگاه یا تابلو ، رنگ آمیزی و دکوراسیون ، … که بیشتر خودتان در آنجا حضور دارید خود را نیازمند استفاده از یک متخصص درمی یابید ، چگونه در استفاده از ( خدمات طراحی لوگو شرکت ) که مخاطب آن عموم مشتریان شما و جامعه ای بسیار بزرگتر از محل دفتر و واحد تولیدی شما است از یک تیم حرفه ای بهره نمی جویید ؟

خدمات طراحی لوگو تخصصی است که باید جدی تر گرفته شود ، کم نیستند مواردی که در این مرحله با اعمال نظرات شخصی و سلیقه ای ، نا آگاهانه و غیر تخصصی خیلی ساده از کنار لوگو عبور کرده و نهایتا طرحی روانه بازار رقابتی می کنند که اگر نگوییم موجب شکست کسب و کار ، باعث عدم پیشرفت و تحمیل هزینه های بیشتر برای این مشکل فنی در برند سازی خود می شوند .

در نگاه اول طراحی لوگو نیز یک مدل طراحی ساده به نظر می رسد اما وقتی صحبت از رقابت و بازار به میان می آید ، باید نگاهی کارشناسانه و کاملا جدی تر به لوگو داشت .

 

خدمات طراحی لوگو

 

برای اینکه در طراحی لوگو با این مشکلات مواجه نشویم باید :

 • دقیقا بدانیم برای چه کسی طراحی می کنیم
 • پیام خود را مشخص و در طرح خود آنرا ارائه نماییم
 • ایده پردازی منحصر بفردی برای طرح لوگو شرکت داشته باشیم
 • مبانی و اصول گرافیک و ظاهر مطلوب در طراحی  را رعایت کنیم
 • بیش از سلایق خود ، عملکردهای فنی و نتایج حاصله را لحاظ کنیم
 • با رعایت اصول فنی طراحی که مختص به لوگو است ، کارایی آن را بهبود بخشیم
 • و مسائلی از این دست که در خدمات طراحی آرم به دست متخصصین ، رعایت خواهد شد .

مقاله : لوگو ، اولین گام در تبلیغات شرکت

سرویس طراحی لوگو

پیشنهاد میکنیم با انتخاب یک تیم متخصص ، کار طراحی لوگو را پیش برده و چهره برند خود را به زیباترین و البته کاراترین شکل ممکن بیارایید . اینگونه است  که میتوانید با آرامش خیال بر بستر برند خود سرمایه گذاری کنید و در حالت حداقلی ، از این بابت که با توسعه کسب و کار ، لوگوی شما یک مانع در مسیر پیشرفتتان نخواهد بود گامهای بعدی خود را بردارید .

معمولا در مرحله شروع ، بیشتر افراد به این موضوع فکر نمی کنند که با توسعه و گسترش برند ، روزی به یک لوگوی استاندارد نیاز خواهند داشت  وهنگامی در صدد رفع این خلل بر می آیند که هزاران نفر لوگوی غیر استاندارد برند آنها را در ذهن و خاطره خود دارند ، با تمام کم و کاستی ها و شاید همین یکی از دلایلی باشد که در ریدیزاین و باز طراحی مجدد لوگو ، مقاومت از خود نشان می دهند .

 

مطالب پیشنهادی :

ارزش طرح لوگو

کارکرد طراحی لوگو

 

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار

لوگوی رقبا

رسالت علائم تجاری

رسالت و ماموریت علامت تجاری ( لوگو و آرم )

علائم تجاری ،  نمایشی هستند در خلاصه ترین حالت ممکن از هویت یک  بیزنس با استفاده از نماد ، نوشته و یا هر گونه سمبلی که مرتبط و اختصاصی باشد . ضرورتی ندارد که طراحی لوگو دقیقا نوع فعالیتی که آن برند خاص انجام می دهد را به تصویر بکشد ، اما این موضوع مهم است که طرح لوگو باید بتواند داستان برند را به شیرینی هرچه تمام تر بازگو کند . رسالت طرح لوگو در حالت مستقیم و لایه اول این نیست که محصولات برند را به فروش برساند ، بلکه این ماموریت را از طریق جلب اعتماد مخاطب و ترغیب آنها به مرور زمان ایفا خواهد کرد .

همه شرکت ها از طریق لوگوی آن ها شناخته میشوند ، لوگو اولین فاکتور موثری است که دیگران بواسطه آن با شرکت ارتباط میگیرند ، بنابراین و برای نیل به مقصود در جلب نظر مخاطب ، باید طراحی لوگو شرکت و برند خود را در بی نقص ترین حالت ممکن پیگیری کنید .

 

در این مقاله آموزشی به وظیفه و رسالت طرح لوگو خواهیم پرداخت :

هر انسانی چهره ای دارد ، با ترکیب دو چشم و بینی و دهان میلیاردها چهره مختلف وجود دارد . هر برندی نیز شمایلی دارد ، با ترکیب طرح ها و فونت ها و فرم و رنگها  میتوانیم میلیاردها طرح ولی کاملا متفاوت از هم داشته باشیم . ما با دیدن چهره انسانها در کسری از ثانیه آنان را آنالیز می کنیم . اگر آن فرد آشنا باشد با دیدن چهره اش دنیایی از خاطرات و قضاوتها در ذهن ما بازسازی میشود و اگر با فردی غریبه مواجه شویم نیز همچنان چهره آن فرد باعث پیش داوری در ما میشود . همچنین است در خصوص طراحی لوگو برای برندها که با دیدن یک لوگوی آشنا از یک برند معتبر ، بلافاصله اعتماد می کنیم و اگر با طرح جدیدی مواجه شویم ، سریعا آن طرح در ذهن ما قضاوت خواهد شد . لوگو تصویری را از برند شما ارائه می دهد تا زمانی که مردم لوگو برند شما را مشاهده می کنند، برقراری ارتباط با برند شما را آغاز نمایند.

 • با این تفاسیر :

لوگو بعنوان چهره یک برند ، وظیفه دارد قابل اعتماد و دوست داشتنی به نظر برسد .

بعنوان یک اصل نانوشته ، معمولا لوگو به هدف یادآوری سریع تجارت و یا محصول مختص به یک شرکت خاص و شناخت یک برند در نزد عموم مردم به کار برده می شود ، این نکته قابل توجه است که معمولا کسب و کار های کوچک نسبت به طراحی لوگو عجولانه عمل کرده و دقت کافی را در انتخاب اندازه ی مناسب، موقعیت قرارگیری و موادی که در محیط طرح به کار گرفته می شود، به خرج نمی دهند و در نتیجه آسیب جدی به جلوه بصری طرح خود وارد می نماند.

 

هدف از طراحی لوگو

 

از دیگر وظایف لوگو این است که مانند یک راهنما ، خط مشی سایر المانهای بصری برند از جمله فونت ها ، رنگها و فرم کلی تبلیغات شرکت را معین کند . به طور مثال وقتی لوگوی یک شرکت رسمی است ، استفاده از رنگهای سبک و فونت های فانتزی در سایر امور تبللیغاتی جایگاهی نخواهد داشت .

بنابراین ، می توان به این نتیجه رسید که لوگو ، چهره و همچنین راهنمای هر کسب و کار محسوب می گردد و قبل از آنکه به ساخت لوگو خود بپردازید ، ابتدا باید بیاندیشید که پیام و نقطه عطف برند شما چیست ، زیرا که لوگو شما به پشتوانه ی آن می تواند هویت خود را تشکیل بدهد . این نکته را به خاطر داشته باشید که لوگو باید بر اساس پیام (اصلی) برند طراحی گردد. ایده ی اصلی و همیشگی برند شما چه چیزی است ؟ ماموریت بنیادین شرکت شما چیست و برای چه هدفی این شرکت تاسیس شده است ؟

از ترکیب سایر لوگو ها و رسیدن به یک طرح به ظاهر دیگر برای برند خود و یا شباهت دادن طرح لوگو خود به لوگو های دیگر جدا دوری کنید. توجه داشته باشید که لوگو شما معرف برند شما می باشد، سعی کنید لوگو شما منحصر به فرد به نظر برسد.

یک کمپانی می تواند به کمک لوگو خود چهره ای متمایز در میان جمعیت کسب و کار های دیگر ایجاد نماید، در صنف خود رهبری کرده و به عنوان برندی قدرتمند و پیش رو شناخته شود.

 

مطالب پیشنهادی :

ارزش طرح لوگو

کارکرد طراحی لوگو

مقالات بیشتر در : آموزش طراحی لوگو

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار