طراحی لوگو , طراحی برند , طراحی آرم شرکت

طراحی لوگو ، طراحی برند تجاری ، طراحی آرم شرکت

دلایل طراحی لوگو

Facebook
Twitter
LinkedIn
دلایل و دلیل اهمیت لوگو

دلایل طراحی لوگو و اهمیت لوگو در طراحی برند

دوستان زیادی با لوگونگار تماس می گیرند و میخواهند بدانند چرا باید برای طراحی لوگو هزینه کرد و در برابر این هزینه چه چیزی دریافت خواهند کرد . ما در اینجا توصیه هائی ارائه می کنیم تا اگر به همکاران دیگر طراح لوگو نیز مراجعه کردید بدانید باید از آنها  چه بخواهید . اهمیت و دلیل طراحی لوگو :

 • اصل اول در طراحی لوگو :

اگر میخواهید کسب و کار خود را یکی از همین روزها تخته کنید اصلا نیازی به لوگو ندارید !!!

 • صرف هزینه برای لوگو :

برای لوگو حرفه ای در طراحی برند هرچقدر هزینه کنید ارزش دارد . البته اگر آن لوگو واقعا خوب باشد !  برای مثال اگر مجموعه عظیمی مثل شهر رویایی پدیده شاندیز سعی می کرد از ابتدا کمی روی لوگوی خود وقت و هزینه بگذارد با آن همه تبلیغات گزاف میتوانست مخاطبین بسیار بیشتری از آنچه هم اکنون دارد داشته باشد . طرح لوگوی مذکور (بر خلاف لوگوی مکانی مانند دیزنی لند) به هیچ عنوان هیچکس را با آرزوهای خود همراه نمی کند ( مثال شاخص رعایت این موضوع : شما لوگوی سیب را در پشت یک گوشی آیفون میبینید و تا خرید آن یک تمنای قلبی شما را همراهی میکند و یک چیز در ذهن شماست : یک سیب گاز زده شده براق  ) . موارد بسیاری از این دست موجود است که فقط طراحان متخصص آنها را میدانند و رعایت می کنند .

 • سفر در زمان :

فرض کنید برای طراحی لوگو ی کسب و کاری که اکنون دارید به فرد متخصص مراجعه نمی کنید و از طرحی کم و بیش آماتور بعنوان لوگو استفاده میکنید . در طی سالها کسب و کار شما گسترش پیدا میکند و روزی میرسد که میخواهید درجه یک صنف خود باشید که یک مانع بزرگ جلوی شماست : شما یک لوگوی بد دارید و سالهاست آنرا انتشار داده اید!

 • نمونه کار :

سوابق قبلی شرکتی را که میخواهید کار مهمی مثل طراحی لوگو ی خود را به او بسپارید بررسی کنید . تقریبا تمام توانایی های هر شرکت در خروجی کارهای آن قابل مشاهده است .

 • طراحی دو بعدی :

حتما از طراح خود بخواهید طرح شما را ابتدا بصورت سیاه و سفید (سیاه و سفید – بدون استفاده از طیف خاکستری ) طراحی و ارائه کند . اینگونه شما از فرم بندی و ترکیب طرح ( کمپوزیسیون ) مطلع خواهید بود و یک طرح از پایه ضعیف ، نمیتواند با استفاده از رنگ و لعاب چشمان شما را فریب بدهد .

جلوه های ویژه در یک نگاه زیبا اما در اجرا عملا فلج کننده هستند ، مثلا به لوگوی خود فکر کنید وقتی میخواهید از آن بعنوان مهر شرکت استفاده کنید که باید تک رنگ اجرا شود .

 • قرارداد :

یک قرارداد رسمی ببندید .

 • قیمت :

دقت کنید در برابر پولی که می دهید چه میزان کیفیت از سه مورد زیر دریافت می کنید :

 1. ایده پردازی : ایده ای که طرح لوگوی من بر آن استوار است تا چه حد جدید است ؟ و تا چه میزان موثر ؟ آیا اصلا برای لوگوی من ایده پردازی شده ؟؟؟
 2. طراحی : طراحی لوگوی من تا چه حد قواعد گرافیکی را رعایت نموده ؟ آیا واقعا زیباست ؟ آیا بدون رنگ هم زیبایی اش را حفظ می کند ؟
 3. خدمات جانبی : فایل های نهایی طرح من تحت چه فرمت هایی تحویل داده میشوند ؟ آیا لوگوی من در آرشیوی امن و مطمئن نگهداری میشود تا هر زمان به طرح های اصلی و لایه باز طرح خود نیاز داشتم بتوانم آنرا از شرکت طراح بخواهم؟ آیا برای سفارش خود سرویس رایگانی نیز دریافت می کنم ؟
 • پیش پرداخت :

سعی کنید برای پس گرفتن بیش ترین میزان از مبلغ پیش پرداخت خود در صورتی که از طرح های اولیه طراح خود رضایت نداشتید با او به توافق رسمی برسید . شاید تبلیغات شرکت طراح شما با آنچه توانایی اوست یکسان نباشد .

اهمیت و جایگاه طراحی لوگو در موفقیت کسب و کار

کسب و شغل در دنیای امروزی که از آن تحت عنوان کسب و کار استراتژیک اسم برده می شود از سه پایه اصلی تاسیس شده است.

این سه پایه شاملِ مدیریت بازاریابی استراتژیک، مدیریت ا.جرایی استراتژیک و مدیریت مالی استراتژیک است که بازاریابی خویش روایتی متفاوت و البته نتایجی متفاوت در راستای تحقق اهداف استراتژیک کسب و کارها را به همراه دارد که بدبختانه شوربختانه در ایران به دلیل عدم آگاهی از قوانین و اصول به روز دانشمند که البته می تواند به دلایلی چون عدم حضور اساتید متخصص و مسلط، آموزش های ضعیف آکادمیک و یا ذهنیت های سنتی بروز کرده باشد،

دیدگاه ها و رفتارهای سالیان قبلِ کشورهای صنعتی در آن جاری است و یکی از تفکرات سنتی مدیران و صاحبان کسب و کارها در اهمیت طراحی لوگو نمایان می گردد.

بسیاری از افراد گمان می کنند که طراحی لوگو می بایست بر دوش طراحان هنری و گرافیست ها گذاشته شود، در حالی که برای طراحی لوگو سفارشی و به یاد ماندنی و موفق این متخصصان می بایست در کناره تیمی تاسیس شده از دسته های مربوط به پیشبرد در واحد بازاریابی حضور داشته باشند.

و چه بسا که حضور متخصصانی در زمینه برندینگ، روابط عمومی و تبلیغات به مراتبط مهم تر از یک طراح گرافیک می باشد.

طراحی لوگو یک تخصص پیچیده و در حیطه وظایف متخصصان بازاریابی است لذا ایشان می توانند با رعایت اصول اصلی و خطوط فکری بازاریابی در سوداگری دلخواه مناسب ترین لوگو مورد نیاز را یافته و خلق نمایند.

طراحی لوگو شما می بایست به گونه ای باشد که ماندگار باشد و در آینده نیازی به اعمال تغییرات در آن نبوده و یا بدتر از آن ناچار به تغییرش نباشید. اگر چه عده بسیاری گمان می کنند که لوگو همان برند است ولی به هر روی با کسب اطلاعات بیشتر و مفصل تری در زمینه برندینگ قطعاً به لزوم حساسیت هایی که در این نوشتار به آنها اشاره داریم پی خواهند برد.

اهمیت طراحی لوگو دقیقاً به اندازه گزینش نام جدید برای کسب. و کار و یا محصول مهم است و در صورتی که در این زمینه موفق عمل نکنید، بازاریابی استراتژیکِ کسب و کار خود را با بحران های احتمالی روبرو می کنید.

اگر چه نما یک لوگو به تنهایی نمی تواند در ذهن مشتری پایدار باشد و وفاداری به برند از عواملی چونجایگاه سازی برند نشات می گیرد، اما وجود یک لوگو خاص و نیرومند می تواند روند فعالیت های دلخواه را در بخش های مربوط به برند و برندینگ تا حتماً بسیار زیادی درمان و همچنین سهولت بخشد.
برای آغاز کار نخست می بایست تیم تحقیقات خود را حاضر کنید و ایشان را موظف به تحقیقات بازار در زمینه های تاثیرگذاری بر لوگو نمایید. تحقیق بر لوگو سایر فعالین بازار در عرصه داخلی و جهانی، تحقیق در ارتباط با لوگو رقبا، کمپانی ها و محصولات مشابه، تحقیق در باره رنگ های مناسب و تاثیرگذار، گونه لوگو، فونت های قابل بهره‌گیری و مواردی از این دست و همچنین بعد از آن تحقیقات بازاریابی در مورد لوگو پیشنهادی مهمترین اقدامات اولیه شما خواهند بود.

البته شدنی است با احضار این فرمان العمل ها از خود سوال کنید که چرا باید برای طراحی یک لوگو این همه هزینه و انرژی صرف کنم و پس متعلق به تصمیم بگیرید الی با همفکری دوستان، همکاران و یا حتی بستگا.ن خویش یک لوگو جدید را طراحی و حاضر کنید، اما بدانید کسب و کارهایی که با ذهنیت های سنتی و غیر علمی پیش می رود

همیشه ذهنیت هایی سنتی و غیر علمی به همراه خواهند داشت که همین ذهنیت ها سبب می شود تا افرادی سنتی و غیر علمی به عنوان مشتری و مصرف کننده به سمتشان بیایند و نهایتاً بعد از مدتی از گود رقابت بیرون خواهند شد.

به صورت یک قانونی کلی اگر یک لوگو را مادر بزرگتان گزینش و یا تائید می کند، شک نداشته باشید که در بازار شکست خواهید خورد!

فراموش نکنید که ماندگارترین و برجسته ترین آثار معماری عظیم آنهایی بوده اند که از آغاز فرمایش شالوده ای عظیم برای آنها در عقیده گرفته اند. پس از آنکه پایه های سوداگری خویش را بنا کردید دیگر فرصت حفر و مهندسی شالوده نخواهید داشت، بعد از همین اکنون درست گام بردارید الی در آینده در مساوی رقابت های بازار مجبور نمانید.

لوگو یکی از مهمترین عناصری است که کمک می کند تا یک برند و سا.زمان در بازار به موفقیت دست یابند. لوگو را به عنوان یک عامل بسیار مهم و تاثیرگذار در ارتباطات بین کسب و کارتان و مصرف کننده ببنید که در گام نخست در آن فهم از بازار هدف، درک از مشتریان هدف و خط مشی های کسب و کار به خوبی دیده شده است..

بعد از آن نیز لوگو خود را در سایت ها و انجمن های گوناگون به نقد و بررسی بگذارید الی اطمینان حاصل کنید که هزینه صرف شده برای طراحی و خلق آن به درستی چهره گرفته است و به کمک آن می توانید پیوستگی موثری بین خود و مصرف کننده پایدار کنید.

جایگاه و اهمیت لوگو در ارتقاء نام تجاری برند

مطلب پیشنهادی : نام تجاری برند

در بازاریابی اشکال ، رنگ ها و نوشته ها نقش بسیاری را در تسخیر ذهن مشتری سپریدن میدهند.

صاحبان کمپانی ها و بنگاه های اقتصادی برای برقراری ارتباط موثر با مشتری و القای منافعی که از فروش محصولاتشان نصیب آنها می شود،

با یکدیگر چشم وهمچشمی های بزرگواری میکنند.

اگر پیمان باشد تنها مزیت رقابتی شرکت ها، کیفیت بالا و بها پایین محصولاتشان باشد، مطمئن باشید آنها تا سال های زیادی بهره معینی از بازار هدفشان را دارند و نمیتوانند بهره بازار خود را افزایش دهند.

بنابراین فقط شرکت هایی در بازار مصرف حکومت خواهند کرد که بتوانند با استفاده از ابزارهای ترویجی تاثیرگذار، وفاداری مشتریانشان را نسبت به محصولات خویش تضمین کنند.

بسیاری از مصرف کنندگان انگیزه ها معقولی برای برگزیدن یک فرآورده ندارند و بیشتر براساس ذائقه خویش محصولی را باره تست پیمان می دهند و چنانچه خوشنودی اولیه متعلق به فرآورده برایشان حاصل شود، مشتری دائمی آن محصول خواهند شد. شکی نیست در این میانی عوامل زیادی هستی دارند که در جذب اولیه پروا مشتری نقش بسزایی دارند و او را در قدم اول متوجه خود می سازند.

از این رو یکتا از موثرترین مسیر های ارتقای نام تجاری و همین طور برخورداری از یک بهره بازار پسندیده که مطمئناً ذهن مصرف کننده را با هویت سازمانی محصول درگیر می سازد، استفاده از یک لوگوی ماندگار است.

به عقیده بزرگان کسب و کار ، لوگو همان طراحی برند سازمانی است.

آنها معتقدند هر چه شرکت ها در طراحی لوگوی خود از تعابیر صراحت برای پیوستگی با مشتری و ثتب اسم بازرگانی خود در ذهن او استفاده کنند، بخت اکثریت برای کامیابی در بازارهای رقابتی امروز خواهند داشت.

هیچ لوگویی در ابتدا دارای اعتبار نبوده است و گذشت سررسید فقط بر میزان اعتبار آن افزوده است البته به شرط آنکه نام بازرگانی در راستای رسیدن به رضایت اکثریت مشتریان گام برداشته باشد. لوگوها به میزان ارزش تجاری شان به منش افراد شکل می دهند، چرا که به ندرت می توان فردی را دید که تمایل به استفاده از محصولی بی نام و نشان را داشته باشد لذا بیشتر افراد به تعقیب به کارگیری محصولاتی هستند که ارزش نام تجاری و لوگوی آنها برای کل شناخته شده باشد.

نویسنده : جواد محمودآبادی

انتشار این مطلب با ذکر منبع و لینک به سایت لوگونگار بلامانع میباشد .