روانشناسی فونت و طراحی لوگو

طراحی لوگو,فونت

روانشناسی فونت در طراحی لوگو

امروزه این یک موضوع اثبات شده است که ارتباطات برای هر گونه تعامل ، امری ضروری است و ارتباطات مکتوب نیز یکی از قدرتمندترین ابزارها است که توسط تمدنهای بشری ایجاد شده .

اما این موضوع چگونه به طراحی لوگو مربوط می شود؟ در مورد آن فکر کنید :

وقتی اقدام به طراحی لوگو می کنید ، شما در تلاش هستید تا چندین پیام پیچیده را در ساده ترین شکل ممکن به یکدیگر مرتبط و نتیجه را در قالب خلاصه ترین فرم ممکن ارائه نمایید ، شما ممکن است فضایی برای سه یا چهار کلمه یا فقط یک نام داشته باشید .

 

طراحی لوگو باید چگونه صورت پذیرد تا فونت ،  انتقال دهنده پیامی بیش از مفاهیم موجود در کلمات لوگو باشد ؟

احتمالا فکر میکنید که آنچه  کلمات می گویند که مهم است و البته این موضوع  نیزکاملا حائز اهمیت است.  ممکن است این کلمه ( یا کلمات ) نام شرکت یا شعار جذاب برند باشد . با توجه به اینکه این کلمات ، پیام برند را در اختیار مخاطب شما قرار می دهد ، پس مهم است که چه فونتی را برای ارائه مطلوب این پیام استفاده می کنید .

بله این یک مساله کاملا مهم است ، صرفنظر از اینکه کلمات مورد نظر شما ارتباط برقرار خواهد نمود ، فونت انتخاب شده نیز پیام برند را حمل می کند . فونت مناسب را انتخاب کنید و معنای کلمات را تقویت کنید .

و اما فونت اشتباه ؟ ارسال سیگنالهای غلط با انتخاب فونت اشتباه و عدم توجه به روانشناسی فونت و طراحی لوگو ، چیزی جز یک فاجعه نخواهد بود .

روانشناسی فونت و طراحی لوگو

فونت های مناسب برای طراحی لوگو :

 

فونت سریف ( سنتی )

این به معنای سنت، میراث، احترام و قابلیت اطمینان است اما ممکن است با ذائقه جوانان جور نباشد .

فونت های خانواده تایمز

برای یک شرکت که می خواهد بر شجره نامه ، اصالت یا میراث خود تاکید کند ، استفاده از این فونت انتخاب بسیار خوبی خواهد بود .

فونت های مدرن

قوی و قابل اعتماد و در عین پیچیدگی ، شیک نیز هست.  فونت های مدرن مناسب برندهای قدرتمند هستند . شاید برای شرکت های مد ، شرکت های فعال در بازارهای تخصصی ، مارک های لوکس و برندهای ارائه کننده محصولات منحصر بفرد مناسب باشد . فونت های مدرن تمیز، ساده ، آینده نگر، وبسیار محبوب هستند ، به ویژه در برنامه های آموزشی آنها آسان خوان هستند و می توانند نقش بی طرف را بازی کنند به عنوان مثال می توان از فونت محبوب اریال نام برد .

استفاده از این فونت ها برای شرکتهایی که میخواهند یک پیغام را مستقیما ارسال کنند، خوب است، که می خواهند قابل اعتماد و صادقانه دیده شوند .

اسکریپت

فونتهای دلفریب و دستنویس گونه زیبا می تواند زیبا باشد ، اما باید مراقبت های لازم را در مورد خوانایی این دست فونت ها بعمل آورد . فونت لوگو ممکن است در اندازه بسیار کاهش یابد و هیچ کس متوجه پیامی نمیشود که بتواند نام شرکتی را نمایش داده  یا آن را بخواند . با این حال و با وجود این مسائل ، یک اسکریپت میتواند ظرافت ، یا خلاقیت را بیان کند . یک فونت که دستنویس به نظر می رسد نیز می تواند طراحی شما را به عنوان یک طرح غیر رسمی یا صمیمی منعکس کند .

 

پیشنهاد می کنیم جهت مشاهده لیست کاملتری از فونتهای پرکارد در طراحی آرم و لوگو ، این مطلب را مطالعه کنید : فونت های مورد نیاز طراحان لوگو

 

طراحی لوگو

 

 نوآوری در تایپوگرافی

طراحی لوگوتایپ یا لوگو نوشتاری ، به این گونه است که شما الزاما نمی خواهید تمام متن خوانده شود یا حتی کاملا خوانا باشد . این موضع یعنی شما در کنار اینکه نام یک برند را در فرمتی خاص طراحی می کنید ، در حال طراحی یک لوگو نیز هستید ، اما در این مورد باید بسیار محتاط باشید ، برندهایی که در مرحله ورد به بازار یا به اصطلاح معرفی نام تجاری هستند نیاز دارند تا نامشان حتی المقدور خوانده شود .

برای مطالعه مطلب کامل در این خصوص ، اینجا کلیلک کنید : اهمیت طراحی لوگوتایپ

 

روانشناسی فونت در طراحی لوگو

جهت اینکه درک کنید که چگونه شکل های مختلف فونت برای سبک های مختلف لوگو کار می کنند و نقش روانشناسی فونت برای طراحی لوگو چیست ، بررسی کنید که در 10 لوگوی مورد علاقه خود ، چگونه فونت برای تقویت پیام کلی استفاده می شود . به عنوان مثال ، پیام فونت استفاده شده در آدیداس در مورد این برندتجاری چیست ؟ آرم فعلی شرکت فیات ، که به منظور جشن سالگرد شرکت معرفی شده ، ذهن مخاطب را به عقب برمی گرداند و به صورت اسرار آمیز پیامی از ثبات ، استقامت و میراث را ارائه می دهد .  برخی دیگر را بررسی کنید : درباره لوگوتایپ کوکا کولا ، والت دیزنی یا آی بی ام ؟ طراحی لوگوتایپ همه این برندها ، هریک داستانی را بازگو می کنند !

 

با دقت کامل و توجه فراوان فونت لوگوی خود را انتخاب کنید و بدانید چه پیامی متعلق به مخاطبان آن لوگو است  و دقت داشته باشید که این پیام در خط حمله لوگو موجود است؟  تجربه کار با فونت های مختلف ، شمارا  به سرعت قادر به تشخیص  این می کند که بدانید کدام سبک درست است و کدام اشتباه است و پس از آن شما می توانید توسط امتحان نمودن سبکهای مختلف فونت ، بهترین طراحی لوگو را انجام دهید ، هر چند فونت های مشابهی را ببینید که به نظر می رسد بهترین باشند .

 

اگر این مقاله آموزشی را مفید یافیتید ، میتوانید از این صفحه نیز دیدن فرمایید  : اهمیت فونت چاپ مناسب در طراحی لوگو

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار