قوانین پایه ای طراحی لوگو

قوانین پایه ای طراحی لوگو

امور مقدماتی جزئی از ضروریات هستند

اولین و مهمترین قدم در طراحی یک لوگوی تاثیرگذار، طرح های اولیه هستند که به چهره دستی روی کاغذ کشیده می شوند.این طرح ها یا همان نقاشی های ساده هستند که روی کاغذ با خودکار یا مدادب کشیده میشوند یا در برنامه های طراحی وکتور مثل ایلوستریتور رسم می شوند.
کار خویش را با کشیدن 20 لغایت 30 طرح اولیه یا ایده پیش درآمد کنید و سپس از بین آنها و یا با ترکیب چند ایده به ایده اصلی برسید. چنانچه هیچ یک از این طرح ها به شما کمک نکرد طرح های دیگری رسم کنید.
یک طراح حرفه ای در مقایسه با دیگر بخش های طراحی، زمان اکثریت صرف این مرحله میکند.

تعادل

طراحی یک لوگوی متعادل گرد از اصول مهم طراحی لوگو است ، چون ذهن ما به طور طبیعی در صورتی طرحی را جذاب میداند که آن طرح متقارن و حائز ترازمندی باشد.
با حفظ تعادل میانی طرح های گرافیکی، رنگ ها و سایز عناصر در هر طرف طرح، یک لوگوی ترازمند طراحی کنید. هر چند گهگاه می نا قانون تعادل را شکست، ولی به یاد داشته باشید که لوگوی شما را انبوهی از ملت دیده خواهد شد نه فقط توسط کسانی که این لوگو برای آنها خوشایند است و آن را به عنوان یک نشانه هنری بی نظیر تلقی می کنند.

اندازه

یک لوگو باید در هر اندازه ای قشنگ و خوانا باشد. یک لوگو در صورتی تاثیرگذار خواهد بود که هنگامی که که سایز آن بیش از اندازه کوچک شود، مثلا برای کاربرد روی پاکت نامه یا سربرگ، مفتوح هم کیفیت، خوانا بودن و زیبایی خود را حفظ کند. همچنین هنگامی که در قالب های بزرگتر مشابه پوستر و بیل بورد، و قالب های الکترونیکی همانند تلویزیون و وب مورد استفاده قرار می گیرد نیز از همان شکل و شمایل و کیفیت اولیه برخوردار باشد. نظر به اینکه احضار لوگو در پیمانه های حقیر معمولا مشکل تر است، پس کوشش کنید نخست لوگو را روی سربرگ و یا پاکت نامه چاپ کنید تا ببینید هنوز قابل خواندان هست یا نه.

استفاده بجا از رنگ

اصولی که باید آنها را به یاد ببسپارید عبارتند از :

-از رنگ هایی بهره‌گیری کنید که در چرخه رنگ به هم نزدیکند. مثلا برای یک پالت گرم از رنگ های قرمز، نارنجی و درجات مختلف رنگ زرد بهره‌گیری کنید.
– از رنگ های خیلی روشن به دلیل اینکه به سختی دیده میشوند بهره‌گیری نکنید.

– لوگو باید در رنگ های سیاه، سفید و خاکستری و در ضمن در دو رنگ نیز قشنگ به نظر برسد.
– گاهی شکستن قوانین با یه دلیل قانع کننده مانعی ندارد.
همچنین بدانی که رنگ ها چگونه باعث برانگیخته شدن احساسات و حالات مختلف می شوند. مثلا، رنگ قرمز می تواند حس عصبانیت، عشق، هیجان و استحکام و توانایی را به شما القا کند. شما می توانید انواع رنگ ها را با هم ترکیب کنید و رنگی را به دست آورید که حس اصلی که برند باید به نظاره گر منتقل کند را در طرح برپایی کنید.

سبک طراحی باید پسندیده شرکت باشد.

شما می توانید از سخیف های طراحی مختلف برای طراحی لوگو استفاده کنید و برای پیدا کردن سخیف مناسب باید در باره مشتری و برند اطلاعات داشته باشید.ب
در حال آماده تمایل طراحان لوگو به سمت سخیف Web 2.0 یعنی لوگوهایی با نمای سه بعدی است که دارای گرافیک های برجسته، گرادیانت و سایه هستند.
این سخیف برای یک تارنما Web 2.0 و یا یک شرکت تکنولوژیکی مناسب است، اما ممکن است برای دیگر برندها لغایت این اندازه تاثرگذار نباشد.
قبل از آغاز کار، در باره مشتری خویش و مخاطبان او پژوهش کنید. این به شما کمک می کند از همان آغاز بهترین سخیف طراحی را تشخیص دهید و از دوباره کاری های متعدد بازدارندگی کنید.

تایپوگرافی یک عامل مهم

اگر طرح لوگوی شما دربرگیرنده متن باشد که این متن جزئی از لوگو یا تگ لاین باشد، به سررسید زیادی برای مرتب سازی و دسته بندی گونه ها گوناگون فونت و تست آنها در طرح، قبل از دریافت تصمیم نهایی احتیاج خواهید داشت.
سه نکته را اثناء گزینش فونت برای لوگو مد نظر داشته باشید:
– از به پیشه بردن فونت هایی که رواج زیادی دارندف بپرهیزید، چون باعث می شود طرح غیر حرفه ای به عقیده برسد. – مطمئن شوید هنگامی که سایز فونت کوچک می شود هنوز خوانا است.
– یک فونت کافی است.
سعی کنید برای طرح خود ازب یک فونت سفارشی استفاده کنید. هر چه فونت اصیل تر باشد طرح را خاص تر می کند. از مثال های موفق از لوگوهایی که در آنها از فونت سفارشی کاربرد شده است Yahoo! و Twitter و Coca Cola را می نا نام برد.

هدف به رسمیت شناختن است

نکته اصلی در طراحی یک لوگو به رسمیت شناختن و شناساندن یک برند است.هدف از طراحی یک لوگو این است که میانه کسان یک جامعه آن برند را به یاد بسپارند.
کلید طراحی یک لوگوی محبوب و رسمی که به سرعت شناخته شود، ترکیب کل عناصری است که در این مقاله از آنها صحبت شد، یعنی سایز، سبک، رنگ، تایپوگرافی و اصالت.
نادیده دریافت هر یک از این موارد در طول فرایند طراحی کیفیت طرح نهایی را دچار خراش می کند. یک تست تند مشخص می کند آیا لوگوی شما به اندازه لازم و کافی قابلیت شناخته شدن هست یا نه. برای این پیشه لوگو را جلوی یک آینه پیمان دهید و ببینید لوگو در این حالت کل قابل تشخیص هست.
به یاد داشته باشید که لوگوها در دنیای واقعی در معرض دیدن بیننده قرار دارند، مثلا روی اتوبوس و بیل بورد.
بنابراین شما باید پیش از ارائه لوگو به مشتری آن را از زوایای گوناگون در معرض دید قرار دهید الی ببینید به راحتی قابل تشخیص هست یا خیر

 متفاوت باشید و نترسید

برای برنده شدن در یک رقابت، باید به خویش به عنوان یک طراح که حائز یک سبک ویژه و منحصر به فرد است اطمینان داشته باشید. به جای کپی و دنباله روی از یک سبک یک طرح دیگر، آفرینش گر بوده و در بین جنجال از طراحان برجسته باشید. از پیشه روی برنامه و نرم افزاری که برای طراحی بهره‌گیری می کنید لذت ببرید، طرح خویش را دائمبا تغییر دهید الی زمانی که دانستن کنید به نتیجه دلخواه دریافتی اید.

 ساده طراحی کنید

هر چه لوگو ساده تر باشد راحت تر قابل تشخیص است. برای مثال، لوگوی Nike احد از ساده ترین لوگوهای دنیا است که در همان سان به راحتی قابل تشخیص و معرفی است.

از افکت ها استفاده کنید

Illustrator,, Photoshop و سایر برنامه های گرافیکی حائز ابزارهای نیرومند و فیلترهای متعددی هستند که شما می توانید از آنها در طراحی لوگوی خویش بهره‌گیری کنید، اما فراموش نکنید در این شغل اصلا افراط نکنید.

توسعه یک طرح “خط مونتاژ”

برای تولید پی متعاقب لوگوهای با کیفیت، باید فرایند طراحی یا “خط مونتاژ” خویش را درمان و گسترش دهید. این فرایند دربرگیرنده مراحل ذیل است:

-تحقیق و جستجو

– بارش مغزی و تولید ایده

– کشیدن طرح های اولیه

– شفا و ارتقای طرح های بوکتور

– ارسال طرح برای مشتری

– حذف یا اضافه کردن آنچه مشتری می خواهد

– نهایی سازی و تکمیل طرح و ارسال مجدد ذآن برای مشتری

هر چند شدنی است بخواهید دستورکار را کمی تغییر دهید، اما اید این مراحل را در طراحی هر لوگو تعقیب کنید.
این به شما کمک می کند کارتان ساده ترشده، و هدفمند و سازماندهی شده بماند، تمرکز روی تقدیر هایی که لازم است از بین نرود و بهترین کیفیت و منسجم ترین نتایج را به دسبت آورید.

از طرح های سایر برای الهام گرفتن کاربرد کنید

قانون فرجام برای طراحی یک لوگوی تاثیرگذار زیاد ساده است. از طرح های سایر طراحان کپی برداری نکنید! این در حالی است که الهام دریافت از نشانه ها طراحان سایر رهنمود می شود.
شما می توانید از گالری های آنلاینی که هستی دارد برای کسب ایده های جدید برای طراحی بهره‌گیری کنید. به کارگیری این تارنما ها را منع نمی نماییم اما رهنمود می کنیم کار را از کشیدن یک طرح اولیه ابتدا کنید و آن را گام به گام کامل کنید تا یک طرح ریشه دار خلق کنیبد.