خلاقیت لوگو

خلاقیت لوگو - طراحی لوگو خلاقانه

لوگو خلاقانه

لوگو یک نشانه‌ و سمبل گرافیکی است که بوسیله شرکت‌ ها ، برند ها و همچنین کسب وکارهای کوچک استفاده می‌شود تا از این طریق ، انواع خدمات ، اهداف و محصولشان را سریع‌تر به مخاطب خود معرفی کنند. به واسطه خلاقیت لوگو ، منحصر به فرد بودن و درک بصری ، لوگو در ذهن مخاطبش حک شده و ماندگاری بیشتری خواهد داشت . در این مقاله آموزشی خلاقیت در طراحی لوگو را بررسی خواهیم کرد .

 

خلاقیت در طراحی لوگو

امروزه بازار کار برای طراحان لوگو بسیار پر بار است ؛ چرا که طراحی لوگو خلاقانه نیازمند یک فرد حرفه‌ای و آشنا با ابزارهای مختلف است . در ابتدا شاید فکر کنید که طراحی لوگو خلاقانه ساده است و هر کسی توانایی انجام دادن آن را دارد، درست است؟ اگر پاسخ شما مثبت است، توصیه میکنم بیشتر فکر کنید. در طراحی لوگو خلاقانه هویت و ارزش های یک برند به نمایش گذاشته می شود و مسیر خلق آن چیزی بیش از قرار دادن نام شرکت در یک مربع و فراخوانی روزانه آن در مکان‌های مختلف است.

در ترکیب نمادهای متفاوت می توان یک نماد را به عنوان نماد اصلی انتخاب کرد و نماد دیگر را به عنوان مفهوم دوم در داخل شکل اصلی طراحی کرد. در این پروژه های طراحی لوگو خلاقانه یک مفهوم اصلی و یک مفهوم فرعی را انتخاب می کنند و با ترکیب نمادهای مرتبط با این مفاهیم ، لوگوی هوشمندانه و خلاقی طراحی می شود .

خلاقیت لوگو اغلب اولین مرحله معرفی یک شرکت به دیگران است و نشانه‌ای است که می‌تواند بر درک مشتری، تصمیمات خرید و نگرش کلی مشتری نسبت به یک محصول، تأثیر بگذارد. طراحی لوگو خلاقانه بسیار دشوار است و باید از نظر اجرا، رنگ ها، تایپوگرافی و اشکال مورد استفاده با برند شما مرتبط باشد تا بتواند مشتریان ویژه را جذب کند.

 

خلاقیت لوگو - خلاقیت در طراحی لوگو

 

خلاقیت لوگو ، افزون بر هر چیز ، نیازمند ایده‌های خلاقانه و البته هوشمندانه برای طراحی لوگو می باشد  که در ادامه کار با متد فکری مشابه طراحی ، از ایده تا اجرا ، می‌توانید به خلق یک نماد ماندگار برسید . امروزه در جامعه ای زندگی می کنیم که با نشان های تجاری برندهای  مختلف ، اشباع شده است. حتی کودکانی که هنوز نمی توانند بمفهوم برندینگ را درک کنند ، بسیاری از طرح های لوگوی برندها را تشخیص داده و می‌توانند محصولاتی را که یک شرکت ارائه میدهد ، تنها با مشاهده لوگوی تجاری آن برند شناسایی و درک  کنند.

در ادامه برای کسانی که میخواهند مسیر خلاقیت لوگو را آغاز کنند ولی تکنیک‌های خلاقیت ر طراحی لوگو را نمی دانند ، مطالب مفید و کاربردی قرار داده ایم ، پس با ما همراه باشید .

در دنیای امروز ، سبک خلاقیت لوگو به طور وسیعی توسط مشاغل و سازمان های مختلف و شرکت های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد . طراحی خلاقانه  این قدرت را دارد که اطلاعات منحصر بفردی درباره برند به افراد مختلف ارائه دهد و از بیننده ای پاسخ های احساسی دریافت کند و ارتباطات موثری را با دیگران ایجاد کند.

طراحی لوگو منحصربفرد  با فونت های اختصاصی و لوگوتایپ های یونیک ، در ایجاد پیوند احساسی و ایجاد اعتماد با مخاطب ارتباط مستقیم دارد . آنها مسیر برقراری ارتباط تجاری و معرفی برند شما را با روشی مستقیم ایجاد خواهند کرد. نشان های خلاق همه خدمات و محصولات شما را به خوبی به مخاطبان منتقل خواهند کرد. بسیاری از برندهای مطرح ، از یک تایپوگرافی منحصر به فرد برخوردار هستند که به صورت ویژه برای این برند طراحی شده است و استفاده از پالت های رنگی هوشمندانه، اهمیت آن را چند برابر کرده و ارزش های آن را افزایش داده است.

علاوه بر این موارد، طراحی منحصربفرد لوگو ، به برند کمک خواهد کرد که هرگز در جلب توجه یک بیننده کوتاهی نکند .  خلاقیت لوگو پر از رازهای دیداری ، نمادهای برگرفته از فضاهای منفی و تاریک و موارد راز آلود هستند و مخاطبان را جذب خود خواهند نمود.

امروزه طراحان ، دائما روشهای جالب و جدیدی را برای کاوش در فضای های خالی برای خلق یک لوگو پیدا می کنند . پیاده سازی ایده ها در فضای نگاتیو ، یکی دیگر از روش های کمتر استفاده شده است که نهایتا منجر به خلق ایده های بسیار جذابی خواهد شد .

خلاقیت همیشه خوب است ولی مشاغلی که تمایل به ارتباط بسیار ساده و مستقیم با مخاطب را دارند، از این نوع لوگو دوری می کنند. هرچند ما فکر میکنیم آنها طراحی مناسبی برای ترکیب خلاقیت و ارتباط گیری خوب پیدا نکرده اند !

 

آموزش طراحی لوگو خلاق

خلاقیت می تواند به انواع روش ها و ایده ها پیاده سازی شود. در حالی که برخی از طرح ها فقط از چند خط تشکیل شده اند، نمادهای دیگراز اشکال پیچیده و الگوهای خاصی تشکیل شده اند.

سوالی که در این مرحله ممکن است برای شما پیش بیاید این است که :

  • چگونه عناصر مناسبی برای خلاقیت لوگو انتخاب کنیم ؟

اگر درنظر دارید لوگو شما پیام مناسب و دلخواه شما را به مخاطبان خود برساند ، باید تماما معانی موجود در اشکال مختلف هندسی را بدانید . امروزه، شرکت های گرید بالا به سمت سادگی  و ظرافت گرایش دارند . این امر باعث می شود طرح های فلت و تکرنگ در بین لوگو های مدرن امروزی ، بسیار محبوب واقع شوند . چنین طرح هایی فراتر از یک گرافیک ساده به شمار میروند ؛ چرا که در عین سادگی خود مفاهیم بسیاری را به دیگران منتقل خواهند کرد.

ماهیت یک لوگو ، تصویر و نماد دیداری است، اما هدف اصلی آن ، معرفی چیستی یک برند تجاری است. خلاقیت در لوگو  باید به نحوی به کار برده شود که به خوبی مفاهیم و ارزش های تجارت و کسب و کار را به مخاطبان خود منتقل کند . هنگام طراحی حتما این نکته را در ذهن داشته باشید.

هویت یک برند ، تنها ترکیبی از آرم ، شعار، رنگها و فونت های خاص آن نیست ، بلکه هدف اصلی برندینگ ، ایجاد تصویری خلاقانه و قابل درک از یک برند در نظر مخاطبان خود است.

در این پروسه پیچیده ، هر نقطه که ارتباطی مستقیم یا غیرمستقیم با نام تجاری برند داشته باشد، از بسته بندی محصولات گرفته تا ارتباط با مشتری ، بسیار مهم جلوه خواهد کرد .

افرادی که به تازگی کسب و کار  خود را آغاز نموده اند ، به خوبی می دانند که طراحی یک لوگوی واقعا منحصربفرد فرایندی بسیار سخت و دشوار است و استفاده از آن در مواردی نظیر ست اداری ، لذت سرشاری خواهد داشت .

اگر لوگوی برند شما از ابتدا ، در فرمی استاندارد و یونیک طراحی شودمی تواند فروش شما را افزایش دهد ، شناخت شرکت شما را در بین مردم تقویت کند و روابط تجاری شما را مستحکمتر سازد .

اگر کتاب های راهنمای برند خوانده باشید و یا طرح های متنوع را مرور کرده باشید  ، اما همچنان از آن ها الهام گرفته باشید ، طراحی لوگو خلاقانه شما با شکست روبرو خواهد شد. اگر نیاز به راهنمایی در مسیر طراحی لوگوهای خلاقانه خود دارید،جایی برای نگرانی وجود ندارد ، چرا که آژانس های برندینگ و خلاقیت زیادی  وجود دارند که ایده های بی نظیری در ذهن خود دارند ؛ کافی است از آنها مشورت بخواهید .

هنگامی که ارزشهای یک برند را در نظر می گیرید، باید به همه جوانب آن با دقت فراوان اندیشه کنید . رنگ های روشن و تیره ، هر کدام برای نیل به هدفی خاص و جذب طیف افرادی ویژه استفاده می شوند  پس با دقت به انتخاب رنگهای لوگو بپردازید تا طراحی شما را بیش ازپیش کابردی کنند .

همواره به خاطر داشته باشید که که زیبایی در سادگی نهفته است و در سادگی لوگوهای خلاقانه، مفاهیم بسیاری نهفته است که همیشه تازه خواهند ماند . یک راز مهم : به گونه ای خلاقیت لوگو را اجرا کنید که نیاز به کشف از سوی بیننده داشته باشد .

 

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار