طراحی لوگو - طراحی برند - طراحی آرم - لوگونگار

آموزش خلاقیت و ایده لوگو

Facebook
Twitter
LinkedIn
خلاقیت لوگو - طراحی لوگو خلاقانه

لوگو خلاقانه – آموزش خلاقیت در طراحی آرم و لوگو

لوگو یک نشانه‌ و سمبل گرافیکی است که بوسیله شرکت‌ ها ، برند ها و همچنین کسب وکارهای کوچک استفاده می‌شود تا از این طریق ، انواع خدمات ، اهداف و محصولشان را سریع‌تر به مخاطب خود معرفی کنند. به واسطه خلاقیت لوگو ، منحصر به فرد بودن و درک بصری ، لوگو در ذهن مخاطبش حک شده و ماندگاری بیشتری خواهد داشت . در این مقاله آموزشی خلاقیت در طراحی لوگو را بررسی خواهیم کرد .

 

ایده خلاقانه در طراحی لوگو

امروزه بازار کار برای طراحان لوگو بسیار پر بار است ؛ چرا که طراحی لوگو خلاقانه نیازمند یک فرد حرفه‌ای و آشنا با ابزارهای مختلف است . در ابتدا شاید فکر کنید که طراحی لوگو خلاقانه ساده است و هر کسی توانایی انجام دادن آن را دارد، درست است؟ اگر پاسخ شما مثبت است، توصیه میکنم بیشتر فکر کنید. در طراحی لوگو خلاقانه هویت و ارزش های یک برند به نمایش گذاشته می شود و مسیر خلق آن چیزی بیش از قرار دادن نام شرکت در یک مربع و فراخوانی روزانه آن در مکان‌های مختلف است.

در ترکیب نمادهای متفاوت می توان یک نماد را به عنوان نماد اصلی انتخاب کرد و نماد دیگر را به عنوان مفهوم دوم در داخل شکل اصلی طراحی کرد. در این پروژه های طراحی لوگو خلاقانه یک مفهوم اصلی و یک مفهوم فرعی را انتخاب می کنند و با ترکیب نمادهای مرتبط با این مفاهیم ، لوگوی هوشمندانه و خلاقی طراحی می شود .

خلاقیت لوگو اغلب اولین مرحله معرفی یک شرکت به دیگران است و نشانه‌ای است که می‌تواند بر درک مشتری، تصمیمات خرید و نگرش کلی مشتری نسبت به یک محصول، تأثیر بگذارد. طراحی لوگو خلاقانه بسیار دشوار است و باید از نظر اجرا، رنگ ها، تایپوگرافی و اشکال مورد استفاده با برند شما مرتبط باشد تا بتواند مشتریان ویژه را جذب کند.

 

خلاقیت لوگو - خلاقیت در طراحی لوگو

 

ایده طراحی لوگو

خلاقیت لوگو ، افزون بر هر چیز ، نیازمند ایده‌های خلاقانه و البته هوشمندانه برای طراحی لوگو می باشد  که در ادامه کار با متد فکری مشابه طراحی ، از ایده تا اجرا ، می‌توانید به خلق یک نماد ماندگار برسید . امروزه در جامعه ای زندگی می کنیم که با نشان های تجاری برندهای  مختلف ، اشباع شده است. حتی کودکانی که هنوز نمی توانند بمفهوم برندینگ را درک کنند ، بسیاری از طرح های لوگوی برندها را تشخیص داده و می‌توانند محصولاتی را که یک شرکت ارائه میدهد ، تنها با مشاهده لوگوی تجاری آن برند شناسایی و درک  کنند.

در ادامه برای کسانی که میخواهند مسیر خلاقیت لوگو را آغاز کنند ولی تکنیک‌های خلاقیت ر طراحی لوگو را نمی دانند ، مطالب مفید و کاربردی قرار داده ایم ، پس با ما همراه باشید .

در دنیای امروز ، سبک خلاقیت لوگو به طور وسیعی توسط مشاغل و سازمان های مختلف و شرکت های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد . طراحی خلاقانه  این قدرت را دارد که اطلاعات منحصر بفردی درباره برند به افراد مختلف ارائه دهد و از بیننده ای پاسخ های احساسی دریافت کند و ارتباطات موثری را با دیگران ایجاد کند.

طراحی لوگو منحصربفرد  با فونت های اختصاصی و لوگوتایپ های یونیک ، در ایجاد پیوند احساسی و ایجاد اعتماد با مخاطب ارتباط مستقیم دارد . آنها مسیر برقراری ارتباط تجاری و معرفی برند شما را با روشی مستقیم ایجاد خواهند کرد. نشان های خلاق همه خدمات و محصولات شما را به خوبی به مخاطبان منتقل خواهند کرد. بسیاری از برندهای مطرح ، از یک تایپوگرافی منحصر به فرد برخوردار هستند که به صورت ویژه برای این برند طراحی شده است و استفاده از پالت های رنگی هوشمندانه، اهمیت آن را چند برابر کرده و ارزش های آن را افزایش داده است.

علاوه بر این موارد، طراحی منحصربفرد لوگو ، به برند کمک خواهد کرد که هرگز در جلب توجه یک بیننده کوتاهی نکند .  خلاقیت لوگو پر از رازهای دیداری ، نمادهای برگرفته از فضاهای منفی و تاریک و موارد راز آلود هستند و مخاطبان را جذب خود خواهند نمود.

امروزه طراحان ، دائما روشهای جالب و جدیدی را برای کاوش در فضای های خالی برای خلق یک لوگو پیدا می کنند . پیاده سازی ایده ها در فضای نگاتیو ، یکی دیگر از روش های کمتر استفاده شده است که نهایتا منجر به خلق ایده های بسیار جذابی خواهد شد .

خلاقیت همیشه خوب است ولی مشاغلی که تمایل به ارتباط بسیار ساده و مستقیم با مخاطب را دارند، از این نوع لوگو دوری می کنند. هرچند ما فکر میکنیم آنها طراحی مناسبی برای ترکیب خلاقیت و ارتباط گیری خوب پیدا نکرده اند !

 

آموزش طراحی لوگو خلاق

خلاقیت می تواند به انواع روش ها و ایده ها پیاده سازی شود. در حالی که برخی از طرح ها فقط از چند خط تشکیل شده اند، نمادهای دیگراز اشکال پیچیده و الگوهای خاصی تشکیل شده اند.

سوالی که در این مرحله ممکن است برای شما پیش بیاید این است که :

  • چگونه عناصر مناسبی برای خلاقیت لوگو انتخاب کنیم ؟

اگر درنظر دارید لوگو شما پیام مناسب و دلخواه شما را به مخاطبان خود برساند ، باید تماما معانی موجود در اشکال مختلف هندسی را بدانید . امروزه، شرکت های گرید بالا به سمت سادگی  و ظرافت گرایش دارند . این امر باعث می شود طرح های فلت و تکرنگ در بین لوگو های مدرن امروزی ، بسیار محبوب واقع شوند . چنین طرح هایی فراتر از یک گرافیک ساده به شمار میروند ؛ چرا که در عین سادگی خود مفاهیم بسیاری را به دیگران منتقل خواهند کرد.

ماهیت یک لوگو ، تصویر و نماد دیداری است، اما هدف اصلی آن ، معرفی چیستی یک برند تجاری است. خلاقیت در لوگو  باید به نحوی به کار برده شود که به خوبی مفاهیم و ارزش های تجارت و کسب و کار را به مخاطبان خود منتقل کند . هنگام طراحی حتما این نکته را در ذهن داشته باشید.

هویت یک برند ، تنها ترکیبی از آرم ، شعار، رنگها و فونت های خاص آن نیست ، بلکه هدف اصلی برندینگ ، ایجاد تصویری خلاقانه و قابل درک از یک برند در نظر مخاطبان خود است.

در این پروسه پیچیده ، هر نقطه که ارتباطی مستقیم یا غیرمستقیم با نام تجاری برند داشته باشد، از بسته بندی محصولات گرفته تا ارتباط با مشتری ، بسیار مهم جلوه خواهد کرد .

افرادی که به تازگی کسب و کار  خود را آغاز نموده اند ، به خوبی می دانند که طراحی یک لوگوی واقعا منحصربفرد فرایندی بسیار سخت و دشوار است و استفاده از آن در مواردی نظیر ست اداری ، لذت سرشاری خواهد داشت .

اگر لوگوی برند شما از ابتدا ، در فرمی استاندارد و یونیک طراحی شودمی تواند فروش شما را افزایش دهد ، شناخت شرکت شما را در بین مردم تقویت کند و روابط تجاری شما را مستحکمتر سازد .

اگر کتاب های راهنمای برند خوانده باشید و یا طرح های متنوع را مرور کرده باشید  ، اما همچنان از آن ها الهام گرفته باشید ، طراحی لوگو خلاقانه شما با شکست روبرو خواهد شد. اگر نیاز به راهنمایی در مسیر طراحی لوگوهای خلاقانه خود دارید،جایی برای نگرانی وجود ندارد ، چرا که آژانس های برندینگ و خلاقیت زیادی  وجود دارند که ایده های بی نظیری در ذهن خود دارند ؛ کافی است از آنها مشورت بخواهید .

هنگامی که ارزشهای یک برند را در نظر می گیرید، باید به همه جوانب آن با دقت فراوان اندیشه کنید . رنگ های روشن و تیره ، هر کدام برای نیل به هدفی خاص و جذب طیف افرادی ویژه استفاده می شوند  پس با دقت به انتخاب رنگهای لوگو بپردازید تا طراحی شما را بیش ازپیش کابردی کنند .

همواره به خاطر داشته باشید که که زیبایی در سادگی نهفته است و در سادگی لوگوهای خلاقانه، مفاهیم بسیاری نهفته است که همیشه تازه خواهند ماند . یک راز مهم : به گونه ای خلاقیت لوگو را اجرا کنید که نیاز به کشف از سوی بیننده داشته باشد .

 

ایده پردازی در طراحی لوگو

 

ایده پردازی طراحی لوگو ، مهمترین قسمت طراحی لوگو  می باشد. تفکر در ابتدای هرکاری پیشنهاد شده است اما نوع تفکر کردنی که قصد ماست تفکر خلاق یا ایده پردازی می باشد. ایده ها را هرگونه جمع بندی و نتیجه گیری یا تعمیم که بر اساس علم، هشدار عمومی، مبانی فلسفی و پیش فرض های عرفی باشد، تعبیر می کنند. علاوه بر این، در تعاریف، ایده ها را به گونه ای دسته بندی و تعبیر می کنند که این ویژگی ها را در برداشته باشند:

– خلاق باشند.

– مبتکرانه باشند.

– بر پایه حل مساله باشند.

 

همچنین در بررسی ادبیات ایده پردازی با این مطالب مقابل می شویم:

– ایده پردازی، پیوند دقیقی با تفکر انتقادی دارد.

– ایده پردازی بر نوعی خلاقیت و یا تفکر خلاق مبیتنی است.

– ایده پردازی باید لاجرم همراه با نوعی مهارت ها و توانایی هایی باشد که از دسته آن ها توانایی و چیرگی بارش مغزی است.

 

نمونه هایی از ایده های طراحی لوگو در لوگونگار :

ایده طراحی لوگو برای برند   |  ایده آرم و لوگو شرکت   |   ایده پردازی لوگو محصول

 

برای آشنایی اغلب با مبانی مفهومی و نظری ایده و نیز وضعیت طراحی یک ایده، خوب است که با تفکر انتقادی و تفکر خلاق اغلب آشنا شویم.

تفکر انتقادی:

به تفکری انتقادی می گوییم که طبق سنجش و ارزیابی دقیق از رویدادها و مشاهدات قبل رود و با در نظر اخذ همه عوامل مربوط و شیوه درست بخردانه به نتایجی برسیم که قابل لمس هستند و ممکن است که افراد زیادی بتوانند به همان نتایج برسند.

براساس تفکر انتقادی اطلاعات ما به وسیله مشاهده، تجربه، انگیزه ها و پیوستگی با دیگران به دست می آید. اطلاعاتی را نیز که به دست آوردیم باید بر پای بست، ملاک های درست و درست و به دقت و وانگهی براساس سندهای معتبر، روشن و بدون هیچ ابهام، بی طرفانه و منصفانه ارزیابی و داوری شود.

مراحل و اجزای تفکر انتقادی چیست؟

– باید بتوانیم افکار و دیدگاه هایمان را دسته بندی نماییم و آن ها را بر اساس موضوعات گوناگون طبقه بندی کنیم. این یکی از اجزای مهم تفکر انتقادی است.

– برای ادعاهایمان، مثلا برای این که درستی حدس و پذیرش خویش را برای یک اتفاق مشخص کنیم، باید علت داشته باشیم.

– باید بتوانیم واژه ها و تعبیرهای خویش را در مورد هر جستار و رویداد درست انتخاب کنیم و برای آن علت صراحت داشته باشیم و همین طور بتوانیم آنها را ارزیابی کنیم.

– دلایل خود را از راه جمع آوری اطلاعات به دست آورده باشیم.

– بتوانیم، با استفاده از اطلاعاتی که در دسترس داریم، گمان ها و تحلیل خود در مورد یک موضوع، مساله یا رخداد را ارزیابی کنیم و سرانجام به جمع بندی و نتیجه گیری برسیم و قضاوتی به جا از موضع یا مساله و پدیده داشته باشیم.

البته باید پروا نماییم که تفکر انتقادی، لزوما باعث نمی شود که به درستی یا نتیجه گیری صحیح و صحیح دست پیدا کنیم. هیچ آدم در هیچ کجا نمی تواند گردآور ای کامل از اطلاعات را در یک گردآور جمع آوری کند. خیلی از اطلاعات وجود دارد و ممکن است کشف نشده باقی مانده باشند. جهت گیری هر کسی می تواند مانعی برای جمع آوری و ارزیابی صحیح اطلاعات شود.

تفکر انتقادی چه سؤال هایی را مطرح می کند؟

– چه هدفی را پیگیری می کنیم؟

– آیا می خواهیم نتیجه گیری کنیم؟

– چرا فکر می کنیم که درست می گوییم یا حق با ماست؟

– اگر اشتباه نماییم چه اتفاقی می افتد؟

– منبع اطلاعاتی ما چیست؟

– چه نوع اطلاعات و فرضیه هایی باعث نتیجه گیری ما می شود؟

– آیا می توانیم دو منبع نام ببریم که با انگیزه ها ما مخالف بوده و علت آن را نیز ذکر کنیم؟

– چگونه به این نتیجه رسیدیم که چیزی را که می گوییم درست است و درستی دارد؟

– آیا برای ان چیزی که می گوییم،می توانیم دلیل دیگری نیز بیاوریم؟

تفکر خلاق:

به تفکری خلاق می گوییم که ابتکار و کشف و نوآ وری در آن هستی دارد. یعنی با این تفکر می توانیم این خاصیت ها را انجام دهیم. خلاقیت یا خلق کردن یا به وجود آوردن به نوعی فرآیند ذهنی است که مسئولیت تولید ایده ها و مفاهیم جدید و یا ارتباط بین این ایده ها و مفاهیم را به عهده دارد. از نظر علمی به وجود آمدن تفکر خلاق اغلب به اصالت تناسب موضوع اشاره دارد. اکنون به بیان امروزی تر: “خلاقیت اغلب به معنی به هستی آوردن ایده ها و چیزهای نو و یا ابتکار در موضوع های هنری که کارآزمودگان به عنوان یک ورزش علمی، هنری یا اجتماعی و فن آوری پذیرای آن هستند”.

افرادی که اهل تفکر خلاق هستند حائز وِیژگی هایی ذیل هستند:

– علت برای ترقی بیشتر

– علاقه بسیار به سامان و ترتیب

– کنجکاوی فراوان

– نیرو گفتن اینکه من هم هستم و وانگهی داشتن اعتماد به نفس

– منش غیر معمول

– پشتکار زیاد

– استقلال

– دارای طرز تفکر انتقادی

– حائز علت های بالا و فرهنگ زیاد

– سرشار از اشتیاق و احساس

– زیبا پسند، اشتیاق فراوان به مسائل اجتماعی حائز قدرت تأثیر گذاری بر سایر مردم

برای اینکه بتوان به یک تفکر خلاق دست یافت:

– قصد و علت را مشخص و تشخیص بدهیم.

– مهارت های پایه را برپایی کرده و به دست آوریم.

– برانگیختن و دلگرمی روحیه کنجکاوی و کشف کردن

– تشویق شدن برای به دست آوردن دانش مربوط به دامنه های مشخص و تخصصی

– به وجود آوردن علت به خصوص دلیل های درونی

– دلگرمی و تقویت نمودن اعتماد به نفس

– دقت و پافشاری داشتن در پیشی از سایرین و ارائه توانایی های خود

– بالا بردن سطح باورها و عقاید خود درباره خلاقیت

– ارائه فرصت هایی برای گزینش و کشف کردن

– گسترش دادن و بهتر کردن توانایی های خود. (مانند: مدیریت؛ مثلاً مدیریت خود) آموزش دادن فنون و راه هایی برای راحت کردن عملکردهای خلاقانه

– به هستی آوردن تعادل

چگونه می شود یک ایده طراحی کرد؟

1. اطلاعات لازم را جمع آوری کنیم.

2. اطلاعات مان را بخش بندی کنیم.

3. تحلیلی در مورد آن اطلاعات ارائه کنیم.

4. سعی کنیم که این اطلاعات و تحلیل ها را به گونه پسین و نوآورانه یا جدیدی ببینیم. طوری که قبلا کمتر به این شکل تحلیل شده باشد.

5. برگزیدن های موجود برای مدیریت این مساله را در عقیده بگیریم.

6. فرضیه ها و حدس هایی را در مورد مسیر حل های احتمالی و مناسب آن مساله در نظر بگیریم.

 

ذهن خلاق برای طراحی آرم و لوگو حرفه ای

 

یکی از کار هایی که خبلی این روز ها بازار را به خود گرفته است و کار و بار ان رونق خوبی گرفته همین طراحی لوگو حرفه ای می باشد که پول خوبی هم می توان از ان دراورد برای این که بتوانید یکی از این کار های طراحی لوگو مربوط به شرکت ها را انجام دهید باید از تبلیغات خوبی برای  طراحی لوگو که می کنید باید استفاده کتید  و بتوانید در این امر بازار خود را داع کنید و بتوانید از ابن راه کسب درامد خوبی داشته باشید.

برای استفاده از نرم افزار هایی که در زمینه طراحی لوگو حرفه ای وجود دارند باید بتوانید به راحتی با ان ها کار کنید و براحتی بتوانید با ابن نوع افزار ها کار کنید و ان ها را در این زمینه به خدمت خود بگیرید.

اگر بخواهید از نرم افزار هایی که در طراحی لوگو نقش فراوانی دارند استفاده کنید زودتر می توانید به چیزی که می خواهید برسید.

امروزه برای طراحی لوگو شرکت خای مختلف منابع زیاوی وجود دارد که می توانیو از ان ها برای اسان کردن کار خودتان از ان استفاوه کنید و از این کار احساس رضایت و سرخوشی به شما وست دهد علاوه بر ان می توانید از اساتید و کارشناسان اموزش طراحی لوگو حرفه ای نیز استفاده کنید و سریعا پله های ترقی را طی کنید سپس بتوانید پروژه های بزرگی برای شرکت های مختلف در زمینه طراحی لوگو بگیرید و خود را در جامعه به عنوان یک فرد موفق مطرح کنید.

افراد زیادی هستند که در سرتاسر این کشور به دلیل کار راحت طراحی لوگو به این سمت روی آورده اند و توانسته اند جایگاه خوبی را برای خود و خانواده شان در این کشور دست و پا کنند و از زندگی احساس خوشبختی نمایند . طراحی لوگو کمی به داشتن خلاقیت نیاز دارد که می توانید ان را نیز به دست اورید.

 

مقالات بیشتر در : آموزش طراحی لوگو

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار