طراحی لوگو , طراحی برند , طراحی آرم شرکت

طراحی لوگو ، طراحی برند تجاری ، طراحی آرم شرکت

مدگرایی در طراحی لوگو

Facebook
Twitter
LinkedIn
لوگو هویت بصری

مدگرایی در طراحی لوگو

در دنیای هنر ، همواره وقتی روشی جدید و مقبول ارائه شود ، پس از آن موجی ایجاد و افرادی به پیروی از آن متد ، آثاری در آن فرم خلق می کنند . هنر گرافیک و طراحی لوگو نیز از آن مستثنی نیست . مدگرایی در طراحی لوگو و طراحی لوگو مطابق مد روز ، همواره یکی از آفات این رشته بوده است .

برای مدتی طرح های کلاسیک لوگو مد روز تلقی میشد ، خیلی از شرکت ها با رویکردی فانتزی طرحی جدی و کلاسیک برای لوگوی خود داشتند ! مدتی است مینیمال مد طراحی لوگو قرار گرفته و بسیاری از طرح ها را قربانی سبک خود نموده ( در اینجا بحث ما مینیمال زدگی است که گاهی ما را در تشخیص میان لوگو و یک آیکن ساده سردرگم می کند )  . البته کلاسیک بودن و یا مینیمال بودن به هیچ عنوان ضعفی برای لوگو محسوب نمیشود اما در اینجا بحث از انتخاب فرم مناسب با روح برند میباشد و الزاما همه لوگوها نباید از یک متد خاص استفاده کنند .
مدگرایی در طراحی لوگو

  • شاید تصاویر زیادی از ریاضیدان معروف آلبرت اینشتین دیده باشید ، اما تصویر فوق به یاد ماندنی تر و جالب تر است ، چرا ؟ چون مرسوم نیست تصویر یک دانشمند برجسته را در این حالت ببینید ، شاید او هم به دنبال یک برندسازی شخصی بوده و البته اگر چنین بوده باشد ، خوب هم عمل کرده است !

امروزه به دلیل فقدان تجربه و تبحر کافی ، بسیاری از افراد حتی درکی از فرم مرسوم نیز ندارند و رد پای تکرار حتی در اجرای آنها نیز به خوبی قابل مشاهده است . گویی با یک برنامه ، یک طراح و یک سفارش دهنده روبرو هستیم !  کافیست عبارت Logo Design  را در قسمت تصاویر گوگل سرچ کنید تا نتایج مشابه ، شما را شگفت زده کند .

متاسفانه وب سایت ها و نرم افزارهای ارائه دهنده سرویس های طراحی لوگو نیز در این بازتولید و کپی کاری نقش عمده ای را ایفا می کنند .

گاهی مد روز دنبال طرح های شلوغ است و شاید نیاز شما یک طرح بی نهایت ساده باشد و گاهی مد روز مینیمالیسم است اما نیاز شما طراحی یک لوگو با جزئیات بیشتر !

با تاکید عنوان می کنیم که مهمترین خصوصیت یک لوگو ، بی همتایی آن است . چگونه میتوان از لوگویی که به شدت مشابه سایر طرح ها است بتواند تاثیر گذار و به یاد ماندنی باشد ؟

  • جالب است بدانید خلاقیت میتواند در همین نکته نهفته باشد : شنا در خلاف جهت آب . البته بهتر است با دیدی باز ، بدانید به کدام سمت شنا می کنید !

این یعنی خلاقیت در کنار آگاهی کامل که نتیجه آن خلق یک لوگوی تاثیر گذار ، زیبا و همیشگی است .

در بسیاری از موارد شما با اولین نگاه به یک لوگو ، میتوانید تشخیص بدهید آن لوگو در چه دوره و تاریخی طراحی شده است .

با سوار شدن بر موج فعلی ( جدیدترین سبک طراحی لوگو ) و مدگرایی در طراحی لوگو ، لوگوی شما دارای تاریخ انقضاء خواهد شد .

مد گرایی در هر زمینه ای یک مفهوم ساده دارد : قبل از این مرسوم نبود ، در حال حاضر خریدار دارد و در آینده از مد خواهد افتاد ! چرا باید فکر کنیم طراحی لوگو یک استثناء از این قاعده است ؟

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار