طراحی لوگو , طراحی برند , طراحی آرم شرکت

طراحی لوگو ، طراحی برند تجاری ، طراحی آرم شرکت

حمایت از طرح لوگو

Facebook
Twitter
LinkedIn
حمایت از طراحی لوگو

حمایت از طراحی لوگو

طراحی لوگو را نوزادی در نظر بگیرید که تازه متولد شده و برای ادامه حیات نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد .

پس از رعایت اصول زیربنایی در طراحی لوگو از قبیل ایده و فکر دارای هدف و طرح و گرافیک قوی ، نوبت به حمایت از طرح لوگو و پشتیبانی از آن طرح می رسد .

حمایت از طرح لوگو یعنی مراقبت از مفاهیمی که لوگو و برند در نظر دارند آنها را بیان نمایند ، در کنار استفاده و بهره گیری از دستاویزهای قانونی موجود .

حمایت از لوگو ، لایه های مختلف و بخش های گوناگونی دارد که در کلامی کلی ، به سه دسته اصلی تقسیم می گردد :

  1. حمایت قانونی
  2. حمایت تبلیغاتی
  3. حمایت کیفی

حمایت از طرح لوگو,طراحی لوگو

حمایت قانونی : ثبت لوگو

در بحث حمایت از طرح لوگو ، شاید مهمترین وظیفه ی صاحبان مشاغل و برندها ، ثبت قانونی لوگو نزد اداره ثبت علائم تجاری کشور محل فعالیت برند است .

به بیانی ، ثبت قانونی لوگو مانند صدور یک شناسنامه برای این نوزاد است .

ثبت حقوقی و قانونی لوگو ، اولین گام در جهت حفاظت و مراقبت از مالکیت طرح لوگو می باشد و به مالک آن این دلگرمی را می دهد که دیگر کسی نمی تواند با استفاده از طراحی لوگو و نام تجاری برند او ، اقدام به سوء استفاده از حسن شهرت برند نموده و از اعتبار معمولا با زحمت بدست آمده برند محصولات خود را به فروش برساند .

حمایت قانونی از طراحی لوگو

حمایت تبلیغاتی : معرفی و اطلاع رسانی

حمایت تبلیغاتی به یک دسته از رفتارهای تبلیغاتی اطلاق می گردد که نهایتا منجر به شناساندن یک نام تجاری در ذهن مخاطبهای آن برند می گردد و در بیانی دیگر شامل تبلیغاتی از هر نوع ( محیطی – آنلاین – تبلیغات پیامکی و هر طیف دیگر از انواع تبلیغات ) می باشد که اطلاع رسانی می کنند چنین برندی با این طرح مشخص لوگو در حال فعالیت و ارائه خدمات یا کالایی با این خصوصیات بوده و بدین وسیله با اعلام وجود ، حمایت از حیات برند را عهده دار می گردد .

حمایت از طرح لوگو از طریق تبلیغات یک شاخصه بسیار مشخص دارد و آن اعلام وجود داشتن یک برند و نمایش چهره برند از طریق معرفی طرح لوگو و سایر ابزارهای هویت بصری برند است .

البته نوعی از تبلیغات نیز وجود که در دوران شکوفایی برند و با هدف تثبت جایگاه برند صورت می پذیرد که در این بحث نمی گنجد و منظور ما نیز این نوع از تبلیغ نیست .

حمایت تبلیغاتی از طرح لوگو

حمایت کیفی : تثبیت دائمی

در مبحث حمایت از طرح لوگو ، بخش مهمی از وظیفه پشتیبانی از لوگو برعهده ابزارهای فروش و ارائه برند از قبیل : کیفیت محصول یا سرویس ، شبکه فروش ، پرسنل و در جمع ، کلیه مواردی قرار می گیرد که در یک نگاه ، به مشتری القا می کند این برند در کیفیت محصول و ارائه آن ، موازین و استانداردهای کیفی را رعایت می کند یا خیر .

توجه به حمایت کیفی ، باعث رشد روزافزون برند بر اساس تقاضای بیشتر بازار به واسطه کیفیت خدماتی می گردد که مشتریان از یک برند خاص انتظار خواهند داشت . این کیفیت در نهایت منجر به افزایش ارزش یک نام تجاری و به تبع آن افزایش اعتبار طرح لوگوی برند صاحب لوگو می گردد .

حمایت کیفی از طرح لوگو

استفاده و حفاظت از لوگو

هزینه کردن برای طراحی لوگو، از دست دادن سرمایه نیست !

با اینکه تفکر در مورد لوگو مرحله ای مهم در برپایی یک تصویر از بازرگانی شماست، تلاش برای ساخت لوگو به انفرادی از اشتباهات ابهت محسوب می شود. چه بسا به عقیده برسد که بهترین گذرگاه برای تفریق هزینه ها عدم استفاده از کمپانی های طراحی حرفه ای باشد که چیزی بین 5 تا 15میلیون تومان برای طراحی لوگو طلب می کنند. اما پروا داشته باشید که هزاران طراح مستقل و آزاد شغل وجود دارند که با دریافت خرج اقلیت چنین کاری اتمام می دهند. کار آفرینان با بودجه اندک باید به دنبال طراحان با کیفیت اما ارزان بها بگردند. طراحان آزاد زیادی وجود دارند که هزینه تکاپو آنها در هر ساعت 15 تا 70هزار تومان است.

شما نباید فقط به خاطر خرج کمتر از طراح بدون تجربه کاربرد کنید. طراحانی را پیدا کنید که از گستره کاری و موقعیت رقابتی شما مستحضر باشند. اگر هنوز هم هزینه بیش از کران بود باید به این نکته توجه کنید که اگر شما لوگوی خوبی طراحی کنید این لوگو دست کم 10 سنه برای شما باقی خواهد ماند. یک بار هزینه برای 10 سنه چیز زیادی محسوب نمی شود.

حتی اگر می توانید به نکویی از رنگ ها کاربرد کرده و می دانید لوگو باید چه شکلی داشته باشد باز هم بهتراست از یک طراح مشورت بگیرید. چرا؟ آنها می دانند که آیا لوگو به راحتی پیام شما را انتقال داده و با این کار می توانید به طراحی زیبایی برسید که بدون هزینه زیاد به راحتی پیام را به سایرین منتقل می کند. لوگوی شما پایه تمام مواردی است که به شما ارتقا می دهد، فلذا هر چه بیشتر موعد صرف طراحی بهتر لوگو کنید، سود اکثریت برای شما به اتفاق خواهد بود.

استفاده کردن و حفاظت از کپی رایت لوگو

بعد از طراحی لوگویی که نشانه دهنده فعالیت ها و خصوصیات شرکت شما در یک نگاه است، مطمئن شوید که کپی رایت آن را ثبت کرده الی بتوانید آن را نسبت به شرکت های سایر پشتیبانی کنید.شما می توانید از یک شرکت ثبت علائم تجاری و گردانیدن ثبت ازآنش های معنوی کاربرد کنید.

بعد از ثبت می توانید از این لوگو در هر جایی برای ارتقای برند خود کاربرد کنید. شما می توانید از لوگو در کارت های ویزیت، ایستگاه ها، سر برگ ها، بروشورها، تبلیغات، تارنما ها و هر جای دیگر استفاده کنید تا مایه ماندگاری اسم کمپانی خود در ذهن افراد باشید. این کار به ایجاد تصویری از تجارت، افزایش قابلیت دیده شدن کمپانی شما و کسب مشتری بیشتر کمک کند.

ساختن یک لوگو بی گمان پیشه ساده ای است ولی نکات ظریفی در انجام این شغل هستی دارد که مایه می شود طراحی و بهره‌گیری بهینه از لوگو به کاری بسیار دشوار تبدیل شود. فقط به یاد داشته باشید که باید ذات مشتریان و تجارت خود را در سررسید طراحی لوگو در ذهن داشته باشید و اینکه مشتریان از شما چه چیزی می خواهند. بعد از طراحی موفق لوگوی برند باید آن را ثبت کرده و تمام کوشش خود را بکار برید لغایت بتوانید سمبولی قابل تشخیص و مثبت از خدمات یا محصولات خود ارائه کنید.

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار