طراحی لوگو , طراحی برند , طراحی آرم شرکت

طراحی لوگو ، طراحی برند تجاری ، طراحی آرم شرکت

تعیین هدف در طراحی لوگو

Facebook
Twitter
LinkedIn
هدف لوگو

هدف لوگو

هدف در طراحی لوگو به چه معناست ؟

در یک بیان ساده ، هدف لوگو باید از قبل مشخص شده باشد . یعنی لوگو با چه هدفی و برای چه کسی طراحی می شود ؟

طراحی لوگو آرام آرام جای خود را در میان جوامع و قشرهای مختلف باز کرده . حتی در کشورهایی همچون ایران ، امروزه شاهد آن هستیم که افراد ، صاحبان مشاغل و برندها به اهمیت لوگو پی برده و از آن بهره می برند . اما آیا منظور ما از لوگو یک طرح زیباست ؟ پس تکلیف کارکرد و عملکرد راهبردی لوگو چه خواهد بود ؟

طراحی لوگو صورت می پذیرد تا : نهایتا عده ای را تحت عنوان مخاطب ، مشتری ، یا افراد وفادار به برند ( از لحاظ  فکری یا عمل به خرید مداوم ) دور خود جمع کند .

این امر بدون در نظر گرفتن ابعاد گوناگون و شناخت جامعی از این افراد و شرایط و سلایق آنها امکانپذیر نخواهد بود . ضمن اینکه شما حتی قبل از این مرحله نیاز دارید تا بدانید اصولا در ساخت این تصویر ذهنی از طریق لوگو به دنبال چه هدفی هستید ؟ این همان تعریف هدف لوگو است .

هدف لوگو , تعیین هدف در طراحی لوگو

فرض کنید شما در حال ارسال یک پیام هستید .

آنچه بصورت خیلی ساده و پایه ای قابل تعریف است به سه بخش تقسیم میشود :

  • فرستنده ( شما )
  • پیام ( که درون لوگو قرار می گیرد )
  • گیرنده ( مخاطب ، مشتری )

فرستنده پیام لوگو ( مبداء ) :

شخص شما ، هیات مدیریتی و مجموعه تحت مدیریت شما ، محصولی که تولید می کنید ، خط تولید و امکانات سخت افزاری شما ، پرسنل و هرآنچه در این قسمت بعنوان بخشی از انچه متعلق به برند شماست در این دسته قرار می گیرد .

بهتر ایت با این واقعیت کنار بیایید که جز در پاره ای موارد ( مانند خط تولید تمام اتوماتیک ) که جنبه تبلیغاتی دارند ، آنچه در ایبن دسته قرار می گیرد نه توسط مشتری دیده شده و نه اهمیت زیادی برای او خواهد داشت . پس بهتر است یک جمع بندی از تمام داشته های خود بدست آورده و آنرا تحت عنوان پیامی که دوست دارید از درون مجموعه به بیرون آن منتقل کنید به مرحله بعدی انتقال دهید ! پروسه تعیین هدف لوگو از این مرحله آغاز می شود .

فرستنده مبداء لوگو

پیام لوگو :

پیام در طراحی لوگو همان تعاریف مشخص و از پیش تعیین شده ای  است که شما به خوبی آنهارا ارزیابی و آنالیز کرده اید تا تصویری واقع گرایانه و در عین حال جذاب به مخاطب هدف لوگو منتقل نمایید .

لوگو در خدمت شماست تا هرآنچه می خواهید بر آن سوار به سمت مشتری راهی کنید ، خوب یا بد بودن ، حرفه ای یا غیر حرفه ای بودن آن پیام به عهده شما خواهد بود .

فقط به خاطر داشته باشید : متن و حامل پیام همواره نشانه ای از شخصیت فرستنده پیام است ، پس هم در نفس پیام و هم در حامل آن ( یعنی فرم و زیبایی لوگو ) دقت کافی را داشته باشد .

پیام لوگو همان محموله ای است که شما آنرا خیلی زیبا و پر زرق و برق بسته بندی کرده اید تا به وسیله اتومبیل لوگو به دست مشتری خود در مقصد مشخص برسانید !

پیام لوگو

مخاطب هدف لوگو ( مقصد ) :

مرحله نهایی ارسال این پیامها و تمام زحماتی که متحمل آنها شده اید همینجاست ، نزد کسانی که لوگو را به آنها ارائه می دهید که اگر چنانچه این افراد مشکل پسند و سلایق امروزی آنها را خوب نشناخته باشد ، خیلی سریع بسته ارسالی را به آدرس شما پس خواهند فرستاد !

این افراد باید شما را بفهمند و جذب پیام لوگو و هدف آن شوند که این مهم بدون شناخت کافی از آنها میسر نخواهد بود . شاید مهمترین مرحله تعیین و تعریف هدف لوگو شناخت طیف مخاطبین نهایی آن باشد .

مخاطب هدف لوگو

پس لازم است قبل از اقدام به طراحی بدانیم :

چه هستیم و چه می کنیم ؟

هدف ما از خلق لوگو چیست ؟ فروش افزون تر ؟ جلب توجه جامعه هدف ؟ تثبیت جایگاه ؟ …

چه ارزش افزوده ای به مشتری خود ارائه می دهییم ؟

چه مزایایی نسبت به رقبای خود داریم ؟

چه چیزی را میخواهیم مشتری از ما بداند ؟ چه مواردی را باید از نظر مخاطب دور نگه داریم ؟

در طراحی لوگو چه لحنی باید داشته باشیم تا مخاطب خود را با خاطری آسوده جذب پیام برند خود کنیم ؟

مخاطب نهایی ما کیست ؟ او چه چیزی را دوست دارد و از چه چیزی فاصله می گیرد ؟

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار