اشتباهات رایج در طراحی لوگو

اشتباهات رایج در طراحی لوگو  

طراحی لوگو بخش مهمی از فرآیند راه‌اندازی یک کسب و کار است، اما این طراحی زمانی بیشتر اهمیت پیدا می کند که لوگو مربوط به یک برند و یا دست کم مربوط به شرکتی که تولید کننده ی محصول نهایی است باشد.

در اینجا بدون اشاره به صدها نکته پیرامون لوگو و بازاریابی؛ به پنج اشتباه کم و بیش رایج و خطرناک در طراحی لوگو اشاره می کنیم. یک لوگوی مناسب و موثر به ترکیبی از عناصر مختلف که به درستی به کار گرفته شده باشند، نیاز دارد. شاید یکی از ویژگیهایی که با توجه به افزایش شرکتها و محصولات، بیشتر در طراحی لوگو مورد نظر است، متفاوت بودن لوگو به منظور به خاطر ماندن باشد. تئوری Simple Attract, Complex Detract یکی از تئوری های رایج در طراحی لوگو است، به هر حال با وجود آن که بسیاری از عناصر مختلف و متفاوت یک لوگو را شکل می دهند، اما در نهایت یک لوگو نمی تواند نمایانگر تمام جنبه های یک کسب و کار باشد.

 

1- وارد کردن نوع قانونی شرکت در لوگو ! 

زمانی که شرکتها در سازمانهای مربوطه به ثبت می رسند، یک پسوند مثل با مسئولیت محدود، سهامی خاص یا … به آنها اضافه می شود. مثلاً شرکت Nike تنها Nike نیست بلکه Nike Inc است؛ اما آیا شما پسوند Inc را در لوگوی نایکی می بینید ؟  

این پسوندها نظیر Corp, LLC, Inc, Pvt, Gov and LLP می باشند، که پیشنهاد می شود در طراحی لوگو استفاده نشوند، مگر در شرایط خاص که الزامی وجود داشته باشد. زیرا استفاده از آنها نام شرکت را طولانی و سخت می کند.

 

2- سعی بر شرح تمام جزییات در لوگو !

همان طور که اشاره شد، لوگو بنا ندارد به طور مستقیم تمام اطلاعات را به بیننده‌اش انتقال دهد. به خاطر داشته باشید، لوگو تنها یک لحظه دیده می شود و اساساً فرصتی برای ارائه ی تمام اطلاعات وجود ندارد. نباید تمام مشخصات را وارد آن کرد، از طرفی اگر شرکت محلش را تغییر دهد و یا زیمنه فعالیتش گسترش یابد چه اتفاقی می افتد؟ آیا مجبور به طراحی مجدد لوگو خواهد بود ؟به هر حال این اشتباه هر چند کمتر از دیگر اشتباهات رایج است، ولی دیده شده است !  

 

3- جملات طولانی در لوگو !

حتماً شما هم بارها و بارهای لوگوهای معروف دنیا را همراه با جملات و شعارهای تبلیغاتی همراهشان دیده اید، مثلاً لوگوهای مک‌دونالد همراه با جمله ی معروف « I’m Lovin it » یا لوگوی نایکی همراه با شعار « Just Do It » ! اما فراموش نکنید که این جملات باید بسیار کوتاه باشند، و نباید از جملات طولانی در طراحی لوگو استفاده کرد !  

 

4- ایده های تکراری ( تقلید و کپی ) !

 تفاوت بسیاری بین الهام گرفتن از یک لوگو و تقلید از آن وجود دارد. تقلید از یک طراحی لوگو می تواند مشکلات قانونی هم برای صاحب آن ایجاد کند. بنابراین استفاده از تصاویر و ایده های تکراری را اکیداً ممنوع می دانیم !  

 

5- سمبلهای نامناسب !

معمولاً استفاده‌های نامناسب از نمادها و مفاهیم تصویری به طور ناخواسته به وجود می آید و علت آن می تواند عدم آگاهی از فرهنگ و نمادهای فرهنگی و دینی جامعه‌ی هدف باشد که منجر به انتقال مفهومی غیر از آن چه مدنظر طراح بوده است، می گردد. همچنین ممکن است برخی نمادها اساساً برای مخاطب فاقد مفهوم باشد !  

 

*بازنویسی شده از نوشته سید حمیدرضا عظیمی