طراحی لوگو , طراحی برند , طراحی آرم شرکت

طراحی لوگو ، طراحی برند تجاری ، طراحی آرم شرکت

افزایش تاثیر لوگو

Facebook
Twitter
LinkedIn
افزایش تاثیر گذاری لوگو

افزایش تاثیر لوگو

در طراحی لوگو هنگامی که بحث از تاثیر لوگو در میان باشد ، ما با سه فاکتور اصلی روبرو خواهیم بود :

1 –  جذب مخاطب در نگاه اول

2 – مرحله تفکر

3 –  تثبیت لوگو و حک آن در ذهن بیننده لوگو

برای اینکه طراحی لوگو دارای بیشترین تاثیر گذاری در مرحله تثبیت باشد ، باید مرحله اول یعنی جذب نگاه مخاطب و در پی آن تشویق  تحریک به تعقل در مورد لوگو را به درستی انجام داده باشیم .

سوال : چگونه میتوانیم تاثیر گذاری طرح لوگو را به حداکثر برسانیم ؟

پاسخ : تمایزخلاقانه و پشتوانه فکری قدرتمند !

افزایش تاثیر لوگو

تمایز خلاقانه و ایجاد تفاوت در طرح لوگو :

اصلی ترین وجه یک لوگو ، متفاوت بودن لوگو است . تنها و تنها ( تفاوت ) است که باعث ایجاد تمایز و نهایتا تشخیص یک طرح از سایر طرح ها می گردد . در بسیاری از موارد شاهد این موضوع هستیم که طرح های لوگو شبیه به هم طراحی شده و روانه بازار رقابت میشوند . اما آیا به راستی من و شما آنها را به خاطر خواهیم آورد هنگامی که تا اینحد شباهت میان آنها وجود دارد ؟

پشتوانه فکری ( ایده پردازی لوگو )

هنگام تفکر برای دستیابی به تمایز در لوگو ، باید به این نکته مهم توجه گردد که خلاقیت و ایجاد تفاوت در راستای مفاهیم برند صورت گرفته و با روح برند هماهنگ باشد . ایجاد تمایز به هر حال موجب تشخیص لوگو از سایر طرح ها می گردد اما اگر پشتوانه و ایده صحیح و مرتبطی نداشته باشد ر مرحله تفکر با چالش روبرو خواهیم شد .

مقاله : تاثیر طراحی لوگو و نماد سازی

آیتم های مهم در طراحی یک لوگوی موثر

تجارت نیازمند یک هویت است و طراحی لوگو بهترین مشخصه‌ای است که نه فقط اهداف سوداگری شما را کاملا مشخص می‌کند بلکه در مشتریان شما وفاداری را نیز به ارمغان می‌آورد؛ به نوع ای که آنها این پیشه را تنها با لوگوی شما می‌شناسند. لوگو طراحی جذاب را فقط منعکس نمی‌کند بلکه دریافتن یک پیشه را فقط در یک نگاه اجمالی به شما القا می‌کند. لوگو به راستی اغلب همانند شناسایی یک کسب‌و‌کار با ابتدایی ترین گذرگاه ممکن است.برای برپایی یک لوگوی کارساز به نکات زرین بیان شده پروا نمایید

1- شاخصه‌های اصلی لوگو را بدانید.

لوگوهای تاثیرگذار حائز خصوصیاتی من جمله ساده،به یاد ماندنی،ماندگار،سلیس و متناسب هستند.

2- همانند پروسه‌های طراحی دیگر ، لوگو نیز مراحل طراحی مشابهی دارد:

شناخت: برای توسط آوردن الزامات طراحی

تحقیق: برای شناخت صنعت، تاریخچه ، همکاران و رقبا

یافتن مرجع: برای شناخت گرایش‌ها و ترفندهای جدید و رویت طراحی‌های کامیاب دیگر

تصور: انگار کردن مدل و مفهوم طراحی

بازخوردگیری: گزین کردن دادن زمانی برای گرفتن ایده‌های پخته شده طراحی و دریافت بازخورد در کار

ارائه: ارائه چند لوگوی پسندیده به مشتری برای دریافت تایید وی

3- به سوال کردن از مشتری به درک کامل پروژه بپردازید.

طراحی لوگو به درک کامل از پروژه نیاز دارد و مانند مخاطبین قصد خود باید با جستار آشنایی داشته باشید. قبل از اینکه طراحی را آغاز کنید، از ‌مشتری خویش کل سوالاتی را که اندیشه میکنید لازم است را بپرسید. سوالات شما باید موارد زیر را در بر بگیرد :

خرج گزین کردن داده شده برای طراحی
موعد تحویل در نظر گرفته شده
اهداف تجاری مد‌ نظر
جامعه مخاطبین هدف
محصولات یا خدمات ارائه شده
رقبا
زمینه اصلی نهفته در پشت اسم تجارت

4- با پروا به بها تصمیم بگیرید.

زمانی که میخواهید هزینه پروژه را تخمین کنید موارد ذیل را در نظر بگیرید:

شمار مفاهیمی که باید ارائه داده شود.
دفعات تجدید نظر مجاز برای مشتری
تحقیقاتی که باید اتمام دهید.
پیمانه و فرم تجارت

روشهای طراحی لوگو و به وجد آوردن مشتریان را فرابگیرید. سفارشی تحویل دادن هر پروژه باعث می‌شود تا همکاری‌های شما با مشتری پیوستگی یابد.

5- یادگیری از کارآزمودگان را متوقف نکنید.

برای تبدیل شدن به یک طراح حرفه ای لوگو شما باید همواره باید به پیگیری یادگیری موارد جدید باشید تا چیرگی شخصی شما زبانزد خاص و عام شود. از طراحان چیره دست لوگو سوال کنید، در تالارهای تبادل نظر عضو شوید و در سایت‌های گرافیکی ثبت نام کنید تا از تازه ها و ترفندهای روز اطلاع پیدا کنید و از روند شغل باخبر باشید و بهترین تمرین‌ها برای تبدیل شدن به یک طراح حرفه ای لوگو را اتمام دهید.متخصصین کمپانی طراحی داندی این وجه از پیشه طراحی را مشکل ترین و مهمترین تقدیر پیشه برای ارائه خروجی با کیفیت می‌دانند.

6- از منابع آنلاین و آفلاین کاربرد کنید.

هیچ محدودیتی در اینترنت برای یافتن مراجع تعلیم مقدماتی و پیشرفته طراحی نیست. کتاب‌های الکترونیکی بخوانید، با تارنگار نویسان زبردست در تماس باشید ، و از ابزارهای آفلاین برای طراحی بهتر لوگو کاربرد کنید لغایت بتوانید در کار خویش خبره و سرآمد شوید.

7- از فونت های قدرتمند بهره‌گیری کنید.

انتخاب فونت مناسب به اندازه ی طراحی لوگو موعد بر است. فونت هم باید اهدافی از بازرگانی را منعکس کند که لوگو منعکس می کند. برای گزینش فونت مناسب به اندازه‌ی کافی زمان صرف کنید تا فونت انتخابی با لوگو متناسب باشد. اگر احساس می‌کنید باید فونت خاصی را خریداری کنید، این کار را بکنید. به مسائل حقوقی هر فونت دقت کنید. ممکن است کل ی فونت های رایگان را نتوانید در تکاپو های بازرگانی به پیشه ببرید.

8- از شغل کلیشه ای دوری کنید.

کلیشه ها به ذهن کل می‌آیند. شما به جای به کارگیری آنها، دست به آفریدن؛ نوآفریدن و خلاقیت بزنید. اورجینال بمانید و فقط در اندیشه ایده‌های تک و نایاب باشید.

9- به مشتری خود ایده‌های اندک ارائه کنید.

به جای ارائه لیست بلند بالایی از ایده های گوناگون در طراحی لوگو، فقط دسته کوچکی از آنها را به مشتری ارائه کنید. فقط 3 باره برای این شغل کافیست. اگرچه ممکن است الزامات پروژه تغییر کند اما شما به عنوان یک طراح، باید به مدل‌های ارائه شده‌ی خویش اطمینان کافی داشته باشید.

10- فایل‌های درست و اصلی را به مشتری تحویل دهید.

این پیشه مایه می‌شود که شما مطمئن شوید مشتری پس از دریافت فایل‌ها تقاضای بازنگری و دید مدل‌های سایر لوگو برای تغییر لوگوی طراحی شده‌ی شما را نمی‌کند. هر سفارش تحویلی لوگو باید حائز پنج فایل با کیفیت باشد:

نکات ارائه شده فوق برای آغاز طراحی لوگو بسیار عالی هستند. ولی قوانین غیر قابل تغییری نیستند و شما می‌توانید به مد نظر در آن‌ها تغییر برپایی کنید یا از بعضی از آنها استفاده نکنید. مهم اینست که نتیجه باید یک طراحی لوگو با نفوذ، منعکس کننده اهداف کسب و کار واقعی و خلق کننده یک برند برتر باشد.

تاثیر فرم لوگو روی وفاداری مشتریان

لوگو نمای گرافیکی با تصویری است که می تواند ارتباط لازم را میان ذهن مشتری و برند برپایی نماید.

طراحی لوگو ی استاندارد می تواند هزاران حرف برای گفتن داشته باشد، اکثر برند های قوی ، علائم شناخته شده ای دارند. وقتی نام برند نایک را می شنوید، اولین چیزی که به ذهن شما می آید چیست؟

لوگوها ارتباط های مستقیم و غیر سر راست برندها با مشتری هستند. در این عصر، شرکتها تلاش می کنند الی برای جلب نظر مشتری هرچه بیشتر به زیبایی عناصر دیداری برندشان پروا کنند، این عناصر تنها دربرگیرنده بسته بندی و شکل محصول نمی باشند، بلکه مهم تر از همه آنها طراحی لوگو است. بر پای بست، تحقیقات چهره گرفته، لوگوی یک برند ( بدون در عقیده اخذ شکل فرآورده و بسته بندی) مهم ترین عنصر خارجی دیداری برای مشتریان به آمار می آید.

برای در بر داشتن یک لوگوی خوب باید بعضی از خاصیت های آن را باره بررسی قرار دهیم. در زیر نتایح برخی از تحقیقات در خصوص شکل برند را بیان می کنیم:

رنگ هایی مانند آبی و سفید وقتی در لوگو بکار اسیر می شوند در بسیاری از کشورها معانی یکسانی خواهند داشت. درعین حال رنگ هایی چون مشکی و قرمز معانی و ارتباطات کاملا مختلفی برپایی می نمایند.

نام های برند با حروف صدادار و یا حروفی که صداهای فرسایشی دارند مانند (f, s, c, v) اغلب به برندهایی با رنگ های صریح و لوگوهای گوشه ای مرتبط است.

دیدگاه ها به دو نوع لوگوی یگانه و یا گوشه دار کاملا متفاوت است. مصرف کنندگان تغییرات لوگو از عقیده گردی و یا زاویه دار بودن را به طور گوناگون درک می کنند.

اکثرافراد لوگوهای گرد را اثر دهنده تعامل و بستگی میانی محیط و درون می دانند. گردی با تقریبا بودن، خودمانی بودن و هارمونی یا انسجام ارتباط دارد. در مقابل اشکال گوشه دار پرتو دهنده انرژی ، استوار بودن و توان در پیوستگی است.

مطلوبترین لوگو برای دانش های آسیایی، یگانه است ، آسیایی ها به دنبال سادگی و هماهنگی هستند. ولی آنچه در ادب غربی دلخواه است، دقت در جزییان لوگو و نامتقارن بودن آن است، به همین علت بیشتر لوگوهای غربی را زاویه دار می بینید.

از آنجایی که گردی لوگو مظهر سادگی و انسجام است، هرچه عناصر لوگو گردتر باشند (نسبت به زاویه دار و یا تیز بودن) هارمونی و سادگی اکثریت از خود اثر می دهد. از جنبه نظری و عملی ، گردی یک لوگو از عناصر بسیار مهم طراحی یک لوگو است که بیشتر طراحان هنگام طراحی لوگو از این شکل استفاده می کنند.

جهانی شدن برند مایه شده است لغایت برند ها بیشتر به سمت طرح های آسیایی بروند که رغبت آنها به خرده احد و هماهنگ است. در تحقیقات به عمل آمده در اثناء تغییر لوگو ها ، 68 درصد شرکتها میل دارند لغایت لوگویشان را از شکل گوشه دار به گرد تغییر دهند.

دقت کنید که منظور از در میان گذاشتن این موضوعات این نیست که بگوییم چه شکلی خوب است و چه شکلی بد. تنها باید پروا کرد که کسان شکل لوگو و دگرگونی ها آن را می توانند به گونه گوناگون پی بردن کنند. اگر لوگویی اصالتا گوشه دار بوده است و اکنون به یکی تغییر شکل دیتا است ، مصرف کنندگان این تغییر را می توانند به اشکال گوناگون دریافتن کنند و همین دریافتن بر سطح وفاداری آنها تاثیر گذار خواهد بود.

و اما وفاداری چگونه است؟ دیدگاه نسبت به لوگو چگونه می تواند بر سطح وفاداری مشتریان شما کارایی گذار باشد؟ برای این بحث باید به دو گروه توجه کنید.

مشتریان شما دو قسم اند :

مدل اول :

وفاداری بالاتری به برند شما دارند. این افراد روابط قوی به برند شما برپا می کنند، آنها همنشین دارند الی برند جزئی از زندگی آنها شود. همش اثری از برند شما را می طاقت در این مشتریان دید؛ روی دیوارهای اتاقشان، روی پوشاک هایشان، غذاهایشان؛ آنها حتی برای شما کلوب های مصاحبه صحیح می کنند تا در خصوص برند محبوبشان کلام گویند. اما آیا تغییر لوگوی شما برای این کسان خوشایند است؟ بیشتر خیر. تحقیقات پرتو می دهد که این مشتریان تغییرات لوگو را عاملی میدانند که روابطشان را تهدید می کند. آنها همان لوگوی اولیه را دوست دارند و می خواهند همان روابط پیش را داشته باشند. آنها پرماسیدن می کنند که این تغییر می تواند بر نوع ارتباطاتشان تاثیر گذارد. چنین مصرف کنندگانی به تغییر بدبین هستند و حتی ممکن است از لوگوی جدید برداشت منفی داشته باشند. حتی دگرگونی ها به ظاهر کوچک در لوگو مثل تغییر طراحی لوگو از گوشه دار به گرد، مصرف کننده را مجبور می کند الی برای پیوسته رابطه اش اطلاعات جدید را منفی ارزیابی کند. این تغییر بر روی مشتریانی که وفادار تر هستند، بیشتر تاثیر منفی خواهد گذاشت.

دسته دوم :

آنان که وفاداری کمتری به برند شما دارند، برای این افراد، تغییر در لوگو چندان هم آرش دار نیست. برند جزئی از حیات آنها نیست و روابط شخصی و زیادی با برند ندارند.جالب این است که آنها تغییر برند را امری جدید تلقی می کنند که همین مایه ارزیابی مثبت آنها می گردد. به طور خاص هر چه تغییر در شکل برند اغلب باشد، مشتریانی که وفاداری کمتری دارند، نقطه نظر مثبت تری به برند پیدا می کنند.

آنچه مایه کارایی گذاری بر روی وفاداری مشتری می شود تغییر لوگو و یا تغییر طراحی آن نیست، بلکه تاثیری است که روی نگرش مشتری از برند می گذارد. اگر نقطه نظر به تغییر بدبینانه باشد ، مشتری برند را منفی ارزیابی می کند و همین بر ادامه ارتباطش با برند تاثیر گذار خواهد بود. بالعلکس هر چه دیدگاه به این تغییر خوش بینانه تر باشد ، دیدگاه مثبت تر موجب ارزیابی بهتر مشتری از برند خواهد شد.

پس بهتر است پیش از انجام هر تغییری در رنگ و شکل لوگویتان بازتاب های آن را نیز در عقیده بگیرید. از همین اکنون مشتریانتان را بشناسید. داشتن مشتریان وفادار همواره خوب است، اما قبل از تغییر به دیدگاه این مشتریانتان نیز توجه کنید.

عوامل کامیابی و موثر واقع شدن طراحی لوگو

امروزه بیش از هر زمانی از علائم در جایگزینی و پر درونمایه کردن علائم اندک الفبایی (یعنی حروف) استفاده می گردد.

این علائم، نظیر نشانه ها یا علائم تصویری موجود در ایستگاه های راه آهن، فرودگاه ها، خیابان ها و دیگر مکانهای عمومی، شدنی است بر پایه سنتی نوشتاری باشند یا نباشند.

طراحی لوگو و آرم همه جا به چشم می خورند: روی بسته بندی ها، قوطی ها، جعبه ها، روی وسایل نقلیه، روی کاغذ، در تابلوهای مربوط به تظاهرات، در بازی های عمومی، بازارها، نمایشگاه ها و جشنواره ها.

از آنجا که مدارک مستند دال بر اینند که این فرمایش یعنی استفاده از نمادها، از پیشگفتار ظهور شهریگری جریان داشته است، بی فراخور به نظر نمی رسد که نگاهی کوتاه به تاریخچه چگونگی بستگی افراد آدمی با یکدیگر بیفکنید. در نزدیک 40000 سال قبل آدمی اولیه که از راه شکار روزگار می گذراند، به منظور انتقال افکار و امیال خود به حک علائمی گرافیکی بر صخره ها پرداخت و بدین وسیله کوشید امیال و افکار خویش را از طریق تصویر بنمایاند. از این رهگذر، اندیشه که لغایت آن زمان صرفا از طریق صوت (زبان) یا حرکات (حالت دستها) ذکر می شد، این قابلیت را پیدا کرد که بتواند ثبت گردد و برقرار بماند.

به طور کلی، عموم مردم، کلمه (آرم) را به جای (نشانه) می شناسند.

عوامل کامیابی لوگو یا نشانه:

یک لوگو یا پرتو موفق به سرعت بر مخاطب تاثیر می گذارد و چشم را به شدت به خویش جلب می کند. لوگو یا پرتو باید بی هیچ سخن یا کلامی به سرعت قابل تشخیص باشد و دارای انسجامی باشد که آن را از دیگر اثر ها متمایز سازد. نشان خوب باید آنچنان قوی و معتبر باشد که لغایت مدت سررسید طولانی همچنان اعتبار خویش را حفظ نموده و قابل بهره‌گیری باشد. برای طراحی هر گونه حرف نشانه ای را های زیادی وجود دارد ولی اصلی ترین خاصیت یک پرتو یا یک سمبول(لاتین) خوب، سادگی یا ایجاز آن است.

اصطلاح معروف “کمترین بیشترین است” به کرات توسط طراحان و کسانی که طراحی تدریس کرده اند بهره‌گیری شده است. ریشه-بن-بیخ “کمترین بیشترین است” به آموزه های مدرسه باهاوس مربوط می شود و باید به هنگام طراحی اثر آن را به خاطر سپرد.

بنابراین ملاحظه می شود لوگو در عین سادگی حائز خاصیت ها و ویژگی ها زیاد زیادی است که بایستی به طور ظریف و ریزبین تمامی این مفاهیم در قالب یک تصویر به هستی آید. به همین انگیزه است که بعضی معتقدند لوگو گرد از دشوار ترین موضوعات طراحی گرافیک است.

شاید مطالعه این مطلب هم برای شما مفید باشد :

لوگو تصویری ، لوگوتایپ یا مدل ترکیبی ؟

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار