طراحی لوگو - طراحی برند - طراحی آرم - لوگونگار

رسالت علائم تجاری

Facebook
Twitter
LinkedIn
لوگوی رقبا

رسالت و ماموریت علامت تجاری ( لوگو و آرم )

علائم تجاری ،  نمایشی هستند در خلاصه ترین حالت ممکن از هویت یک  بیزنس با استفاده از نماد ، نوشته و یا هر گونه سمبلی که مرتبط و اختصاصی باشد . ضرورتی ندارد که طراحی لوگو دقیقا نوع فعالیتی که آن برند خاص انجام می دهد را به تصویر بکشد ، اما این موضوع مهم است که طرح لوگو باید بتواند داستان برند را به شیرینی هرچه تمام تر بازگو کند . رسالت طرح لوگو در حالت مستقیم و لایه اول این نیست که محصولات برند را به فروش برساند ، بلکه این ماموریت را از طریق جلب اعتماد مخاطب و ترغیب آنها به مرور زمان ایفا خواهد کرد .

همه شرکت ها از طریق لوگوی آن ها شناخته میشوند ، لوگو اولین فاکتور موثری است که دیگران بواسطه آن با شرکت ارتباط میگیرند ، بنابراین و برای نیل به مقصود در جلب نظر مخاطب ، باید طراحی لوگو شرکت و برند خود را در بی نقص ترین حالت ممکن پیگیری کنید .

 

در این مقاله آموزشی به وظیفه و رسالت طرح لوگو خواهیم پرداخت :

هر انسانی چهره ای دارد ، با ترکیب دو چشم و بینی و دهان میلیاردها چهره مختلف وجود دارد . هر برندی نیز شمایلی دارد ، با ترکیب طرح ها و فونت ها و فرم و رنگها  میتوانیم میلیاردها طرح ولی کاملا متفاوت از هم داشته باشیم . ما با دیدن چهره انسانها در کسری از ثانیه آنان را آنالیز می کنیم . اگر آن فرد آشنا باشد با دیدن چهره اش دنیایی از خاطرات و قضاوتها در ذهن ما بازسازی میشود و اگر با فردی غریبه مواجه شویم نیز همچنان چهره آن فرد باعث پیش داوری در ما میشود . همچنین است در خصوص طراحی لوگو برای برندها که با دیدن یک لوگوی آشنا از یک برند معتبر ، بلافاصله اعتماد می کنیم و اگر با طرح جدیدی مواجه شویم ، سریعا آن طرح در ذهن ما قضاوت خواهد شد . لوگو تصویری را از برند شما ارائه می دهد تا زمانی که مردم لوگو برند شما را مشاهده می کنند، برقراری ارتباط با برند شما را آغاز نمایند.

  • با این تفاسیر :

لوگو بعنوان چهره یک برند ، وظیفه دارد قابل اعتماد و دوست داشتنی به نظر برسد .

بعنوان یک اصل نانوشته ، معمولا لوگو به هدف یادآوری سریع تجارت و یا محصول مختص به یک شرکت خاص و شناخت یک برند در نزد عموم مردم به کار برده می شود ، این نکته قابل توجه است که معمولا کسب و کار های کوچک نسبت به طراحی لوگو عجولانه عمل کرده و دقت کافی را در انتخاب اندازه ی مناسب، موقعیت قرارگیری و موادی که در محیط طرح به کار گرفته می شود، به خرج نمی دهند و در نتیجه آسیب جدی به جلوه بصری طرح خود وارد می نماند.

 

هدف از طراحی لوگو

 

از دیگر وظایف لوگو این است که مانند یک راهنما ، خط مشی سایر المانهای بصری برند از جمله فونت ها ، رنگها و فرم کلی تبلیغات شرکت را معین کند . به طور مثال وقتی لوگوی یک شرکت رسمی است ، استفاده از رنگهای سبک و فونت های فانتزی در سایر امور تبللیغاتی جایگاهی نخواهد داشت .

بنابراین ، می توان به این نتیجه رسید که لوگو ، چهره و همچنین راهنمای هر کسب و کار محسوب می گردد و قبل از آنکه به ساخت لوگو خود بپردازید ، ابتدا باید بیاندیشید که پیام و نقطه عطف برند شما چیست ، زیرا که لوگو شما به پشتوانه ی آن می تواند هویت خود را تشکیل بدهد . این نکته را به خاطر داشته باشید که لوگو باید بر اساس پیام (اصلی) برند طراحی گردد. ایده ی اصلی و همیشگی برند شما چه چیزی است ؟ ماموریت بنیادین شرکت شما چیست و برای چه هدفی این شرکت تاسیس شده است ؟

از ترکیب سایر لوگو ها و رسیدن به یک طرح به ظاهر دیگر برای برند خود و یا شباهت دادن طرح لوگو خود به لوگو های دیگر جدا دوری کنید. توجه داشته باشید که لوگو شما معرف برند شما می باشد، سعی کنید لوگو شما منحصر به فرد به نظر برسد.

یک کمپانی می تواند به کمک لوگو خود چهره ای متمایز در میان جمعیت کسب و کار های دیگر ایجاد نماید، در صنف خود رهبری کرده و به عنوان برندی قدرتمند و پیش رو شناخته شود.

 

مطالب پیشنهادی :

ارزش طرح لوگو

کارکرد طراحی لوگو

مقالات بیشتر در : آموزش طراحی لوگو

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار