طراحی لوگو - طراحی برند - طراحی آرم - لوگونگار

راهکارهای ساختن لوگو

Facebook
Twitter
LinkedIn
ساخت لوگو

آموزش و راه کارهای ساخت و طراحی لوگو

طراحی لوگو ، پروسه ای است که طی آن شما با ایجاد یک طرح ، به جای هزاران کلمه حرف خواهید زد !

ساخت لوگو یعنی طراحی لوگو به سفارش یک برند و برای همان نام تجاری . همانگونه که بارها گفته ایم و گفته اند ، طراحی لوگو تنها ترسیم چند خط و یا شکل نیست ، طراحی آرم و لوگو یعنی به نمایش درآوردن آنچه شما میخواهید بگویید از شخصیت برندتان ، از هویت و چیزهایی که برایتان مهم است و در مجموع هر آنچه به آن اندیشیده اید و دوست دارید دیگران نیز برند شما را آنگونه بیابند . آموزش طراحی و ساخت لوگو به عقیده اکثر متخصصین حوزه برندینگ ، یکی از مهمترین ، مشکل ترین و حساس ترین گام ها در طراحی هویت بصری برند و در نیتجه یکی از دشوارترین پروسه ها در طراحی گرافیک می باشد.

در ساخت لوگو و آنهم یک لوگو حرفه ای ، علاوه بر زیبایی و جذابیت چشم نواز شما در نظر خواهید داشت که طرح ، به هیچ لوگوی دیگری شبیه نباشد ، بتواند در انواع مختلفی از شیوه های گوناگون اجرا مورد استعمال قرار گیرد و همچنان ارزش هنری و زیباشناسانه خود را نیز حفظ نماید . در ساخت لوگو حرفه ای ، اصلی ترین مورد توجه به کارآمدی آرم در بازار می باشد و از لحاظ فنی ( اجرای گرافیک )  باید به نحوی ساده باشد که از قدرت پیام و کلام لوگو ، کیفیت مفهوم و زیبایی طراحی آن کاسته نشود .

 

آموزش ساخت لوگو - طراحی لوگو شرکت - ساخت لوگو

آموزش ساخت و طراحی لوگو حرفه ای

ساختن لوگو عملیاتیست برای دستیابی به نمادی از هویت شما و اعتبار کسب و کارتان در دید مشتریان و مخاطبان برند .  جهت اینکه بتوانید تصور کنید که لوگو چقدر مهم و حیاتی است ، کافی است این نکته را مد نظر قرار دهید که این طرح در کلیه عملیات تبلیغاتی شما از جمله در روزنامه ها و جراید ، بیلبوردهای جاده ای ، تبلیغات تلویزیونی ، وب سایت ها ، شبکه های اجتماعی ، کارت ویزیت ، سربرگ و هر آنچه ردی از شما در آن باشد  قرار داده خواهد شد.

اگر شما از جمله مدیران پیشگامی هستید که به اهمیت تبلیغات و تاثیر آن بر کسب و کار خود پی برده اید  ، توجه داشته باشید که سفارش ساخت لوگو اولین سنگ بنا در تجارت و برندینگ شما است و بدون آن شما هرگز تبدیل به یک نام تجاری موفق نخواهید شد.

لوگو، نماد تجارت، و ابزاری برای بخاطرسپاری شما در ذهن مشتریان است که با مشاهده لوگو، به یاد کالاها یا خدمات شما خواهند افتاد. این طرح گرافیکی معرف چیستی شما بوده  و امکان شناسایی برندتان را در بین مصرف کنندگان بالاتر میبرد . ضمنا طراحی لوگو و استفاده از آن ، نشاندهنده حرفه ای بودن کسب و کار شماست و ضریب اعتماد مشتریان را افزایش می دهد.

مقاله مرتبط : ساختار لوگو

نرم افزار و برنامه ساخت لوگو

برای طراحی و ساخت لوگو با دو دسته نرم افزار ( که برخی بصورت آنلاین و برخط هم در دسترس هستند )  روبرو هستیم :

  • دسته اول : نرم افزارهای تخصصی طراحی گرافیک
  • دسته دوم : نرم افزارهای اختصاص داده شده به ساخت لوگو فوری

در کلیه مقالات آموزشی ، منظور ما از برنامه و نرم افزار طراحی و ساخت لوگو همان دسته اول میباشد که نرم افزارهایی از جمله CorelDraw و Adobe Illustrator ، بعنوان یک ابزار حرفه ای با امکانات بی نظیر ، برای اجرای طرح لوگو از کاغذ به کامپیوتر در خدمت طراحان قرار دارند .

همانگونه که در مطلب آموزشی ( طراحی لوگو آنلاین ) اشاره کردیم ، دسته دوم یعنی برنامه های ساخت لوگو از بعد فنی کاملا مردود محسوب می شود و معایب بزرگی از جمله تکراری بودن طرح شما بعلت ارائه همان طرح به هزاران کاربر دیگر ،  عدم استفاده از ایده پردازی سفارشی  بعنوان مهمترین بخش پشت پرده یک لوگو و ابزار اثر گذاری آن ، محدودیت در انتخاب و ویرایش و همچنین شناخته بودن طرح  بعنوان یک لوگوی ارزان و تکراری اشاره نمود .

 

نکات مهم در ساخت و طراحی لوگو برای برندینگ

 

1. نسبت درازا و عرض در ساخت لوگو

لوگو هایی که اختصار و عریض هستند و یا باریک و بلند، از عقیده بصری مبهوت کننده اند و ترازمندی بین نسبت درازا و عرض در آن ها رعایت نشده است. لازم نیست دائم در طراحی قرینه سازی دقیقی در طرح برپایی شود ولی وجود یک ترازمندی نسبتا مناسب و خوب بین طول و عرض آن برای داشتن یک لوگوی دلخواه و دلپسند از اهمیت گزیده تر ای برخوردار است. بهتر است شغل را با یک شکل هندسی ساده نخست کنید. لوگوهای چهارگوش شکل به اندازه لوگوهای دایره ای تاثیر گذار و زیبا هستند.

2. سایز/ اندازه

به یاد داشته باشید که یک لوگو باید در سازهای گوناگون فرآوری شود. برای سربرگ کمپانی، مخصوص وب سایت و پسندیده برای آگهی های تبلیغاتی. اگر طرح لوگو برند خیلی پیچیده باشد فهم و تشخیص آن در سایزهای کوچک بسیار مشکل خواهد بود. پس کوشش کنید لوگو را در اندازه های مختلف ارائه کنید، چون این مسئله برای یک مشتری با تجربه اهمیت بسیاری دارد.

3. بیننده منظور را در عقیده داشته باشید

معمولا انگیزه این که فردی درخواست طراحی یک لوگو جدید می کند این است که پرماسیدن می کند لوگوی برند کنونی دیگر قدرت تاثیرگذاری خود را از دست دیتا است. ممکن است شرکای یک شرکت تغییر کرده باشند و یا ممکن است برخی از ارزش های بنیادین و اصولی آن تغییر پیدا کرده باشد. ولی ریشه-بن-بیخ اولیه طراحی هر لوگو در عقیده گرفتن مخاطب منظور است نه فقط تامین کردن آیتم های لازم برای بالا بردن فروش کمپانی. کوشش کنید تا بی گمان امکان این مسئله را در هنگام طراحی لوگو در نظر داشته باشید. شما به عنوان یک طراح بیشترین صلاحیت در باره تصمیم گیری درباره این موضوع، یعنی ارائه یک لوگوی مناسب برای اثبات قابلیت های یک شرکت به جامعه را دارا هستید.

مقاله مرتبط : ساخت لوگو سفارشی

4. خصوصیات مستقل و مجزا

اگر مشتری از شما آهنگ که در طراحی لوگو از اشکال گرافیکی و متن به یک میزان بهره‌گیری کنید، توصیه می کنیم روی کل تکه ها به طور جداگانه پیشه کنید، مگر این که بتوانید از پس همگی آنها در کناره هم برآیید. بهتر است روی هر یک از آیتم های متن و شکل جداگانه پیشه کنید. سپس در واپسین،انجام تمامی را در ساحل هم پیمان داده و طرح را کامل کنید. این یکتا از مواردی است که ممکن است در زمینه طراحی لوگو به شما پیشنهاد شود.

5. تاثیر قراردادن یا فوری روی بیننده

این آیتم احد از علایم یک لوگوی خوب است. لوگو باید بلافاصله نظاره گر را تحت کارایی پیمان دهد. طرح لوگو باید به نوع ای باشد که در چند ثانیه تاثیر خویش را روی نظاره گر اعمال کند. مفتوح هم اگر طرح لوگو پیچیده باشد طوری که کسان برای فهم معنی آن ناچار به جستجو و کاوش باشند، احتمالا تاثیر مطلوبی نخواهد داشت. مخصوصا امروزه که در دنیایی زندگی می کنیم که سرعت حرف نخست را می زند، بیننده باید برای درک و جمع بندی موضوع زمان کمی را صرف کند.

6. در نظر داشتن ماهیت کمپانی در ساخت لوگو

یک کمپانی دارای ارزش های اصولی و اساسی است که همش سعی می شود آن ها را در تاریخچه آن شرکت آن ها برجسته و زنده نگه دارند. اثناء طراحی لوگو، طراحی باید این ارزش ها را دلخواه داشته و آن ها را در طرح خویش بروز دهد. بهتر است برخی از موارد دارای ارزش را با آیتم های سایر ترکیب کند. لازم به ذکر است که یک لوگوی هندسی که برای مدرسه و یا تدریس جبر و مقابله کارکرد نکویی دارد، برای یک مغازه بستنی فروشی که در خیابان قرار دارد اصلا مناسب نیست.

7. رنگ ها در اخر کار!

در حالی که با دقت اندیشه کردن در مورد رنگ یک لوگو شغل بسیار نکویی است، ولی باید به یاد داشته باشید که ممکن است این لوگو بوسیله یک چاپگر ابلک دفتری چاپ شود. بنابراین، کوشش کنید شکل و فرم طرح لوگو را نخستینگی آغاز خود قرار دهید. رنگ در جایگاه ذیل تر پیمان دارد. دائم رنگ ها را می توان در سرانجام کار و در مراحل پایانی پروژه اصلاح کرد و یا تغییر داد.

8. طرح و مفهوم لوگو باید الی بی گمان امکان سخیف باشد

این که لوگویی که طراحی می کنید دارای مفهوم باشد خیلی خوب است. در عین حال پیمان دادن چند ایده در یک طرح لوگوی ساده پیشه سهولت نیست. این چیزی است که باید در گفتگو های اولیه با مشتری به آن بپردازید. آنها را متقاعد کنید که هر چه لوگو ساده تر باشد کارایی بیشتری روی بیننده می گذارد. اگر به لوگوهای بی اندازه و برجسته ای که روی اینترنت پیمان دیتا شده اند توجه کنید، خواهید دید که همه لوگوهای کاربر پسند از طراحی های ساده ای برخوردارند که یک ایده ساده در پشت آن بالقوه است. هر چه ایده های اعمال شده در طراحی لوگو اغلب باشد لوگو به همان نسبت پیچیده، آشفته و مبهوت کننده خواهد شد.

9. رنگ ها را با دقت بکاربرید

معمولا هر کمپانی قبلا یک هویت صنفی و یک رنگ صنفی داشته است. این آیتم در هنگام انتخاب رنگ برای لوگو کمک زیادی به طراحی می کند. وقتی رنگ بندی خاصی برای طراحی لوگو نداشته باشید، باید لوگو را در رنگ های مختلف به مشتری نشانه دهید. حتما شما برادر ندارید از رنگ هایی با شدت بالا که باعث پیچیده و زننده شدن طرح لوگو در اثناء چاپ روی یک صفحه و یا اعلان تبلیغاتی می شود بهره‌گیری کنید.

10. رنگ های چاپی

درجات مشخصی از رنگ های وب هستی دارند که می تاب آن ها را از رنگ های چاپی CMYK بدست آورد. تجربه به ما یاد داده است که بهترین طریق برای رسیدگی این که رنگ های مطمئن وب در اثناء چاپ چگونه به نمایش داده می شوند، این است که خودتان لوگو را چاپ کنید. چرا باید چشم براه بمانید که مشتری ایرادها و مشکلات آن را کشف و آن را به شما بازگرداند. بهتر است لوگو را با یک دستگاه چاپگری که دارای رنگ های اصلی است چاپ کنید لغایت نتیجه را تماشا کنید. به یاد داشته باشید که بهترین کیفیت رنگ را می توانید روی یک کاغذ با کیفیت عکس بدست آورید.

11. تبلیغات

این پسینیان مرحله از یک لوگوی کامیاب و نیرومند است. هر چه زمانی که یک بیننده برای نگاه کردن به لوگو صرف کند بیشتر باشد، میزان ضبط و حفاظت آن در ذهن او بالا می رود. اندیشه می کنید چرا لوگوی شرکت Nike لغایت این مرز کامیاب و حائز نمای آیکونی شکل است؟ آیا فقط به آن انگیزه است که یک لوگوی بزرگ و معروف است؟ مطمئنا علت ماندگاری این لوگو این است که از راه تبلیغات بازرگانی که در تلویزیون و آگهی تبلیغاتی چاپی و بنرهای انبوه دائما در معرض رویت کسان است. اگر چه این باره بیرون از کنترل طراح است، ولی هنگام طراحی لوگو اندیشه کنید آن را برای کمپانی خودتان طراحی می کنید.

 

تکنیک های طلایی ساخت لوگو

 

لوگو نماینده تصویری چیزی است که کمپانی شما به آن ایمان داشته و از آن فرمانبرداری می کند. برای نمونه به لوگوی مک دونالد یا علامت تیک نایک نگاه کنید که دو نمونه از اعجاب انگیزترین و  خاص ترین طراحی لوگو ها بوده و ویژگی ها این کمپانی را منتقل می کنند. اما بسیاری از شرکت ها امروزه نیز این بخش مهم از شروع تجارت را نادیده می گیرند.

از نظر آرمانی ،این لوگوست که مشتریان احتمالی شما را افزایش دیتا و باعث می شود تأثیر بسزایی در اولین تجربه افراد نسبت به تجارت شما داشته باشد. یک لوگو خوب می تواند مایه تعهد مشتریان به بازرگانی شده، هویت نکویی برای برند ایجاد کرده و تصویری حرفه ای از کمپانی شما ایجاد کند.

 

انواع لوگو

لوگو ها را می توانیم در سه طبقه کلی دسته بندی کنیم.

لوگوهای بر پایه فونت که در آنها مدل فونت عوض می شود. برای مثال لوگوهای IBM، مایکروسافت و سونی همان فونت هایی هستند که شیپ و استایل متفاوت دارند که مایه تمایز پیدا کردن آنها می شود.
دومین بخش لوگوهایی هستند که با به کارگیری واژه ها و عکس نشان می دهند شرکت چه تکاپو هایی دارند. برای مثال وقتی یک شرکت خدمات منزل از یک قلم موی رنگ در ساحل اسم شرکت استفاده می کند.
بخش سوم سمبول های تصویری انتزاعی مشابه علامت تیک نایک است که به برند این کمپانی تبدیل شده است.
این نوع نماد ها در اصل معنایی ندارد ولی بعد از روشنگری داده شدن،معنا پیدا میکند و شما با معنای ویژه لوگو برند آشنا می شوید. تحقیقات اثر داده است که این گونه لوگوها بعد از تثبیت مکان خویش تأثیر اکثریت بر مشتریان احتمالی داشته و باعث تعهد بیشتر نسبت به برند می شود. ولی برپایی کردن چنین تصویر و ارتباط ذهنی به خرج و موعد زیادی لازم دارد. علامت تیک نایک نیز در اصل معنای خاصی نداشته اما این شرکت سنه های زیادی کوشش کرده است تا بتواند این لوگو را به اثر ای از هویت زندگی ورزشکارانه تبدیل کند.

تجارت های رو به پیشرفت اکثر اوقات توانایی خرج کردن میلیون ها دلار و سنه ها وقت برای برپایی چنین وابستگی ذهنی ندارند. پس لوگویی که می تواند به روشنی ارزش ها و کار و جنبش های شرکت شما را نشان دهد می تواند گزینه مناسب تری برای این نوع بازرگانی ها باشد. بسیاری از کارآزمودگان طراحی لوگو ذکر کرده اند که حتی لوگوی تألیف شده و مبتنی بر فونت از کمپانی نیز می تواند بیش از حد ژنریک باشد. او باورداشت دارد که مشتریان باید بتوانند با نگاه کردن به لوگوی شما مشخص کنند شما چه فعالیتی انجام می دهید.

شروع به ساخت لوگو

قبل از اینکه شروع به کشیدن لوگوی خود کنید باید اول پیامی که می خواهید به سایرین منتقل کرده را رسیدگی کنید. کوشش کنید پیام خود را در یک جمله نوشته و ببینید که آیا این پیام به شما در رسیدن به اهداف کمک می کند یا خیر. پروا داشته باشید که پس از نگارش این جمله باید به آن تعهد داشته و در تمام مراحل ساخت لوگو از این جمله اطاعت کنید.
البته این شغل به سادگی نمی تواند برای آغاز شغل شما کافی باشد. شما می توانید از تاکتیک و شیوه های ذیل در سررسید ساخت لوگوی خود کاربرد کنید. این موارد می توانند به ساخت لوگویی مناسب برای شرکت شما کمک کنند:

1- لوگوی دیگر کسب و کارهای صنعت خود را بررسی کنید.

آیا رقبای شما از عکس های محافظه پیشه و وزین بهره‌گیری می کنند یا گرافیک های زنده و متحرک؟ شما باید رسیدگی کنید که چطور می خواهید لوگوی خود را از رقبا متمایز کنید.

2- بر روی پیام تمرکز کنید.

تصمیم بگیرید که چه نکته ای در مورد شرکت شما قابل انتقال است. آیا شرکت شما توانایی خاصی دارد که شما می توانید آن را انتقال دهید؟ چه چیزی مایه می شود شما نسبت به رقبا ویژه باشید؟ ذات بیننده قصد شما چیست و چه خصوصیات گزیده تر ای دارد؟ این عناصر نقش مهمی در طراحی و مفتوح دهی طراحی لوگوی شما دارد.

3- لوگو باید واضح و عملی باشد.

لوگو شما باید از روی کارت های ویزیت گرفته الی در کناره یک کامیون و ماشین جلوه ای پسندیده داشته باشد و به صورت واضح قابل رویت باشد. یک لوگوی خوب را به هر اندازه که می خواهید باید بتوان حقیر و بزرگ کنید. این لوگو چه حقیر و چه بزرگ جلوه ای مناسب دارد. همین طور لوگوی خوب باید به راحتی مفتوح فرآوری شده، در ذهن جای گرفته و نسبت به دیگران جدا باشد. مطمئنا استفاده از نماد بهتر از عکس است زیرا اگر تصاویر کبیر یا کوچک شوند تشخیص دادن یا شفافیت آنها مختل خواهد شد. کوشش کنید که لوگویی برپایی می کند که سیاه و سفید و یا در دو رنگ است لغایت اینکه بتوانید به راحتی آن را فکس کرده، از آن عکس گرفته و یا در فیش های ابلک از آن کاربرد کنید.

4- بهره‌گیری کردن از نام بازرگانی بر ساخت لوگو شما تأثیر می گذارد.

اگر نام تجارت شما ” جواهرات تهرانی” است باید از فونتی با کلاس و استایل های تجملی در فونت بهره‌گیری کنید. اما شرکتی که ” چاپ سرعت و دقت ” نام دارد بهتر است لوگویی داشته باشد که فونت آن حس رعد و برق و سرعت و توان را منتقل کند.

5- از لوگوی خویش برای نشانه دادن خصوصیات کلیدی کمپانی تان استفاده کنید.

بهترین لوگوها سریعا با به کارگیری تصویر پیام را به بیننده منتقل می کنند و از واژه هیچ استفاده ای نمی کنند. برای مثال لوگوی ” چاپ سرعت و دقت ” هم می تواند خصوصیات خدمات چاپ زیاد تند را منتقل کند. فلذا به کارگیری عکس رعد و برق می تواند دانستن سرعت و اطمینان را منتقل کند.

6- از نماهنگ آرت بهره‌گیری نکنید.

اگرچه چنین کاری زیاد وسوسه کننده است، نماهنگ آرت را می توان به راحتی کپی کرد. نه فقط اورجینال آرت پیام را نیرومند تر منتقل می کند، بلکه باعث تمایز یافتن شما نسبت به بازرگانی های سایر نیز می شود.

7- در ساخت لوگو از تصاویری که فانی هستند بهره‌گیری نکنید.

اگر شما بخواهید لوگوی کهن خود را دوباره طراحی کنید، این احتمال وجود دارد که شما مشتریان قبلی تان را گیج کرده و در حالت بدتر باعث بیگانگی آنها شده. احد از گزینش ها دگرگونی ها زیاد کم و آهسته در لوگو است. اما شما نباید چند بار لوگوی خود را تغییر دهید. از نظر آرمانی شما باید لوگویی استفاده کنید که دست کم 10 تا 20 سال بدون احتیاج به تغییر باقی بماند. این مسئله نشان طراحی پسندیده است. در واقع وقتی یک گروه عالی، لوگو طراحی می کنند چشمداشت ندارد سایر مشتری برای طراحی و تغییر لوگو به او مراجعه کند.

8- مواظب رنگ ها در لوگو باشید

یکی از مسایلی که مایه گران شدن لوگو می شوند به کارگیری رنگ های انبوه است. در سررسید طراحی لوگو باید پروا داشته باشید که اگرچه لوگوی رنگی شما عالی به عقیده می رسد در زمان فرآوری متعدد این لوگو، هزینه ساخت و فرآوری آن بر روی کالا های گوناگون نیز شما را حیرت زده می کند. همین طور استفاده از لوگوهایی با رنگ های زیاد باعث می شود شما نتوانید به راحتی آنها را کپی کرده و رنگ سیاه و سفید باعث از بین رفتن شفافیت آنها می شود. سعی کنید رنگ های لوگو اغلب از سه رنگ نشود مگر اینکه استفاده از رنگ های بیشتر الزامی باشند.
شما لوگورا می تواند در گونه ها رسانه ها، تبلیغات، ایستگاه ها، ماشین های خودکار و بسته بندی ها مورد کاربرد پیمان گیرد. به یاد داشته باشید که بعضی از کاربردها باعث محدودیت در موعد طراحی لوگو می شوند مطمئن شوید که از قبل معنای رنگ ها را نیز مطالعه کرده اید و معنای آنها با پیام اصلی لوگوی شما همخوانی دارد یا خیر. همین طور بهتر است پیش از تصمیم گیری پایانی مدل های تک رنگی، دو رنگی، و سه رنگی لوگوی خویش را نیز بررسی کنید.

9- کمک دریافت از یک طراح لوگو

با اینکه تفکر در باره لوگو مرحله ای مهم در برپایی یک تصویر از بازرگانی شماست، سعی برای ساخت لوگو به تنهایی از اشتباهات کبیر محسوب می شود. احتمالاً به نظر برسد که بهترین گذرگاه برای تفریق خرج ها عدم به کارگیری شرکت های طراحی حرفه ای باشد که چیزی بین 5 الی 15 میلیون تومان برای طراحی لوگو طلب می کنند. ولی پروا داشته باشید که هزاران طراح مستقل و آزاد شغل وجود دارند که با گرفتن خرج کمتری چنین کاری انجام می دهند. شغل آفرینان با بودجه محدود باید به تعقیب طراحان با کیفیت ولی ارزان بها بگردند. طراحان آزاد زیادی وجود دارند که خرج تکاپو آنها در هر ساعت 15 الی 70 هزار تومان است.
شما نباید فقط به خاطر هزینه کمتر از طراح بدون تجربه استفاده کنید. طراحانی را پیدا کنید که با حیطه کاری و موقعیت رقابتی شما مستحضر باشد. اگر هنوز هم هزینه بیش از بی گمان بود باید به این نکته پروا کنید که اگر شما لوگوی نکوداشتن طراحی کنید این لوگو کمینه 10 سال برای شما باقی خواهد ماند. یک بار خرج برای 10 سال چیز زیادی محسوب نمی شود.
حتی اگر می توانید به احسان از رنگ ها کاربرد کرده و می دانید لوگو باید چه شکلی داشته باشد باز هم بهتراست از یک طراح مشورت بگیرید. چرا؟ آن ها می دانند که آیا لوگو به راحتی پیام شما را انتقال دیتا و با این کار می توانید به طراحی زیبایی برسید که بدون خرج زیاد به راحتی پیام را به سایرین منتقل می کند. لوگوی شما پایه تمام مواردی است که به شما ارتقا می دهد، فلذا هر چه اغلب زمان صرف طراحی بهتر لوگو کنید، فایده اکثریت برای شما همراه خواهد بود.

10- استفاده کردن و حفاظت از لوگو

بعد از طراحی لوگویی که نشان دهنده کار و جنبش ها و خصوصیات شرکت شما در یک نگاه باشد، مطمئن شوید که کپی رایت آن را ثبت کرده الی بتوانید آن را نسبت به کمپانی های دیگر حمایت کنید. شما می توانید از یک کمپانی ثبت علائم تجاری و گردانیدن ثبت مالکیت های معنوی استفاده کنید.
بعد از ثبت می توانید از این لوگو در هر جایی برای ارتقای برند خود استفاده کنید. شما می توانید از لوگو در کارت های ویزیت، ایستگاه ها، سر برگ ها، بروشورها، تبلیغات، تارنما ها و هر جای دیگر بهره‌گیری کرده لغایت نام شرکت خویش را در ذهن کسان جا بیاندازید. این کار به ایجاد تصویری از تجارت، افزایش قابلیت دیده شدن شرکت شما و کسب مشتری بیشتر کمک کند.
ساختن یک لوگو پیشه ساده ای به عقیده می رسد، نه؟ مطمئناً این کار ساده است اما نکات ظریفی در سپریدن این کار وجود دارد که باعث می شود طراحی و بهره‌گیری بهینه از لوگو به کاری زیاد سخت تبدیل شود. تنها به یاد داشته باشید که باید ذات مشتریان و تجارت خود را در موعد طراحی لوگو در ذهن داشته باشید واینکه مشتریان از شما چه چیزی می خواهند. پس از طراحی کامیاب لوگوی برند باید آن را ثبت کرده و تمام تلاش خویش را بکار برید الی بتوانید سمبولی قابل تشخیص و مثبت از خدمات یا محصولات خویش ارائه کنید.

 

نگارنده : تیم تحریریه لوگونگار