راهنمای آموزش طراحی لوگو

راهنمای گام به گام طراحی لوگو

راهنمای گام به گام طراحی لوگو

در این بخش به صورت عملی و گام به گام ، مراحل طراحی آرم و لوگو حرفه ای را توضیح خواهیم داد .

راهنمای گام به گام طراحی لوگو,طراحی لوگو

گام اول : هدف خود را از طراحی لوگو مشخص کنید .

لوگو یک رسانه است که از طریق فرم ، رنگ ها ، زوایا ، چیدمان ، هارمونی و بالانس ، گرافیک و … پیام برند شمارا به مخاطب خواهد رساند . در این مرحله باید مشخص کنید که هدف شما از طراحی لوگو چیست و به بیان دیگر لوگو قرار است چه عملکردی داشته باشد و این موارد را روی کاغذ بیاورید تا رشته امور در مراحل بعدی کاملا در دستتان باشد . در اینجا شما را در جهت یک تصمیم گیری اولیه برای روشن ساختن هدف شما از طراحی لوگو راهنمایی می کنیم :

 

 • معرفی برند : این موضوع یعنی شما در ابتدای کار برندسازی هستید و از لوگو انتظار دارید تا برند شما را معرفی کند .
 • تثبیت برند : با این انتخاب ، یعنی برند شما قبلا معرفی شده و قصددارید برند را در ذهن مشتریان تثبیت و بازیادآوری نمایید .
 • اعتماد بخشی : این انتخاب گویای این مسئله است  که برند شما معرف حضور مخاطب هست و آنرا به خاطر نیز سپرده ، اما شما در نظر دارید در راستای فروش بیشتر ، اعتماد حداکثری مخاطب را جلب کنید .
 • تحسین برانگیزی : با این انتخاب شما تمام مراحل را به خوبی پشت سرگذاشته اید ، اما یک خلاء در برند خود احساس می کنید : میخواهید بهترین باشید .

 

از طریق لینک زیر میتوانید دلایل مفصلی در این باره مطالعه نمایید :

تعیین هدف در طراحی لوگو

 

 

گام دوم : شناخت مخاطب هدف

برای شما ( بعنوان طراح لوگو حرفه ای یا مدیر یک کسب و کار ) باید شناخت مخاطب هدف ، از اصول اولیه کار شما تلقی گردد . تنها از طریق شناخت دقیق مخاطب است که میتوانید با توجه به روحیات ، علایق و ارزش های او ، لوگویی طراحی کنید که بتواند بر ذهن او تاثیر بگذارد .

مطالعه مطالب بیشتر در باره مخاطب لوگو

 

گام سوم : تصمیم گیری در باره درج نام برند در راهنمای گام به گام طراحی لوگو

قطعا شما نیز در کنار اینکه دوست دارید نماد خود را معرفی و ماندگار کنید ، مهم است که نام برند خود ر نیز به همان میزان تثبیت نمایید ، اما همیشه نیاز نیست برای شناساندن نام برند ، این کلمه را در طرح لوگو نیز بیاورید .

اگر نام شرکت یا برند طولانی ، عمومی یا بصورت معمول ترجمه درستی ندارد ، به کاربردن نام برند در لوگو را کنار بگذارید !

 

گام چهارم : رعایت رنگ های سازمانی

اگر سازمان شما در انتخاب رنگ های سازمانی هوشمندانه عمل کرده و بعد از آن نیز از رنگهای مذکور به خوبی در تبلیغات خود استفاده کرده ، بهتر است شما نیز در طرح لوگو آن رنگها را مد نظر قرار داده و از چارچوب آنها خارج نشوید . چرا که استفاده دائمی از رنگهای سازمانی ، برند را در ذهن مخاطب بعنوان یک نام و نشان آشنا القا خواهد نمود .

برندسازی با استفاده از رنگ های سازمانی ، به مرور زمان باعث ایجاد حس الفت میان مخاطب و برند شما خواهد شد . چنانچه در مراحل اولیه طراحی برند هستید و هنوز رنگ های برند خود را انتخاب نکرده اید ، حتما با مطاعلات روانشناسانه نسبت به تنظیم و تعریف رنگهای سامانی برند اقدام کنید .

از طریق لینک زیر میتوانید دلایل مفصلی در این باره مطالعه نمایید :

رنگ در طراحی لوگو

 

گام پنجم : نگاه به لوگوی سایر برندها ، بدون تقلب از روی دست آنها !

شباهت لوگوی برند به برندهای مطرح و موفق ، شاید درذ نگاه اول یک انتخاب جالب به نظر برسد ، اما قطعا ( و بازهم قطعا ) این کار موجب می شود مخاطب شما را یک نسخه کپی و جعل از برند مورد اشاره تلقی کند و اینگونه فکر کند که شما برای برند خود وقت نگذاشته و چندان برای این برند اهمیت قائل نیستید !

نتیجه اخلاقی : مخاطب شما برای برندی که خودتان به آن اهمیت نداده اید ، توجه نخواهد کرد .

بررسی کنید که رقبا و همکاران در لوگوی خود چه موارد ( مفهومی و نه مصداقی 9 را رعایت نموده اند ، از چه چیزی پرهیز داشته اند ، رنگ های صنف خود را بشناسید و …

بررسی لوگوی رقبا

 

گام ششم : طراحی لوگو یعنی طراحی سادگی ( راهنمای گام به گام طراحی لوگو )

اولین قانون طراحی لوگو در مبحث گرافیک لوگو ، رعایت سادگی است .

حتی اگر در نظرر دارید مفاهیم زیادی در لوگو درج کنید ، طرح را به یک طراح لوگو حرفه ای بسپارید تا به جای سردرگم کردن مخاطب و طراحی یک تابلوی نقاشی شلوغ ! تمامی مفاهیم را در بستر یک طرح هرچه ساده تر ارائه نماید .

 

گام هفتم : طراحی های مختلف و متفاوت

بهترین کار این است که هر آنچهبعنوان ایده به ذهنتان خطور می کند روی کاغذ بنویسید ، بعد از آن ایده های برتر را انتخاب و طراحی کنید ، در مرحله بعدی میتوانید از میان طرح های ایجاد شده نیز طرح های ناکارامد را حذف به چند طرح تسویه شده برای انتخاب لوگوی نهایی دست یابید .

در گام بعدی ، طرح های منتخب را از طریق برنامه های برداری ( وکتور ) مانند کارل دراو و ادوبی ایلستراتور وارد سیستم کتمپیوتر نموده و با نهایت دقت طراحی کنید . این برنامه ها طراحی اصولی را در برابر شما قرار دادهو  امکانات زیادی در اختیارتان می گذارند اما طراحی دستی قدرتمند شما را در سخت هرچه بهتر لوگوی نهایی یاری خواهد رساند .

فرمول : طراحی دستی قوی تر = طرح نهایی قدرتمندتر

دلیل استفاده از برنامه های وکتور محور ( و نه بیت مپ محور مانند فتوشاپ ) که در طراحی لوگو هیچ کاربردی ندارند و از طریق لینک زیر میتوانید دلایل مفصلی در این باره مطالعه نمایید :

طراحی لوگو در فتوشاپ

با بکارگیری نرم افزارهای وکتور ، میتوایند تمام اندازه ها و موقعیت های مورد نظر برای لوگو را در نظر بگیرید ، فقط به خاطر داشته باشید که اگر طرح شما شامل خطوط ریز و ظریف باشد و جزیئات زیادی داشته باشد ، در ابعاد کوچک ، جزئیات به خوبی دیده نمیشوند .

 

 

گام هشتم : نظر سنجی از افراد باسلیقه !

همواره به یاد  داشته باشید شما لوگو را برای دیگران طراحی می کنید نه خودتان ، پس نظرات دیگران را جویا شوید و بدانید نظر عموم در باره لوگوی طراحی شده چیست ، البته در این زمینه زیاده روی نکنید چون عموما نظر می دهند اما راهکار نمی دانند !

طرح لوگو را به کسانی که ممکن است در آینده مخاطب شما باشند نمایش داده و نظرخواهی کنید .

 

قطعا شما نیز با مطالعه مطالب موجود در بخش آموزش طراحی لوگو لوگونگار ، مسیر موفقیت خود را در زمینه طراحی لوگو با سرعت بیشتری طی خواهید نمود .

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

طراحی لوگو

طراحی لوگو منعطف

طراحی لوگو منعطف طبق نیازهای برند

 

طراحی لوگو ، همانگونه که قبلا نیز به این موضوع بصورت مفصل پرداخته ایم ، در میان تمامی اجزای یک برند ، مهمترین وظیفه را در پروسه برندینگ یک سازمان بر عهده دارد .

همچنین یقینا حالا شما نیز کاملا به این موضوع واقف هستید که طراحی لوگو برای یک برند باید به نحوی صورت پذیرد که  تا زمانی که برند مشغول به ادامه حیات است ، لوگو نیز بتواند از میان تندبادهای بازار وتغییرات سلایق جان سالم به در برده  و همواره بعنوان یک اندام زنده ، نقش خود را در انعکاس پیام برند خود ایفا نماید .

 

طراحی لوگو حرفه ای یعنی لوگو بگونه ای طراحی شود که بتواند خود را با شرایط متغیر روز وفق داده و منعطف گرداند . ممکن است یک برند روی به ارائه خدمات و محصولات جدیدی بیاورد و نیاز باشد در لوگو نیز این تغییرات لحاظ شود ، اما یک طراحی لوگو منعطف و قدرتمند در انعطاف پذیری ، میتواند با حفظ اصالت خود ، تغییراتی را نیز یدک بکشد .

این یک قابلیت ویژه است که تنها در یک طراحی لوگو حرفه ای می توان یافت نمود که لوگو بتواند برای سالیان طولانی طرح و جذابیت خود را بعنوان یک طراحی لوگو منعطف تواما حفظ نماید .

طراحی لوگو

 

در اغلب موارد با تغییرات گاها جزئی ، لوگو هویت خود را از دست داده و دیگر به هیچ عنوان نمایانگر برندی که نمایندی آنرا بر عهده دارد نمی باشد و حتی ممکن است با وارد آوردن خسارات جبران ناپذیر ، باعث از دست رفتن جایگاه برند در ذهن مشتری خود گردد .

یکی از قابلیتهای طراحی لوگو منعطف و حرفه ای به معنای واقعی کلمه ، این است که دارای امکان بروزرسانی باشد . به این مفهوم که با تغییرات صورت گرفته ، لوگو فرم اصلی خود را از دست نداده و در قالب جدید ، لوگو به نحوی نمایش داده شود که برای مخاطب خود غریبه نبوده و به سادگی اصالت و ریشه آن تشخیص داده شود . در بیانی ساده تر لوگو باید قابلیت انتقال سریع ارزش های مورد نظر برند را از یک فرم بصری به فرمی دیگر داشته باشد ، چه در غیر اینصورت به مرور زمان و در مسیر تحولات بازار کمرنگ و حتی ناپدید خواهد شد.

نکته حائز اهمیت در این باره این است که لوگوی آپدیت شده به هیچ عنوان نباید از لحاظ خصوصیات فنی و زیباشناسی در سطحی پایینتر از سطح لوگوی مادر اجرا شود . بعبارت دقیق تر حتی اگر لوگوی قبلی شما بسیار ماهرانه و بصورت حرفه ای اجرا شده باشد ، یک ادیت ضعیف میتواند تمام زحمات قبلی شما را نقش بر آب کند .

یک لوگوی قدیمی اما اصولی بهتر از یک لوگوی جدید و غیر حرفه ای است !

طراحی لوگو منعطف

 

 

بعنوان یک نمونه آشنا و درخشان در زمینه  طراحی لوگو منعطف و تغییر لوگو بدون وارد آوردن ضربه به اصل برند ، میتوان به برند گوگل اشاره کرد تقریبا هر روز و متناسب با هر رویداد ، لوگوی خاص همان روز را ارائه می دهد اما این ایده به قدری اصولی و داخل چارچوب صورت میپذیرد که هیچگاه به برند گوگل خدشه ای وارد ننموده است .

شما نیز اگر یک لوگوی حرفه ای برای خود تدارک دیده باشید می توانید به فراخور هر رویداد ، لوگوی خود را جانی تازه ببخشید و نشان دهید که هنوز این برند نفس می کشد ! بطور مثال هنگام برگزاری فستیوال زمستانه خود ، لوگوی شما میتواند محل خوبی برای اجرای ایده های تداعی کننده حال و هوای زمستان ، برای مخاطبان برند شما باشد .

البته در مواردی نیازهای جدی تری برای برند پیش می آید که هر مدیر کارآزموده ای به خوبی می داند یکبار هزینه کردن برای یک لوگو با قابلیت انعطاف پذیری بالا و آینده نگرانه بهتر از چند بار هزینه کردن برای لوگوهای غیر اصولی و نهایتا عدم حصول نتیجه مطلوب از آن لوگو ها می باشد .

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

نام برند

روش های انتخاب نام برند

روش های انتخاب نام برند و خلاقیت در نامگذاری برند تجاری

 

نامگذاری برند بعنوان نخستین قدم در موضوع ساخت یک برند ، نقش صد در صد حیاتی در این بحث ایفا و انتخاب نام برند همواره بر سایر عوامل پروسه برندینگ سایه گستر بوده و مداوما نقش خود را در کنار طراحی لوگو بصورت کاملا فعال ایفا خواهد نمود .

پر واضح است که با انتخاب یک نام تجاری مناسب ، به میزان بسیار زیادی از رقبای خود پیشی خواهید گرفت .

در این مقاله شما را با روش هایی خلاقانه در انتخاب نام برند آشنا خواهیم نمود ، این روش ها بعنوان رایج ترین متدهای انتخاب نام برند سالیان درازیست که میان برندهای مطرح رایج است و عموم برندهای مطرح دنیا از این روش ها برای انتخاب نام برند خود بهره جسته اند .

 

انتخاب نام برند

روش های انتخاب نام برند

ذیلا به مهمترین روش های معمول در نامگذاری و انتخاب نام برند های تجاری اشاره می کنیم . با ما همراه باشید !

اگر همچنان به نتیجه مطلوب نرسیدید ، میتوانید از سرویس نامگذاری برند مجموعه لوگونگار استفاده کنید . از طریق لینک زیر میتوانید شرایط و استانداردهای نامگذاری در لوگونگار را ملاحظه بفرمایید :

نامگذاری برند | پیشنهاد نام برند

 

روش تلفیق در نامگذاری برند

روش تلفیق در نامگذاری برند

برندهای فراوانی از روش تلفیقی در انتخاب نام برند خود بهره جسته و با درهم آمیختن دو یا چند کلمه  و کنار هم قرار دادن آن کلمات  به واژه خلاقانه و جدیدی دست یافته اند . واژه تولید شده در عین حال که ترکیبی است از چند کلمه معنا دار و مجزا ، به خودی خود کلمه تازه ای به نظر رسیده و آرام آرام جایی برای خود در میان دایره لغات مخاطبین برند باز می کنند .

مثال : برند فدکس که تلفیقی است از دو نام فدرال و اکسپرس .

 

روش ارتباط مفهومی در انتخاب نام برند

روش ارتباط مفهومی در نامگذاری برند

منظور از ارتباط مفهومی ، ربط دادن یک مفهوم ( گاها کاملا نامربوط  در نگاه اول ! ) ، به مفهوم دیگری است ، به نحوی که نهایتا یک نتیجه منطقی و مربوط از آن گرفته شود .

مثال : برای نمونه شما نام جگوار را برای یک خودرو استفاده می کنید و مفهوم مورد نظر و مرتبط کننده ، قدرت ، سرعت و چابکی این حیوان می باشد .

 

روش استفاده از اسامی توضیح دهنده

روش استفاده از اسامی توضیح دهنده

انتخاب و پیشنهاد اسم برند می تواند از یک یا چندواژه توضیح دهنده ( واضح ) تشکیل شده باشد .

برندهایی هستند که مستقیما به زمینه فعالیت ، محصول یا اهداف خود در نام برندشان اشاره می کنند . در این روش مخاطب برند بصورت مستقیم و راحت پی به چیستی یا چگونگی برند شما خواهد برد ولی مد نظر داشته باشید که نام برند را به نحوی انتخاب نکنید که با اسامی ساده و رایج اشتباه گرفته شود . البته اداره ثبت علائم تجاری نز اسامی عمومی را ثبت نمی کند !

مثال : یو اس بانک که  که بصورت مستقیم مفهوم بانک آمریکایی را منعکس می نماید .

 

روش ریتمیک و موسیقی مشابه در انتخاب نام برند

روش ریتمیک و موسیقی مشابه در نامگذاری برند

در این متد از نام های دارای موسیقی و ریتم دار (( و البته با ریتم شبیه به هم )) استفاده می شود و انتخاب نام برند با استفاده از روش موسیقی مشابه ، می تواند به لحاظ آواشناسی در بیان خود موجب خوشایندی به زبان آورنده نام شده و بر اثر تکرار مقبولیت یابد .  این نوع از اسامی اگر دارای بار مفهومی قدرتمندی باشند قطعا از ماندگاری بالایی در ذهن مخاطبین خود بهره مند خواهند بود .

مثال : نایسر دایسر . یوتیوب . کیت کت

 

روش نوستالژیک در نامگذاری برند

روش نوستالژیک

از روش های مناسب انتخاب و نامگذاری برند تجاری ، استفاده از نام هایی است که ذهن مخاطب را به سمت مفاهیمی آشنا سوق داده و ذهنیت مخاطب را به مفهوم یا تصویری خاص لینک می کند .

مثال : وب سایت فروشگاهی آمازون ، که در کنار اشاره به نام طویل ترین رودخانه دنیا ، خود نیز بزرگترین فروشنده محصولات مختلف بصورت آنلاین در سطح جهان می بیاشد .

 

روش استفاده از نام مالک برند

روش استفاده از نام مالک برند

بسیاری از برندهای مطرح ، نام مالکین برند را یدک می کشند . در مواردی که همه به دنبال اسامی عجیب و غریب و اعلب نا موفق هستند ، استفاده از نام شخصی ( به سرط اینکه خیلی عمومیت نداشته باشد ) می تواند گزینه خوبی باشد .

مثال : برند لویی ویتون ( که به اختصار ال وی نامیده میوشد ) که دقیقا  نام موسس برند می باشد .

 

روش تولید کلمات جدید در نام برند

روش تولید کلمات جدید

روش ایجاد و تولید کلمات جدید در انتخاب نام برند ، یعنی ابداع واژه ای که تا قبل از این وجود نداشته با رعایت کلیه اصول نامگذاری برند از جمله سادگی ، روان بودن ، موسیقی خوب و …

مثال : لکسوز ، تاید و سایر نامهایی از این دست که اتفاقا به قدری محبوب و خلاقانه بوده اند که توانسته اند محصولات مشابه بعد از خود را نیز زیر پرچم نام برند خود بیاورند .

 

استفاده از کلمات محلی در نامگذاری برند

روش بهره گیری از کلمات محلی

در این روش شما از کلماتی در انتخاب نام برند استفاده می کنید که به صورت کشوری و جهانی خیلی شناخته شده نیستند اما در یک محدوده جغرافیایی خاص یا در یک فرهنگ و زبان محدود ، دارای مغهوم هستند .

مثال : برند آیس پک ( که بصورت خلاقانه ای در زبان انگلیسی هم معنا دار است ) در زبان محلی ، به مفهوم قورباغه نا امید می باشد .

 

روش مواد اولیه در انتخاب نام برند

روش بهره گیری از نام موارد تشکیل دهنده محصول

استفاده از این اسامی در انتخاب نام برند روشی است که شما به وسیله آن ، مخاطب را از چند و چون و چیستی محصول یا سرویس خود مطلع می سازید .

مثال : ورمیکا ، که این برند با اشاره به واژه ورمی کمپوست ، مخاطب را از چیستی و مواد تشکیل دهنده  محصول خود مطلع می سازد .

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

بررسی طرح لوگو

بررسی لوگوی رقبا

بررسی لوگوی رقبا

آیا در صدد طراحی لوگو برای کسب و کار خود هستید ؟

تفاوتی نمی کند که پیگیری این موضوع را شخصا به عهده می گیرید ، مدیر تبلیغات و روابط و عمومی دارید یا جمعا امور مربوط به طراحی لوگو برای کسب و کار را به یک مجموعه حرفه ای واگذار می کنید ، ولی قطعا باید قبل از شروع ، نسبت به بررسی لوگوی رقبا اقدام و فعالیت های رقبای خود را در طراحی لوگو ی کسب و کار خود لحاظ نمایید .

با عنوان این مطلب قصد نداریم به شما پیشنهاد کنیم با شرکتهای تحقیقاتی ، وارد همکاریهای سطح بالا و گرانقیمت شوید  ، هرچند اگر بودجه این کار را داشته باشید قطعا نتایج درخشانی حاصل خواهد شد ولی معمولا  برای شروع پروسه طراحی لوگو کسب و کار نزد صاحبان مشاغل  و مدیران شرکت ها و استارت آپ ها ، یک تحلیل اجمالی از داشته ها و اهداف مجموعه ، در کنار بررسی تحرکات تبلیغاتی و نهایتا بررسی لوگوی رقبا ، نقطه اتکای مناسبی برای طراحی آرم و لوگو محسوب خواهد شد .

 

بررسی رقبا

بعنوان اولین گام در مبحث طراحی لوگو برای یک برند ، تهیه یک لیست کامل از رقبای کاری شرکت ، شامل کلیه مجموعه هایی که زمینه کاری مشترک با شما دارند می تواند راهبرد مناسبی باشد .

جهت تهیه این لیست ، میتوانید از طریق روش های جستجوی آنلاین و موتورهای جستجوی معتبر بهره بگیرید . استفاد ه از منابع یلوپیج (YellowPage) که در ایران با عنواینی مانند کتاب اول مشغول به فعالیت هستند نیز بهره بگیرید .

اگر دسترسی به مشتریان خود داشته باشید و بتوانید در این خصوص از آنها سوال کنید ، آنها را منبع سرشاری از اطلاعات بدانید !

چرا که به احتمال زیاد آنها تحقیقات زیادی در خصوص خدمات یا محصولی که قصد خرید آنرا داشته اند به انجام رسانده اند و رقبای جدی شما را با خصوصیات هر یک می شناسند . نمایشگاهها ی تخصصی نیز به نوبه خود جمعی متمرکز از همان چیزیست که شما قصد دارید بررسی کنید . در عرصه تحقیق در خصوص رقبا ، بازدید از نمایشگاه مانند بازدید از بهشت است !

 

بررسی لوگوی رقبا,طراحی لوگو

بررسی طرح لوگوی رقبا

منظور از بررسی لوگوی رقبا در پروسه طراحی لوگو برای یک کسب و کار ، فقط آنالیز طرح لوگوی ایشان میباشد و ربطی به سایر آمیخته های بازاریابی ندارد .

در پی بررسی طرح لوگوی رقبا ی خود میتوانید به موضوعات سازنده یا مخرب طرح لوگوهای ایشان پی برده و با لحاظ نمودن آن نکات ، یک لوگوی قوی تر داشته باشید .

همواره به خاطر داشته باشید ، اگر چشم و گوش شما ( البته فقط در خصوص تبلیغات رقبا ! ) قوی عمل کند ، قطعا در بدترین حالت از قافله عقب نخواهید ماند .

با رصد مستمر تحرکات تبلیغاتی رقبا ، شما نیز میتوانید به شیوه خود با رقبای جدی خود همگام و یا حتی از آنها پیشی بگیرید .

 

بررسی طراحی لوگو

 

 • لطفا سوالات ذیل را در خصوص طراحی لوگو مورد بررسی قرار دهید :

طرح لوگوی جدی ترین رقبای شما چه چیزی را به ذهن شما و سایر مخاطبین متبادر می کند ؟

پیام طرح لوگوی رقبای شما چیست ؟

نکات سازنده طراحی های انجام شده را چه چیزهایی می دانید ؟

نکات مخرب و منفی طراحی های انجام شده چه موضوعاتی هستند ؟

فکر می کنید از دید شما چه المانهایی را اگر تغییر می دادند به نتیج بهتری می رسیدند ؟

 

هدف ما از بیان این سوالات این نیست که نگاه شما به سمت طرح لوگوی رقبایتان معطوف شود .

بلکه با بررسی لوگوی رقبا ، شما دید بازتری نسبت به آنچه باید مد نظر قراردهید خواهید داشت و نهایتا می توانید به یک طراحی لوگو متفاوت ، قوی و با کمترین نواقص در طرح و عملکرد دست یابید .

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

حمایت از طراحی لوگو

حمایت از طرح لوگو

حمایت از طرح لوگو

 

طراحی لوگو را نوزادی در نظر بگیرید که تازه متولد شده و برای ادامه حیات نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد .

پس از رعایت اصول زیربنایی در طراحی لوگو از قبیل ایده و فکر دارای هدف و طرح و گرافیک قوی ، نوبت به حمایت از طرح لوگو و پشتیبانی از آن طرح می رسد .

حمایت از طرح لوگو یعنی مراقبت از مفاهیمی که لوگو و برند در نظر دارند آنها را بیان نمایند ، در کنار استفاده و بهره گیری از دستاویزهای قانونی موجود .

حمایت از لوگو ، لایه های مختلف و بخش های گوناگونی دارد که در کلامی کلی ، به سه دسته اصلی تقسیم می گردد :

 1. حمایت قانونی
 2. حمایت تبلیغاتی
 3. حمایت کیفی

حمایت از طرح لوگو,طراحی لوگو

حمایت قانونی : ثبت لوگو

در بحث حمایت از طرح لوگو ، شاید مهمترین وظیفه ی صاحبان مشاغل و برندها ، ثبت قانونی لوگو نزد اداره ثبت علائم تجاری کشور محل فعالیت برند است .

به بیانی ، ثبت قانونی لوگو مانند صدور یک شناسنامه برای این نوزاد است .

ثبت حقوقی و قانونی لوگو ، اولین گام در جهت حفاظت و مراقبت از مالکیت طرح لوگو می باشد و به مالک آن این دلگرمی را می دهد که دیگر کسی نمی تواند با استفاده از طراحی لوگو و نام تجاری برند او ، اقدام به سوء استفاده از حسن شهرت برند نموده و از اعتبار معمولا با زحمت بدست آمده برند محصولات خود را به فروش برساند .

حمایت قانونی از طراحی لوگو

حمایت تبلیغاتی : معرفی و اطلاع رسانی

حمایت تبلیغاتی به یک دسته از رفتارهای تبلیغاتی اطلاق می گردد که نهایتا منجر به شناساندن یک نام تجاری در ذهن مخاطبهای آن برند می گردد و در بیانی دیگر شامل تبلیغاتی از هر نوع ( محیطی – آنلاین – تبلیغات پیامکی و هر طیف دیگر از انواع تبلیغات ) می باشد که اطلاع رسانی می کنند چنین برندی با این طرح مشخص لوگو در حال فعالیت و ارائه خدمات یا کالایی با این خصوصیات بوده و بدین وسیله با اعلام وجود ، حمایت از حیات برند را عهده دار می گردد .

حمایت از طرح لوگو از طریق تبلیغات یک شاخصه بسیار مشخص دارد و آن اعلام وجود داشتن یک برند و نمایش چهره برند از طریق معرفی طرح لوگو و سایر ابزارهای هویت بصری برند است .

البته نوعی از تبلیغات نیز وجود که در دوران شکوفایی برند و با هدف تثبت جایگاه برند صورت می پذیرد که در این بحث نمی گنجد و منظور ما نیز این نوع از تبلیغ نیست .

حمایت تبلیغاتی از طرح لوگو

 

حمایت کیفی : تثبیت دائمی

در مبحث حمایت از طرح لوگو ، بخش مهمی از وظیفه پشتیبانی از لوگو برعهده ابزارهای فروش و ارائه برند از قبیل : کیفیت محصول یا سرویس ، شبکه فروش ، پرسنل و در جمع ، کلیه مواردی قرار می گیرد که در یک نگاه ، به مشتری القا می کند این برند در کیفیت محصول و ارائه آن ، موازین و استانداردهای کیفی را رعایت می کند یا خیر .

توجه به حمایت کیفی ، باعث رشد روزافزون برند بر اساس تقاضای بیشتر بازار به واسطه کیفیت خدماتی می گردد که مشتریان از یک برند خاص انتظار خواهند داشت . این کیفیت در نهایت منجر به افزایش ارزش یک نام تجاری و به تبع آن افزایش اعتبار طرح لوگوی برند صاحب لوگو می گردد .

حمایت کیفی از طرح لوگو

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

نکات ممنوعه در طراحی لوگو

ممنوعات طراحی لوگو

ممنوعات طراحی لوگو

 

از فاکتورهای مهم در بحث طراحی لوگو ، پس از پرداختن به اصول حرفه ای آن ، چگونگی استفاده از جزئیات در ترکیب با لوگو می باشد .

در گام اول باید شناخت مناسبی از جزئیات ضروری و موارد بلا استفاده و گاها مضر داشته باشیم تا یک طراحی لوگو حرفه ای را به سطحی پایین تر تنزل نداده و در صورت امکان حتی بتوانیم سطح آنرا ارتقا ببخشیم . گاهی برای افزایش سطح موفقیت یک لوگو کافی است چیزی به آن افزوده نشود !

با روند تخصصی و حرفه ای شدن دانش طراحی لوگو ، اصلی ترین مقصود هر طراح لوگو جلب نظر مخاطب و سپس تاثیرگذاری و نهایتا ماندگاری بر ذهن جامعه هدف می باشد که رعایت این مهم در بحث طراحی لوگو بسیار ضروری می نماید .

به طور یقین میتوتان عنوان داشت که یک لوگوی مملو از انواع جزئیات عمدتا غیر ضروری یا کپی برداری شده در رده لوگو های حرفه ای نخواهد گنجید .

در این مقاله به صورت اجالی نگاهی خواهیم داشت به اهمیت عدم استفاده از موارد غیر ضروری در طراحی لوگو یا به بیان دیگر : ممنوعات طراحی لوگو

ممنوعات طراحی لوگو,طراحی لوگو

نکته قابل توجه ی که باید عنوان گردد اینست که نباید این تفکر را دنبال کنیم که می بایست تمامی مفاهیم و ارزش های برند را در لوگوی آن درج نماییم !

بیشتر طراحان حرفه ای لوگو با اصول طراحی لوگو حرفه ای آشنایی خوبی دارند و ما در این مقاله آموزشی به 4 مورد ساده اما حیاتی از مهمترین نکاتی که ( نباید ) در لوگو آورده شود ( ممنوعات طراحی لوگو ) خواهیم پرداخت :

رعایت این نکات و پرهیز از استعمال جزئیاتی که ذیلا توضیح داد خواهد شد ، باعث تاثیر گذاری بیشتر ، کارایی حداکثری و صد البته زیبایی بیشتر طرح لوگو خواهد شد ، در ضمن میتواند اصالت لوو را تضمین نموده و اعتباری کامل به لوگو و آرم برند یا شرکت ببخشد .

ممنوعات طراحی لوگو,اطلاعات شرکت

تشریح اطلاعات تماس و قابلیت های مجموعه در طرح لوگو

با اینکه این موضوع یک نکته پیش پا افتاده به نظر می رسد اما هنوز هم هستند سازمانهایی که برخی یا تمام اطلاعات تماس شامل آدرس ، شماره تلفن ، وبسایت و یا اطلاعاتی در خصوص تواناییی ها و داشته های خود را در لوگوی رسمی خود همواره بازتاب می دهند .

هنگامی که این موضوعات در لوگو نمایش داده میشود ، علاوه بر شلوغی بی مورد و ایجاد حواس پرتی بیننده از طرح اصلی لوگو ،  خوانش لوگو در ابعاد کوچک را نیز با چالش جدی مواجه می نمایند .

البته واضح است که در صورت استفاده از اطلاعات اینچنینی ، به موازات تغییر این اطلاعات ، صاحب امتیاز لوگو مجبور به تغییر طرح لوگو ( بصورت کلی یا جزئی ) خواهد بود .

هیچ دلیل منطقی نخواهید یافت برای توضیح این نکته که وقتی به هر حال کمرین نوع تبلیغات حداقلی از قبیل کارت ویزیت یا تبلیغ در وبسایت های آگهی را دارید ، چرا باید زیر لوگو هم آن اطلاعات را ذکر کنید .

نوع حقوقی شرکت در طراحی لوگو

به کار بردن نوع حقوقی شرکت در طراحی لوگو

هنگامی که یک شرکت به ثبت می رسد قاعدتا در میان انواع مختلف شرکتها ( به لحاظ ساختار قانونی ) در میان یکی از انواع حقوقی شرکت پسوندی همچون سهامی خاص ، Inc  و … دریافت خواهد نمود که بهتر است این مورد در مهر شرکت درج شده و در لوگوی رسمی آن برند خود را نمایش ندهد ، چه باعث شلوغی طرح لوگو آنهم با نمایش مفاهیمی خواهد بود که برای یک خریدار ساده نه کاربردی دارد و نه البته جذابیتی !

شما میتوانید برای مکاتبات رسمی و با مجموعه های طرف قرارداد خود این اطلاعات و نوع شرکت را بیان کنید .

کپی در طراحی لوگو

سرقت بخشی از لوگوی دیگران ! مهمترین در ممنوعات طراحی لوگو

سرقت ، چه بصورت کلی و چه در حد یک ایده یا استفاده از بخشی از یک لوگو در لوگوی دیگر علاوه بر تبعات قانونی آن ، امری نکوهیده و نهیتا منجر به وارد آمدن خسارات گاها جبران ناپذیر به یک برند خواهد بود ، همچنین یکی از و شاید مهمترین نکته در ممنوعات طراحی لوگو باشد .

یک بیننده به راحتی قسمت کپی شده را تشخیص خواهد داد و به خاطر همین تشخیص سریع ، اعتبار کل اجزاء لوگو زیر سوال خواهد رفت .

حتی اگر موانع قانونی را کنار بگذاریم ، لوگویی که فاقد یک اید پردازی حساب شده و دارای هدف مشخص باشد قطعا از بعد اصالت مردود و عملا کارایی خاصی برای صاحب خود نخواهد داشت . ( بحث ناکارآمدی حداقل خسارت وارده به برند می باشد )

شعار در طراحی لوگو

نمایش شعار طولانی در طرح لوگو

شعار خوب یک برند ، به موازات یک طرح لوگوی قدرتمند ، میتوانند موجب هم افزایی یکدیگر شده و پیام برند را به بهترین وجه ممکن به مخاطبان خود منتقل نمایند . ولی اگر قرار است شعار بصورت ثابت در طرح لوگو درج و نمایش داده شود ، بهتر است خیلی خیلی کوتاه باشد یا اصلا در طرح رسمی لوگو عنوان نگردد !

قرار نیست برای مخاطب قصه گویی کنیم ، شعارهای کوتاه علاوه بر خوانش خوب ، روان و سریع ، لوگو را شلوغ نمی کنند . در این زمینه بهتر است لگو و شعار شرکتها و برندهای معتبر جهانی را الگوی کار خود قرار دهیم ( به طور مثال – نایکی : فقط انجام بده )

 

اگر این مقاله آموزش را مفید یافتید ، میتوانید از طریق لینک ذیل ، سایر مطالب آموزشی لوگونگار را مطالعه بفرمایید :

آموزش طراحی لوگو

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

طراحی لوگو اسم - لوگونگار

طراحی لوگو اسم

طراحی لوگو اسم

 

طراحی لوگو اسم عبارتی است که برای گونه ای از طراحی لوگو تایپ و در بیان دقیق تر کالیوگرافی به کار برده میشود و منظور طراحی نمادی است که در آن اسم و نامی خاص برجسته شود .

طراحی لوگو اسم در واقع تلفیقی است از هنرهای خوشنویسی و نقاشی که در گذشته نیز در ایران رایج بوده و به آن ( نقاشیخط ) اطلاق می شده است ، بهمراه بهره گیری از هنرهای دیجیتال امروزی که ظاهرا در حال فراگیر شدن نیز هست .

در گذشته ، طراحی لوگوی اسم در ایران ، چین ، کشورهای اروپایی و … بیشتر در میان افراد سطح بالای جامعه نظیر شاهان و وزراء تحت عنوان مهر شاهی که عمدتا بر انگشترهایی با طرح برجسته اسم فرد نقش می بسته و به مروز زمان صاحبان پیشه ها برای معرفی و حفظ برند خود از آن بهره می جستند .

البته هنوز هم هستند افرادی که از لوگو اسم بعنوان نماد و نمایش تایید شخصی خویشتن استفاده می کنند .

مهر و آرم شخصی که بر پایه اسم افراد طراحی شود پدیده جدیدی نیست که مربوط به عصر حاضر باشد ، بنابراین لازم است برای شناخت بیشتر مروری بر پیشینه طرح انواع مهر نیز داشته باشیم .

 

طراحی لوگو اسم

طراحی لوگو اسم و مهر در جهان باستان

در  طراحی نشانها و سمبل های شخصی سازی شده در جهان باستان از نقش خدایگان مرکب از حیوان و انسان بسیار استفاده شده و البته با ایمان و فکر مردمان آن دوره نزدیکی داشته است.

در سنه حدودا 2000 سال پیش از میلاد مسیح ، در جغرافیای بین النهرین ، مهرهایی شبیه به مهر های امروزی و استفاده از مرکب و استامپ کاربرد فراوانی داشته است . البته در تمدن آشوریان ، جهت زیبایی بیشتر لوگو و مهر ، از نمادهای زیبا نیز بهره جسته می شد .

در پاره ای از مناطق هم شخصیت های اسطوریه ای را دستمایه زیباسازی و تزئین مهر طراحی لوگو اسم و مهر های دولتی استفاده می شده است . بعنوان نمونه نقش فروهر ، در  مهرهای اداری آن زمان به کرات دیده میشود . نکته قابل توجه اینکه در جهان باستان ، عقاید مذهبی بصورت عمده بر طراحی لوگو اسم سایه افکنده و در مهر های آن دوران انعکاس عمیقی دارند .

 

مهر شخصی در ازمنه دور به چند قسمت عمده تقسیم پذیر بوده اند :

 • مهر شخصی که مرسوم میان عام مردم و انجام امور روزمره و کسب و کار آنها بوده است .
 • مهر دولتی که در دسترس حکام محلی و درباریان و پادشاهان بوده است .
 • مهر مذهبی ، توسط روحانیان و اشخاص مهم مذهبی استفاده می گردید .

 

طراحی لوگو

قدیمی ترین  شواهد باقیمانده از انواع مهر ، نشان می دهند که چیز ی در حدود سه هزار سال قبل از میلاد مسیح ، اقوام مختلف دنیا  از مهر استفاده نموده و از آن بهره برده اند و همچنین جهت اعتبار بخشی به انواع کتیبه‌ها نیز از مهر استفاده شده است.

طراحی لوگو اسم بر روی مهر ، در آن زمان شامل  اطلاعاتی همچون نام و سمت صاحب آن مهر بود. در بخشی از مهرهای مذکور ، نام خدایان و فرمانروایان آن عهد هم دیده می شود .

طراحی لوگو اسم و استفاده ازمهر با تکنیک استامپ که از دوران باستان مرسوم  شد به دو شکل مخروط مانند و سوسکی دیده شده اند . مهر مخروط گونه با اقتباس از روش مهرسازی تمدن بابل و مهرسوسکی نوع دیگر و تازه تری بوده که در مناطق مصر و فلسطین همچنین کشورهای آن حوزه جغرافیایی استفاده شده اند .

طراحی لوگو و مهر اسم در دنیای امروز

امروزه با پیشرفت دانش و تکنولوژی هنوز هم مهر کاربرد خود را از دست نداده بلکه نقش بسیارمهمتری نیز بازی می کنند و  مهرو لوگوی شخصی عمدتا جهت تایید مکاتبات جاری است. در معاملات و تعاملات اداری که میان افراد مختلف رد و بدل می شود ، مهر هنوز نیز جایگاه خود را حفظ و در بسیاری از موارد ارتقاء نیز بخشیده است .

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

 

 

ساختار طراحی لوگو

ساختار لوگو

ساختار لوگو ( اجزاء مختلف لوگو )

 

در مقوله طراحی لوگو ، بعنوان یک جزء بسیار موثر در ساختار نظام مند برند ، با بحث ساختار لوگو و بایسته های آن در طراحی لوگو روبرو هستیم .

 

ساختار لوگو یعنی بخش های مختلف یک لوگو بعنوان یک طرح هدفمند و مطابق با ارزش ها ، اهداف و مفاهیم و شعار های برند .

این ساختار همواره قابل شرح و بخش بندی است و بعبارتی یک لوگوی موفق باید قابلیت تشریح  و در پی آن توضیح هر بخش از این ساختار را داشته باشد . بعبارت دیگر هر طرحی که فاقد توضیحات کافی و رفتار غیر حرفه ای در هر یک از این بخش های مختلف باشد از درجه اعتبار بعنوان یک طراحی لوگوی حرفه ای ساقط می باشد .

ساختار لوگو,طراحی لوگو

اجزاء مختلف ساختار لوگو :

 

ایده لوگو :

ایده طراحی لوگو

ایده یک طرح لوگو بعنوان زیرساخت و سنگ بنای لوگو ، اولین بخش قابل بررسی در ساختار لوگو می باشد .

طراحی لوگو هر میزان زیبا و شامل فرم استانداردی باشد ، از نظر تئوری های بازار و مدیریت برند اگر فاقد یک ایده ارزشمند باشد عملا کارایی مناسبی نخواهد داشت و این خلاء آسیبی جدی به موتور محرکه لوگو وارد خواهد آورد .

در یک گفتار دیگر می توان عنوان داشت که ضعف در ایده به حدی جدی است که میتواند ما را از بررسی سایر بخش های ساختار لوگو باز داشته و به کلی طرح را مردود نماید .

یک راهکار : معمولا طرح هایی که ایده آنها دارای دو لایه هستند بسیار موثر واقع می شوند .

لایه اول : طرح و ایده ساده تری که برای هر کسی در نگاه اول قابل فهم است .

لایه دوم : رمزی که یک ایده منحصر بفرد ، درون لوگو تعبیه می کند که بعد از به چالش کشیدن مخاطب پاسخی هیجان انگیز در ذهن مخاطب لوگو رمزگشایی نموده و تا ابد طرح لوگو را در فکر وی تثبیت خواهد کرد .

 

طراحی لوگو :

طراحی لوگو

اجرای طرح لوگو ، بعد از بحث ایده پردازی آن ، مهمترین بخش از ساختار لوگو محسوب می شود .

چه ، اگر یک لوگو حتی با وجود داشتن یک ایده مناسب ، زیبا و چشم نواز نباشد نمیتواند مخاطب خود را خیره کند .

طرح لوگو در حالت کلی شامل دو بخش اصلی است :

نوشتار ( لوگوتایپ )

تصویر ( لوگو )

 

تبلیغات و اجراء :

تبلیغات و اجرای لوگو

بعد از گفتگو در خصوص ایده و طرح لوگو ، نوبت به نحوه و چگونگی اجرا و تبلیغات برند و لوگو می رسد .

این موضوع از دو بعد کیفی و کمی قابل بررسی است :

از لحاظ کیفی به این معنا که کیفیت تبلیغات و  مرغوبیت تبلیغات و مصادیق آن لحاظ شود .

از بعد کمی نیز کاملا واضح است که بصورت یک قانون کلی ، هر میزان تبلیغات بیشتری روی لوگو انجام شود ، تاثیر بیشتری را شاهد خواهیم بود ( به شرط رعایت استانداردهای کیفی در تبلیغات )

 

شاید این سوال مطرح شود که آیا تبلیغات بعدی شرکت نیز می تواند در زمره جزئی از ساختار آن لوگو قرار گیرد ؟

در پاسخ به این سوال باید عنوان کنیم که بسیارند طرح هایی که هم دارای ایده مطلوب و هم اجرای مناسبی هستند اما با تبلغات غیر اصولی تمام سرمایه های فکری و اجرایی آنها بر باد رفته است . بعبارتی آنقدر تبلیغات آنها غیر اصولی و هرز بوده که دیگر مجالی برای معرفی آنچه لوگو در نظر داشته عنوان کند باقی نگذاشته اند . درست مانند یک ساختمان بسیار زیبا که یک دیوار بلند خشت و گلی درست در مقابل آن مانع دیدن زیبایی های آن می گردد .

تبلیغات و کم و کیف اجرای آن ، بعنوان بخش پسا طراحی لوگو ، می تواند نقش مثبت یا منفی در ساختار لوگو ایفا کند .

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

 

هدف لوگو

تعیین هدف در طراحی لوگو

هدف لوگو

هدف در طراحی لوگو  به چه معناست ؟

در یک بیان ساده ، هدف لوگو باید از قبل مشخص شده باشد . یعنی لوگو با چه هدفی و برای چه کسی طراحی می شود ؟

 

طراحی لوگو آرام آرام جای خود را در میان جوامع و قشرهای مختلف باز کرده . حتی در کشورهایی همچون ایران ، امروزه شاهد آن هستیم که افراد ، صاحبان مشاغل و برندها به اهمیت لوگو پی برده و از آن بهره می برند . اما آیا منظور ما از لوگو یک طرح زیباست ؟ پس تکلیف کارکرد و عملکرد راهبردی لوگو چه خواهد بود ؟

طراحی لوگو صورت می پذیرد تا : نهایتا عده ای را تحت عنوان مخاطب ، مشتری ، یا افراد وفادار به برند ( از لحاظ  فکری یا عمل به خرید مداوم ) دور خود جمع کند .

این امر بدون در نظر گرفتن ابعاد گوناگون و شناخت جامعی از این افراد و شرایط و سلایق آنها امکانپذیر نخواهد بود . ضمن اینکه شما حتی قبل از این مرحله نیاز دارید تا بدانید اصولا در ساخت این تصویر ذهنی از طریق لوگو به دنبال چه هدفی هستید ؟ این همان تعریف هدف لوگو است .

 

هدف لوگو , تعیین هدف در طراحی لوگو

فرض کنید شما در حال ارسال یک پیام هستید .

آنچه بصورت خیلی ساده و پایه ای قابل تعریف است به سه بخش تقسیم میشود :

 • فرستنده ( شما )
 • پیام ( که درون لوگو قرار می گیرد )
 • گیرنده ( مخاطب ، مشتری )

 

فرستنده پیام لوگو ( مبداء ) :

شخص شما ، هیات مدیریتی و مجموعه تحت مدیریت شما ، محصولی که تولید می کنید ، خط تولید و امکانات سخت افزاری شما ، پرسنل و هرآنچه در این قسمت بعنوان بخشی از انچه متعلق به برند شماست در این دسته قرار می گیرد .

بهتر ایت با این واقعیت کنار بیایید که جز در پاره ای موارد ( مانند خط تولید تمام اتوماتیک ) که جنبه تبلیغاتی دارند ، آنچه در ایبن دسته قرار می گیرد نه توسط مشتری دیده شده و نه اهمیت زیادی برای او خواهد داشت . پس بهتر است یک جمع بندی از تمام داشته های خود بدست آورده و آنرا تحت عنوان پیامی که دوست دارید از درون مجموعه به بیرون آن منتقل کنید به مرحله بعدی انتقال دهید ! پروسه تعیین هدف لوگو از این مرحله آغاز می شود .

 

فرستنده مبداء لوگو

پیام لوگو :

پیام در طراحی لوگو همان تعاریف مشخص و از پیش تعیین شده ای  است که شما به خوبی آنهارا ارزیابی و آنالیز کرده اید تا تصویری واقع گرایانه و در عین حال جذاب به مخاطب هدف لوگو منتقل نمایید .

لوگو در خدمت شماست تا هرآنچه می خواهید بر آن سوار به سمت مشتری راهی کنید ، خوب یا بد بودن ، حرفه ای یا غیر حرفه ای بودن آن پیام به عهده شما خواهد بود .

فقط به خاطر داشته باشید : متن و حامل پیام همواره نشانه ای از شخصیت فرستنده پیام است ، پس هم در نفس پیام و هم در حامل آن ( یعنی فرم و زیبایی لوگو ) دقت کافی را داشته باشد .

پیام لوگو همان محموله ای است که شما آنرا خیلی زیبا و پر زرق و برق بسته بندی کرده اید تا به وسیله اتومبیل لوگو به دست مشتری خود در مقصد مشخص برسانید !

 

پیام لوگو

مخاطب هدف لوگو ( مقصد ) :

مرحله نهایی ارسال این پیامها و تمام زحماتی که متحمل آنها شده اید همینجاست ، نزد کسانی که لوگو را به آنها ارائه می دهید که اگر چنانچه این افراد مشکل پسند و سلایق امروزی آنها را خوب نشناخته باشد ، خیلی سریع بسته ارسالی را به آدرس شما پس خواهند فرستاد !

این افراد باید شما را بفهمند و جذب پیام لوگو و هدف آن شوند که این مهم بدون شناخت کافی از آنها میسر نخواهد بود . شاید مهمترین مرحله تعیین و تعریف هدف لوگو شناخت طیف مخاطبین نهایی آن باشد .

 

مخاطب هدف لوگو

پس لازم است قبل از اقدام به طراحی بدانیم :

چه هستیم و چه می کنیم ؟

هدف ما از خلق لوگو چیست ؟ فروش افزون تر ؟ جلب توجه جامعه هدف ؟ تثبیت جایگاه ؟ …

چه ارزش افزوده ای به مشتری خود ارائه می دهییم ؟

چه مزایایی نسبت به رقبای خود داریم ؟

چه چیزی را میخواهیم مشتری از ما بداند ؟ چه مواردی را باید از نظر مخاطب دور نگه داریم ؟

در طراحی لوگو چه لحنی باید داشته باشیم تا مخاطب خود را با خاطری آسوده جذب پیام برند خود کنیم ؟

مخاطب نهایی ما کیست ؟ او چه چیزی را دوست دارد و از چه چیزی فاصله می گیرد ؟

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

 

نقد لوگو

روش های نقد لوگو

نقد لوگو

 

نقد لوگو یعنی آسیب شناسی طرح فعلی لوگو با هدف ارتقاء کارکردها و تاثیر گذاری بیشتر بر مخاطب به همراه نمایش تصویری زنده و به روز از لوگو و برند .

در دنیای مملو از رقابت های تنگاتنگ میان برندها و نامهای تجاری گوناگون ، طراحی لوگو بعنوان اصلی ترین نماد و مولفه بصری یک برند ، عمده ترین نقش را در این میدان بازی می کند .

بعبارتی لوگو هرچه قدر قدرتمند تر باشد ، تصویری که از یک نام تجاری بدست می دهد قوی تر و اصیل تر خواهد بود . نقد لوگو راهبردی است برای سنجش اعتبار یک لوگو .

 

روش های نقد لوگو

 

تمامی شرکت ها و صاحبان برندهای مطرح و بین المللی ( تاکید می کنیم تمامی آنها ) به لحاظ تیم متخصص برندینگ که در کنار خود دارند ، همواره توجه ویژه ای به مبحث لوگو معطوف داشته و با موشکافی رفتارها و بازخوردهای بازار و مشتری ، طراحی لوگو ی خود را به روز رسانی می نمایند .

پیش زمینه این به روزرسانی ، نقد لوگو میباشد .

 

روش های نقد یک لوگو و مصادیق آن :

 

نقد زیبایی لوگو

زیبایی :

گرافیک طرح لوگو اولین چیزی است که میتواند یک مخاطب را به خود جذب کند .

یک طرح چشمگیر و یک طراحی لوگو حرفه ای این شانس را دارد که مخاطب و بیننده خود را دعوت به آشنایی با برند کرده و فرصتی را برای این معرفی از بیننده خود دریافت کند .

یک لوگوی زیبا یعنی طرحی که دارای رنگ های دلفریب ، هارمونی و ترکیب ، تقارن و تناسب ، رعایت اصول گرافیک و زیباشناسی باشد .

تعداد بسیار زیادی از لوگوها نیاز دارند تا با نگاهی دوباره از فیلتر زیباشناسی عبور کنند .

 

نقد میزان فروش لوگو

میزان فروش :

اگر چه این مورد یک فاکتور و تئوری قطعی لحاظ نمیشود ، یعنی ممکن است شما به لحاظ کیفیت و تبلیغات فراوان ، فروش خوبی داشته باشید ولی لوگوی شما یک تهدید جدی برای برند شما باشد .

به عبارت دیگر باید موشکافانه تحقیق و بررسی شود که ایا لوگو عملکردی صد در صدی دارد یا نقش خود را به خوبی ایفا نمیکند .

در یک مثال ساده : برند شما ده هزار محصول در هفته فروش دارد .

آیا با بهینه سازی طرح لوگو میتوان این فروش را به یازده هزار عدد برساند ؟ ( به فرض وجود امکان نامحدود تولید و توزیع برای شما ) . آیا افرادی هستند که به دلیل اینکه با لوگوی شما ارتباط برقرار نمی کنند هنوز اقدام به خرید محصول از شما نکرده باشند ؟

شاید این موضوع برای شما عجیب باشد ولی واقعیت دارد . همانگونه که لوگوی اپل برای این شرکت می فروشد ، برخی لوگوها نیز باعث فروش کمتر محصول می شوند .

 

نقد شخصیت لوگو

شخصیت لوگو :

منظور از شخصیت لوگو این است که زبان طراحی لوگو با شخصیت برند هماهنگ باشد . اگر برند رسمی است شخصیت لوگو نیز همانگونه رسمی بازتاب داشته باشد . اگر برند یک محصول با دوام را ارائه می کند لوگو نیز باید این قدرت را داشته باشد که خود را قدرتمند و محصول را با دوام معرفی نماید .

 

نقد زمان لوگو

زمان لوگو :

زمان لوگو یعنی مجموعه ای از عواملی همچون فرم ، رنگ ، اجرا و المانهای بکار رفته در لوگو که در حالت کلی یک زمان را به تصویر میکشد : اگر زمان لوگو منقضی شده باشد که مشخصا با امری منفی روبرو هستیم . زمان حال و یک لوگوی به روز عالی است و اگر لوگوی ما یک لوگوی پیشتاز باشد یک مقوله فوق العاده خواهد بود ، البته اگر بتواند از چالش هایی همچون فهم عمومی با موفقیت عبور کند .

 

نقد ارتباط لوگو

ارتباط :

ارتباط لوگو با برند در حالت کلی به یکی از دو روش زیر صورت میپذیرد :

ارتباط با زمینه فعالیت برند

این موضوع یعنی لوگو با به تصویر کشیدن یک بشر آزمایشگاهی نمایش می دهد که ما با یک آزمایشگاه تشخیص طبی روبرو هستیم .

ارتباط با شعارهای سازمانی برند

ارتباط از طریق شعارهای سازمانی به این معناست که لوگو بدون اشاره مستقیم به زمینه فعالیت ، یک مفهوم را به تصویر بکشد : در مثال بالا به جای استفاده از تصویر المانهای آزمایشگاهی به مفاهیمی همچون تشخیص ، پزشکی و یا سلامتی اشاره گردد .

 

نقد جامعیت لوگو

جامعیت :

بررسی کنید و ببینید آیا لوگو به اندازه کافی جامع است یا نه ؟

لوگو تا حد ممکن باید در برگیرنده مفاهیم برند باشد تا با اضافه یا کم شدن زمینه های فعالیت ، با مشکل روبرو نشویم

 

چک لیست نقد لوگو :

آیا طراحی لوگو زیبا و دلنشین است ؟

آیا امکان افزایش فروش از طریق لوگویی بهتر در دسترس می باشد ؟

آیا شخصیت لوگو همان شخصیت مورد نظر برند است ؟

آیا لوگو نیاز به به روز رسانی دارد ؟

آیا طرح لوگو انعکاس دهنده زمینه فعالیت یا شعارها و مفاهیم برند می باشد ؟

ایا لوگو به اندازی کافی جامع است ؟

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

 

طراحی لوگو مطابق مد روز

مدگرایی در طراحی لوگو

مدگرایی در طراحی لوگو

 

در دنیای هنر ، همواره وقتی روشی جدید و مقبول ارائه شود ، پس از آن موجی ایجاد و افرادی به پیروی از آن متد ، آثاری در آن فرم خلق می کنند . هنر گرافیک و طراحی لوگو نیز از آن مستثنی نیست . مدگرایی در طراحی لوگو و طراحی لوگو مطابق مد روز ، همواره یکی از آفات این رشته بوده است .

برای مدتی طرح های کلاسیک لوگو مد روز تلقی میشد ، خیلی از شرکت ها با رویکردی فانتزی طرحی جدی و کلاسیک برای لوگوی خود داشتند ! مدتی است مینیمال مد طراحی لوگو قرار گرفته و بسیاری از طرح ها را قربانی سبک خود نموده ( در اینجا بحث ما مینیمال زدگی است که گاهی ما را در تشخیص میان لوگو و یک آیکن ساده سردرگم می کند )  . البته کلاسیک بودن و یا مینیمال بودن به هیچ عنوان ضعفی برای لوگو محسوب نمیشود اما در اینجا بحث از انتخاب فرم مناسب با روح برند میباشد و الزاما همه لوگوها نباید از یک متد خاص استفاده کنند .

 

مدگرایی در طراحی لوگو

 

 • شاید تصاویر زیادی از ریاضیدان معروف آلبرت اینشتین دیده باشید ، اما تصویر فوق به یاد ماندنی تر و جالب تر است ، چرا ؟ چون مرسوم نیست تصویر یک دانشمند برجسته را در این حالت ببینید ، شاید او هم به دنبال یک برندسازی شخصی بوده و البته اگر چنین بوده باشد ، خوب هم عمل کرده است !

امروزه به دلیل فقدان تجربه و تبحر کافی ، بسیاری از افراد حتی درکی از فرم مرسوم نیز ندارند و رد پای تکرار حتی در اجرای آنها نیز به خوبی قابل مشاهده است . گویی با یک برنامه ، یک طراح و یک سفارش دهنده روبرو هستیم !  کافیست عبارت Logo Design  را در قسمت تصاویر گوگل سرچ کنید تا نتایج مشابه ، شما را شگفت زده کند .

متاسفانه وب سایت ها و نرم افزارهای ارائه دهنده سرویس های طراحی لوگو نیز در این بازتولید و کپی کاری نقش عمده ای را ایفا می کنند .

 

گاهی مد روز دنبال طرح های شلوغ است و شاید نیاز شما یک طرح بی نهایت ساده باشد و گاهی مد روز مینیمالیسم است اما نیاز شما طراحی یک لوگو با جزئیات بیشتر !

 

با تاکید عنوان می کنیم که مهمترین خصوصیت یک لوگو ، بی همتایی آن است . چگونه میتوان از لوگویی که به شدت مشابه سایر طرح ها است بتواند تاثیر گذار و به یاد ماندنی باشد ؟

 • جالب است بدانید خلاقیت میتواند در همین نکته نهفته باشد : شنا در خلاف جهت آب . البته بهتر است با دیدی باز ، بدانید به کدام سمت شنا می کنید !

این یعنی خلاقیت در کنار آگاهی کامل که نتیجه آن خلق یک لوگوی تاثیر گذار ، زیبا و همیشگی است .

در بسیاری از موارد شما با اولین نگاه به یک لوگو ، میتوانید تشخیص بدهید آن لوگو در چه دوره و تاریخی طراحی شده است .

با سوار شدذن بر موج فعلی و مدگرایی در طراحی لوگو ، لوگوی شما دارای تاریخ انقضاء خواهد شد .

مد گرایی در هر زمینه ای یک مفهوم ساده دارد : قبل از این مرسوم نبود ، در حال حاضر خریدار دارد و در آینده از مد خواهد افتاد ! چرا باید فکر کنیم طراحی لوگو یک استثناء از این قاعده است ؟

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

 

 

طراحی نماد

تاریخچه طراحی نماد

تاریخچه طراحی نماد و کاربرد نماد ها

 

در گذشته ، انسان جهت ارتباط برقرار کردن با همنوع خود ، اشکال مختلف و فرم های تصویری معنا دار برروی سنگ یا دیوار حک و ترسیم می نمود . نقاشی های بسیار کهن و دیوار نگاریهای بجا مانده در غارها بخشی از تاریخچه طراحی نماد هستند . پس از آن و به مرور زمان ، این تصاویر ساده ، شکل حروف الفبا به خود گرفت و در یک بیان ، حروف الفبا اشکال تغییر شکل یافته همان تصاویر نمادین قدیمی هستند . مانند تمدن مصر باستان که حروف الفبای هیروگلیف ، به نوعی اختراع حروف با استفاده از نمادهای تصویری بود .

مصریان نیزمانند سایر تمدن های آن زمان ، طراحی نماد های ابتدایی گونه را برای بیان منظور به کار می‌بردند . نماد های هیروگلیف فقط مجموعه ای از تصاویر بود که هرکدام نمایش دهنده یکی از اشیاء موجود در طبیعت بود ، بطور مثال ماه با یک نیم دایره هلال شکل و آب با خط منحنی و مواج و غیره .

اما  این نماد ها با اشاره مستقیم نمی‌توانست مفاهیم ذهنی را بیان نمایند . به همین جهت هیروگلیف به تدریج به سمتی رفت که نشانه مفاهیم نیز باشد ( در کنار نمایش مصادیق ) . گام بعدی در راه گسترش آن خط که همراه با بکارگیری کاغذ پاپیروس پیش می رفت این بود که به جای استفاده محض از تصاویر با اشاره مستقیم ، نمادهای مختلف را برای نمایش صداها به کار می بردند .

 

تاریخچه طراحی نماد,طراحی نماد

 

بیان منظور ومفهوم از طریق طراحی نماد و اشکال مختلف سابقه طولانی در زندگی بشر دارد و امروزه نیز جهت نمایش یک مفهوم ، از اشکال و نمادهای اختصاصی استفاده می شود. علائم و نماد های راهنمائی و رانندگی از مصادیق بارز کاربرد موثر نمادها بر ذهن افراد و یک زبان نانوشته بین المللی و قابل فهم در سراسر جهان است و به خودی خود گویای این حقیقت است که تصاویر در انتقال مفاهیم نقش به شدت ارزنده ای ایفا میکنند .

هنگامی که پا را از محدوده تصاویر فراتر گذاشته و در خصوص طراحی نماد صحبت م ی شود  هر میزان ساده تر باشند و البته واضح تر منظور خود را بیان نمایند دارای ارزش بسیار بیشتی می باشند . همچنین به گواه پزوهش های صورت گرفته توسط دانشمندان در سالهای اخیر ، حتی تاثیر نمادها و تصاویر در فهم بهتر مفاهیم و آموزش نیز به اثبات رسیده و جالب است بدانید آموزش همراه با تصویر به میزان بسیار بالایی موثر تر خواهد بود و این اختلاف سطح که تصویر در درک مفاهیم ایجاد می کند به شدت نیز زیاد است .

 

در یک نگاه کلی ، مفاهیمی که از هر نماد دریافت می کنیم از سابقه ذهنی بشر و سبک زندگی انسان در زمانهای دور ریشه گرفته و شناخت مفاهیم و حسی که هر نماد به ما می دهد برگرفته از افکار و احساسات و حافظه تاریخی اجداد نوع بشر هستند .

 

طراحی لوگو با فتوشاپ

طراحی لوگو در فتوشاپ

طراحی لوگو در فتوشاپ

 

با جستجوی کلید واژه طراحی لوگو ، یکی از کلماتی که به دلیل سرچ بالای کاربران ، گوگل به ما پیشنهاد میکند ، کلمه طراحی لوگو درفتوشاپ است .

این یعنی کاربران زیادی به دنبال روش ها و افرادی هستند که از طریق برنامه فتوشاپ اقدام به طراحی لوگو نمایند .

 

ابتدا لازم است توضیحی در خصوص برنامه فتوشاپ و کاربرد آن در طراحی لوگو داشته باشیم :

برنامه فتوشاپ هیچ کاربرد و جایگاهی در طراحی لوگو ندارد !

 

برنامه هایی از قبیل فتوشاپ که بر اساس تصویر و به اصطلاح بیت مپ عمل می کنند مخصوص ویرایش تصاویر و اعمالی از این دست هستند ، بخاطر همین وقتی حتی تصاویر خیلی باکیفیتی را با آن تولید کنید تا مقدار معینی قابلیت زوم و بزرگنمایی دارند و پس از آن شطرنجی ( رنجه ) میشوند و شما میتوانید پیکسل های تشکیل دهنده آن تصویر را ببینید  اما فایلهایی که توسط برنامه های وکتور محور ( برداری ) مانند کورل یا کارل دراو و ادوبی ایلستراتور تولید میشوند به میزان بی نهایت ، قابل بزرگنمایی بوده و دارای خطوطی قابل فهم برای انواع دستگاه ها ( مانند دستگاه سی ان سی ) هستند .

طراحی لوگو در فتوشاپ

بعلاوه اینکه قدرت مانور این دو نوع نرم افزار ( بیت مپ محور مانند Photoshop و وکتور محور مانند CorelDRAW ) در زمینه اموری مانند طراحی آرم و لوگو نیز به هیچ عنوان قابل مقایسه نبوده و برنامه های وکتور محور مخصوص طراحی از صفر تا صد هستند و اصولا برنامه های تخصصی طراحی آرم و لوگو محسوب می شوند اما فتوشاپ بیشتر مخصوص ایجاد تغییرات در فایلهایی است که قبلا آماده شده اند و امکانات طراحی آنها در مقایسه با برنامه های مذکور بسیار محدودتر و کار با آنها بسیار دشوار تر می باشد . البته برنامه فتوشاپ برای نقاشی دیجیتال امکانات وسیعی دارد اما در این مقاله آموزش هدف ما بحث در خصوص طراحی لوگو و نماد می باشد .

طراحی لوگو با فتوشاپ,بیت مپ و وکتور

حتی قابلیت های پرکاربرد برنامه فتوشاپ از قبیل افکت گذاری ، برجسته سازی و سایر موارد مشابه نیز عملا وقتی بحث از (( طراحی لوگو )) به میان می آید بی اثر هستند چون نمیتوان از آنها بعنوان فایل مادر بهره برد .

 

طراحی لوگو در فتوشاپ را میتوانید یک نشانه واضح برای تشخیص یک پروژه  بسیار سطح پایین و یک فرد مبتدی تلقی کنید . اگر این نکته را مد نظر قرار ندهید مجبور خواهید بود پس از مدتی و به محض نیاز ، طرح خود را به یک طراح حرفه ای که با برنامه های تخصصی آشناست بسپارید و احتمالا تغییراتی نیز در لوگوی شما مورد نیاز خواهد بود ، به طور مثال در طرح مهر شرکت ، افکت ها و طیف رنگهای گرادیانت کاربدی نخواهند داشت .

 

چنانچه قصد سفارش طراحی لوگو دارید ، اطمینان حاصل کنید که فایل اصلی لوگوی شما در فتوشاپ تولید نشود ( هرچند میتوانید فرمت PSD را بعنوان یکی از فرمت های مورد نظر از طراح خود تحویل بگیرید ) و اگر به دنبال یادگیری هستید ، از همین لحظه برنامه فتوشاپ را برای طراحی لوگو کنار گذاشته و به دنبال یادگیری برنامه های تخصصی این رشته بروید .

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

 

عملکرد نماد سازی

نماد سازی و بخاطر سپاری مفاهیم

تاثیر نماد سازی در بخاطر سپاری یک مفهوم

تفاوت مجموعه ای که نماد سازی می کند با مجموعه ای که از این مهم غافل است مانند شنیدن نام یک شخص و دیدن چهره اوست . نامها خیلی زود فراموش میشوند اما چهره ها معمولا حتی با یک بار دیدن سالیان سال در خاطر ما باقی خواهند ماند . نمادسازی و طراحی نماد دقیقا اینگونه عمل می کند !نماد سازی,نمادسازی,عملکرد نماد سازی

در دنیای پر ازدحام کنونی که مملو از نام های گوناگون ، برندهای مختلف ، محصولات متنوع و رنگارنگ است ، ارزش نماد سازی بیش از پیش خودنمایی می کند .

 

 • فرض کنید وارد یک فروشگاه بزرگ مواد غذایی شده اید ، در قفسه محصولات خوراکی انبوهی از بسته بندی ها را میبینید اما همگی با یک فونت و رنگ وفرم بسته مشابه ، تنها نامی متفاوت از هم دارند ، آیا میتوانید تصور کنید حتی یافتن محصول و برند مورد نظر شما تا میزان میتواند طاقت فرسا و کسل کننده باشد ؟ مثل این است که یک لیست نوشتاری طویل و یکنواخت در برابر خود داشته باشید و از میان کلمات و حروف بیشمار ، دنبال گزینه مورد نظر خود باشید .
 • اینجاست که به اهمیت متمایز سازی پی میبریم . کافی است از فاصله ای دور فرم بسته بندی یک محصول را تشخیص دهیم یا لوگوی برند مورد نظر خود را ببینیم تا مستقیم به سوی آن گام برداریم .

 

حتی اگر برند خاصی مورد نظرمان نباشد ، متفاوت سازی توسط نمادها ( که میتواند شامل لوگو ، فرم بسته بندی ، رنگ آمیزی و … باشد ) میتواند ما را در انتخاب و یادآوری ، یاری کند .

برای ما ایرانیها گاها پیش می آید که حتی تلفظ صحیح نام یک محصول بخصوص ( خارجی ) را به درستی نمیدانیم ولی طبق شناختی که از کیفیت آن محصول داریم و نماد و لوگویی که از آن برند میشناسیم همیشه آن محصول را از همان برند خریداری می کنیم .

نمادها به ما کمک می کنند یک نام یا مفهوم را خیلی خوب به خاطر بسپاریم و هنگام انتخاب یا خرید ، خیلی سریع آنرا پیدا کنیم . نمادسازی یعنی ترکیب یک تصویر ذهنی با یک نام بخصوص !

 

تاثیرات طراحی نماد و نمادسازی

قطعا شما نیز به محض شنیدن کلمه اپل ، یک سیب گاز زده در ذهن خود مجسم میکنید . حالا تصور کنید اپل نمادی نداشت ، شاید انبوهی از لوازم الکترونیکی بصورت جسته و گریخته از خاطر شما میگذشت اما این تفکرات هرگز منسجم نیست و تصویر متحدی نخواهد داشت تا به طبع آن بتوانید تصوری واحد از آن نام در ذهن خود ساخته و پرداخته کنید .

نماد سازی مانند یک لنگر عمل می کند ، مانند اسکلت یک ساختمان که تا اجرا نشود نمیتوانید بقیه موارد را آنگونه که میخواهید روی آن سوار کنید .

 

سمبولیسم و نمادسازی مفهومی است به قدمت تاریخ : اهرام ثلاثه را ببینید ، نمادهای قوم مایا ، سمبولیسم بسیار قدرتمند فراماسونها ، میدان آزادی تهران ، برج ایفل پاریس و …

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

طراحی لوگوتایپ نوشتاری

اهمیت طراحی لوگوتایپ

اهمیت طراحی لوگوتایپ

نقش لوگو تایپ در طراحی لوگو

در یک دسته بندی جامع و کلی ، لوگو به سه دسته تقسیم میشود : لوگو تصویری ، لوگوتایپ و لوگو ترکیبی

لوگونگار ، اولین مجموعه ای بود که این دسته بندی را ارائه نمود .

در این مقاله آموزشی قصد داریم راجع به اهمیت طراحی لوگوتایپ ( لوگو نوشتاری ) مطالبی را بیان کنیم :

معمولا هنگامی که بحث از طراحی لوگو به میان می آید، اولین مقوله ای که به ذهن متبادر می گردد یک نماد تصویری است . مانند لوگوی شرکت اپل ، اما اگر در خصوص طراحی لوگو حرفه ای ورود کرده باشید قطعا میدانید همین شرکت هم از فونت ها و تایپ های خاص خود بهره میبرد ! همین گونه است آرم شرکت هایی مانند مایکروسافت ، پپسی و … که همگی حتی اگر تصویر معروف تری دارند ، لوگوتایپ اختصاصی خود را نیز دارند .

در کنار این موارد ، بخش عطیمی از آرم و لوگو ها را نیز لوگوتایپ ( به تنهایی ) تشکیل میدهد ، از این جمله اند : لوگوتایپ کوکاکولا ، فدکس ، اوراکل ، گوگل و …

اهمیت طراحی لوگوتایپ

 

اهمیت طراحی لوگوتایپ

تقریبا در هر زمینه ای اگر قصد طراحی لوگو داشته باشید ، پیشنهاد می کنیم حتی اگر نیاز است تاکید لوگو بر تصویر باشد ، از لوگوتایپ نیز غافل نباشید .

شاید بپرسید چرا ؟ پاسخ در این مسئله نهفته است که با وجود اینکه هر فونت بازگوکننده احساسات و مفاهیم خاصی میباشد اما تاکنون هیچ فونتی اختصاصا هماهنگ با لوگو ( تصویری ) شما طراحی نشده است . ضمن اینکه همه این فونت ها را هزاران هزار نفر دیگر نیز در سیستم خود دارند و تایپ کردن یک کلمه و انتخاب فونت کامپیوتری کار پیچیده ای نیست !

لوگوتایپ مناسب میتواند به تصویر لوگوی شما جانی تازه بخشید و آنرا تقویت کند ، همچنین یک نوشتار نامناسب میتواند موجب تخریب تصویر حرفه ای لوگو شود .

طراحی لوگو تایپ ( لوگو نوشتاری )

طراحی لوگوتایپ استاندارد

منظور از طراحی لوگوتایپ استاندارد ، طرحی است که در برگیرنده و پوشش دهنده موارد ذیل باشد :

اختصاصی : لوگوتایپ باید خاص باشد ، یعنی تا حد امکان نتوان نمونه مشابهی از آن دید ، یا فرم آن تداعی کننده لوگوی دیگری نباشد .

هماهنگ با تصویر لوگو ( در خصوص لوگوهای ترکیبی ) : طراحی لوگوتایپ باید به گونه ای صورت پذیرد که با گرافیک تصویر لوگو هماهنگی داشته و به گونه ای موثر ، ارتباط داشته باشد .

انعکاس دهنده مفاهیم و روح برند : لوگو نوشتاری با این که یک نوشته است ، اما به خاطر بسپارید که هر نوشته ای نیز نهایتا در برابر چشم قرار گرفته و یک تصویر محسوب میشود ! پس میتواند قابل اعتماد یا نمایش دهنده یک فرم غیر قابل اعتماد باشد ، طراحی لوگوتایپ میتواند صمیمی یا جدی باشد ، میتواند ساکن یا متحرک باشد و …

زیبایی بصری : لوگوتایپ در کنار حفظ پل ارتباطی خود با طرح تصویر لوگو ( اگر مدل لوگو ، ترکیبی باشد ) ، باید به تنهایی نیز جلوه کند و زیبا به نظر برسد .

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

 

لوگوی تصویری

استفاده از تصویر در طراحی لوگو

استفاده از تصویر در طراحی لوگو

 

در طراحی لوگو تصویری تا چه میزان میتوان از تصاویر مختلف بهره برد ؟

 

در این آموزش در خصوص نحوه و میزان استفاده از تصویر در طراحی لوگو خواهیم گفت :

منظور از لوگوی تصویری ، طرحی است که به هر نحو ، یک نماد تصویری در آن به کار رفته باشد . این نماد تصویری ممکن است به خودی خود تمامیت لوگو را تشکیل داده باشد و یا در کنار یک نماد نوشتاری ، یک لوگو محسوب شده باشد .

حال و پس از ارائه این تعریف ، تصاویر یک لوگو چگونه میتوانند باشد تا به یک نتیجه استاندارد دست پیدا کنیم ؟

طراحی لوگو تصویری , تصویر در طراحی لوگو

اولین اصل : ساده بودن تصاویر

تا حد ممکن در طراحی لوگوی خود از تصاویر ساده تر و جزئیات کمتر بهره ببرید . این موضوع باعث میشود تا هنگام کوچک نمائی لوگو با چالش مواجه نشوید و لوگو در هر سایز به خوبی دیده و در هر مدل از اجرا ، به سهولت پیاده شود .

دومین اصل : تصاویر کمتر ، نتایج بهتر

هر چند گاها لوگو هایی حرفه ای با تصاویر زیاد هم وجود دارند ، اما اصل کلی در این مورد استفاده از تصاویر و نمادهای کمتر است .

سومین اصل : به هیچ عنوان از عکس استفاده نکنید

استفاده از عکس لوگو را به شدت محدود می کند . اگر نیاز دارید یک چهره یا یک منظره در لوگوی خود منعکس کنید ، باید آنرا خلاصه سازی تصویری کنید . در بیان ساده تر آنرا تا حدی ساده کنید و به رنگهای کمتر کاهش دهید تا بتوانید از آن یک مهر تهیه کنید !

اصل چهارم : رنگ ها و افکت های کمتر ، اجرای قوی تر

تا حد ممکن در تصویر لوگو از رنگهای کمتر و افکت های حداقلی استفاده کنید تا با خاطری آسوده از انواع اجرا ( مانند چاپ ، وب ، برش برچسب و … ) ، لوگو را نهایی کنید .

 

نویسنده ، تیم تحریریه لوگونگار

عملکرد لوگو

چگونگی عملکرد لوگو

 

نحوه عملکرد لوگو به چه شکل است ؟

طراحی لوگو به چه صورت تاثیر گذاری می کند ؟

آیا با پروسه عملکرد لوگو و چگونگی آن آشنایی دارید ؟

در این مقاله شما را با چگونگی و مراحل عملکرد یک لوگو آشنا خواهیم نمود ( و فرض بر این است که یک طراحی لوگو استاندارد در اختیار داریم ) :

 

جذب نگاه در طراحی لوگو

مرحله جذب نگاه :

در این مرحله لوگو چه بصورت یک طرح مجزا در میان یک بیلبورد تبلیغاتی و چه بصورت یک طرح در میان چندین طرح لوگوی دیگر در کنار خود ، قابلیت آنرا دارد که نگاه مخاطب را به سوی خود جذب و توجه او را معطوف به خود نماید . استفاده از قواعد فنی طراحی و گرافیک ، رنگبندی خوب و مواردی از این قبیل ، در این مرحله جزء الزامات کار هستند .

 

جلب توجه در طراحی لوگو

مرحله جلب توجه :

یک طرح خلاقانه ، این مرحله را به خوبی پشت سر خواهد گذاشت . جلب توجه یعنی لوگوی شما پس از اینکه به لحاظ زیبایی و منحصر بفرد بودن ، نگاه مخاطب را به سوی خود معطوف نمود ، او را به تحسین وا می دارد . با شنیدن این جملات میتوانید یقین حاصل کنید که جلب توجه به خوبی صورت پذیرفته است :

طراحی لوگو خیلی متفاوت است

لوگو به خوبی مفاهیم برند را انتقال داده است

تا بحال طرحی در این سبک و سیاق ندیده ام

لوگو بسیار گویا است

طراحی لوگو دریایی از مفاهیم را در خود دارد

و …

 

عملکرد طراحی لوگو

مرحله به خاطر سپاری :

در این مرحله ، که حاصل جمع عملکردهای مثبت دومرحله قبلی است ، لوگو جایی برای خود در ذهن مخاطب پیدا کرده و به حافظه بلند مدت او منتقل میشود . چرا ؟ چون لوگو توانسته نگاه مخاطب را به خود حذب و او را به کنکاش وا دارد ، وقتی در خصوص یک طرح برای چند ثانیه تامل کنید ، ذهن شما آنرا در بانک اطلاعاتی خود ذخیره و اگر حاوی ایده ارزشمندی باشد بعدا نیز گاه به گاه آنرا مرور می کند .

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

مخاطب لوگو

مخاطب لوگو

مخاطب لوگو کیست ؟

 

مخاطب لوگو چه کسی است ؟ ( مخاطب شناسی )

پاسخ : شما بعنوان صاحب یک کسب و کار ، مخاطب اصلی لوگو ی خود نیستید !

 

در اغلب موارد ، سفارش دهنده یک طراحی لوگو ، دوست دارد لوگو مطابق سلایق شخصی اش اجرا شود . صاحبان کسب و کار معمولا بدون مخاطب شناسی لوگو ، تنها یک دیدگاه را در زمینه طراحی لوگوی خود در نظر می گیرند و آن دیدگاه شخصی خود یا مجموعه مدیریتیشان است .

در اینجا لازم به ذکر است تاکید کنیم که : شما لوگو را برای خودتان طراحی نمی کنید ! اگرچه طرح متعلق به شماست ولی شما مخاطب لوگو نیستید .

 

مخاطب شناسی طراحی لوگو , مخاطب لوگو

برقراری ارتباط با مخاطب هدف ( شخص ) :

لوگوی شما باید بتواند با مخاطبین هدف خود ارتباط برقرار نماید ، این مخاطبان شامل خصوصیاتی از قبیل : سن – جنسیت – وضعیت مالی – شغل و … هستند .

موقعیت جغرافیایی ( مکان ) :

یک لوگو ممکن است برای یک منطقه جغرافیایی خاص مناسب و در یک منطقه دیگر به لحاظ نمادهای بصری یا مفاهیم موجود در بطن لوگو و یا حتی رنگ های استفاده شده در آن ، مفهومی حتی گاها کاملا عکس داشته باشد .

بازار نهایی ( بازار هدف ) :

طراحی لوگو باید به نحوی صورت پذیرد که بتواند سهمی در بازار هدف خود ایجاد نموده یا بتواند سهم فعلی برند از بازار را به نوبه خود تثبیت کند . توجه به عواملی همچون فرصت های بازار ، لوگوی رقبا ، عملکردهای تبلیغاتی رقبا ، تهدیدهای بازار ، شبکه توزیع و فروش … در بحث مخاطب شناسی لوگو در بازار هدف از الزامات خواهند بود .

 

اگر بصورت صحیح مخاطب شناسی کنید ، بهترین نتیجه را در کمترین زمان ممکن به دست خواهید آورد .

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

طراحی گرافیک لوگو زیبا

گرافیک طراحی لوگو

گرافیک طراحی لوگو

 

طراحی لوگو دو بعد اساسی و پایه دارد :

طراحی گرافیک لوگو ( بعنوان پوسته )

مفهوم و ایده لوگو ( بعنوان هسته )

 

هنگامی که از گرافیک طراحی لوگو صحبت به میان می آید ، منظور ما زیبایی بصری ، رعایت استانداردهای طراحی و گرافیک ، ذائقه تصویری روز جهان پیرامون ، اصول طراحی گرافیک از قبیل هارمونی ، رنگ ، کمپوزیسیون ، نسبت اجزاء و فواصل ، خط کشی ها و … است .

در خصوص ایده پردازی و پشتوانه فکری لوگو سخن بسیار گفته شده ( مقالات آموزشی طراحی لوگو ) ، و اما در مورد نقش گرافیک در طراحی لوگو باید بگوییم که اولین و مهمترین عامل جذب مخاطب به سمت یک لوگو ، گرافیک منحصر بفرد و اثر گذار آن است !

چه بسا طرح هایی که واقعا ایده نابی درون خود دارند ولی با یک اجرای ضعیف ، نمیتوانند از اولین مرحله اثر گذاری یک لوگو که همان جذب نگاه مخاطب است عبور کنند و اصطلاحا عقیم به حال خود رها می شوند و این موضوع آنقدر تکرار می شود که نهایتا در نظر سنجی ها یا ارزیابی های موسسه این نتیجه حاصل می شود که لوگو موفق نیست و باید تغییر کند .

رعایت اصول طراحی گرافیک در هنگام طراحی لوگو به این جهت اهمیت دارد که حتی اگر یک شخص بی سواد ( چه از لحاظ سواد خوانداری و چه از جهت سواد بصری ) نیز ، یک طرح مطابق با اصول گرافیکی را زیبا قلمداد می کند .

گرافیک طراحی لوگو زیبا

چرا اشخاص حتی بدون داشتن هرگونه دانش گرافیکی میتوانند یک طرح اصولی را از یک طرح غیر اصولی تشخیص دهند ؟

پاسخ در جایی میان دو گوش شما است ! بله ، مغز انسان ابزار و خط کش هایی دارد که هر المان تصویری را با آن می سنجد . اگر تصویری که میبیند ، بویی که استشمام می کنید ، صدایی که میشنوید … با معیارهای مغز شما منطبق باشد به شما مجوز تایید آنرا می دهد ، در غیر اینصورت با یک نه بزرگ ، شما را از رجوع به آن موضوع وا می دارد .

 

بهتر است در کنار توجه به ایده پردازی لوگو ، به بحث زیبا شناسی و طراحی زیبا ی گرافیک لوگو نیز دقتی مضاعف داشته باشیم .

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

طراحی لوگو محصولات

طراحی لوگو برای محصول

طراحی لوگو برای محصول

 

طراحی لوگو برای محصول امروزه بیش از هر زمان دیگری از اهمیت برخوردار شده است . وقتی هر برند مطرح و موفق برای تک تک محصولات خود یک طرح لوگوی اختصاصی دارد ، نیاز به داشتن لوگو محصول برای ایجاد تمایز و به خاطر آوری آن بعنوان یک عامل اساسی و شاید مهمیترین فاکتور در برندینگ ، فروش و تثبیت جایگاه محصول در ذهن مشتری خودنمایی می کند .

تفاوتی نمی کند محصول غذایی باشد یا انواع محصولات دارویی ، بهداشتی ، آرایشی ، لوازم خانگی و حتی صنعتی یا الکترونیکی و … ، شما برای هر محصولی که ارائه می کنید و هدف شما طیف خیلی خاصی از جامعه نیست و محصول تقریبا جنبه ارائه عمومی در بازار و مارکت دارد ، نیاز به یک طرح لوگو برای محصول خود دارید مگر اینکه بصورت اختصاصی مشتریانی برای محصولات خاص با کاربری ویژه داشته باشید که حتی در آن صورت نیز طراحی لوگو برای محصول میتواند یک نوع اعتبار بخشی ، احترام به کیفیت محصولتان و اعتمادآفرینی باشد .

 

طراحی لوگو برای محصول

هر محصول می تواند تبدیل به یک برند سودآور گردد به شرطی که طرح لوگوی مختص خود را داشته باشد ، البته اهمیت کیفیت محصول و طرح بسته بندی ، شبکه توزیع و فروش و دیگر فاکتورهای کیفی به قوت خود باقی است اما اگر با وجود یک کیفیت صد در صدی نیز اگر شما یک لوگوی بازار پسند و جذاب نداشته باشید تا از طریق آن محصول خود را به خوبی معرفی نموده یا مزایای آنرا به رخ بکشید قطعا تاثیر منفی نداشتن لوگو را در هنگام فروش در خواهید یافت .

طراحی لوگو برای محصول یعنی تولید کننده محصولی دارد که از دید خودش ارزش سرمایه گذاری داشته و به آن ایمان دارد . بسیاری از محصولات جا افتاده ( با تکیه بر سرمایه های کلان ) شاید این خلاء را متوجه نشوند اما بهتر است این موضوع را از زاویه ای دیگر مورد بررسی قرار دهیم : این محصولات اگر یک لوگو خوب داشتند چقدر بیشتر از آنچه امروز موفقیت کسب کرده اند فروش داشتند ؟

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

طراحی لوگو آنلاین

طراحی لوگو رایگان

طراحی لوگو رایگان

 

طراحی لوگو رایگان عبارتی است که به دلیل جستجوی بالای کاربران ایرانی در میان عبارات پیشنهادی گوگل هنگام سرچ کلمه طراحی لوگو دیده می شود .

طراحی لوگو رایگان چه نوع سرویسی می تواند باشد ؟

آیا واقعا یک مجموعه متخصص طراح لوگو یا یک شخص مجرب بصورت رایگان اقدام به طراحی لوگو می نماید ؟

آیا اگر یک لوگوی رایگان تحویل گرفتید ، آن طرح و اصالت آن نباید مورد شک قرار گیرد ؟

آیا لوگو ، بعنوان اصلی ترین نماد هویت بصری یک سازمان گذشته از اینکه ارزش هزینه کردن دارد ، تا این حد بی اهمیت است که با یک لوگوی بدون شناسنامه که واقعا مشخص نیست خاستگاه آن کجاست به خطر بیندازیم ؟

طراحی لوگو رایگان

معمولا وب سایتهایی که کلمه طراحی لوگو رایگان را سئو نموده و به صدر نتایج رسیده اند خدمات طراحی لوگو آنلاین را ارائه می نمایند که از سه واژه طراحیلوگوآنلاین تنها آنلاین بودنشان واقعیت دارد و به معنای واقعی کلمه نه طراحی می کنند و نه طرح ارائه شده آنها با استانداردهای لوگو از قبیل اختصاصی بودن ( چون طرح شما را ممکن است شخصی دیگر نیز از آن سایت انتخاب کند ) ، هدفمند بودن ( زیرا طرح ها از قبل آماده شده اند نه اینکه برای شما طراحی شوند ) و … مطابقت دارد .

در یک بیان کلی اگر شما کلا لوگو نداشته باشید یقینا از کسی که لوگویی با این مشخصات دارد موفق تر هستید !

اگر با مطالعه و تحقیق به اهمیت لوگو در کسب و کار خود واقف شده اید ، قطعا با یک بررسی ساده می توانید به این نتیجه برسید که این سرویس ها به هیچ وجه حتی نیازهای اولیه شما را از لوگو تامین نخواهند کرد و جز ضربات مهلک به برند شما که شدیدا کم کیفیت و تکراری نمود داده خواهند شد دست آورد دیگری بهمراه نخواهند داشت .

 

شاید مطالعه این مطلب نیز برای شما مفید باشد :

طراحی لوگو آنلاین

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

 

افزایش تاثیر گذاری لوگو

افزایش تاثیر لوگو

افزایش تاثیر لوگو

 

در طراحی لوگو هنگامی که بحث از تاثیر لوگو در میان باشد ، ما با سه فاکتور اصلی روبرو خواهیم بود :

1 –  جذب مخاطب در نگاه اول

2 – مرحله تفکر

3 –  تثبیت لوگو و حک آن در ذهن بیننده لوگو

 

برای اینکه طراحی لوگو دارای بیشترین تاثیر گذاری در مرحله تثبیت باشد ، باید مرحله اول یعنی جذب نگاه مخاطب و در پی آن تشویق  تحریک به تعقل در مورد لوگو را به درستی انجام داده باشیم .

سوال : چگونه میتوانیم تاثیر گذاری طرح لوگو را به حداکثر برسانیم ؟

پاسخ : تمایزخلاقانه و پشتوانه فکری قدرتمند !

افزایش تاثیر لوگو

تمایز خلاقانه و ایجاد تفاوت در طرح لوگو :

اصلی ترین وجه یک لوگو ، متفاوت بودن لوگو است . تنها و تنها ( تفاوت ) است که باعث ایجاد تمایز و نهایتا تشخیص یک طرح از سایر طرح ها می گردد . در بسیاری از موارد شاهد این موضوع هستیم که طرح های لوگو شبیه به هم طراحی شده و روانه بازار رقابت میشوند . اما آیا به راستی من و شما آنها را به خاطر خواهیم آورد هنگامی که تا اینحد شباهت میان آنها وجود دارد ؟

 

پشتوانه فکری ( ایده پردازی لوگو )

هنگام تفکر برای دستیابی به تمایز در لوگو ، باید به این نکته مهم توجه گردد که خلاقیت و ایجاد تفاوت در راستای مفاهیم برند صورت گرفته و با روح برند هماهنگ باشد . ایجاد تمایز به هر حال موجب تشخیص لوگو از سایر طرح ها می گردد اما اگر پشتوانه و ایده صحیح و مرتبطی نداشته باشد ر مرحله تفکر با چالش روبرو خواهیم شد .

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

فراخوان مسابقه طراحی لوگو مسابقه طراحی لوگو TIC

مسابقه طراحی لوگو TIC

مسابقه طراحی لوگو TIC

 

طراحی لوگو شرکت ارتباطات زیرساخت – TIC( وابسته به وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات ) ایران از طریق یک فراخوان به مسابقه گذاشته شده است  . به این منظور از کلیه استادان ، هنرمندان گرافیک ، طراحان آرم و لوگو ، دانشجویان هنر و کلیه علاقمندان دعوت میگردد طرح های لوگوی خود را طبق مشخصات ذیل به این مجموعه ارسال فرمایند .

فراخوان طراحی لوگو شرکت ارتباطات
مسابقه طراحی لوگو TIC

قواعد و شرایط عمومی طرح ها :

لوگوی شرکت باید طبق قواعد سادگی ، گویا بودن و زیبایی در گرافیک اجرا و ارائه گردد . (( اصول اصلی طراحی لوگو رعایت شوند ))

لطفا از طراحی درون کلیشه های تکراری پرهیز بعمل اید .

لوگوی طراحی شده میبایست نمایانگر زمینه های فعالیت ، ارزش ها و اهداف برند و شرکت باشد .

طرح آرم شرکت نباید با تغییر در ابعاد و استعمال در موارد اجرای گوناگون ، فرم و ساختار خود را از دست داده و در موارد متغییر قابل اجرا باشد .

کلیه المانهای به کار رفته در طرح آرم و لوگو بصورت کامل و اصولی تشریح گردد . ( توضیح کامل و فنی پشتوانه فکری لوگو )

مهلت نهایی ارسال طرح ها :

تاریخ نهایی پذیرش طرح های ارسالی تا حداکثر پانزدهم شهریور ماه سال جاری خواهد بود .

جوایز فراخوان :

پس از بررسی طرح های ارسالی ، به طراح برگزیده هدیه ای ارزنده تقدیم خواهد شد.

لطفا جهت کسب اطلاعات کامل در خصوص زمینه فعالیت این شرکت به وبسایت WWW[dot]TIC[dot]IR مراجعه نمایید .

اطلاعات شرکت برگزار کننده فراخوان :

آدرش شرکت : خیابان دکتر شریعتی . قبل از سیدخندان . ساختمان مرکزی شرکت ارتباطات زیرساخت . طبقه 13 اتاق 1321 . دفتر روابط عمومی

شماره تلفن :   88112038  –  88113337

فراخوان طراحی لوگو

company logo design

طراحی لوگو شرکت , نکات ضروری

طراحی لوگو شرکت ، طراحی آرم شرکت

 

طراحی لوگو شرکت مترداف کلمه طراحی آرم شرکت می باشد . در این مطلب سعی داریم نکاتی را در خصوص طراحی لوگو و طراحی آرم شرکت عنوان نماییم .

این نکات برای هر نوع زمینه فعالیت از قبیل شرکت بازرگانی ، ساختمانی ، مهندسی ، خدماتی ، تولیدی ، صنعتی و غیره مشترک می باشند .

طراحی لوگو شرکت ، طراحی آرم شرکت
طراحی لوگو شرکت ، طراحی آرم شرکت

مواردی که بهتر است در طراحی آرم و لوگو برای شرکت مد نظر قرار گیرد :

 

بی همتایی :

لوگوی شرکت ، برای اینکه مورد تشخیص و تمییز قرار گیرد ، بهتر است تا حد ممکن هویت و هویت بصری خود را از سایر شرکت های هم صنف خود متفاوت نمایش دهد .

گویایی :

آرم و لوگوی شرکت بهتر است به زمینه فعالیت شرکت یا اهداف و ارزش های آن اشاره کند .

قابل گسترش :

به هیچ عنوان روی مسائلی تکیه نکنید که ممکن است تغییر نموده یا توسعه یابند . بطور مثال اگر یک شرکت بازرگانی دارید و فعلا در زمینه حمل و نقل هوایی مشغول به فعالیت هستید ، اگر احتمال دارد وارد فازهای دیگری همچون حمل دریایی نیز شوید ، استفاده از نماد هواپیما یک اشتباه بزرگ برای لوگوی شما خواهد بود . بهتر است بر مساله بازرگانی تاکید کنید !

قابل استفاده بعنوان مهر و مصارف تک رنگ :

یکی از نکات خیلی مهم در آرم و لوگوی شرکت ، این است که بتوان آنرا بعنوان مهر مورد استفاده قرار داد . همچنین بسیاری از مکاتبات شرکت از طریق فکس ( نمابر ) ارسال میشوند . لوگوی استاندارد شرکت باید در این قبیل مصارف کاملا فرم خود را حفظ و ضربه ای از بایت اجرای تک رنگ متوجهش نگردد .

 ارائه فایل مهر رسمی شرکت :

پس از تهیه خروجی از فایل های نهایی لوگو ، آرم شرکت را باید در قالب مهر نیز به سفارش دهنده خود ارائه نمایید ، مهر شرکت باید حاوی اطلاعات ذیل باشد تا حالت رسمی به خود بگیرد :

نام شرکت ، بصورت کامل و دقیقا مطابق آنچه نزد اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده است .

نوع حقوقی شرکت : سهامی خاص ، با مسئولیت محدود ، تعاونی ، تضامنی و …

شماره ثبت شرکت

 

نویسنده : تیم تحریریه لوگونگار

 

صفحه 1 از 1612345...10...آخرین »